Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 7 (Windows NT 6.1, poprzednie nazwy kodowe: Microsoft Windows Vienna, Microsoft Windows Blackcomb) to oficjalna nazwa[3]

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 7 (Windows NT 6.1, poprzednie nazwy kodowe: Microsoft Windows Vienna, Microsoft Windows Blackcomb) to oficjalna nazwa[3]"— Zapis prezentacji:

1 Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 7 (Windows NT 6.1, poprzednie nazwy kodowe: Microsoft Windows Vienna, Microsoft Windows Blackcomb) to oficjalna nazwa[3] następcy systemu Microsoft Windows Vista[4], tworzonego przez firmę Microsoft.

2 Historia projektu O Windows 7 (początkowo nadano mu nazwę kodową Blackcomb; w roku 2007 ogłoszono nazwę kodową Windows 7, wkrótce potem oznajmiono, iż pod tą nazwą system ukaże się również oficjalnie) świat po raz pierwszy usłyszał w lutym roku Nazwa ta była początkowo przeznaczona dla następcy Microsoft Windows XP, który miał zostać wydany pod koniec roku planowany był w wersjach serwerowej oraz dla stacji roboczych, jednakże w sierpniu roku 2001 wydanie tego systemu zostało przesunięte na lata , a następcą Microsoft Windows XP oficjalnie został Microsoft Windows Vista, określany wtedy nazwą kodową Longhorn. Przyczyną miał być brak wymaganego przez system powszechnego dostępu do szerokopasmowego Internetu. Spekulowano, że Microsoft Windows Vista będzie rozwiązaniem tymczasowym, mającym wypełnić lukę pomiędzy wydaniami systemów Microsoft Windows XP oraz Windows 7. Miała to potwierdzać wypowiedź Steve'a Ballmera z Microsoftu, który w październiku 2001 na konferencji Gartnera stwierdził, że naprawdę ważne zmiany nastąpią "za dwa wydania Windows".[potrzebne źródło] Microsoft Windows Vista został wydany w styczniu 2007 roku i jest kolejnym, głównym wydaniem systemu Microsoft Windows. Z czasem projekt Windows 7 został wyciszony i poddany wielu zmianom, a spekulacje prasowe podawały nawet w wątpliwość jego istnienie[potrzebne źródło]. Pojawiały się jednak informacje o krążących wewnątrz firmy wersjach roboczych tego systemu, a nawet o konkretnych numerach tych wersji (dokładniej kompilacje 351 oraz 440). Informacje te mówiły, że 7 jest nazwą nowej serwerowej wersji Windows. Wydawały się one jednak mało prawdopodobne, ponieważ w Internecie od dłuższego czasu znaleźć można było film prezentujący współpracę Windows 7 oraz MSN Explorera 7. W trakcie rozwoju projektu planowane rozwiązania były wielokrotnie modyfikowane, jak również przenoszone do i z innych projektów. Obecnie wiadomo, że część rozwiązań planowanych dla Windows 7 trafiło do systemu Microsoft Windows Vista. Windows 7 natomiast zawierać będzie elementy projektowane początkowo dla Visty, chociaż niektóre z nich, jeśli zostaną ukończone wcześniej, mogą zostać wydane jako osobne produkty jeszcze przed premierą Windows 7. .

3 Microsoft zapowiadał, że wersja Milestone 2 powinna pojawić się w kwietniu lub maju 2008, a wersja Milestone 3 w ciągu kolejnych trzech kwartałów[5]. 13 października 2008 ogłoszono, że oficjalną nazwą następcy systemu Windows Vista jest Windows 7[3]. 28 października 2008 podczas konferencji Professional Developers Conference (PDC) Microsoft zaprezentował kolejną testową kompilację Windows 7[6]. W zaprezentowanej wersji pasek zadań stał się całkiem przezroczysty, usunięto z niego etykiety tekstowe. W menu start umieszczone są wszystkie aktywne aplikacje

