Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka"— Zapis prezentacji:

1 Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka
Autor: Damian Szydłowski

2 Janusz Korczak Właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pandoktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm.5 sierpnia lub 6 sierpnia 1942 w Treblince) – lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny.

3 Janusz Korczak Prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. W 1926 roku zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci - "Mały Przegląd". Pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym. Utopijna wiara, że można być zarazem Żydem i Polakiem, towarzyszyła Korczakowi całe życie

4 Korczak urodził się w Warszawie w spolonizowanej rodzinie żydowskiej, jako syn adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z domu Gębickiej. W lipcu 1885 posłano go do szkoły na Freta przygotowującej do nauki w gimnazjum. W latach uczęszczał do szkoły początkowej Augustyna Szmury przy ulicy Freta, a następnie w 1890 dostał się do ośmioklasowego VII Rządowego Gimnazjum Męskiego na warszawskiej Pradze. W wieku 15 lat zanotował w swym pamiętniku: ...padłem w szaleństwo, furię czytania. Świat mi znikł sprzed oczu, tylko książka istniała.... Korczak jako uczeń V klasy, kiedy miał lat, udzielał korepetycji, by pomóc w utrzymaniu rodziny a jego matka Cecylia Goldszmit podnajmowała pokoje w mieszkaniu na ulicy Leszno. W 1898 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie. na którym studiował sześć lat, powtarzając pierwszy rok  Uczył się na Uniwersytecie Latającym. W początkach 1890 z Ludwikiem Licińskim i Zofią Nałkowską poznawał ciemną stronę warszawskiego proletariatu. Był pod wpływem Wacława Nałkowskiego. Młodość i edukacja

5 Lekarz 23 marca 1905 otrzymał dyplom lekarza – po wysłuchaniu pięcioletniego kursu nauk medycznych i złożeniu obowiązującego egzaminu. W czerwcu 1905 roku wyjechał do Harbina powołany jako lekarz w wojnie rosyjsko-japońskiej i za swą służbę awansował do stopnia majora Współpracował z Samuelem Goldflamem, z którym podjął działalność społeczną. Był pod wpływem pediatry Juliana Kramsztyka, brał u niego kursy dokształcające dla studentów medycyny. Od 1907 dzięki rozgłosowi jaki zyskał publikacjami stał się znanym i poszukiwanym pediatrą w Warszawie W ciągu roku 1907 podnosił swe kwalifikacje w Berlinie. Pomiędzy był młodszym ordynatorem szpitala dywizyjnego na froncie ukraińskim. Następnie został odwołany do pracy lekarskiej w przytułkach dla dzieci ukraińskich pod Kijowem. Pracował – na krótko – dla domu wychowawczego dla chłopców polskich w Kijowie, który prowadziła Maryna Rogowska-Falska. W 1918 Korczak wrócił do Warszawy i czasowo pełnił służbę lekarza w szpitalu epidemicznym w Łodzi i na Kamionku pod Warszawą.

6 Janusz - Opiekun W 1911 roku Janusz Korczak podjął decyzję, że nie założy rodziny. Przychylał się do poglądu o nieposiadaniu tzw. prywatnych dzieci. Nie uważał tradycyjnej rodziny za najważniejsze i podstawowe ogniwo więzi społecznej. Nie akceptował roli, jaką odgrywała ona w chrześcijańsko- konserwatywnych i tradycyjnych żydowskich kręgach społeczeństwa. Z drugiej strony, mógł być uważany – przez samego siebie i innych – za ojca ok. 200 sierot (z domu który prowadził) i kolejnych kilkuset, które opuściły sierociniec w ciągu dziesięcioleci jego działalności pedagogicznej i socjalno-organizacyjnej.

7 Działalność literacka i radiowa
Korczak w 1898 wziął udział w konkursie na sztukę teatralną, ogłoszonym przez Kurier Warszawski i Paderewskiego. W marcu 1899 roku konkurs rozstrzygnięto. Na konkurs wysłał czteroaktowy dramat ”Którędy?” i podpisał się: Janasz Korczak. Ten pseudonim literacki zaczerpnął z powieści Kraszewskiego Historia o Janaszu Korczaku i o pięknej miecznikównie.  Korczak prowadził szeroką działalność popularyzatorską w obronie praw dziecka za pośrednictwem radia. Sekretarzem, a potem współpracownikiem Korczaka był socjalista i późniejszy ceniony pisarz – Igor Newerly. Przedwojenne pedagogiczne audycje doktora zostały zdjęte z anteny po tym, jak słuchacze zaczęli wyrażać niezadowolenie powodowane odmiennością etniczną ich autora. Jednak we wrześniu 1939 był prelegentem w Polskim Radiu. W 1937 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury

8 Dzieła Janusza Korczaka
„Dzieci ulicy”- 1901r.  „Koszałki opałki”- 1905r.  „Szkoła życia”- 1908r.  „Mośki, Joski, Srule”- 1910r.  „Józki, Jaśki, Franki”- 1911r.  „Sława”- 1912 „Boba, spowiedź motyla, feralny tydzień”- 1914r.  „Momenty wychowawcze”- 1919r.  „Jak kochać dziecko” (tom I)- 1920r.  „Jako kochać dziecko” (tom II)- 1921r.  „O gazetce szkolnej”- 1921r.  „Rozprawa o fizycznym wychowaniu dzieci”- 1922r.  „Sam na sam z Bogiem (Modlitwy ludzi się, którzy się nie modlą)”- 1922r.  „Kiedy znów będę miały”- 1925r.  „Bankructwo małego Deka”- 1926r.  „Bezwstydnie krótkie”- 1926r.  „Król Maciuś Pierwszy”- 1928r.  „Prawo dziecka do szacunku”- 1929r.  „Prawidła życia”- 1930r.  „Senat szaleńców”- 1930r.  „Król Maciuś na wyspie bezludnej”- 1931r.  „Kajtuś Czarodziej”- 1934r.  „Uparty chłopiec”- 1937r.  „Ludzie są dobrzy”- 1938r.  „Trzy wyprawy Herszka”- 1938r.  „Refleksje”- 1938r.  „Pedagogika żartobliwa”- 1939r.

9 Działalność społeczna
W grudniu 1899 został aresztowany za działalność w czytelniach Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Był w szesnastoosobowej grupie założycielskiej Ha-Szomer Ha-Cair, powstałej w 1916 w Wiedniu żydowskiej organizacji skautowej. Do Wolnomularstwa wstąpił najpóźniej w 1925 roku. Inicjowany był w Loży „Gwiazda Morza” Międzynarodowej Federacji „Le Droit Humain” powołanej do tego, aby „pogodzić wszystkich ludzi, których dzielą bariery religii i poszukiwać prawdy przy zachowaniu szacunku dla drugiego człowieka.

10 Getto W czasie wojny nosił polski mundur wojskowy i nie aprobował dyskryminacyjnego oznaczania Żydów niebieską lub żółtą Gwiazdą Dawida. Uważał, że było to bezczeszczenie symbolu. Ostatnie trzy miesiące swojego życia spędził w Getcie warszawskim, gdzie w wolnych chwilach tworzył pamiętnik. Pisanie rozpoczął w 1939 roku. Nie notował przez około 2,5 roku, kiedy całą jego energię wyczerpywała opieka nad dziećmi z Domu Sierot. W tym czasie zastanawiał się nad popełnieniem samobójstwa i bardziej humanitarną śmiercią (niż w komorze gazowej) dla paroletnich dzieci i ludzi starszych, umierających z głodu na ulicach getta. Newerly, późniejszy jego biograf, próbował w tym czasie dostarczyć mu fałszywe dokumenty z aryjskiej części miasta, ale Korczak odmówił wyjścia z getta – stary pandoktor nie zdecydował się opuścić swych podopiecznych, choć międzynarodowa sława dawała mu szansę na przeczekanie wojny w każdym neutralnym kraju Zachodu. Jego ostatni zapisek w Dzienniku datuje się na 5 lub 6 sierpnia 1942 r. i dotyczy roślin, które doktor pielęgnował. Autor zastanawiał się, czy dobrym celem dla niemieckiego wartownika, stojącego koło muru getta, była jego głowa (łysina) w oknie.

11

12 Serdecznie dziękuję za uwagę ;)
K O N I E C Serdecznie dziękuję za uwagę ;) Źródła: Wikipedia.pl Ściąga.pl Google Grafika zsprudnik.vipnet.pl

13 DANE Adres szkoły: Numer telefonu: 32- 282- 13- 98
Uczeń: Damian Szydłowski Kl. IIIa Wiek: 16lat Tytuł pracy: Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka Nauczyciel opiekun: Ewa Baranowicz


Pobierz ppt "Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google