Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Proces adaptacji do choroby dzieci i młodzieży z nieswoistym zapalenie jelit.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Proces adaptacji do choroby dzieci i młodzieży z nieswoistym zapalenie jelit."— Zapis prezentacji:

1

2 Proces adaptacji do choroby dzieci i młodzieży z nieswoistym zapalenie jelit

3 Faza 1 - wstrząs i szok, uczuciowa anestezja, otępienie, poczucie odrealnienia (bezpośrednio po zdarzeniu)

4 Faza 2 - gwałtowny szloch, protest (pierwsze minuty, godziny)

5 Faza 3 - dezorganizacja zachowania, poczucie straty, gniew, złość, pojawia się trudność w pełnieniu dotychczasowych ról społecznych (godziny lub dni, miesiące)

6 Faza 4 - reorganizacja, akceptacja, podejmowanie nowych ról, kompensacja strat (od około 6 miesięcy do roku, czasem dłużej)

7 Faza 5 - patologiczna żałoba, ma miejsce gdy proces żałoby nie zakończył się w fazie 4 akceptacją, to nietypowy sposób radzenia sobie ze stratą, nieprzepracowana strata (rok i później po doświadczeniu straty)

8 Jak pomóc dziecku w cyklu leczenia,czyli jakich użyć argumentów przekonujących dziecko do licznych (całe życie) pobytów w szpitalach (terapia i zaostrzenia choroby) ? -Wiedza -Atrakcyjność pobytu -Czas między pobytami -Kalendarz

9 Jak pomóc dziecku, aby nie traciło kontaktu z rówieśnikami (przedszkole, szkoła) -Organizowanie zabaw -Informowanie rówieśników

10 Chore dziecko powinno mieć, tak jak każde dziecko, pewne obowiązki dostosowane do jego wieku. Ale warto też zwrócić uwagę, aby miało możliwość rozwijania swoich mocnych stron i mogło swoją samoocenę budować w oparciu o rzeczywiste zalety i umiejętności. Wówczas fakt choroby może być włączony do jego obrazu siebie, ale nie musi stać się pryzmatem, przez który dziecko będzie siebie postrzegać.

11 Badanie autorstwa Beaty Lickiewicz, Małgorzaty Zwolińskiej-Wcisło, Jakuba Lickiewicza, Piotra Rozpondka, Tomasza Macha Znaczenie cech osobowości w procesie adaptacji do choroby u pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit

12 W pracy badano czynniki psychologiczne, temperamentalne oraz fizjologiczne u pacjentów z chorobą Leśniowskiego­Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego w fazie aktywnej i nieaktywnej. Oceniano ich związek z psychologicznym i medycznym przystosowaniem się do sytuacji chorowania.

13 Uzyskane wyniki wykazały: -im większa akceptacja choroby, jaką jest NZJ, tym lepsze przystosowanie i mniejsze poczucie dyskomfortu wynikającego z tego schorzenia -u pacjentów z wysoką akceptacją, niezależnie od fazy choroby, zauważono istotną poprawę stanu zdrowia mimo niedogodności związanych z leczeniem. Warunkowało to także lepsze reagowanie na potrzebę leczenia, przyjęcie roli chorego oraz adekwatne i skuteczne radzenie sobie w chorobie.

14


Pobierz ppt "Proces adaptacji do choroby dzieci i młodzieży z nieswoistym zapalenie jelit."

Podobne prezentacje


Reklamy Google