Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Naturalna konsekwencja ciąży czy wybór kobiety?. Ignacy Krasicki (1735-1801) Do Katarzyny z Krasickich Stadnickiej O matko dobra, co za dawnym wiekiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Naturalna konsekwencja ciąży czy wybór kobiety?. Ignacy Krasicki (1735-1801) Do Katarzyny z Krasickich Stadnickiej O matko dobra, co za dawnym wiekiem."— Zapis prezentacji:

1 Naturalna konsekwencja ciąży czy wybór kobiety?

2 Ignacy Krasicki (1735-1801) Do Katarzyny z Krasickich Stadnickiej O matko dobra, co za dawnym wiekiem Idziesz, choć jesteś i młoda, i ładna, Co znasz, iż płód twój przecież jest człowiekiem, A w czasach naszych zbyt rzadko przykładna, Żona podściwa, rozumna i miła, Śmiesz sama karmić to, coś urodziła. Taj się, bo cnota teraz pośmiewiskiem, Taj się, bo dobrą już się być nie godzi. Tak wiek nie rzeczą światły, lecz nazwiskiem, Nad dawną cnotą zuchwale przewodzi I gdy przepisy wiekotrwałe maże, Śmie szydzić z tego, co natura każe. Pod Jagiełłami, Wazami i Piastą Podściwa dzikość rozrządzała domy, Lepiej niż damą było być niewiastą. Nasz wiek syt w zbytki, w istocie poziomy, Zrządził, iż zniósłszy dawne grubiaństwo, Utraciliśmy i cnotę, i państwo. Płci wdzięczna, kiedy męska tak odrodna, Dawaj przykłady, zawstydź, wzbudź ospałych. Płci wdzięczna, stan się uwielbienia godna: Ródź, karm, pielęgnuj w umyśle wspaniałych. Zgładzi wiek przyszły, co dzisiejszy szpeci, Z podściwych matek dobre będą dzieci. Dzieła wybrane, PIW, Warszawa 1989, tom1, s.343

3 Karmienie piersią a karmienie butelką

4 Różnice między pokarmem kobiecym a mlekiem modyfikowanym Mieszanki mleczne produkowane są na bazie mleka krowiego. Nieprzetworzone białko może być przyczyną alergii. Aktualnie produkuje się mieszanki z rozłożonym na mniejsze części białkiem. Nigdy jednak, nawet najlepiej spreparowane mieszanki, nie zastąpią pokarmu naturalnego. Mieszanki mleczne: - są ubogie w białko i sole mineralne - zawarte w mieszankach węglowodany występują wyłącznie w postaci cukru mlekowego

5 Złoty Standard Karmienia Piersią WHO i UNICEF Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, później kontynuacja karmienia piersią i żywienie uzupełniające najlepiej do 2 roku życia dziecka lub dłużej, jeśli mama i dziecko mają taką potrzebę

6 Karmienie piersią po polsku Z ostatnich badań przeprowadzonych w województwie kujawsko- pomorskim wynika, że tuż po porodzie (w pierwszych 3 dobach pobytu w szpitalu) 86% niemowląt jest karmionych wyłącznie mlekiem mamy, w 4. miesiącu już tylko 31%, a w 6 miesiącu zaledwie 14%.

7 Skąd brać przykład?

8 NORWEGIA W latach 80. 55 proc. Norweżek karmiło piersią swoje 6- miesięczne dzieci Dzięki wsparciu urzędników opracowywano pierwsze programy promocyjne, a wskaźniki karmienia piersią zaczęły stopniowo rosnąć. Ograniczono reklamę sztucznych mieszanek i wydłużono czas urlopu macierzyńskiego Dziś 98 proc. kobiet w Norwegii karmi piersią swoje dzieci po porodzie, 90 proc. w wieku 3 miesięcy, 80 proc. w wieku 6 miesięcy, a 46 proc. w wieku 12 miesięcy. 90 proc. norweskich noworodków przychodzi na świat w szpitalach, które mają tytuł "Przyjazny dziecku"

