Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawca: Paulina Milczarek. Spis treści * Maria Salomea Skłodowska-Curie * Dokonania Marii * RAD * POLON * Autobiografia * Tragedia rodziny Curie *

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawca: Paulina Milczarek. Spis treści * Maria Salomea Skłodowska-Curie * Dokonania Marii * RAD * POLON * Autobiografia * Tragedia rodziny Curie *"— Zapis prezentacji:

1 Wykonawca: Paulina Milczarek

2 Spis treści * Maria Salomea Skłodowska-Curie * Dokonania Marii * RAD * POLON * Autobiografia * Tragedia rodziny Curie * Pierwsze Laboratorium Fizyki Jądrowej * Skłodowska-Curie w laboratorium * Romans * Wóz rentgenowski * Śmierć noblistki * Dzieciństwo Skłodowskiej * Cytaty i inne * Spełnione marzenie * Z rodzinnych albumów

3 Maria Salomea Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 w Warszawie, zmarła 4 lipca 1934 w Passy – wywodząca się z Polski. Francuska uczona, fizyczka i chemiczka, dwukrotna noblistka.

4 Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: *opracowanie teorii promieniotwórczości *opracowanie technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych * *odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. … Dokonania Marii…

5

6 Rad został odkryty przez Marię Skłodowską- Curie i jej męża Piotra Curie. Jako datę tego odkrycia, zgodnie z zeszytem laboratoryjnym Marii, przyjmuje się rok 1898. Rad – pierwiastek chemiczny z grupy metali ziem alkalicznych w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa radius oznaczającego promień. Używany : *w terapii nowotworowej *do produkcji farb luminescencyjnych. Obecnie rad nie jest już stosowany, ze względu na dużą radioaktywność, powodującą białaczkę u osób uczestniczących w produkcji soli radu.

7

8 Polon pierwiastek chemiczny z grupy metali bloku p w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski. Polon bywa klasyfikowany jako półmetal, co jest krytykowane jako błędne, gdyż polon wykazuje typowe właściwości metalu.

9

10 Maria Sk ł odowska – Curie – autobiografia

11

12 Maria Skłodowska pochodziła piątki rodzeństwa z rodziny silnie związanej z oświatą, ojciec pracował jako nauczyciel, a matka była dyrektorka prestiżowej pensji. Matka umarła na gruźlicę gdy Maria miała 11 lat. Po ukończeniu żeńskiego gimnazjum w Warszawie ustaliła z siostra ze będzie ją wspomagać finansowo a ona potem odwdzięczy się tym samym. Gdy Maria pojechała do Paryża nie było jej stać na czesne a poza tym liczyła na ślub z Kazimierzem Żórawskim. Lecz gdy po powrocie do Warszawy rozstał się on z nią, a siostra nawiała ją więc ona uległa definitywnie i wyjechała do Paryża. …Skłodowska-Curie z rodzeństwem…

13

14 Po otrzymaniu Nobla państwo Curie nagle stali się znani. Piotr wreszcie otrzymał katedrę fizyki na Sorbonie i własne laboratorium, w którym zatrudnił Marię na stanowisku adiunkta. W tym czasie urodziła im się druga córka - Eve. Gdy wreszcie mogli przestać martwić się o pieniądze, doszło do tragicznego wypadku - 19 kwietnia 1906 r. Piotr zginął pod kołami ciężarowego wozu konnego. Po śmierci męża Maria przejęła po nim katedrę i laboratorium. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą profesorem Sorbony. Mimo żałoby i osamotnienia kontynuowała prace badawcze, które doprowadziły ją w końcu do wyodrębnienia czystego radu i radu w stanie metalicznym.

