Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyż nie pora abyśmy zaczęli oszczędzać energię?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyż nie pora abyśmy zaczęli oszczędzać energię?"— Zapis prezentacji:

1 Czyż nie pora abyśmy zaczęli oszczędzać energię?
ENERGIA Czyż nie pora abyśmy zaczęli oszczędzać energię? Przeciętny dom w Polsce marnuje energię w kwocie ponad 1000zł rocznie w wyniku braku sprawnego systemu jej oszczędzania. Dobra izolacja i oszklenie są kluczowymi miejscami strat ciepła: prawie 50% całkowitych strat ciepła traconych jest w domu przez nieszczelne poddasze i ściany, źle zaizolowane ramy okienne czy pojedyncze szyby w oknach. Także ok. 20% ciepła tracone jest przez otwory wentylacyjne i przeciągi.

2 Oto kilka sposobów na oszczędzanie energii w domu:
Gotowanie Używajmy wody od razu po zagotowaniu. Ponadto jeśli przed chwilą nasz czajnik elektryczny zagotował wodę, to jeszcze przez kilka (kilkanaście) minut będzie miała odpowiednią temperaturę do zalania herbaty czy kawy. Częste, ponowne gotowanie jest niepotrzebne i zużywa energię. Czajnik elektryczny najwięcej energii zużywa na podgrzanie wody w ostatnim stadium gotowania, gdy temperatura jest bliska temperatury wrzenia. Stosujmy odpowiednio dopasowane pokrywki do patelni i garnków. Pamiętajmy by podczas gotowania na gazie płomienie z palnika nie wychodziły poza obrys garnka czy patelni. Lodówka i zamrażarka Bardzo ważna w oszczędzaniu energii w lodówkach – przede wszystkim w tych starszych – jest izolacja termiczna zapewniana przez uszczelnienia na drzwiach urządzenia. Sprawne uszczelki powinny utrzymać włożoną kartkę papieru przy zamkniętych drzwiach. Stawiajmy lodówkę jak najdalej od okien kuchennych i piekarników. Regularnie odmrażajmy lodówkę i zamrażarkę. Gruba warstwa lodu jest dodatkową izolacją, a urządzenie by utrzymać wymaganą temperaturę będzie zużywać więcej energii. Optymalną temperaturą w lodówce jest od 2 do 3oC a w zamrażarce -15oC. Lodówko-zamrażarka klasy “A” zużywa 3/4 energii mniej niż 10-letnie modele. Ściany, dachy, okna, drzwi Dziury w izolacji ścian są jedną z najczęstszych przyczyn marnotrawstwa energii w naszym domu. Zatkanie i zaizolowanie nieszczelności w ścianach pozwoli na zmniejszenie strat ciepła ze ścian o 60% i zmniejszy wysokość rachunków za ogrzewanie. Przez zaizolowanie poddasza do optymalnej grubości ok 300mm, możemy zaoszczędzić ponad 1/3 kosztów ogrzewania. Instalacja podwójnych szyb w oknach pomoże zredukować upływ ciepła przez okna o połowę. Nawet jeśli nie stać nas na wymianę okien w całym domu, zróbmy to chociaż w największych pomieszczeniach gdzie straty ciepła są największe. Zainwestujmy w taśmy uszczelniające do drzwi i okien. Zasuwajmy zasłony po zmierzchu by zapobiec ucieczce ciepła.