9 BRAZYLIA W 1975 mediana długości karmienia piersią wynosiła 2 miesiące, a 136 dzieci na 1000 nie dożywało 5 r.ż. (Wielka Brytania 1979, 23 na 1000); Promocja naturalnego karmienia wśród polityków, urzędników, mediów, przedstawicieli Kościoła; Kampania reklamowa na szeroką skalę; Wdrożenie inicjatywy Szpital Przyjazny Dziecku, 10 kroków udanego karmienia piersią itp. W 2003 średnia długość karmienia piersią wynosiła 10 miesięcy, umieralność w grupie dzieci do 5 r.ż. zmniejszyła się do 20 na 1000

10 Zalety karmienia piersią: Pokarm mamy jest jałowy, o odpowiedniej temperaturze, zawsze gotowy do spożycia; Wszystkie składniki kobiecego mleka są idealnie przyswajane przez organizm dziecka i przez niego wykorzystywane; Mleko kobiece zawiera przeciwciała; Pokarm posiada właściwości przeciwalergiczne; Karmienie piersią zapobiega powstawaniu w przyszłości takich chorób jak: otyłość, miażdżyca naczyń, nadciśnienie tętnicze, zawały serca i alergie łącznie z astmą oskrzelową;

11 Zalety karmienia piersią: Karmienie piersią jest korzystne również dla matki; Karmienie piersią przyczynia się do budowania szczególnego rodzaju więzi między matką a dzieckiem i wspiera rozwój emocjonalny; Zmniejsza śmiertelność niemowląt i ryzyko zachorowania oraz łagodzi przebieg bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, biegunki, infekcyjnych zapaleń dróg oddechowych, martwiczego zapalenia jelit, zapalenia ucha środkowego, zakażenia układu moczowego, późnej posocznicy u wcześniaków; Karmienie naturalne jest niezwykle ekonomiczne

12 PRAWDY I MITY O KARMIENIU PIERSIĄ

13 MIT: dziecko karmione piersią powinno być dopajane, szczególnie podczas upałów Dopajanie dziecka karmionego piersią jest błędem i może prowadzić do problemów z laktacją. Podczas upałów dziecko może częściej domagać się piersi, czasem już po kilku łykach rezygnując z dalszego ssania. Mleko I fazy jest bardziej wodniste, słodkie i zaspokaja pragnienie dziecka. Dopiero po kilku minutach wydzielany jest pokarm z dużą zawartością tłuszczu i białka.

14 MIT: Dziecko płacze, ponieważ jest głodne, gdyż mama ma za mało pokarmu Płacz niemowlęcia jest jedynym sposobem na komunikację. Dziecko może płakać i chcieć ssać pierś z innych powodów niż głód: chce się przytulić, coś je boli, ma kolkę, jest przegrzane, ząbkuje itp. Ssanie piersi i bliskość mamy daje poczucie bezpieczeństwa i koi ból. Należy też pamiętać o tym, że kobiece mleko jest łatwiej przyswajalne i szybciej trawione niż mleko modyfikowane, dlatego dzieci karmione piersią zwykle częściej domagają się pokarmu niż dzieci karmione butelką.

15 MIT: Pokarm kobiecy może być za rzadki lub za tłusty Pokarm matki zawsze jest najlepszy i najbardziej wartościowy dla jej dziecka. Jego skład zmienia się w zależności od wieku dziecka, pory dnia (pokarm nocny jest bardziej tłusty), długości jednego karmienia, stanu zdrowia domowników.

16 MIT: Picie bawarki zwiększa ilość mleka Pokarm kobiecy nie jest produkowany z mleka krowiego. Ilość pokarmu zależy jedynie od częstości skutecznego ssania lub odciągania. Krowa mleka nie pije, a mleko daje.

