Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza szkoła została otwarta 1.09.2001r., a wraz z nią powoli zaczęła tworzyć się biblioteka szkolna. Od początku jej organizacją zajmuje się nauczyciel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza szkoła została otwarta 1.09.2001r., a wraz z nią powoli zaczęła tworzyć się biblioteka szkolna. Od początku jej organizacją zajmuje się nauczyciel."— Zapis prezentacji:

1

2 Nasza szkoła została otwarta 1.09.2001r., a wraz z nią powoli zaczęła tworzyć się biblioteka szkolna. Od początku jej organizacją zajmuje się nauczyciel bibliotekarz Grażyna Czechowska. Księgozbiór z którego korzystamy na co dzień uzupełniany jest drogą zakupu i darów otrzymanych z innych bibliotek od prywatnych darczyńców. Zaczęliśmy od 400 woluminów przekazanych z zespołu szkół do których należała nasza szkoła. Obecnie mamy ponad 4000 książek, kilkanaście kaset video oraz zbiory multimedialne. Zbiory te sukcesywnie wprowadzane są do bazy komputerowej przy pomocy programu komputerowego MOL Optivum. Książki oznakowane są kodami kreskowymi z nazwą naszej szkoły, czytnik bardzo szybko identyfikuje książkę i umiejscawia w odpowiedniej księdze inwentarzowej i katalogu..

3 Panie Grażyna Czechowska i Joanna Giezek pracują w bibliotece naszego gimnazjum. Opracowują i udostępniają księgozbiór, dbają o niego, zachęcają do czytania nie tylko słownie, ale też wykonując wspólnie z uczniami gazetki czytelnicze, które przybliżają sylwetki pisarzy, ich twórczość, ważne rocznice i uroczystości oraz informują o aktualnych konkursach organizowanych w bibliotece szkolnej.

4 Poniedziałek 8.00-16.15 Wtorek 8.00-15.30 Środa 8.00-16.15 Czwartek 8.00-15.30 Piątek 8.00-15.00 W bibliotece odbywają się dodatkowe zajęcia indywidualne, które prowadzone są przez nauczycieli bibliotekarzy. Godziny tych zajęć ustalone są bezpośrednio z uczniami, z uwzględnieniem ich dyspozycyjności czasowej, często ograniczonej odjazdem autobusów szkolnych.

5 Biblioteka szkolna zajmuje trzy pomieszczenia, tj. cichą czytelnię, w której znajduje się Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej z dostępem do Internetu, drukarką, komputerem dla nauczyciela dyżurującego w czytelni, wypożyczalnię oraz trzecie pomieszczenie, w którym odbywa się wiele zajęć, np. kółka języka angielskiego, próby do występów artystycznych, konkursy, lekcje biblioteczne.

6 1.Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej ułatwia indywidualne zdobywanie i przetwarzanie informacji dostępnej poprzez sieć Internet, zarówno uczniom jak też nauczycielom. 2.Służy do indywidualnej pracy z uczniem. 3.Ułatwia prowadzenie dodatkowych zajęć dzięki jednoczesnemu wykonywaniu poleceń przez kilku uczniów. 4.Umożliwia prowadzenie kół przedmiotowych dzięki programom przedmiotowym oraz dostępowi do Internetu. 5.Umożliwia młodzieży wykonywanie ćwiczeń z zakresu informatyki. 6.Daje możliwość wprowadzenia programów edukacyjnych dla uczniów m.in. encyklopedii multimedialnej, słowników językowych, multimedialnego atlasu świata i innych. 7.Użytkownicy mogą korzystać ze skanera i nagrywarki płyt CD. 8.Z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz społeczność lokalna.

7 Księgozbiór biblioteki szkolnej to głównie lektury. Jednym z założeń funkcjonowania biblioteki jest zabezpieczenie uczniów w woluminy obowiązkowe, ale też systematyczne uzupełnianie literatury popularnonaukowej i z innych działów. Powodzeniem cieszy się literatura młodzieżowa, dlatego kilka lat temu utworzono dział beletrystyki młodzieżowej, który systematycznie jest aktualizowany. Cały księgozbiór oznakowany jest kodem kreskowym z nazwą szkoły i wprowadzony do bazy komputerowej, co ułatwia wypożyczenie i szybkie odnalezienie książki u czytelnika. Duża część księgozbioru jest w ciągłym wypożyczaniu, dlatego naszym priorytetem jest stałe poszerzanie liczbowe i tytułowe księgozbioru. Oprócz wspomnianych działów znaczącą rolę pełni księgozbiór regionalny, gdyż jednym z języków obcych nauczanym w naszej szkole jest język kaszubski. Mimo obecnego wszędzie Internetu, nauczyciele i uczniowie na co dzień korzystają z księgozbioru podręcznego, który tworzą cenne pozycje encyklopedyczne i słownikowe. W odpowiedzi na potrzeby czytelników jest on stale poszerzany. Księgozbiór uzupełniany jest drogą zakupu i darów otrzymanych z innych bibliotek i od prywatnych darczyńców.

