Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najczęstsze kontuzje i urazy sportowe w siatkówce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najczęstsze kontuzje i urazy sportowe w siatkówce"— Zapis prezentacji:

1 Najczęstsze kontuzje i urazy sportowe w siatkówce

2 Piłka siatkowa to jedna z niewielu bezkontaktowych gier zespołowych, mimo to wystąpienie kontuzji kończyn dolnych jest dosyć wysokie. Przyczyną tego są specyficzne warunki walki sportowej prowadzonej w różnych pozycjach na podłożu oraz w powietrzu.

3 Skręcenie stawu skokowego lub kolanowego
Objawy: Obrzęk oraz wylew podskórny Ostry ból w okolicach stawu Niestabilność stawu Ograniczenie ruchowe Postępowanie: Przyłożyć lód do kontuzjowanego stawu , ułożyć nogę w pozycji odciążającej bolący staw. Najlepiej przetransportować do szpitala w celu prześwietlenia RTG, by zdiagnozować stopień uszkodzenia w celu dalszego leczenia.

4 Skręcenie stawu skokowego
Skręcenie stawu kolanowego

5 Przeciążenie i naciągnięcie
Siatkarze, ze względu na intensywną pracę rąk i ramion borykają się z przeciążeniem stawów barkowych. Szybkie wymiany, zmiany kierunku biegu oraz nagłe zrywy do piłki, często kończą się naderwaniem mięśni (brzucha, ud, łydek) a także problemem z kręgosłupem. Środkiem zapobiegawczym jest stosowanie stabilizatorów i opasek ochronnych.

6 Przeciążenie stawu barkowego

7 Zwichnięcie i złamanie palców rąk
Mocne serwy, ataki, bloki. Sprzyjają częstym kontuzją palców, są to zwichnięcia a nawet złamania, zwichnięcie stawów palcowych powoduje silny ból, obrzęk, często krwiaki, trudności w poruszaniu palcami. Niezbędne jest nastawienie palca przez wykwalifikowaną osobę.

8 Zwichnięcie palca


Pobierz ppt "Najczęstsze kontuzje i urazy sportowe w siatkówce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google