3 Gotowanie Lodówka i zamrażarka
Używajmy wody od razu po zagotowaniu. Ponadto jeśli przed chwilą nasz czajnik elektryczny zagotował wodę, to jeszcze przez kilka (kilkanaście) minut będzie miała odpowiednią temperaturę do zalania herbaty czy kawy. Częste, ponowne gotowanie jest niepotrzebne i zużywa energię. Czajnik elektryczny najwięcej energii zużywa na podgrzanie wody w ostatnim stadium gotowania, gdy temperatura jest bliska temperatury wrzenia. Stosujmy odpowiednio dopasowane pokrywki do patelni i garnków. Pamiętajmy by podczas gotowania na gazie płomienie z palnika nie wychodziły poza obrys garnka czy patelni. Lodówka i zamrażarka Bardzo ważna w oszczędzaniu energii w lodówkach – przede wszystkim w tych starszych – jest izolacja termiczna zapewniana przez uszczelnienia na drzwiach urządzenia. Sprawne uszczelki powinny utrzymać włożoną kartkę papieru przy zamkniętych drzwiach. Stawiajmy lodówkę jak najdalej od okien kuchennych i piekarników. Regularnie odmrażajmy lodówkę i zamrażarkę. Gruba warstwa lodu jest dodatkową izolacją, a urządzenie by utrzymać wymaganą temperaturę będzie zużywać więcej energii. Optymalną temperaturą w lodówce jest od 2 do 3oC a w zamrażarce -15oC. Lodówko-zamrażarka klasy “A” zużywa 3/4 energii mniej niż 10-letnie modele. Uruchamiajmy pranie w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00. Ceny jednostkowe prądu w okresie nocnym w zależności od taryfy i dostawcy energii są na ogół dwa razy niższe niż w dzień.

4 Ściany, dachy, okna, drzwi
Dziury w izolacji ścian są jedną z najczęstszych przyczyn marnotrawstwa energii w naszym domu. Zatkanie i zaizolowanie nieszczelności w ścianach pozwoli na zmniejszenie strat ciepła ze ścian o 60% i zmniejszy wysokość rachunków za ogrzewanie. Przez zaizolowanie poddasza do optymalnej grubości ok 300mm, możemy zaoszczędzić ponad 1/3 kosztów ogrzewania. Instalacja podwójnych szyb w oknach pomoże zredukować upływ ciepła przez okna o połowę. Nawet jeśli nie stać nas na wymianę okien w całym domu, zróbmy to chociaż w największych pomieszczeniach gdzie straty ciepła są największe. Zainwestujmy w taśmy uszczelniające do drzwi i okien. Zasuwajmy zasłony po zmierzchu by zapobiec ucieczce ciepła. Woda Naprawmy cieknące krany. Używajmy prysznica zamiast brać kąpiel w wannie. Podczas mycia zębów zakręcajmy wodę. Zamiast zmywać naczynia ręcznie warto jest zrobić to w zmywarce. Zużycie wody w dobrych modelach zmywarek sięga tylko 36 litrów na cykl. By umyć ręcznie tą samą ilość naczyń w zlewie zużyjemy ponad 100 litrów. Oświetlenie Koszty oświetlenia stanowią 10% do 15% rachunków za elektryczność. Kupując energooszczędne żarówki możemy obniżyć zużycie energii za oświetlenie nawet o 3/4.

5 Ogrzewanie i ciepła woda
Ogniwa fotowoltaiczne to proste systemy paneli zamontowanych na dachach, które zamieniają światło słoneczne na elektryczność. Mogą dostarczyć ponad połowę zapotrzebowania domu na elektryczność. Przekłada się to nawet na 50% oszczędności na rachunkach za energię. Podobnie słoneczne panele do podgrzewania wody mogą zapewnić 60% – 70% domowego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Ogrzewanie i ciepła woda stanowią nawet 60% rocznych wydatków. Jeśli nasz bojler ma ponad 15 lat powinien zostać wymieniony na nowy. Instalacja wysoko wydajnego bojlera pomoże zaoszczędzić nawet 1/3 na rachunkach. Poprzez zaizolowanie zbiornika na ciepłą wodę i rur, zredukujemy upływ ciepła nawet o 75%. Redukcja nawet o 1 stopień termostatu da oszczędność nawet 10% na rachunku. Urządzenia domowe Kupowanie “wydajnych energetycznie” urządzeń domowych znacząco obniża zużycie energii. Pralka o najwyższej klasie energetycznej “A++” zużywa o 30% – 40% mniej energii w stosunku do starych modeli niższych klas. Wyłączajmy drukarkę gdy jej nie używamy. Ponad 90% jej energii zużywanej jest w ciągu roku na stand-by!! Pozostałe 10% to samo drukowanie! Ustawmy nasz komputer na przechodzenie w stan wstrzymania lub hibernację w czasie bezczynności. Jeśli wykorzystujemy komputer do prac biurowych i multimediów (filmy, muzyka), zwróćmy uwagę na zastosowanie energooszczędnych podzespołów w naszym PC. Zainwestujmy w energooszczędne procesory i karty graficzne. Możemy także rozważyć kupno laptopa.