17 MIT: Żeby sprawdzić, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pożywienia, należy odciągnąć pokarm laktatorem Nie ma konieczności kontrolowania ilości pokarmu w piersiach. Ważniejsze jest to, czy dziecko się najada, czy prawidłowo ssie, czy moczy odpowiednią ilość pieluszek (minimum 6-8) w ciągu doby. Poza tym niemożliwe jest skontrolowanie ilości produkowanego pokarmu przez odciąganie, ponieważ każda kobieta inaczej reaguje na laktator, niektóre odciągają tylko niewielkie lub wręcz znikome ilości mleka z pełnych piersi. Ilość pokarmu zależy od poziomu prolaktyny, której stężenie waha się dobowo (najwyższe w nocy i nad ranem).

18 MIT: Należy kontrolować, ile dziecko zjadło, ważąc je przed i po jedzeniu Dziecko zjada z piersi różną ilość pokarmu w zależności od pory dnia, samopoczucia, wieku, intensywności i częstotliwości ssania. Kaloryczność pokarmu także jest zmienna. Nie ma norm dla dzieci karmionych naturalnie, a kontrola poprzez ważenie przed i po karmieniu odnosi wyniki do norm żywienia mlekiem modyfikowanym. Najważniejsze jest to, aby dziecko najadało się do syta.

19 MIT: Należy przerwać karmienie piersią z powodu kolejnej ciąży Ciąża nie jest wskazaniem do przerwania karmienia. Nie wpływa negatywnie ani na dziecko karmione, ani na dziecko w łonie matki. Niewielkie ilości oksytocyny wydzielane podczas karmienia, powodujące lekkie skurcze macicy, nie stanowią zagrożenia. W wypadku ciąży zagrożonej należy zmniejszyć ilość karmień, o czym decyduje lekarz prowadzący.

20 MIT: Gorączka u matki powoduje warzenie pokarmu Pokarm w piersi nie może się zwarzyć, skwaśnieć, zepsuć się.

21 MIT: Kobieta karmiąca piersią jest niepłodna Nie stwierdzono powrotu płodności przy wyłącznym karmieniu piersią wcześniej niż po 12 tygodniach po porodzie

22 MIT: Karmienie na żądanie rozpieszcza dziecko i ogranicza matkę Karmienie piersią zaspokaja emocjonalne potrzeby dziecka. Stała obecność mamy zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Karmienie piersią jest wygodne. Dziecko nakarmić można wszędzie, nie nosząc ze sobą żadnych akcesoriów.

23 MIT: Jeśli karmisz ponad rok - Twój pokarm jest bezwartościowy Po ustabilizowaniu laktacji, a ma to miejsce ok. 6. tygodnia po porodzie - pokarm dojrzewa i do końca laktacji nie ulega znaczącym zmianom. Nadal jest pełnowartościowy - zmienia się jedynie jego znaczenie dla dziecka, które prócz pokarmu z piersi dostaje także wiele innych, smacznych kąsków.

24 Co możemy zrobić, aby więcej kobiet karmiło swoje dzieci piersią?

25 Przekazujmy wiedzę; Dzielmy się doświadczeniem; Umacniajmy w kobietach przekonanie, że są w stanie wykarmić swoje dzieci piersią, a każdą trudność można pokonać np. z pomocą konsultantek laktacyjnych; Traktujmy laktację jako naturalną konsekwencję ciąży NIE DAJMY SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ!

26 LITERATURA: M. Nehring-Gugulska, Warto karmić piersią, Warszawa 2004 I. Koprowska, Naturalnie karmię, Kraków 2011 G. Palmer, Polityka karmienia piersią, Warszawa 2011

27 Dziękuję za uwagę. Magda Odyniecka doradca rodzinny, instruktor metody podwójnego sprawdzenia


Pobierz ppt "Naturalna konsekwencja ciąży czy wybór kobiety?. Ignacy Krasicki (1735-1801) Do Katarzyny z Krasickich Stadnickiej O matko dobra, co za dawnym wiekiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google