8 Oprócz książek, w bibliotece dostępne są czasopisma: Victor Gimnazjalista, Wiedza i Życie, Poznaj Świat, National Geographic, Świat Nauki, Mówią Wieki, Młody Technik, Przyroda Polska oraz dzienniki: Rzeczpospolita i Dziennik Bałtycki. Wszystkie czasopisma wypożyczane są do domu.

9 W roku szkolnym 2011/2012 zostało wprowadzone wypożyczanie komputerowe dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Wszyscy czytelnicy posiadają kody kreskowe, które umożliwiają udostępnianie książek, zbiorów multimedialnych i czasopism.

10 W bibliotece można wydrukować informacje z Internetu, kserować potrzebne materiały, a nade wszystko uciec od zgiełku szkolnego i w ciszy pracować.

11

12 Spotkanie z Michałem Juszczakiewiczem – który napisał scenariusz i wyreżyserował film Jan Heweliusz Gdańszczanin

13

14 Wystawa IPN Żołnierze wyklęci Naczelnik IPN w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt

15 Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie Nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania Pana Tadeusza. Fragmenty pierwszej księgi arcydzieła literatury polskiej przybliżyli uczniom nauczyciele i inni pracownicy gimnazjum.

16 BookON- festiwal literacko-filmowy Liceum Grupa uczniów z naszego gimnazjum brała udział w interesujących, dobrze zorganizowanych warsztatach propagujących czytanie i kontakt z książką. Zadania tego podjęło się Liceum i Gimnazjum Programów Indywidualnych w Gdańsku.

17 Udział uczniów w konkursach umożliwia pokazanie ich talentu nie tylko na terenie szkoły, ale również poza nią. Nasi uczniowie biorą udział w licznych konkursach. Niektórzy z nich odnoszą sukcesy. Nauczyciele bibliotekarze włączają się w organizację oraz przygotowanie uczniów do licznych konkursów. W Ogólnopolskim Konkursie Barwy Morza uczennice z naszego gimnazjum zostały laureatkami tego konkursu. 1. miejsce w kategorii plastycznej (na 170 prac), 2. miejsce w kategorii literackiej (na 40 prac). Te same uczennice w Wojewódzkim Konkursie Trylogia Gdańska zostały również laureatkami. Udział w II Wielkim Maratonie Czytelniczym W Lustrze Książki -Udział w Międzyszkolnej Olimpiadzie Wiedzy o Gdańsku

18

19 I miejsce w eliminacjach gminnych i II miejsce w eliminacjach powiatowych w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Polskiej

20 Cała Polska Czyta – projekt, który ma na celu propagowanie wśród młodzieży nawyków czytania. Śladami Jana Heweliusza – projekt, związany z Patronem Szkoły. Z Gminną Biblioteką Publiczną w Żukowie Z Wojewódzką Biblioteką w Gdańsku Z Fundacją Gdańską Z Ogólnokształcącym Liceum i Gimnazjum Programów Indywidualnych w Gdańsku Z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku Z Biurem Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku

21 W tym roku szkolnym zorganizowaliśmy Kącik Biblioteczny dla Nauczycieli W pomieszczeniu obok pokoju nauczycielskiego znajduje się biblioteczka, do której książki przynoszą nauczyciele. Korzystają z niej również inni pracownicy szkoły. Nie prowadzimy ewidencji wypożyczania. Każdy dba o to, aby po przeczytaniu zwrócić książkę i umożliwić przeczytanie jej innym zainteresowanym lekturą. Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji


Pobierz ppt "Nasza szkoła została otwarta 1.09.2001r., a wraz z nią powoli zaczęła tworzyć się biblioteka szkolna. Od początku jej organizacją zajmuje się nauczyciel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google