Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INTERNET WYKORZYSTANIE W PRACY NAUCZYCIELA Przygotowała: J. Aksamit.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INTERNET WYKORZYSTANIE W PRACY NAUCZYCIELA Przygotowała: J. Aksamit."— Zapis prezentacji:

1 INTERNET WYKORZYSTANIE W PRACY NAUCZYCIELA Przygotowała: J. Aksamit

2 CO TO JEST  INTERNET? Internet (dosł. międzysieć; od ang. inter – między i ang. net – sieć) to sieć komputerowa o światowym zasięgu łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone

3 Możliwości jakie daje Internet:
publikowanie informacji na stronach WWW; przesyłanie poczty elektronicznej; możliwość korzystania z zasobów zgromadzonych na innym komputerze; możliwość komunikowania się z użytkownikiem drugiego komputera; możliwość przesyłania danych; gry zespołowej

4 STRONY WWW  WWW (ang. The World Wide Web -" ogólnoświatowa sieć ") oznacza sieć składającą się z połączonych ze sobą stron . Po WWW poruszamy się klikając myszą na podświetlonych słowach lub ikonach. Dzieje się to za pomocą hipertekstu , który jest bardzo prosty w użyciu. Każde połączenie odsyła nas do kolejnej porcji informacji . Szybką wędrówkę po sieci WWW umożliwiają linki, czyli odnośniki, dzięki którym można błyskawicznie przenieść się na zupełnie inną stronę.

5 PRZEGLĄDARKI Odpowiedź na prawie każde pytanie, jakie można sobie postawić, istnieje gdzieś na stronach pajęczyny WWW. Do jej odnalezienia należy użyć tylko odpowiedniej przeglądarki. Przeglądarka jest najważniejszą częścią oprogramowania internetowego. Umożliwia ona wyświetlanie na ekranie monitora zawartości strony WWW, a także uprzednie jej zlokalizowanie w Internecie. 

6 Najważniejszym elementem każdej przeglądarki jest pole adresu widoczne powyżej zasadniczej treści strony. W tym polu wpisujemy interesujący nas adres i naciskamy klawisz – Enter. Rozpoczyna się proces łączenia i pobierania danych z serwera. Zakończenie pobierania sygnalizowane jest pojawieniem się informacji „Gotowe” w pasku stanu (dolna część okna). Na wyszukanej stronie klikając guziczki na lewym pasku można szybko wyświetlić w prawym oknie zawartość odpowiedniej podstrony.

7 Uwaga! W rzeczywistości, po wpisaniu adresu, nasz komputer wysyła numer komputera, z którym chce się połączyć oraz swój własny identyfikator, aby wywołany komputer mógł wysłać dane na właściwy adres. Pamiętać więc musimy, że nie jesteśmy anonimowi w sieci i wszystkie nasze poczynania są do wyśledzenia.

8 Najczęściej używane przeglądarki stron WWW to:
Internet Explorer – dołączony do systemu Windows Mozilla Opera

9 ADRES  INTERNETOWY   symboliczny zapis w postaci ciągu nazw, tzw. domen, które rozdzielone są kropkami. Adres domenowy czyta się od tyłu. Ostatni jego fragment jest oznaczeniem kraju – pl Następny wskazuje adres internetowy komputera, na którym zapisana jest strona ( serwer) – republika Ścieżka do dokumentu www – biblioteka  www – sieć   http – sposób kodowania i przesyłania dokumentów (stron) w Internecie

10 PASEK NARZĘDZIOWY Powyżej pola adresu widoczny jest zestaw przycisków umożliwiających wykonanie różnych operacji związanych z nawigacją. Oto najczęściej używane: (dla przeglądarki Internet Explorer) powrót do strony poprzednio oglądanej (jeśli jest to strona początkowa, przycisk ten jest nieaktywny);