4 Architektura W czerwcu 2006 roku, podczas spotkania "The Venture Forum", pracownik Microsoftu Bryan Barnett stwierdził, że koncern pracuje nad systemem operacyjnym następnej generacji. Nie wiadomo jednak, czy ma nim być Windows 7, ponieważ Barnett nie stwierdził jednoznacznie, że chodzi o ten właśnie projekt, a Microsoft opracowuje równolegle kilka różnych systemów operacyjnych. Podstawowym założeniem architektury nowego systemu ma być pełne wykorzystanie możliwości, jakie dają procesory wielordzeniowe. Jak powiedział Bryan Barnett: "To nie jest tylko kwestia dostosowania systemu tak, by sprawnie działał na komputerze z procesorem wielordzeniowym - chodzi o to, by OS potrafił w pełni wykorzystać możliwości, które daje wielordzeniowość". Wymagałoby to oczywiście wykorzystania technologii wirtualizacji, a to z kolei umożliwiłoby wprowadzenie dyskutowanej podczas wczesnych testów Visty technologii uruchamiania kodu aplikacji wewnątrz "zamkniętego środowiska" (angielska nazwa "sandbox") ograniczającego mu zakres działania. "Zamknięte środowisko" blokowałoby bezpośredni dostęp do systemu plików, pamięci operacyjnej czy protokołów sieciowych. Każda interakcja kodu aplikacji ze "światem zewnętrznym" byłaby regulowana przez system operacyjny, a każde szkodliwe działanie zostałoby natychmiast zablokowane. Jeśli to rozwiązanie zostanie wprowadzone do systemu Windows Seven, znacznie zwiększy się poziom bezpieczeństwa, ponieważ ze strony aplikacji niemożliwe będzie wyrządzenie jakiejkolwiek szkody dla systemu. Połączenie wielordzeniowości, wirtualizacji oraz "zamkniętego środowiska" byłoby niezwykle skomplikowane. Jest to jednak możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że od początku 2005 roku Microsoft pracuje nad rozwojem nowego jądra systemu operacyjnego opartego o architekturę mikrokernela o nazwie Singularity. Zmiana architektury systemu wymagałaby oczywiście dostosowania interfejsu programistycznego WinFX (planowanego wraz z wydaniem systemu Windows Vista), a nawet zmiany interfejsu systemu Windows.

5 Jądro systemu Początkowe plany zakładały utworzenie nowego jądra systemu, MinWin. Wczesna wersja rozwojowa MinWin została zaprezentowana 13 października 2007 roku przez pracownika Microsoftu, Erica Trauta. Na wideo z prezentacji widzimy jądro w działaniu. Fakt, że jego funkcje były dosyć ograniczone, świadczy o tym, że Microsoft pracował nad czymś nowym. Do pracy MinWin potrzebował zaledwie nieco ponad 30MB pamięci operacyjnej. Projekt składał się z około 100 plików. Jednakże Steven Sinofsky w wywiadzie dla CNN powiedział, że Windows 7 będzie posiadało ulepszoną wersję obecnego jądra, a nie MinWin. Jako powód podano, iż Microsoft jest zadowolony z obecnego jądra. [7] MinWin zostanie natomiast użyty jako ważny komponent, a nie zaś jądro.

