Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Spis treści Wykonał: Tomasz Tomczyk Va SPIS TREŚCI KOMPUTER INTERNET BIBLIOGRAFIA QUIZ LINKI Zakończ pokaz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Spis treści Wykonał: Tomasz Tomczyk Va SPIS TREŚCI KOMPUTER INTERNET BIBLIOGRAFIA QUIZ LINKI Zakończ pokaz."— Zapis prezentacji:

1

2 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Spis treści

3 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va SPIS TREŚCI KOMPUTER INTERNET BIBLIOGRAFIA QUIZ LINKI Zakończ pokaz

4 MENU KOMPUTER » Podstawowe pojęcia o komputerze Podstawowe pojęcia o komputerzePodstawowe pojęcia o komputerze » Budowa okna PAINT Budowa okna PAINTBudowa okna PAINT » Powrót do GŁÓWNEGO MENU Powrót do GŁÓWNEGO MENUPowrót do GŁÓWNEGO MENU

5 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va INFORMATYKA- nauka zajmująca się przetwarzaniem informacji za pomocą komputera. INFORMATYKA- nauka zajmująca się przetwarzaniem informacji za pomocą komputera. PIRACTWO KOMPUTEROWE- potocznie mówiąc, negatywne określenie działalności polegającej na łamaniu praw autorskich poprzez nielegalne kopiowanie i posługiwanie się programami komputerowymi bez zgody autora lub producenta. PIRACTWO KOMPUTEROWE- potocznie mówiąc, negatywne określenie działalności polegającej na łamaniu praw autorskich poprzez nielegalne kopiowanie i posługiwanie się programami komputerowymi bez zgody autora lub producenta. PRAWA AUTORSKIE- ogół praw przysługujący aktorowi dzieła. PRAWA AUTORSKIE- ogół praw przysługujący aktorowi dzieła. WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA- inaczej prawa autorskie. WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA- inaczej prawa autorskie. HARDWARE- materialna część komputera. HARDWARE- materialna część komputera. SOFTWARE- oprogramowanie. SOFTWARE- oprogramowanie. ROM- pamięć stała (Read Only Memory) ROM- pamięć stała (Read Only Memory) RAM- pamięć operacyjna (Random Acces Memory). RAM- pamięć operacyjna (Random Acces Memory). DEMO- wersja demonstracyjna, możliwość gry. DEMO- wersja demonstracyjna, możliwość gry. FREEWERE- licencja do oprogramowania, umożliwiająca darmowe rozpowszechnianie. FREEWERE- licencja do oprogramowania, umożliwiająca darmowe rozpowszechnianie.

6 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va BUDOWA OKNA PROGRAMU PAINT

7 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va MENU INTERNET » RADY DLA DZIECI RADY DLA DZIECIRADY DLA DZIECI » RADY DLA NA100LATKÓW RADY DLA NA100LATKÓWRADY DLA NA100LATKÓW » ZŁOTE RADY DLA RODZICÓW ZŁOTE RADY DLA RODZICÓWZŁOTE RADY DLA RODZICÓW » NADUŻYCIA I ICH SPRAWCY NADUŻYCIA I ICH SPRAWCYNADUŻYCIA I ICH SPRAWCY » POWRÓT DO GŁÓWNEGO MENU POWRÓT DO GŁÓWNEGO MENUPOWRÓT DO GŁÓWNEGO MENU