6 Jak żyć zielono? Ziemia się zmienia. Efekt cieplarniany jest faktem a ocieplenie klimatu będzie postępować jeśli w ciągu najbliższych 20 lat nie wprowadzimy w życie radykalnych zmian w sposobach pozyskiwania potrzebnej ludziom energii. Jednak nie musimy czekać bezczynnie na nowe pomysły naukowców próbujących ratować naszą planetę. Każdy z nas może choć w części pomóc Ziemi i żyć zielono. Poniżej znajdziecie zbiór codziennych rzeczy i czynności, które możecie robić sami by zredukować powstawanie gazów cieplarnianych i by nasz – niestety szkodliwy – wpływ na środowisko był jak najmniejszy.

7 1. Oszczędzaj wodę. Jak zużycie wody wpływa na emisję gazów szklarniowych do atmosfery? Za każdym razem gdy zakręcasz wodę podczas mycia zębów oszczędzasz ponad 10 litrów. To 20 litrów na dobę (przyjmując, że myjesz je dwa razy dziennie) i 600 litrów miesięcznie. Jeśli choć połowa mieszkańców Twojego miasta zakręci kurek podczas tej rutynowej czynności to miejscowa stacja pomp, uzdatniania wody czy oczyszczalnia ścieków będzie pracować z mniejszym obciążeniem. Większe zużycie wody w miastach to większe zapotrzebowanie na energię dla pomp. Większy pobór mocy przez zakład przekłada się na dopływ dodatkowej energii od elektrowni. A skąd produkowana jest ta energia? Z węgla 90% energii w Polsce dostarczają elektrownie węglowe, gdzie podczas spalania węgla emitowane są do atmosfery szkodliwe związki i gazy cieplarniane. Cieknie Ci spłuczka w toalecie? Prawdopodobnie marnujesz 200 litrów dziennie! Spróbuj pić przegotowaną wodę lub z filtra zamiast wody butelkowanej; nie produkujesz przy okazji odpadów plastikowych. 2. Zostaw samochód w domu choć na 2 dni w tygodniu (np. w weekend). Zredukujesz tym samym emisję dwutlenku węgla przez samochód średnio o 700 kilogramów rocznie. 3. Chodź pieszo lub jeźdź rowerem do pracy czy szkoły. Samochód spala benzynę i szkodzi środowisku. Rower też spala… Twoje kalorie. Jeśli nie możesz wszędzie udać się rowerem skorzystaj z komunikacji miejskiej. Każdy samochód mniej na ulicach robi różnicę.

8 4. Segreguj śmieci. Nie wszystkie odpady muszą być utylizowane w spalarni czy leżeć na wysypisku. Aluminiową puszkę po coli czy piwie wyrzuć do odpowiedniego pojemnika na śmieci. To samo zrób z butelkami szklanymi i plastikowymi. Twoje miasto sortuje śmieci? To dobrze! Więc pomóż im zaoszczędzić energię. Odpady papierowe oddawaj na makulaturę. 5. Pomyśl nad założeniem kompostownika koło domu np. takiego jak tu . Wszystkie odpady organiczne z ogrodu i domu mogą tworzyć kompost, który później wykorzystany zostanie jako doskonały nawóz. Oszczędzasz miejsce na wysypisku jakie zajmowałyby Twoje śmieci jak i ich wywóz. 6. Wymień klasyczne żarówki na oszczędne. Kompaktowe świetlówki świecą 10 razy dłużej i zużywają 2/3 energii mniej od konwencjonalnych. 7. Zwiększ efektywność energetyczną swojego domu. Przeczyść kanały i kratki wentylacyjne lub filtry klimatyzacji. Ustaw termostat (jeśli posiadasz) tak by ogrzewanie wyłączyło się podczas Twojej nieobecności. Kiedy idziesz spać obniż temperaturę w mieszkaniu albo wyłącz klimatyzację. 8. Dbaj o stan samochodu. Niedopompowane opony powodują pogorszenie ekonomii jazdy o 3 procent, co prowadzi do większej emisji gazów cieplarnianych. Odpowiednie ciśnienie w oponach przedłuża ich żywotność.

