Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZNY DOM „KICIA I RUFI”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZNY DOM „KICIA I RUFI”."— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZNY DOM „KICIA I RUFI”

2

3 NIESZCZĘŚLIWE WYPADKI TYPOWE DLA DZIECI Wiek od 0 do 6 miesięcy
Upadki: ze stołu do pielęgnacji, wypadnięcie z wózka. Oparzenia. Uduszenia: zaplątanie się w prześcieradło, zadławienie się smoczkiem, drobnymi częściami zabawek. Transport w samochodzie: przewożenie dziecka w gondoli wózka nie przymocowanej pasami.

4 Wiek od 6 miesięcy do 1 roku
Wypadnięcia: upadki z dużej wysokości, wspinanie się na stół, krzesła itp. Zatrucia: próbowanie przez dziecko płynów do naczyń, wybielaczy, lekarstw pozostawionych bezmyślnie. Oparzenia: gorącymi płynami, gorący kaloryfer, piecyk, piekarnik itd.. Uduszenie: drobne części zabawek. Dziecko jako pasażer w samochodzie i na rowerze: brak pasów, jazda bez kasku.

5 NIEMOWLĘTA Średnio rocznie około 35 niemowląt na urodzeń żywych umiera z powodu wypadków, a 17 razy więcej trafia do szpitali z tego powodu; Współczynnik umieralności jest 5,5 razy wyższy niż w Szwecji, w której umieralność powypadkowa dzieci jest najniższa spośród krajów wysoko rozwiniętych. Główną przyczyną zgonów jest zadławienie się (63%) i zabójstwa (11%); Główną przyczyną hospitalizacji są upadki (44%) i oparzenia (28%).

6

7 Wiek od 1 do 2 lat Upadki: stawanie na krzesła, wspinanie się na okna, upadki ze schodów. Zgniecenia: zgniatanie palców przy gwałtownym zamykaniu drzwi, skrzynek itp.. Oparzenia.

8 Wiek od 2 do 3 lat Upadki Oparzenia Porażenia prądem elektrycznym
Utonięcia Zatrucia Wypadki poza domem spowodowane odważnymi zabawami. Pasażerowie samochodów i na rowerach.

9 Wiek 4 lata Upadki: wspinanie się na drzewa, drabinki.
Wypadki na rowerze. Zdarzają się często , jeśli dzieci otrzymują zbyt wcześnie rower na dwóch kółkach. Wypadki w ruchu drogowym – wybieganie na ulicę.

10 DZIECI W WIEKU 1 – 4 LAT Średnio rocznie około 15 dzieci na w wieku 1-4 lat umiera z powodu wypadków, a 54 razy więcej trafia do szpitali z tego powodu; Współczynnik umieralności jest 2,5 razy wyższy niż w Szwecji. Główną przyczyną zgonów są wypadki drogowe (34%) i utonięcia (23%); Główną przyczyną hospitalizacji są upadki (28%), zatrucia (23%) i oparzenia 16%.

11

12 Wiek od 5 do 6 lat Ruch drogowy: wtargnięcie dziecka na jezdnię.
Wypadki na rowerze: jazda na dwukołowym rowerku. Porażenie prądem elektrycznym: zainteresowanie przyrządami elektrycznymi. Utonięcia.

13 Wiek od 7 do 9 lat Ruch drogowy: samodzielna droga do szkoły, kolegów, zajęcia pozalekcyjne. Utonięcia: przecenianie sił i umiejętności pływackich. Upadki: podczas przerw w szkole, zajęć sportowych. Pożar. Porażenia prądem. Oparzenia i skaleczenia: przygotowywanie posiłków lub gorących napojów. Zatrucia.

14 DZIECI W WIEKU 5-14 LAT Średnio rocznie około 12 dzieci na w wieku 5-14 lat umiera z powodu wypadków, a 76 razy więcej trafia do szpitali z tego powodu; Współczynnik umieralności jest 2,4 razy wyższy niż w Szwecji, Główną przyczyną zgonów są wypadki drogowe (49%) i utonięcia (19%); Główną przyczyną hospitalizacji są upadki (51%) i wypadki drogowe (21%).