8 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Nie dawaj informacji o sobie, takich jak: nazwisko, numer telefonu, adres domu lub szkoły, bez zgody rodziców. Nie dawaj informacji o sobie, takich jak: nazwisko, numer telefonu, adres domu lub szkoły, bez zgody rodziców. Jeśli ktoś prześle Tobie informację, która wprawi Ciebie w zakłopotanie - zignoruj ją i zwróć się z tym do rodziców, Jeśli ktoś prześle Tobie informację, która wprawi Ciebie w zakłopotanie - zignoruj ją i zwróć się z tym do rodziców, Złym pomysłem jest przenoszenie znajomości z Internetu do realnego życia. Zazwyczaj osoby poznane w Sieci bardzo się różnią od tych jakimi są w rzeczywistości. Jeśli jednak na to się zdecydujesz - koniecznie powiedz o tym swoim rodzicom. Złym pomysłem jest przenoszenie znajomości z Internetu do realnego życia. Zazwyczaj osoby poznane w Sieci bardzo się różnią od tych jakimi są w rzeczywistości. Jeśli jednak na to się zdecydujesz - koniecznie powiedz o tym swoim rodzicom. Nie otwieraj e-maili, plików lub Stron WWW, które otrzymałeś od osób, których dobrze nie znasz lub im zbyt nie ufasz. Nie otwieraj e-maili, plików lub Stron WWW, które otrzymałeś od osób, których dobrze nie znasz lub im zbyt nie ufasz. Nigdy nie dawaj swojego hasła nikomu poza dorosłymi w swoim domu. Nigdy nie dawaj swojego hasła nikomu poza dorosłymi w swoim domu. Zawsze stosuj "Zasady dla rodziny" w swoich wędrówkach po Sieci. Zapewni to Twoją dobrą zabawę i bezpieczeństwo w Internecie. Zawsze stosuj "Zasady dla rodziny" w swoich wędrówkach po Sieci. Zapewni to Twoją dobrą zabawę i bezpieczeństwo w Internecie. Nigdy nie rób nic co wiąże się z ponoszeniem kosztów przez Twoich rodziców jeśli nie uzyskałeś wcześniej na to od nich zgody. Nigdy nie rób nic co wiąże się z ponoszeniem kosztów przez Twoich rodziców jeśli nie uzyskałeś wcześniej na to od nich zgody.

9 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Większość ludzi nie wierzy, że uczciwość jest jedną z największych wartości. Zatem wędrując po Sieci uważaj na siebie. Nigdy nie wiesz, że blondynka 170 cm wzrostu, nie jest faktycznie mężczyzną z długimi włosami 195 cm wzrostu. Większość ludzi nie wierzy, że uczciwość jest jedną z największych wartości. Zatem wędrując po Sieci uważaj na siebie. Nigdy nie wiesz, że blondynka 170 cm wzrostu, nie jest faktycznie mężczyzną z długimi włosami 195 cm wzrostu. Bądź ostrożny wobec tych, którzy zbyt dużo chcą się dowiedzieć od Ciebie. Nie ma żadnych zasad, które zobowiązują Ciebie do podawania nazwiska, telefonu czy adresu. Zaufaj swojemu instynktowi, jeśli ktoś (w Sieci) sprawia Tobie przykrość odłącz się od niego bez wahania. Bądź ostrożny wobec tych, którzy zbyt dużo chcą się dowiedzieć od Ciebie. Nie ma żadnych zasad, które zobowiązują Ciebie do podawania nazwiska, telefonu czy adresu. Zaufaj swojemu instynktowi, jeśli ktoś (w Sieci) sprawia Tobie przykrość odłącz się od niego bez wahania. Jeśli planujesz spotkanie z kimś kogo poznałeś w Internecie - koniecznie idź na spotkanie z kimś (z kolegą, nawet z rodzicem) nigdy sam. Brzmi to głupio, ale z całą pewnością jest dobrym pomysłem samodzielne spotykanie się ze znajomymi z Sieci. Jeśli planujesz spotkanie z kimś kogo poznałeś w Internecie - koniecznie idź na spotkanie z kimś (z kolegą, nawet z rodzicem) nigdy sam. Brzmi to głupio, ale z całą pewnością jest dobrym pomysłem samodzielne spotykanie się ze znajomymi z Sieci. Jeśli dostajesz podejrzane e-maile, zbiory lub obrazki od kogoś kogo nie znasz, po prostu je skasuj. Możesz bardzo wiele stracić ufając komuś kogo nigdy wcześniej nie spotkałeś. Jeśli dostajesz podejrzane e-maile, zbiory lub obrazki od kogoś kogo nie znasz, po prostu je skasuj. Możesz bardzo wiele stracić ufając komuś kogo nigdy wcześniej nie spotkałeś. Omijaj chat rooms lub listy dyskusyjne które wyglądają kiepsko lub prowokacyjnie Omijaj chat rooms lub listy dyskusyjne które wyglądają kiepsko lub prowokacyjnie i nie daj się zmusić do myślenia o znajomych z Sieci jako o realnych przyjaciołach. Nie daj się zachęcić do walki w Sieci. Jeśli szukasz kłopotów w Sieci znajdziesz je szybciej niż się spodziewasz i wszystko może się potoczyć całkiem poza Twoją kontrolą.