15

16 Zewnątrz…

17 … i wewnątrz

18

19

20 Z Piotrem Curie …

21 … i starszą córką

22 Skłodowska – Curie z starszą córką … z mężem w laboratorium

23

24 W 1910 roku Maria związała się z długoletnim przyjacielem, młodszym od niej o 4 lata, żonatym fizykiem Paulem Langevinem. Swoje uczucia utrzymywali w tajemnicy. Po półrocznym romansie Paul wrócił do swej rodziny. Maria znów poświęciła się pracy. W 1911 roku uczestniczyła w Kongresie Solvajowskim w Brukseli, gdzie spotkała najwybitniejszych naukowców epoki, między innymi Alberta Einsteina, M.K. Planc'a, Henry'ego Poincaré. Starała się o przyjęcie do Francuskiej Akademii Nauk. Do tego, aby stała się jednym z czterdziestu członków Akademii i jedynym płci żeńskiej, zabrakło jej zaledwie dwóch głosów. Jej rywal - Edouard Branly zarzucił jej wtedy cudzoziemskie pochodzenie i żydowskie korzenie. Plotki na temat Marii nasiliły się, gdy pani Langevin wykradła jej listy do Paula. Gazety doniosły o podstępnej cudzoziemce, która zniszczyła francuską rodzinę i rozpętały nagonkę na Marię z powodu jej romansu. Doszło do tego, że poszczute przez prasę tłumy oblegały jej dom w Sceaux tak, że musiała uciec z miasta wraz z córeczkami.

25

26 Gdy wybuchła I wojna światowa, Maria przekazała szpitalom wszystkie aparaty rentgenowskie należące do Sorbony. Z Instytutu Radowego wywiozła cenny gram radu i ukryła go w kasie pancernej w banku w Bordeaux. Udało jej się pozyskać 20 limuzyn, które przerobiła na wozy rentgenowskie i wysłała na front. Sama też usiadła za kierownicą i jako jedna z pierwszych kobiet, zrobiła prawo jazdy.

27

28 W 1933 roku Maria prowadziła ostatnie wykłady w Sorbonie. Rok później zaczęły występować u niej wyraźne objawy anemii złośliwej (białaczki). Już po I wojnie światowej Maria podejrzewała, że niektóre jej poważne schorzenia mogą mieć związek z pracą. Wcześniej swoje zmęczenie i utratę dziecka (uczona była w ciąży trzy razy; jedna z ciąż zakończyła się poronieniem) przypisywała wytężonej pracy nad wydzielaniem pierwiastków promieniotwórczych. Wtedy nie była jeszcze w pełni świadoma wpływu, jaki na jej organizm wywierało promieniowanie. Gdy w 1934 r. zachorowała obłożnie, lekarze zalecili jej pobyt w uzdrowisku w Szwajcarii. Do alpejskiej kliniki Sancellemoz zabrała ją córka Eve. Tam stwierdzono anemię o bardzo szybkim przebiegu. Uczonej nie udało się uratować. Maria umarła 4 lipca 1934 r. w wieku 67 lat.

29 Marię Skłodowską-Curie pochowano cicho obok męża, w jego rodzinnej miejscowości Sceaux pod Paryżem. W 1995 roku prochy obojga uczonych zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu. Maria jest jedyną kobietą pochowaną w tym miejscu i jedyną nieurodzoną we Francji osobą uhonorowaną w ten sposób.

30

31 Pani Curie jest - ze wszystkich ludzi na świecie - jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem."

32 Polska traci w śp. Pani Curie- Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu".

33 Dwie nagrody Nobla: 1903 i 1911

34

35 1926 – Maria Skłodowska-Curie doktorem Honoris causa Politechniki Warszawskiej

36

37

38 Z rodzinnych albumów Mari Sk ł odowskiej - Curie Maria z mężem Pierre'a Curie Skłodowska – Curie z córkami starszą i młodszą - Eve Curie Maria z mężem i starszą córką - Irène Joliot-Curie

39 Maria Skłodowska-Curie z mężem Piotrem Maria Skłodowska-Curie w 1903 roku

40 Maria Skłodowska-Curie z siostrami Bronisławą i Heleną oraz z bratem Józefem

41 Maria Skłodowska-Curie z prezydentem USA Maria Skłodowska-Curie w Instytucie Radowym w Paryżu

42 Z córkami

43 Maria Skłodowska-Curie w 1930 roku

44 …Zawsze w naszej pamięci…

45 Park przy ulicy Wawelskiej

46 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Freta 16 w Warszawie

47 ...w Muzeum przy Freta 16

48 Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie w auli głównej Politechniki Warszawskiej, 13 września 2005 r.

49 Centrum Onkologii, -Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie W Warszawie, ul. Wawelska 15, ale także w Warszawie, ul Roentgena 5, w Krakowie i w Gliwicach

50

51

52 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji


Pobierz ppt "Wykonawca: Paulina Milczarek. Spis treści * Maria Salomea Skłodowska-Curie * Dokonania Marii * RAD * POLON * Autobiografia * Tragedia rodziny Curie *"

Podobne prezentacje


Reklamy Google