6 Interfejs Po informacjach wyciekających z Microsoftu można sądzić, że Windows 7 będzie nie tylko największą w historii "rewizją" systemu Windows, ale przede wszystkim zupełnym odejściem od sposobu interakcji z komputerem, który znamy z dzisiejszego oprogramowania. Podczas gdy Microsoft Windows Vista jest wzorowany na dotychczasowych technologiach interakcji z dodanymi kilkoma rozszerzeniami (m.in. w postaci interfejsu Aero), Windows 7 całkowicie go zmieni. Jak wynika z notatki służbowej do której dotarła Mary Jo Foley, Windows Seven ma posiadać "gesty, wstęgę i inne" zawarte w nowym interfejsie systemu.[8] Na przykład, wprowadzona w Microsoft Windows 95 filozofia przycisku Start ma zostać całkowicie zastąpiona przez nowy interfejs, który w 1999 zaprojektowany został specjalnie dla Windows 7. Zniknie rozróżnienie danych na znajdujące się na dysku twardym oraz te pochodzące z Internetu. Interfejs Windows 7 będzie zaprojektowany z myślą o integracji z usługami sieciowymi, w tym również z Windows Live oraz MSN (co potwierdza film pokazujący pracę MSN Explorera 7 w systemie Seven). Microsoft nie ukrywa, że docelowo planuje odejść od dystrybucji oprogramowania i zacząć czerpać korzyści ze świadczenia usług. Powłoka Eksploratora Windows zostanie całkowicie zastąpiona nową koncepcją opracowywaną przez ostatnie dziesięć lat w laboratoriach rozwojowych Microsoftu. Pozwoli to użytkownikom na bardziej efektywne zarządzanie oraz kontrolowanie aplikacji i dokumentów, których używają. Planuje się również wprowadzenie zaawansowanego systemu rozpoznawania mowy, który wewnątrz korporacji nazywany jest "Natural Language". Microsoft przeznacza obecnie ogromne środki finansowe na rozwój nowoczesnej technologii "rozpoznawania gestów" (korzystanie z interfejsu użytkownika za pomocą ruchów rąk). Windows Seven będzie również wspierał obsługę monitorów ekranowych o gigantycznych rozmiarach. Pozwoli to na wykorzystywanie podczas codziennej pracy z systemem telewizorów plazmowych i monitorów ciekłokrystalicznych o rozmiarach kilkudziesięciu cali.

7 Wersje rozwojowe systemu Milestone 1
Wersja Milestone 1 nie różni się wiele z wyglądu od Windows Vista. Jedynymi widocznymi zmianami są integracja paska Sidebar z Eksploratorem Windows, gadżet dla programu Windows Media Center, wizualne usuwanie obiektów z menu start i kosza oraz dodanie opcji ustawień ekranu nad opcją personalizacji w menu podręcznym.

8 Wersje rozwojowe systemu Milestone 3
W wersji Milestone 3 poddano zmianom interfejs programów WordPad, Microsoft Paint i Kalkulator stosując w nich wstęgę znaną poprzednio z Microsoft Office 2007[11]. Najbardziej zauważalnymi zmianami dotknięty został pasek zadań. Na rzecz dużych ikon, zniknęły tutaj opisy przycisków otwierających poszczególne okna (można je jednak włączyć). Nawigacja pomiędzy nimi jest dwupoziomowa: najechanie na przycisk powoduje wyświetlenie miniatury z wyglądem okna, kliknięcie natomiast otwiera je. Dostęp do zadań, które ma w swoim zakresie aplikacja możliwy będzie w łatwy sposób za pomocą nowego menu (Jump Lists), które otworzy się po kliknięciu na ikonę programu prawym przyciskiem myszy. Pojawiły się również nowe możliwości przy zarządzaniu otwartymi oknami spoza paska zadań – przesunięcie okna na górną część ekranu automatycznie maksymalizuje je, a obniżenie przywraca poprzedni rozmiar. "Potrząśnięcie" oknem powoduje zaś minimalizację wszystkich okien poza potrząsanym. Przeciągnięcie okna na boczną krawędź ekranu sprawi, że automatycznie przybierze ono rozmiar dokładnie połowy pulpitu. Umożliwi to łatwe zestawianie ze sobą równolegle dwóch okien. Producent tłumaczy to faktem, iż użytkownicy podczas pracy z wieloma oknami przełączają się zazwyczaj jedynie pomiędzy dwoma z nich. Zmiany objęły obszar powiadomień; użytkownik może za pomocą technologii przeciągnij i upuść, ustawiać ikony w dogodny sposób oraz przenosić je do zasobnika otwierającego się pod przyciskiem strzałki. Możliwe jest również dostosowanie wielu powiadomień-dymków poprzez ikonkę klucza hydraulicznego znajdującego się wewnątrz nich. Gadżety w Windows 7 wyświetlane są bezpośrednio na pulpicie - zrezygnowano tym samym z Paska bocznego systemu Windows. Zmiany w funkcjonowaniu będą widoczne również w Kontroli konta użytkownika (User Account Control - UAC) - użytkownik będzie mógł dostosować, jak często mają pojawiać się powiadomienia, tym samym zwiększając bądź zmniejszając poziom bezpieczeństwa. Rozwinięto również koncepcję wirtualnych folderów, które pojawiły się pierwszy raz w Windows Vista; nazywane są one tutaj Bibliotekami (Libraries) a ich zawartość generowana jest z użyciem indeksu Windows Search - jest to rozwinięcie Wyszukiwań umieszczonych w folderze użytkownika w systemie Windows Vista. Domyślnie widocznych jest sześć Bibliotek: Dokumenty, Pobrane pliki, Muzyka, Obrazy, Nagrane programy TV, Wideo - użytkownik może tworzyć własne. Funkcja ta jest podstawą dla działania HomeGroup. Przebudowano także zarządzanie siecią domową, zbierając narzędzia oraz opcje w jednym miejscu pod nazwą HomeGroup. Funkcja ta wykorzystuje do działania min. Biblioteki znajdujące się na zdalnych maszynach, należących do HomeGroup.