15 Umieralność w wieku 0-19 lat z powodu urazów według wieku w 1995 roku

16 TYPY WYPADKÓW UPADKI Pozostawienie dziecka bez opieki na stole do pielęgnacji. Pozostawienie śpiącego dziecka na sofie, tapczanie, łóżku. Leżaczek ustawiony na stole lub na innym podwyższeniu. Wysokie krzesełko dziecięce. Chodzik. Wspinanie się po regałach, wysuniętych szufladach. Śliska podłoga lub wanna. Okna i balkony powinny być wyposażone w specjalne blokady. Schody Kuchenka.

17

18

19

20 WKŁADNIE PRZEDMIOTÓW DO JAMY USTNEJ I GARDŁA
Dzieci wkładają do buzi nieodpowiednie przedmioty, drobne zabawki, śrubki, nakrętki itp.. W gardle dziecka mogą utkwić również kawałki marchewki, orzechy ziemne czy resztki jedzenia.

21 NIEBEZPIECZNE PRODUKTY I ZATRUCIA
Nieodpowiednie przechowywanie: środków owadobójczych, rozpuszczalników, środków czyszczących, wybielaczy, środków dezynfekcyjnych, benzyny. Baterie. Lekarstwa. Rośliny.

22

23

24 ZAPAMIĘTAJ! Przechowuj lekarstwa i preparaty chemiczne w oryginalnych opakowaniach w miejscach niedostępnych dla dzieci. Kontroluj ilość lekarstw w opakowaniu. Numery alarmowe 999, 998, 997 powinny znajdować się w pobliżu telefonu. Zaopatrz się w numer telefonu najbliższego dyżurującego szpitala.

25 POŻAR I ELEKTRYCZNOŚĆ Czujka pożarowa – sygnalizuje obecność dymu i alarmuje za pomocą sygnału dźwiękowego. Gaśnice : gaśnica domowa proszkowa (2 kg) do gaszenia pożarów grup ABC, można gasić urządzenia pod napięciem, spray gaśniczy, środek gaśniczy w aerozolu (400 ml).

26

27 PAMIĘTAJ, ŻE NIE WOLNO GASIĆ WODĄ URZĄDZEŃ POD NAPIĘCIEM.
GDY WYBUCHA POŻAR Ratujemy przede wszystkim ludzkie życie. Dzwonimy pod numer 999. Próbujemy gasić pożar, ale unikamy nadmiernego ryzyka. Jeżeli na kimś pali się odzież, staramy się stłumić ogień przewracając osobę na ziemię i nakrywając kocem. Ogień na kuchence należy stłumić pokrywką. Jeżeli pali się urządzenie elektryczne odcinamy dopływ prądu. PAMIĘTAJ, ŻE NIE WOLNO GASIĆ WODĄ URZĄDZEŃ POD NAPIĘCIEM.

28

29 ŚWIECE I MATERIAŁY ŁATWOZAPALNE
Nie pozostawiajmy dzieci samych z zapalonymi świecami. Nie stwarzajmy dzieciom okazji do sięgania po zapałki i zapalniczki. Zapalonych świec nie można zostawiać bez dozoru. Świeczniki i ich ozdoby nie powinny być wykonane z łatwozapalnych materiałów. Nie stawiajmy palnych materiałów na telewizorach. Nie przechowujmy palnych materiałów na klatkach schodowych lub innych łatwo dostępnych pomieszczeniach. Nie stwarzajmy okazji do zaprószenia ognia.

30 ELEKTRYCZNOŚĆ Wymieńmy stare i popękane przewody elektryczne.
Nie używajmy urządzeń elektrycznych, które nie funkcjonują prawidłowo. Wyciągnijmy z gniazdka przewód elektryczny, gdy urządzenie nie pracuje. Zainstalujmy w mieszkaniu urządzenie przerywające dopływ prądu w wypadku, gdy nastąpią jakieś zakłócenia. Zlecajmy naprawy urządzeń elektrycznych i instalacji elektrycznej fachowcowi.