11 przejście do strony następnej (jeżeli wcześniej „wracaliśmy” –
w przeciwnym wypadku przycisk ten jest nieaktywny); powoduje „zatrzymanie” procesu „ładowania” strony, używamy go, gdy chcemy zatrzymać zbyt długo ładującą się stronę lub zmienić wybrany adres; treść strony może ulegać zmianie, jednak na naszym ekranie widoczne będą zawsze informacje „raz załadowane”, aby zaktualizować treść musimy ponownie „załadować” wybraną stronę, co uzyskujemy klikając ten przycisk każda przeglądarka posiada „swoją stronę startową”, czyli tę ładowaną w momencie jej uruchomienia, jeżeli chcemy powrócić do tej strony wybieramy ten przycisk;

12 przy dłuższym „surfowaniu” po Intrnecie możemy mieć „swoje”
adresy, do których chętnie i często wracamy – po stworzeniu odpowiedniej bazy adresowej możemy odwoływać się do niej poprzez ten przycisk – przyśpiesza to poruszanie się po sieci i uwalnia nas od pamiętania konkretnych adresów (używanie zalecane przy komputerze prywatnym); raz wprowadzony adres dodawany jest do bazy danych adresów przeglądarki, umożliwia nam to: powrót do raz wybranego adresu lub... kontrolę stron „odwiedzanych” przez innych (szczególnie polecane przy sprawdzaniu, akie strony oglądają dzieci!) po kliknięciu tego przycisku wydrukowana zostanie zawartość witryny prezentowanej na ekranie. Aby mieć pełniejszą kontrolę nad wydrukiem należy wybrać Plik Drukuj. Możemy wówczas wybrać zakres wydruku – całość, zaznaczenie (jeśli zaznaczono wcześniej obszar do wydruku), itp.

13 MENU PROGRAMU Plik Edycja Widok Ulubione Narzędzia Pomoc
Ustawienie wskaźnika na wybranym elemencie i kliknięcie powoduje rozwinięcie menu podręcznego. Np. klikamy na wybranym elemencie graficznym i zaznaczamy opcję : zapisz obraz jako lub kopiuj lub zaznaczamy fragment tekstu i klikamy: kopiuj, zaznacz wszystko, drukuj. Innym sposobem zapisania wybranego fragmentu tekstu jest podświetlenie go, prawym przyciskiem myszy kliknięcie polecenia kopiuj , otwarcie Worda i z pliku wybranie opcji zapisz jako – nadanie dokumentowi tytułu i zapisanie na dysku. W przedstawiony sposób można „wybierać” interesujące nas fragmenty stron i zapisywać je na dysku do późniejszego wykorzystania.  

14 WYSZUKIWANIE Internet oferuje bardzo dużo informacji, programów i stron WWW do przeglądania. W tym gąszczu bardzo łatwo się zagubić, a odnalezienie potrzebnej nam strony może okazać się nie lada problemem. Co więc robić, gdy mimo usilnych prób nie jesteśmy w stanie odnaleźć informacji, której szukamy? W takiej sytuacji niezbędna staje się wyszukiwarka internetowa - czyli specjalny serwer internetowy, który znajduje na życzenie użytkownika określone informacje, udostępnione na stronach WWW. Jedną z najlepszych  jest

15 Korzystając z wyszukiwarki wpisujemy w okno adresu interesujący nas temat lub słowo kluczowe i naciskamy przycisk - szukaj . Po chwili komputer wyszuka i poda listę  z  adresami stron ( w postaci linków ), które spełniają ustalone przez nas kryteria. Jeśli poszukujemy informacji, której temat składa się z więcej niż jednego słowa, całe wyrażenie należy wziąć w cudzysłów np. "awans zawodowy nauczyciela".

16 Gdy wskaże się kursorem link, wtedy kursor (w postaci strzałki) zmieni się w łapkę z wyciągniętym palcem wskazującym, a  adres docelowy zostanie wyświetlony na pasku stanu przeglądarki u dołu ekranu. By podążyć śladem wybranego linku, wystarczy kliknąć na wyróżniony tekst lub obraz.

17

18 Linki Link (inaczej odnośnik lub odsyłacz hipertekstowy) to połączenie między stronami WWW w postaci np. podkreślonego lub wyróżnionego innym kolorem tekstu albo ilustracji. Każdy link ma ukryty w sobie adres strony, do której prowadzi.