9 Wiele aplikacji, które były obecne w poprzednich wersjach systemu Windows zostało usuniętych oraz zaktualizowanych i umieszczonych pod postacią pakietu do samodzielnego ściągnięcia i zainstalowania Windows Live Essentials, zawierającego min. klienta poczty Windows Live Mail (zawierającego również funkcjonalność PIM), aplikacje zarządzającą plikami graficznymi Windows Live Photo Gallery, komunikator Windows Live Messenger, uproszczony program do tworzenia filmów Windows Live Movie Maker oraz debiutujące: edytor postów bloga Windows Live Writer i Windows Live Family Safety - rozszerzone opcje kontroli rodzicielskiej powiązane z Windows Live ID. Microsoft decydując się na ten krok chcę uniknąć oskarżeń o monopolizm oraz zmuszanie użytkowników do korzystania z własnego oprogramowania, pozostawiając im wolną rękę w doborze aplikacji używanych na co dzień podczas pracy z komputerem. Dzięki temu rozwiązaniu, programiści będą mogli skupić się bardziej na funkcjonowaniu, bezpieczeństwie systemu (stworzono 2 grupy, z których jedna będzie się zajmować głównymi składnikami systemu a druga obejmie opiekę nad ww. aplikacjami multimedialnymi). Windows Live Essentials to także wprowadzenie oprogramowania Windows w erę Software as a service