31

32 OŚWIETLENIE Jeśli świetlówka zaczyna migać, natychmiast ją wymieńmy.
Przestrzegajmy zaleceń dotyczących maksymalnej mocy znajdujących się na oprawce lampy. Nie przykrywajmy lampy żadną tkaniną czy papierem. Lampy w garderobach lub mniejszych pomieszczeniach powinny mieć szklane osłony.

33 URZĄDZENIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Nie pozostawiaj włączonej zmywarki, pralki i suszarki, żelazka gdy wychodzisz z domu lub gdy kładziesz się spać. Wyłączaj kuchenkę, gdy wychodzisz z kuchni.

34 PAPIEROSY Nigdy nie wysypujmy popiołu i nie opróżniajmy popielniczek bezpośrednio do worków ze śmieciami. Zasypianie z papierosem na kanapie, czy w łóżku jest ogromnie niebezpieczne. Przechowujmy jak najmniejsze ilości materiałów palnych w mieszkaniu. Należy trzymać je w oryginalnych opakowaniach, w miejscach niedostępnych dla dzieci.

35

36 OPARZENIA Naczynia z gorącymi płynami nie powinny być w zasięgu ręki dziecka. Podczas picia gorącej kawy czy herbaty nie trzymaj dziecka na kolanach. Sprawdź czy woda płynąca z kranu nie jest zbyt gorąca. Nie instaluj lamp halogenowych nad łóżeczkiem dziecka, mogą się one rozgrzać i stać się przyczyną oparzenia.

37 PORAŻENIA PRĄDEM W miejscach, gdzie przebywają dzieci zainstaluj osłony na gniazdka. Udziel rad starszemu dziecku, jak należy korzystać np. z suszarki, lokówki czy innego urządzenia gospodarstwa domowego.

38 ROWER I RUCH DROGOWY Kask zmniejsza ryzyko urazów, osłabia siłę uderzenia. Powinien być dostosowany do wielkości głowy dziecka. Dojrzałość do jazdy na rowerze dopiero po ukończeniu 12 roku życia. Jazdy na dwukołowym rowerze nie należy rozpoczynać zbyt wcześnie. Mogą go używać co najmniej dzieci pięcioletnie, ale tylko na terenie ogrodzonym.

39 POMOC PRZY ZAKRZTUSZENIU
Poproś kogoś, żeby zadzwonił pod nr 999. Stań za osobą poszkodowaną, obejmując ramionami jej talię. Zaciśnij w pięść jedną dłoń i połóż ją na żołądku poszkodowanego (pomiędzy mostkiem i pępkiem) z kciukiem skierowanym do środka. Uchwyć drugą dłonią przegub zaciśniętej dłoni i przyciśnij ją mocno do wewnątrz i do góry. Powtórz tę czynność, jeśli to konieczne.

40

41 UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY W WYPADKACH ZATRUĆ
Podawajmy napoje po konsultacji z lekarzem może to być mleko lub woda. Podawać węgiel lekarski lub wywoływać wymioty po konsultacji z lekarzem. W wypadku połknięcia substancji żrącej. Wypłucz jamę ustną i podaj napój, który może rozcieńczyć tę substancję. Nie prowokuj wymiotów. Pojedź do szpitala lub wezwij pogotowie. Przyczyną zatrucia produkt naftowy – benzyna, płyn zapalający. Podaj choremu kilka łyżek śmietany. Nie wywołuj wymiotów. Skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie.

42 UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY W WYPADKU OPARZEŃ
Schłodzić oparzone miejsce pod bieżącą wodą. Spłukiwać około 15 minut. Można zrobić okład z mokrego ręcznika lub zastosować żelowe opatrunki schładzające. Nie należy przebijać powstałych pęcherzy. Nałożyć lekki, przewiewny opatrunek. W przypadku głębokiego oparzenia zgłosić się do lekarza. Jeżeli oparzenia objęły okolice twarzy, dłonie, stopy, podbrzusze również należy zwrócić się do lekarza po pomoc. Jeżeli oparzenia obejmują powierzchnię większą niż dłoń, skontaktuj się z lekarzem.