10 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Jak chronić dzieci w Internecie? Okazuje się, że nie trzeba do tego wcale wiedzy komputerowej. Wśród naszych złotych rad nie ma bowiem ani jednej, która by takiej wiedzy wymagała. Dowiedz się, jak to robić. » Niech komputer stoi we wspólnym miejscu » Rozmawiaj z nim o tym » Nie bój się przyznać do niewiedzy » Naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje » Naucz dziecko, by nie podawało danych osobowych i nie opowiadało o rodzinie » Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy » Nie krytykuj, nie obwiniaj, jeśli coś się stanie » Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, poradź się specjalistów » Rozmawiaj z dzieckiem, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj

11 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Niech komputer stoi we wspólnym miejscu. Jako rodzic masz prawo wiedzieć, jak Twoje dziecko korzysta z komputera. Jeśli jednak będzie ono odbierać Cię jako kontrolera czy cenzora, to nie pomoże to Waszym kontaktom. Dlatego lepiej nie zaglądać co chwilę do pokoju, w którym dziecko zamyka się na czas korzystania z sieci. Jeśli komputer stoi we wspólnym miejscu Twojego domu, możesz zawsze "przypadkiem" zajrzeć na ekran, przechodząc obok. Jako rodzic masz prawo wiedzieć, jak Twoje dziecko korzysta z komputera. Jeśli jednak będzie ono odbierać Cię jako kontrolera czy cenzora, to nie pomoże to Waszym kontaktom. Dlatego lepiej nie zaglądać co chwilę do pokoju, w którym dziecko zamyka się na czas korzystania z sieci. Jeśli komputer stoi we wspólnym miejscu Twojego domu, możesz zawsze "przypadkiem" zajrzeć na ekran, przechodząc obok.

12 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Rozmawiaj z nim o tym Jeśli Twoje zainteresowanie będzie przybierało formę ciągłej kontroli, zyskasz jedynie to, że Twoje dziecko szybko nauczy się tej kontroli unikać. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co ono robi w sieci, wykazuj zainteresowanie. A może nauczysz się przy tym czegoś ciekawego? Jeśli Twoje zainteresowanie będzie przybierało formę ciągłej kontroli, zyskasz jedynie to, że Twoje dziecko szybko nauczy się tej kontroli unikać. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co ono robi w sieci, wykazuj zainteresowanie. A może nauczysz się przy tym czegoś ciekawego?

13 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Nie bój się przyznać do niewiedzy. Dzisiaj dzieci często lepiej radzą sobie z nowoczesnymi technologiami niż dorośli. Taka już kolej rzeczy, więc nie bój się przyznać do tego, że czegoś nie wiesz. Naprawdę, Twój rodzicielski autorytet na tym nie ucierpi, a dziecko będzie szczęśliwe, mogąc Cię czegoś nauczyć. Dzisiaj dzieci często lepiej radzą sobie z nowoczesnymi technologiami niż dorośli. Taka już kolej rzeczy, więc nie bój się przyznać do tego, że czegoś nie wiesz. Naprawdę, Twój rodzicielski autorytet na tym nie ucierpi, a dziecko będzie szczęśliwe, mogąc Cię czegoś nauczyć.

14 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje. W internecie każdy może udawać kogoś, kim naprawdę nie jest. Rozmówcy nie widzą się, siedząc przed swoimi monitorami. Osoba dorosła może udawać dziecko, a dziecko osobę dorosłą, mężczyzna może podawać się za kobietę i na odwrót. Dzieci są ufne i naiwne z natury i często tego nie rozumieją. Wytłumacz dziecku, że np. miła koleżanka może okazać się niemiłym dorosłym mężczyzną. W internecie każdy może udawać kogoś, kim naprawdę nie jest. Rozmówcy nie widzą się, siedząc przed swoimi monitorami. Osoba dorosła może udawać dziecko, a dziecko osobę dorosłą, mężczyzna może podawać się za kobietę i na odwrót. Dzieci są ufne i naiwne z natury i często tego nie rozumieją. Wytłumacz dziecku, że np. miła koleżanka może okazać się niemiłym dorosłym mężczyzną.