19 Gdy wskaże się kursorem link, wtedy kursor (w postaci strzałki) zmieni się w łapkę z wyciągniętym palcem wskazującym, a  adres docelowy zostanie wyświetlony na pasku stanu przeglądarki u dołu ekranu. By podążyć śladem wybranego linku, wystarczy kliknąć na wyróżniony tekst lub obraz.

20 KATALOG STRON WWW       Dostęp do Internetu bez znajomości odpowiednich adresów jest bardzo utrudniony. Nie da się też ukryć, że Internet jako globalna Sieć sprawia wrażenie, zwłaszcza dla początkującego użytkownika, przestrzeni dość chaotycznej. Poza tym korzystając często z zasobów WWW można zaobserwować, że zwiększają się one w bardzo szybkim tempie. Liczba różnorakich serwisów informacyjnych, portali, witryn i stron tematycznych jest tak ogromna, że przekracza zdolności częściowego choć zapamiętania przez zwykłego człowieka. Dlatego też tworzone są spisy i katalogi stron WWW, mające ułatwić poruszanie się w Sieci.

21 Oto przykładowy katalog stron dla nauczycieli zawierający  zestaw linków do stron edukacyjnych.
Awans zawodowy nauczyciela Encyklopedie, słowniki, leksykony Portale edukacyjne Nauczanie początkowe i zintegrowane Przedmioty humanistyczne Przedmioty matematyczno - przyrodnicze Sztuka Katalogi stron Linki dla dyrektora Portale ogólne Inne przydatne linki

22 POCZTA ELEKTRONICZNA             Poczta elektroniczna (e–mail) to forma przekazu informacji w postaci tekstów (czyli listów) pomiędzy użytkownikami sieci. Jest ona obecnie najszybszym i najtańszym sposobem komunikowania się. Działanie systemu poczty elektronicznej polega na przesyłaniu korespondencji pomiędzy serwerami pocztowymi. Serwer to komputer dostarczający usług innym komputerom. Listy trafiają tam z komputera poprzez program pocztowy (np. Microsoft Outlook Express dołączany w pakiecie z przeglądarką Internet Explorer) i są przechowywane na serwerach do chwili, aż odbiorca połączy się z serwerem i ściągnie wiadomości na swój komputer.

23 http://www.onet.pl http://www.wp.pl http://www.interia.pl
Aby móc skorzystać z zalet poczty elektronicznej trzeba mieć własny adres elektroniczny. W tym celu należy założyć konto pocztowe na jakimś serwerze pocztowym. Najlepiej zrobić to na serwerze oferującym darmowe konta pocztowe.

24 nazwa_konta@adres.serwera.pocztowego
Adres elektroniczny Składa się z dwóch części oddzielonych (ang. at), popularnie zwanym "małpą":   Pierwsza część jest nazwą naszego konta. Może to być pseudonim lub imię i nazwisko. Na jednym serwerze nie możebyć dwóch kont o identycznej nazwie. Druga część to domena,czyli internetowy adres serwera pocztowego, który obsługuje naszą skrzynkę. Składa się ona z kilku części przedzielonych kropkami (adres e -mailowy nie zawiera spacji). Adres jest nam przydzielany w czasie zakładania konta. 

25 GRUPY  DYSKUSYJNE Grupa dyskusyjna to usługa internetowa pozwalająca wymieniać między wieloma użytkownikami (połączonymi w grupy o podobnych zainteresowaniach) wiadomości dotyczące interesujących ich tematów. Zawartość konkretnej grupy dyskusyjnej składa się z wysyłanych pocztą elektroniczną artykułów bądź zapytań oraz odpowiedzi na nie.

26 Zasada działania grup dyskusyjnych
Zasada działania grup dyskusyjnych nie jest zbyt skomplikowana. W sieci są specjalne serwery, do których możemy wysłać elektroniczny list. Tam może być on przeczytany przez każdego Internautę. Czytający może na nasz list odpowiedzieć - albo przesyłając odpowiedź bezpośrednio do nas, albo też zostawiając ją na tym serwerze. Oznacza to, że korzystając z którejś z nich możemy rozszerzać swoją wiedzę zadając pytania i odpowiadać na pytania innych uczestników. My też możemy zapisać się do jednej z nich.

