Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja nt. „Co to są elektrośmieci?”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja nt. „Co to są elektrośmieci?”"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja nt. „Co to są elektrośmieci?”
PTH Technika Sp. zo.o. Ul. Poezji 16 Gliwice Tel .

2 Co to są elektrośmieci? Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE). To przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.

3 Elektrośmieci można podzielić na 10 grup
I. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory. II. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi. III. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne - tradycyjne i komórkowe.

4 IV. Sprzęt audiowizualny: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne. V. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole VI. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia , narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki. VII. Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, automaty na żetony.

5 VIII. Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne, testery płodności i inne elektryczne urządzenia medyczne. IX. Przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, pozostałe przyrządy nadzoru i kontroli używane w obiektach i instalacjach przemysłowych (np. w panelach sterowniczych). X. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty. 

6 PAMIĘTAJ! Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika – grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych! O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

7 Co należy zrobić, gdy mamy w domu stary, niepotrzebny sprzęt?
Elektrośmieci możesz pozostawić w punkcie serwisowym (jeśli naprawa sprzętu nie jest możliwa lub jest nieopłacalna); Elektrośmieci można pozbyć się także w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu; Elektrośmieci można przynieść do punktu zbieranie elektrośmieci;

8 Dlaczego elektrośmieci szkodzą?
Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

9 Co znajduje się w elektrośmieciach?
Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania. Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne. Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową. PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne. R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc.

10 Co dzieje się dalej z elektrośmieciami?
Zebrane w punktach zbierania czy odebrane z domu elektrośmieci trafią do Zakładu Przetwarzania, gdzie nastąpi bezpieczny demontaż sprzętu.  Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, np. 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej. Zmielone tworzywo sztuczne ze starej lodówki nadaje się do produkcji kołpaków samochodowych, a odzyskany freon do napełnienia nowej chłodziarki.

11 Email. pth@technika.gliwice.pl
Dziękujemy za uwagę! PTH Technika Sp. z o.o. Ul. Poezji 16 Gliwice Tel .


Pobierz ppt "Prezentacja nt. „Co to są elektrośmieci?”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google