15 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Naucz dziecko, by nie podawało danych osobowych i nie opowiadało o rodzinie Przestępca chce jak najwięcej wiedzieć o swojej ofierze. Nie musi to zresztą być pedofil, nawet włamywacz może poprzez internet przeprowadzić wywiad poprzedzający kradzież w Twoim domu. Dlatego naucz dziecko, by nie mówiło, ile dokładnie ma lat, jak się nazywa, nie podawało adresu i numeru telefonu. Takiej samej ostrożności uczymy w końcu nasze dzieci w stosunku do ludzi w świecie realnym. Przestępca chce jak najwięcej wiedzieć o swojej ofierze. Nie musi to zresztą być pedofil, nawet włamywacz może poprzez internet przeprowadzić wywiad poprzedzający kradzież w Twoim domu. Dlatego naucz dziecko, by nie mówiło, ile dokładnie ma lat, jak się nazywa, nie podawało adresu i numeru telefonu. Takiej samej ostrożności uczymy w końcu nasze dzieci w stosunku do ludzi w świecie realnym.

16 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy. W sieci Twoje dziecko może poznać ciekawych i wartościowych znajomych. Nie ma nic złego w spotkaniach z ludźmi poznanymi on-line. Ze względów bezpieczeństwa ustal jednak, że o takim spotkaniu dziecko musi Ci powiedzieć. Jeśli już umawia się ono, niech wyznaczy na spotkanie miejsce publiczne, w którym może łatwo nie podejść, uciec lub wezwać pomoc. W sieci Twoje dziecko może poznać ciekawych i wartościowych znajomych. Nie ma nic złego w spotkaniach z ludźmi poznanymi on-line. Ze względów bezpieczeństwa ustal jednak, że o takim spotkaniu dziecko musi Ci powiedzieć. Jeśli już umawia się ono, niech wyznaczy na spotkanie miejsce publiczne, w którym może łatwo nie podejść, uciec lub wezwać pomoc.

17 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Nie krytykuj, nie obwiniaj, jeśli coś się stanie Dziecko musi wiedzieć, że może Ci powiedzieć o wszystkim. Jeśli przyszło i opowiedziało Ci o czymś złym, co je spotkało, doceń jego zaufanie wobec Ciebie. Pochwal je, nie krytykuj, nie obwiniaj, nie karz, nie bagatelizuj, nie próbuj usprawiedliwiać osoby, która wyrządziła krzywdę dziecku. Dziecko musi wiedzieć, że może Ci powiedzieć o wszystkim. Jeśli przyszło i opowiedziało Ci o czymś złym, co je spotkało, doceń jego zaufanie wobec Ciebie. Pochwal je, nie krytykuj, nie obwiniaj, nie karz, nie bagatelizuj, nie próbuj usprawiedliwiać osoby, która wyrządziła krzywdę dziecku.

18 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, poradź się specjalistów Czasem coś budzi nasze wątpliwości. Nie wiemy nic na pewno, ale podskórnie czujemy, że dzieje się coś złego. Jeżeli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, szukaj pomocy u specjalisty. Czasem coś budzi nasze wątpliwości. Nie wiemy nic na pewno, ale podskórnie czujemy, że dzieje się coś złego. Jeżeli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, szukaj pomocy u specjalisty.

19 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Rozmawiaj z dzieckiem, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj. My, dorośli, często mówimy, że "dzieci i ryby głosu nie mają". Stąd bierze się większość naszych problemów - nie umiemy słuchać dzieci i rozmawiać z nimi. Tymczasem rozmowa to najlepsza forma ochrony Twojego dziecka. Rozmawiaj z nim. Nic mądrzejszego nikt nie wymyśli. My, dorośli, często mówimy, że "dzieci i ryby głosu nie mają". Stąd bierze się większość naszych problemów - nie umiemy słuchać dzieci i rozmawiać z nimi. Tymczasem rozmowa to najlepsza forma ochrony Twojego dziecka. Rozmawiaj z nim. Nic mądrzejszego nikt nie wymyśli.