27 Wybrane grupy dyskusyjne:
pl.hum.poezja - tu rozmawia się o poezji pl.hum.x-muza - wszystko o filmie pl.rec.ksiazki   - recenzje książek i nowości wydawniczych pl.sci.biologia  - wszystko nt. biologii pl.sci.historia   - wszystko o historii

28 Jak korzystać z czatów Korzystanie z czatów jest bardzo proste. Wchodzimy pod jeden z niżej podanych adresów, wybieramy pokój, logujemy się i już możemy rozmawiać. W niektórych kawiarenkach jest możliwość dołączania do tekstów małych obrazków czy nawet dźwięków. Poza tym do rozmów bardzo często zapraszani są znani ludzie np. politycy czy artyści i czasami jest to jedyna możliwość by zadać im nasze pytanie. Czaty możemy znaleźć prawie w każdym portalu.  

29 SIECIOWE KAWIARENKI ( CZATY )
Kawiarenki są to takie strony WWW, na których możemy na żywo "porozmawiać" z innymi Internautami. Niestety, tylko za pomocą klawiatury. Oznacza to, że my wpisujemy w odpowiednie miejsce to, co chcielibyśmy powiedzieć i zatwierdzamy nasze słowa klikając na przycisk Wyślij lub inny podobny - zależy od kawiarenki. Za chwilę widzą nasz tekst wszyscy uczestnicy pogawędki. Na wielu czatach jest również opcja wysyłania wiadomości do wybranej osoby.

30 Edysk- pierwszy polski internetowy twardy dysk.
Edysk - internetowy twardy dysk, dysk umieszczony w sieci Internet na wirtualnych serwerach, na których każdy, z każdego komputera podłączonego do Internetu, w każdym miejscu świata, bez instalacji jakiegokolwiek oprogramowania ani konfigurowania komputera, znając tylko swój nick i hasło może załadować swoje pliki. Następnie może swobodnie nimi zarządzać: kasować, zmieniać ich nazwy, udostępniać znajomym.

31 Edysk – internetowy dysk
edysk - dysk internetowy. edysk to internetowy magazyn Twoich plików. Używaj edysku i uwolnij się od ograniczeń. edysk daje ci wolność. edysk - dysk internetowy. edysk to internetowy magazyn Twoich plików. Używaj edysku i uwolnij się od ograniczeń. edysk daje ci wolność. edysk - dysk internetowy. edysk to internetowy magazyn Twoich plików. Używaj edysku i uwolnij się od ograniczeń. edysk daje ci wolność. Edysk – internetowy dysk

32

33 Jak działa edysk. jest bardzo prosty w obsłudze - nieporównywalnie łatwiejszy niż jakikolwiek klient FTP. Usługa jest darmowa i nie wymaga od użytkownika instalowania na jego komputerze żadnego dodatkowego oprogramowania. edysk.pl jest obsługiwany wyłącznie przez przeglądarkę internetową. Większość operacji na plikach, np.: zmiana nazwy, usuwanie, kopiowanie jest wykonywanych przez specjalną aplikacje, która jest zainstalowana po stronie serwera. To powoduje, że użytkownikiem edysku może być każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z komputerem i internetem. Cały interfejs edysk.pl jest bardzo podobny do interfejsu zarządzania plików na komputerze użytkownika. Pracę i zabawę z edysk.pl można zacząć natychmiast po zalogowaniu - na każdym komputerze.

34 Kto może korzystać z edysku
Pierwszy polski internetowy dysk - edysk.pl. Firma epartner jako pierwsza w Polsce uruchomiła taką usługę. Na każdy internauta, może skorzystać z powierzchni dyskowej, na której może przechowywać swoje pliki. Usługa jest darmowa i powszechnie dostępna. Ze względu na specyfikę usługi firma epartner, która jest właścicielem edysk.pl szacuje, że w krótkim czasie z usługi edysk.pl może korzystać nawet 300 tysięcy internautów.

35 Dla kogo jest edysk ? jest idealnym serwisem przeznaczonym do przechowywania osobistych plików użytkownika, kopii zapasowych istotnych dokumentów, dzielenia się plikami czy przenoszenia dużych plików.

