Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawca: Paulina Milczarek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawca: Paulina Milczarek"— Zapis prezentacji:

1 Wykonawca: Paulina Milczarek

2 Spis treści * Maria Salomea Skłodowska-Curie * Dokonania Marii * RAD
* POLON * Autobiografia * Dzieciństwo Skłodowskiej * Tragedia rodziny Curie * Pierwsze „Laboratorium Fizyki Jądrowej” * Skłodowska-Curie w laboratorium * Romans * Wóz rentgenowski * Śmierć noblistki * Cytaty i inne * Spełnione marzenie * Z rodzinnych albumów

3 Maria Salomea Skłodowska-Curie urodziła się  7 listopada 1867 w Warszawie, zmarła 4 lipca 1934 w Passy – wywodząca się z Polski. Francuska uczona, fizyczka i chemiczka, dwukrotna noblistka.

4 … Dokonania Marii… Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: *opracowanie teorii promieniotwórczości *opracowanie technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych * *odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

5

6 Rad został odkryty przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża Piotra Curie. Jako datę tego odkrycia, zgodnie z zeszytem laboratoryjnym Marii, przyjmuje się rok 1898. Rad – pierwiastek chemiczny z grupy metali ziem alkalicznych w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa radius oznaczającego promień. Używany : *w terapii nowotworowej  *do produkcji farb luminescencyjnych. Obecnie rad nie jest już stosowany, ze względu na dużą radioaktywność, powodującą białaczkę u osób uczestniczących w produkcji soli radu.

7

8 Polon — pierwiastek chemiczny z grupy metali bloku p w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski. Polon bywa klasyfikowany jako półmetal, co jest krytykowane jako błędne, gdyż polon wykazuje typowe właściwości metalu.

9

10 Maria Skłodowska – Curie – autobiografia

11

12 …Skłodowska-Curie z rodzeństwem…
Maria Skłodowska pochodziła piątki rodzeństwa z rodziny silnie związanej z oświatą, ojciec pracował jako nauczyciel, a matka była dyrektorka prestiżowej pensji. Matka umarła na gruźlicę gdy Maria miała 11 lat. Po ukończeniu żeńskiego gimnazjum w Warszawie ustaliła z siostra ze będzie ją wspomagać finansowo a ona potem odwdzięczy się tym samym. Gdy Maria pojechała do Paryża nie było jej stać na czesne a poza tym liczyła na ślub z Kazimierzem Żórawskim. Lecz gdy po powrocie do Warszawy rozstał się on z nią, a siostra nawiała ją więc ona uległa definitywnie i wyjechała do Paryża.

13 Tragedia rodziny Curie

14 Po otrzymaniu Nobla państwo Curie nagle stali się znani
Po otrzymaniu Nobla państwo Curie nagle stali się znani. Piotr wreszcie otrzymał katedrę fizyki na Sorbonie i własne laboratorium, w którym zatrudnił Marię na stanowisku adiunkta. W tym czasie urodziła im się druga córka - Eve. Gdy wreszcie mogli przestać martwić się o pieniądze, doszło do tragicznego wypadku - 19 kwietnia 1906 r. Piotr zginął pod kołami ciężarowego wozu konnego. Po śmierci męża Maria przejęła po nim katedrę i laboratorium. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą profesorem Sorbony. Mimo żałoby i osamotnienia kontynuowała prace badawcze, które doprowadziły ją w końcu do wyodrębnienia czystego radu i radu w stanie metalicznym.

