Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia"— Zapis prezentacji:

1 Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia
„Elektroodpady – proste zasady”

2 Elektrośmieci i baterie, czyli o co właściwie chodzi?
Elektrośmieci, elektroodpady – inaczej Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE) – to wszystkie zepsute, niesprawne, zużyte, przestarzałe, wybrakowane, nieużywane, zniszczone, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne działające kiedyś na prąd lub na baterie.

3 Przykłady ZSEE Zużyte baterie i akumulatory

4 Zepsute pralki, lodówki, monitory, głośniki, telewizory, żelazka, suszarki radia, komputery itd.

5 Dostęp do elektryczności w 2009r.
Miejsce na Ziemi Liczba ludzi bez dostępu do elektryczności Afryka Chiny i Wschodnia Azja Południowa Ameryka Środkowy Wschód Cały Świat

6 Dlaczego elektrośmieci i zużyte baterie to poważny problemy?

7 Telefon komórkowy może zawierać aż do 40 pierwiastków, w tym metale takie jak miedź, cyna, kobalt, ind, antymon oraz metale szlachetne – pallad, srebro i złoto. Złoto wykorzystywane jest w układach elektronicznych telefonów komórkowych, ponieważ przewodzi prąd nawet lepiej niż miedź.

8 Czy wiesz…? Czy wiesz, że do produkcji nowoczesnej elektroniki używa się minerału o nazwie koltan? Aż 70% złóż tego minerału znajduje się w objętej wojną domową Republice Demokratycznej Konga. Wojna pochłonęła wiele ofiar i doprowadziła do bardzo trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju. W 2001r. ONZ ze względu na wojne domową i łamanie praw człowieka zabronił pozyskiwania w Kongu koltanu. Niestety rabunkowe wydobycie nadal trwam dramatycznie zwiększając liczbę ofiar. Ofiarami wydobycia koltanu są nie tylko ludzie – zagrożone są również goryle z Parku Narodowego Wirunga. Chroniący się przed nimi partyzanci wycinają drzewa i polują na goryle.

9 Uwaga! Elektrośmieci i baterie zawierają substancje szkodliwe i toksyczne, takie jak np. rtęć, ołów, kadm, które – gdy przedostaną się do gleby i wód gruntowych – mogą poważnie zagrozić zdrowiu i życiu wszystkich organizmów: roślin, zwierząt i ludzi.

10 Z odpadów w postaci 1 mln telefonów można odzyskać około:
350kg srebra 15kg palladu 16 ton miedzi 34kg złota

11 W 2006r. na świecie sprzedano milionów telefonów komórkowych – łatwo można policzyć, jakie ogromne ilości cennych surowców potrzebne były do ich wyprodukowania.

12 Zapamiętaj te znaki! Symbol recyklingu oznacza, że produkt lub opakowanie można przeznaczyć do recyklingu. Używa się go również na bateriach, które określa się jako „odpady niebezpieczne dla środowiska”.

13 Energy Star jest oznaczeniem dla efektywnego energetycznie sprzętu biurowego. Takie etykiety na obszarze Unii Europejskiej obejmują komputery osobiste, monitory, faksy, skanery, fotokopiarki i drukarki.

14 Taki znak znajduje się na każdym produkcie zasilanym energią elektryczną kupionym po 2005r. Oznacza, że produkt jest szkodliwy dla środowiska i nie może być wyrzucany wraz z innymi odpadami. Zużyte produkty z tym znakiem muszą być oddane do punktu zbiórki ZSEE

15 Co zrobić z elektrośmieciami ?
Bardzo ważne… Ogranicz ich powstawanie! To możesz na pewno!

16 Ogranicz powstawanie ZSEE, czyli:
1. Nie kupuj elektrosprzętu bez zastanowienia!

17 2. Naprawiaj urządzenia elektryczne i elektroniczne tylko w punktach specjalnych!

18 3. Nie demontuj ZSEE samodzielnie!

19 4. Korzystaj z urządzeń elektrycznych i elektronicznych racjonalnie!

20


Pobierz ppt "Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google