10 Beta 1 Microsoft planował udostępnienie Windows 7 beta 1 na oficjalnej stronie Windows 7 5 stycznia 2009 roku[12] (krążyły również pogłoski, jakoby premiera miała odbyć się 12 stycznia 2009), jednak data premiery została przesunięta na 8 stycznia 2009 dla subskrybentów TechNet oraz MSDN i 9 stycznia 2009 dla osób trzecich. Premiera wersji beta 1 została ogłoszona przez Steve'a Balmera podczas odbywających się w Las Vegas targów CES Linki umożliwiające pobranie testowej wersji systemu w witrynie Microsoft Connect zostały wysłane przez polski oddział Microsoftu o godzinie 8:04. Po chwili przez ponad pół godziny serwery odpowiedzialne za wysyłanie kopii systemu były niedostępne - doszło do przeciążenia[13]. Po usunięciu awarii proces pobierania zrywany był co kilkanaście minut, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu upublicznioną wersją beta. Do podobnej sytuacji doszło dzień później, gdy system został udostępniony szerszemu gronu użytkowników. Liczba licencji publicznej bety Windows 7 została wstępnie ograniczona do 2,5 miliona, jednak Microsoft po kilku dniach ze względu na duże zainteresowanie zniósł ograniczenie dotyczące liczby wygenerowanych kluczy, jednak uniemożliwi ich uzyskanie po 24 stycznia 2009[14]. Wersja beta 1 została wydana w następujących językach: angielskim, niemieckim, japońskim, arabskim i hindi (ten ostatni jedynie w wersji 32-bitowej)[15]. Premierze wersji beta towarzyszyło spore zamieszanie związane z oznaczeniem buildu - rozpowszechniane na szeroką skalę pogłoski mówiły o buildzie 7012[16], jednak ostatecznie opublikowany został build 7000, który wcześniej (26 grudnia 2008) wyciekł do sieci Internet.

11 Błędy w wersji beta 1 Odtwarzanie plików MP3 przy pomocy wbudowanego w system Windows Media Player 12 może uszkodzić pliki o rozmiarze tagów większym niż 16 kB (problem został zniwelowany wydaniem przez Microsoft poprawki KB961367), Sterowniki do kart graficznych zbudowanych w oparciu o model XDDM mogą powodować problemy ze stabilnością, Funkcja BitLocker umożliwiająca szyfrowanie zawartości dysku nie działa z systemem plików exFAT wprowadzonym wraz z dodatkiem Service Pack 1 do systemu Windows Vista i obecnym także w Windows 7, Kopie zapasowe utworzone w Windows Vista nie mogą być przywrócone przez Windows 7, Wbudowany w system Internet Explorer 8 nie umożliwia wydruku plików PDF, mimo użycia wtyczki Adobe Reader, Nie działa oprogramowanie dostarczane przez niektórych producentów kart sieciowych, które umożliwiają mobilny dostęp do internetu, Gadżety mogą nie wyświetlać się na pulpicie, W 64-bitowej wersji Windows 7 automatycznie instaluje się 32-bitowa wersja iTunes, przez co nie jest możliwa synchronizacja z iPhone 3G. Należy wtedy pobrać odpowiednią wersję z oficjalnej witryny Apple.

12 Planowane wydania kolejnych wersji
beta 2 - czerwiec 2009 RC 1 (ang. Release Candidate) - sierpień 2009 RTM (ang. Release to manufacture, Ready to market; przygotowanie wersji produkcyjnej i wysłanie jej do produkcji) - listopad 2009 rozpoczęcie sprzedaży - styczeń 2010

13 Lista zmian w kolejnych wersjach testowych
Główna wersja Build Data skompilowania Najważniejsze zmiany Windows 7 M1 6429[19] 14 maja 2007 Brak widocznych grudnia 2007 Nowy ekran startowy Dodanie aplikacji Powershell Możliwość umieszczania gadżetów bezpośrednio na pulpicie Dodany gadżet Media Center Dodanie programu XPS Viewer Możliwość nagrania dysku ratunkowego Łatwe zarządzania np. czytnikami linii papilarnych z poziomu Panelu Sterowania (Biometric Devices) Konfiguracja sieci WiFi i tworzenie domowej grupy roboczej podczas instalacji Nowy sposób ukrywania ikon w Obszarze powiadomień Kosmetyczne zmiany, wyglądu i niektórych opcji (niebieski panel sterowania) Zmiany w programach Kalkulator i Wordpad (ale jeszcze bez wstęg) Funkcja wyświetlania zawartości naszego ekranu na zdalnym projektorze Możliwość przypinania elementów Menu Start na stałe