9 9. Prowadź samochód ekonomicznie
9. Prowadź samochód ekonomicznie. Łagodnie operuj pedałami gazu i hamulca; spokojna jazda sprzyja oszczędzaniu paliwa. 10. Wyłącz światła kiedy nie jesteś w pokoju. Odłącz także niepotrzebne sprzęty pobierające energię w trybie stand-by. Uzależnienie człowieka od paliw jako środka napędowego rozpoczęło się od chwili wynalezienia maszyny parowej. W Stanach Zjednoczonych w roku 1817 istniała już regularna żegluga parowa na rzekach Ohio i Missisipi. Po roku 1825 nastąpił szybki rozwój kolei żelaznej, a od roku 1850 maszyny parowe zaczęły funkcjonować w przemyśle i rolnictwie. Pierwszym paliwem maszyn parowych było drewno, ale wkrótce zostało ono zastąpione bardziej kalorycznym węglem. W roku 1895 w Pensylwanii zaczęto wydobywać ropę, a w roku 1870 zaczęto budować silniki na gaz naturalny i benzynę. W roku 1882 w USA zaczęły działać pierwsze scentralizowane sieci energii elektrycznej w Appleton, Wisconsin i w Nowym Jorku. Piece elektryczne zaczęto wdrażać w roku 1896, a w roku 1907 wynaleziono elektryczny odkurzacz i pralkę. W latach następnych przebiegał intensywny rozwój we wszystkich dziedzinach związanych z wydobywaniem paliw i wdrażaniem coraz lepszych rozwiązań w energetyce. Przed drugą Wojną Światową wynaleziono silnik wysokoprężny pracujący na tańszej niż benzynie ropie.

10 Silniki elektryczne zaczęto stosować na coraz większą skale
Silniki elektryczne zaczęto stosować na coraz większą skale. Na bazie ropy zaczęto produkować tworzywa sztuczne: polistyren od roku 1937, nylon od 1938, teflon od 1944 i orlon od 1948, które zapoczątkowały produkcję tanich wyrobów powszechnego użytku. Zapotrzebowanie na energię wzrastało, a ceny paliw były niskie i nie zachęcały do oszczędzania! Dopiero przerwanie dostaw ropy przez kraje arabskie w roku 1973 z żądaniem podwyżki cen, uświadomiły importerów, że czasy obfitości minęły a wysoki popyt na ropę może napotkać poważną przeszkodę w postaci ograniczonej podaży. W latach 80 zaczęto rozważać celowość racjonalnego gospodarowania zasobami energetycznymi na podstawie rozpoznania własnych zasobów energetycznych. 13 lipca 1977 roku na skutek awarii sieci w Nowym Jorku i okolicach zapanowały ciemności. Nastąpiła całkowita dezorganizacja życia. Ludzie mogli wówczas odczuć co oznacza brak energii elektrycznej a co po niektórzy uświadomili sobie także grozę sytuacji jaka zaistnieje w przypadku gdy na dobre wyczerpią się źródła energii, jakimi jeszcze dysponujemy. Przez dziesięciolecia świat zaspokajał swe potrzeby energetyczne niemal wyłącznie korzystając z paliw nieodnawialnych: ropy, gazu naturalnego i węgla. Energia nuklearna dopiero od roku 1973 pojawiła się jako zauważalne źródło energii. A TERAZ ZASTANÓW SIĘ CZY NIE POWINIENEŚ DBAĆ O ENERGIE I PRZYSZŁOŚĆ NASZEJ PLANETY!!!


Pobierz ppt "Czyż nie pora abyśmy zaczęli oszczędzać energię?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google