36 Korzyści z Internetu w pracy nauczyciela:
możliwość ciągłego uaktualniania swojej wiedzy; wzbogacanie i urozmaicanie treści kształcenia, form i metod pracy; wykorzystanie na lekcjach interaktywnych i multimedialnych pomocy edukacyjnych (np. edu - ROM, czyli elektroniczny podręcznik) ; możliwość kontaktowania się z innymi nauczycielami, wymiana poglądów i doświadczeń związanych z nauczaniem (grupy dyskusyjne, e - mail, czat);

37 dostęp do aktualnych informacji o kursach i szkoleniach dla nauczycieli;
pomoc w przygotowaniu interesującej lekcji (gotowe wzory scenariuszy, konspektów, programy wychowawcze, ścieżki edukacyjne, testy zestawy pytań, itp.); prowadzenie na lekcjach dyskusji między różnymi klasami z różnych szkół, odmiennych środowisk, krajów, itp.;

38 Załóż konto pocztowe na serwerze Wirtualnej Polski. Rozwiązanie:
Karta pracy nr 1 – Komunikacja w sieci Zakładanie konta poczty elektronicznej Nr ćw. Opis ćwiczenia 1. Załóż konto pocztowe na serwerze Wirtualnej Polski. Rozwiązanie: 1. Wejdź na stronę WP ( 2. Wejdź na stronę poczty (kliknij ikonę z symbolem koperty i podpisem poczta). 3. Po wejściu kliknij napis 4. Po wejściu na następną stronę z napisem Poczta kliknij 5. Po wejściu na następną stronę wypełnij dokładnie wszystkie rubryki wpisz tekst z obrazka i kliknij napis Załóż konto. 6. Po założeniu konta ukaże się komunikat Twoje konto pocztowe zostało założone. 7. Kliknij napis Wejdź do swojej poczty na WWW.

39 Karta pracy nr 2 – Komunikacja w sieci Odbieranie i wysyłanie poczty
Nr ćw. Opis ćwiczenia 2. Odbierz pocztę ze swego konta. Wyślij wiadomość na adres koleżanki. Odbierz i przeczytaj wiadomość od koleżanki. Wyślij plik jako załącznik do rekontaktu. Rozwiązanie: 1. Wejdź na stronę WP ( 2. Wejdź na stronę poczty (kliknij ikonę z symbolem koperty i podpisem Poczta). 3. Po wejściu wpisz login i hasło a następnie kliknij napis Zaloguj. 4. Odczytaj wiadomość od administratora klikając na Temat. Po przeczytaniu zamknij wiadomość. 5. Kliknij napis Napisz. Po otwarciu edytora napisz krótki tekst o dowolnej treści, wpisz temat w rubrykę Temat. W rubryce Do wpisz adres koleżanki Kliknij napis Wyślij. 6. Kliknij napis Odbierz. Otwórz wiadomość od koleżanki, klikając na Temat. Po przeczytaniu kliknij napis Odpowiedz. Usuń tekst listu wpisz swoje nazwisko i imię. Kliknij napis Załączniki i wstaw dowolny plik. Kliknij napis Wyślij.

40 Zakładanie i obsługa edysku
Nr ćw. Opis ćwiczenia 3. Załóż własny dysk. Wyślij plik na edysk, a następnie go ściągnij. Rozwiązanie: 1. Wejdź na stronę Kliknij napis Zakładam. 2. Po wejściu na następną stronę kliknij napis Zakładam pod rubryką edysk darmowy. 3. Wypełnij dokładnie wszystkie rubryki i kliknij napis Akceptuję i zapisuję się. 4. Kliknij napis Zakończenie rejestracji i logowanie. 5. Wejdź ponownie na stronę i zaloguj się wpisując nick i hasło. 6. Postępując zgodnie z instrukcją wyślij plik ze swojego folderu na edysk, a z edysku ściągnij i otwórz .


Pobierz ppt "INTERNET WYKORZYSTANIE W PRACY NAUCZYCIELA Przygotowała: J. Aksamit."

Podobne prezentacje


Reklamy Google