14 Usunięcie możliwości włączenia klasycznego Menu Start
Windows Media Player Pre-12 (11 z drobnymi zmianami) Zmieniono wygląd galerii gadżetów Zaimpletowano nowy sposób przeglądania zainstalowanych programów Program graficzny Microsoft Paint został wzbogacony o bibliotekę kształtów geometrycznych. 6574 wiosna 2008 Dodanie możliwości chwilowego wyłączenia UAC. Nowy widok w Eksploratorze Windows o nazwie "Content" Funkcja Aero Peek (następca funkcji Pokaż pulpit), aktywowana przyciskiem po prawej stronie paska zadań Nowy aplet Panelu sterowania dla UAC, z większą liczbą opcji Przywrócono poprzedni wygląd galerii gadżetów Windows 7 M kwietnia 2008 Wprowadzenie obsługi ekranów dotykowych Multi-Touch Pokazano pierwszą, bardzo wczesną wersje nowego paska zadań. Windows 7 M sierpnia 2008 Pojawiły się wstęgi w programach Paint oraz Wordpad Nowe funkcje w Kalkulatorze

15 Nowy Windows Media Player 12
Zintegrowany Internet Explorer 8 września 2008 Nowy ekran startowy Nowy pasek systemowy i Jump List (dostępne po zainstalowaniu zewnętrznej aplikacji modyfikującej pliki systemowe) Wprowadzenie wirtualnych folderów Libraries, które umożliwiają gromadzenie różnych typów plików z całego komputera (jak i otoczenia sieciowego) w jednym miejscu Dodano Activity Center Funkcja Aero Snap - maksymalizowanie okien na cały pulpit lub jego lewą lub prawą stronę po najechaniu na krawędź ekranu Funkcja kalibracji kolorów z poziomu systemu Tuner wygładzania czcionek ClearType z możliwością ustawień siły wygładzania Drobne zmiany graficzne Aplikacja Math Input Panel rozpoznająca pismo odręczne Nowe właściwości pulpitu i ekranu Niebieskie tło instalatora

16 Usunięcie programów Windows Mail, Windows Movie Maker, Windows Photo Gallery
"Żółte karteczki" jako oddzielna aplikacja Znaczne zmniejszenie wymagań sprzętowych i zasobów zabieranych przez system. Nowy pasek zadań (nieukończony, ukryty w udostępnionej wersji) Systemowe gry online w nowej odsłonie, znane np. z Windows Me lub XP Windows 7 Pre-Beta października 2008 Nowy pasek zadań Sterowanie WMP z poziomu miniatury okna na pasku Dodanie Device Stage - miejsca, gdzie gromadzone są informacje o podłączonych urządzeniach typu Plug&Play; Wprowadzenie funkcji Jump List - listy m.in. ostatnio otwartych plików. października 2008 Nie wprowadzono większych zmian. listopada 2008 Nie wprowadzono większych zmian. listopada 2008 Wprowadzenie DirectX 11, Dodanie możliwości lokalizowania użytkownika za pomocą odbiorników GPS, sieci WiFi i GSM Nowy, animowany ekran startowy. Dodana funkcja katalogu stron niekompatybilnych w IE8 Nowy wygląd gadżetu Media Center Nowa wstęga "View" w programie Wordpad Dalszy ciąg drobnych zmian wizualnych np. nowa ikonka UAC Rotacja tapet Grupowanie okien w podglądzie na pasku Możliwość zamykania kart przeglądarki i okien na miniaturach Poprawiona stabilność gier systemowych Windows 7 Beta grudnia 2008 Drobne zmiany w instalatorze systemu Szybsze zamykanie systemu

17 Wersja finalna Premiera finalnej wersji Windows 7 planowana jest na drugą połowę 2009[1] lub styczeń 2010[2].


Pobierz ppt "Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 7 (Windows NT 6.1, poprzednie nazwy kodowe: Microsoft Windows Vienna, Microsoft Windows Blackcomb) to oficjalna nazwa[3]"

Podobne prezentacje


Reklamy Google