20 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va NADUŻYCIA I ICH SPRAWCY Przęstępcy seksualni Rozpowszechnianie pornografii, pedofilstwo. Hakerzy Z reguły po dostaniu się do systemu następuje Czytanie i niekiedy Modyfikacja zasobów w zależności od etyki Hakera. Szpiedzy Dokonują najczęściej Kradzieży i Kopiowania danych w celu przekazania ich dalej. Terroryści Działania Terrorystów sprowadzają się najczęściej do Kasowania i Modyfikacji zasobów w celu wywołania destrukcji lub efektu propagandowego. Nieuczciwipracownicy Z reguły dokonują Kradzieży i Kopiowania danych w celu udostępniania ich konkurencji lub kompromitacji firmy z pobudek osobistych. Profesjonalni przestępcy By osiągnąć korzyści majątkowe z ich strony dochodzi najczęściej do Kradzieży i Kopiowania zasobów systemu. Rzadziej do Kasowania i Modyfikacji w celu ataku. Wandale Ograniczają się do bezmyślnego Kasowania danych bardziej zaawansowany poddają informacje Modyfikacji.

21 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va DODATKOWE OPCJE Sprawdź co potrawisz w QUIZ. Sprawdź co potrawisz w QUIZ. Sprawdź co potrawisz w QUIZ. Sprawdź co potrawisz w QUIZ. Obejrz prezentację jeszcze raz. Obejrz prezentację jeszcze raz. Obejrz prezentację jeszcze raz. Obejrz prezentację jeszcze raz. Wyjdź z prezentacji. Wyjdź z prezentacji. Wyjdź z prezentacji Wyjdź z prezentacji

22 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va

23 INSTRUKCJA Jak klikniesz na prawidłową odpowiedź to automatycznie przeniesie Cię do następnego pytania. Jak klikniesz na prawidłową odpowiedź to automatycznie przeniesie Cię do następnego pytania. Jak odpowiedź będzie zła to wyświetli się komunikat. Jak odpowiedź będzie zła to wyświetli się komunikat. Rozpocznij quiz

24 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va 1. Jak się nazywa pamięć stała? ROM RAM DEMO

25 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va 2. Co to jest HARDWARE? Materialna część komputera Oprogramowanie Pamięć operacyjna

26 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va 3. W którym roku w Polsce została stworzona sieć szkieletowa IP? 1992 1990 1991

27 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va 4. Ile MB ma 1 GB? 64 1024 8 16

28 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va GRATULACJE!!! Przeszedłeś poziom 1!!!! Zacznij jeszcze raz Zacznij jeszcze raz Idź do następnego poziomu Idź do następnego poziomu

29 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va 1. Co to jest akronim? Obrazek przedstawiający Cię wirtualnie Program Skrót utworzonej od pierwszych liter najczęściej używanych zwrotów do porozumiewania się przez Internet Gra

30 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va 2. Co to jest E-MAIL? Usługa sieciowa Usługa sieciowa Bank internetowy Bank internetowy Studio on-line Studio on-line Gra on-line Gra on-line

31 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va GRATULACJE!!! Przeszedłeś/przeszłaś pomyślnie cały QUIZ!!! Nauczyłeś się podstawowych informacji o komputerze! Zagraj w QUIZ jeszcze raz Zagraj w QUIZ jeszcze raz Obejrzyj prezentację jeszcze raz Obejrzyj prezentację jeszcze raz Zakończ pokaz slajdów Zakończ pokaz slajdów Powrót do SPISU TREŚCI. Powrót do SPISU TREŚCI.

32 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va BIBLIOGRAFIA Materiały zaczerpnięte z: Materiały zaczerpnięte z: http://pl.wikipedia.org/ http://pl.wikipedia.org/ http://pl.wikipedia.org/ http://sp81.edu.lodz.pl/publikacje/artykul_internet_zlote_rady _rodzicow.html http://sp81.edu.lodz.pl/publikacje/artykul_internet_zlote_rady _rodzicow.html http://sp81.edu.lodz.pl/publikacje/artykul_internet_zlote_rady _rodzicow.html http://sp81.edu.lodz.pl/publikacje/artykul_internet_zlote_rady _rodzicow.html

33 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Jeśli chcesz zacząć ponownie to kliknij menu

34 Wykonał: Tomasz Tomczyk Va LINKI HTTP://HELPLINE.ORG.PL HTTP://SP.PONIATOWA.PL MENU


Pobierz ppt "Wykonał: Tomasz Tomczyk Va Spis treści Wykonał: Tomasz Tomczyk Va SPIS TREŚCI KOMPUTER INTERNET BIBLIOGRAFIA QUIZ LINKI Zakończ pokaz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google