43

44 UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY W WYPADKU PORAŻENIA PRĄDEM
Natychmiast przerwij dopływ prądu. Nie dotykaj poszkodowanego , zanim dopływ prądu nie zostanie odcięty. Sprawdź, czy porażony prądem oddycha. Jeśli nie wyczuwasz tętna zastosuj sztuczne oddychanie i masaż zewnętrzny serca. Wezwij pogotowie. W wypadku porażeń prądem należy zawsze skontaktować się z lekarzem.

45 ZŁAMANIA Unieruchomienie kończyny za pomocą szyny lub trójkątnej chusty. W przypadku złamania nogi zdrowa noga może służyć jako szyna przy unieruchomieniu, trzeba zastosować jednak odpowiednią wkładkę między nimi. Wezwanie pogotowia. Jeśli jest złamanie otwarte, należy po właściwym ułożeniu kończyny, osłonić ranę, a następnie unieruchomić kończynę.

46 WYPOSAŻENIE APTECZKI Opatrunki – gaza wyjałowiona. Bandaże.
Plastry z opatrunkami różnej wielkości. Bandaż elastyczny. Nożyce. Termometr. Agrafki. Maseczka do sztucznego oddychania. Chusta trójkątna. Rękawiczki lateksowe. Hydrożelowy opatrunek schładzający.

47 DBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W JEGO NAJBLIŻSZYM OTOCZENIU
Miejsce zamieszkani i okolice. Przedszkole, szkoła, świetlica. Plac zabaw. Kąpieliska, baseny.

48 BEZPIECZNA ZABAWA Symbol CE jest sygnałem, że producent przestrzegał wymaganych warunków podczas jego produkcji. Oznaczenie CE nie stanowi całkowitej gwarancji, że produkt jest bezpieczny.

49 O czym należy pamiętać? Zabawki, które dają się złożyć np.: tablica, wózek mogą spowodować zgniecenia kończyn. Zabawki pływające powinny być zaopatrzone w zabezpieczony zawór. Zabawki elektryczne powinny być zasilane za pomocą baterii. Zabawki powinny posiadać atest potwierdzający, że nie są łatwopalne. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, sprawdź czy materiał, którym są wypchane miękkie maskotki, nie wywoła reakcji alergicznej u dziecka. Zabawki akustyczne nie powinny wydawać zbyt głośnych dźwięków.

50

51 „TRZY ZŁOTE ZASADY” Dziecko powinno wiedzieć, jak dzwonić na pogotowie ratunkowe, policję i straż pożarną. Dziecko powinno wiedzieć, że poparzenia należy schładzać zimną wodą. Dziecko powinno wiedzieć, dlaczego należy używać kasku w czasie jazdy na rowerze. Starsze dzieci: Dziecko powinno znać sposób ucisku nadbrzusza. Dziecko powinno znać symptomy zatrucia.

52 Dlaczego uczymy dzieci myślenia o ich własnym bezpieczeństwie?
Dzieci powinny być przekonane, że współuczestniczą w tworzeniu podstaw własnego bezpieczeństwa. Powinny odczuwać, że same mogą czuwać nad bezpieczeństwem swego otoczenia.

53 JAK UCZYĆ DZIECI? Pozwólmy dzieciom samodzielnie rozwiązywać problemy i wykonywać zadania. Postarajmy się tak zorganizować zajęcia, aby skupić całą uwagę dzieci. Nową wiedzę należy wprowadzać w oparciu o już posiadaną. Należy często sprawdzać, czy dziecko wszystko rozumie. Pojęcia abstrakcyjne należy łączyć z konkretnymi doświadczeniami. Powtarzanie jest jedyną drogą do ugruntowania wiedzy. Ostrożnie z krytykowaniem dzieci. Proces nauczania zyska na efektywności, jeśli będzie zróżnicowany pod względem formy.

54 Autor: mgr Beata Sroczyńska na podstawie materiałów Biura Szkolenia Komendy Głównej Straży Pożarnej


Pobierz ppt "BEZPIECZNY DOM „KICIA I RUFI”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google