15 Pierwsze „Laboratorium Fizyki Jądrowej”

16 Zewnątrz…

17 … i wewnątrz

18 Skłodowska w laboralorium

19

20 Z Piotrem Curie …

21 … i starszą córką

22 … z mężem w laboratorium
Skłodowska – Curie z starszą córką

23

24 W 1910 roku Maria związała się z długoletnim przyjacielem, młodszym od niej o 4 lata, żonatym fizykiem Paulem Langevinem. Swoje uczucia utrzymywali w tajemnicy. Po półrocznym romansie Paul wrócił do swej rodziny. Maria znów poświęciła się pracy. W 1911 roku uczestniczyła w Kongresie Solvajowskim w Brukseli, gdzie spotkała najwybitniejszych naukowców epoki, między innymi Alberta Einsteina, M.K. Planc'a, Henry'ego Poincaré. Starała się o przyjęcie do Francuskiej Akademii Nauk. Do tego, aby stała się jednym z czterdziestu członków Akademii i jedynym płci żeńskiej, zabrakło jej zaledwie dwóch głosów. Jej rywal - Edouard Branly zarzucił jej wtedy cudzoziemskie pochodzenie i żydowskie korzenie. Plotki na temat Marii nasiliły się, gdy pani Langevin wykradła jej listy do Paula. Gazety doniosły o podstępnej cudzoziemce, która zniszczyła francuską rodzinę i rozpętały nagonkę na Marię z powodu jej romansu. Doszło do tego, że poszczute przez prasę tłumy oblegały jej dom w Sceaux tak, że musiała uciec z miasta wraz z córeczkami.

25 Wóz rentgenowski

26 Gdy wybuchła I wojna światowa, Maria przekazała szpitalom wszystkie aparaty rentgenowskie należące do Sorbony. Z Instytutu Radowego wywiozła cenny gram radu i ukryła go w kasie pancernej w banku w Bordeaux. Udało jej się pozyskać 20 limuzyn, które przerobiła na wozy rentgenowskie i wysłała na front. Sama też usiadła za kierownicą i jako jedna z pierwszych kobiet, zrobiła prawo jazdy.

27 Śmierć Noblistki

28 W 1933 roku Maria prowadziła ostatnie wykłady w Sorbonie
W 1933 roku Maria prowadziła ostatnie wykłady w Sorbonie. Rok później zaczęły występować u niej wyraźne objawy anemii złośliwej (białaczki). Już po I wojnie światowej Maria podejrzewała, że niektóre jej poważne schorzenia mogą mieć związek z pracą. Wcześniej swoje zmęczenie i utratę dziecka (uczona była w ciąży trzy razy; jedna z ciąż zakończyła się poronieniem) przypisywała wytężonej pracy nad wydzielaniem pierwiastków promieniotwórczych. Wtedy nie była jeszcze w pełni świadoma wpływu, jaki na jej organizm wywierało promieniowanie. Gdy w 1934 r. zachorowała obłożnie, lekarze zalecili jej pobyt w uzdrowisku w Szwajcarii. Do alpejskiej kliniki Sancellemoz zabrała ją córka Eve. Tam stwierdzono anemię o bardzo szybkim przebiegu. Uczonej nie udało się uratować. Maria umarła 4 lipca 1934 r. w wieku 67 lat.

29 Marię Skłodowską-Curie pochowano cicho obok męża, w jego rodzinnej miejscowości Sceaux pod Paryżem. W 1995 roku prochy obojga uczonych zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu. Maria jest jedyną kobietą pochowaną w tym miejscu i jedyną nieurodzoną we Francji osobą uhonorowaną w ten sposób.

30 Cytaty i inne

31 Pani Curie jest - ze wszystkich ludzi na świecie - jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem."

32 „Polska traci w śp. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu".

33 Dwie nagrody Nobla: 1903 i 1911

34

35 1926 – Maria Skłodowska-Curie
doktorem „Honoris causa” Politechniki Warszawskiej

36 Spełnione Marzenie

37

38 Z rodzinnych albumów Mari Skłodowskiej - Curie
Maria z mężem  Pierre'a Curie Skłodowska – Curie z córkami starszą i młodszą - Eve Curie Maria z mężem i starszą córką - Irène Joliot-Curie

39 Maria Skłodowska-Curie w 1903 roku
Maria Skłodowska-Curie z mężem Piotrem

40 Maria Skłodowska-Curie z siostrami Bronisławą i Heleną oraz z bratem Józefem

41 Maria Skłodowska-Curie w Instytucie Radowym w Paryżu
Maria Skłodowska-Curie z prezydentem USA

42 Z córkami

43 Maria Skłodowska-Curie w 1930 roku

44 …Zawsze w naszej pamięci…

45 Park przy ulicy Wawelskiej

46 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Freta 16 w Warszawie

47 ...w Muzeum przy Freta 16

48 Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie
w auli głównej Politechniki Warszawskiej, 13 września 2005 r.

49 Centrum Onkologii, -Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie
W Warszawie, ul. Wawelska 15, ale także w Warszawie, ul Roentgena 5, w Krakowie i w Gliwicach

50

51

52 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji


Pobierz ppt "Wykonawca: Paulina Milczarek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google