Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja wizja szkoły w przyszłości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja wizja szkoły w przyszłości"— Zapis prezentacji:

1 Moja wizja szkoły w przyszłości
Opracował: Andrzej Karkuszewski Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie

2 Dzisiejsze szkoły nie są idealne
Dzisiejsze szkoły nie są idealne. Dużo obowiązków, nieciekawe mundurki, no i przede wszystkim ciężkie tornistry. Każdy z nas marzy o idealnej szkole i każdy z nas ma pewnie własną wizję na temat tego, jak taka szkoła powinna wyglądać w przyszłości. To opracowanie pozwoli przedstawić moją wymarzoną szkołę za 100 lat, a może nawet wcześniej.

3 Moim zdaniem za 100 lat szkoły będą wyglądały zupełnie inaczej niż teraz, a różnić się będą od obecnych szkół m.in. tym, że oparte będą na bardzo nowoczesnych technologiach. Będziemy korzystać z komputerów i każdy z nas będzie miał indywidualne stanowisko pracy. Zeszyty i książki nie będą już potrzebne, a zamiast nich uczniowie będą nosić specjalne panele dotykowe. Część nauczycieli może zostać zastąpiona przez komputer, który pod postacią holograficznej projekcji prowadziłby lekcje.

4 Budynek szkoły Budynki szkolne będą o wiele większe i nowocześniejsze. A swym wyglądem będą przypominały stacje badawcze. Zaopatrzone będą w szyberdachy, które w razie potrzeby mogą zostać zasunięte i stać się bieżniami do biegania.

5 Klasy z dziećmi młodszymi
Klasy z młodszymi dziećmi będą przestronne i jasne, a każdy uczeń będzie miał dostęp do swojego osobistego laptopa. Poprzez edukacyjne gry i rozwiązywanie różnorodnych quizów dzieci będą zdobywały potrzebną im wiedzę.

6 Klasy z dziećmi starszymi
W klasach starszych zwykłe szkolne ławki zostaną zastąpione przez interaktywne panele, które w zależności od potrzeby mogą być wyjmowane i używane jako podręczne, przenośne panele dotykowe.

7 Interaktywne panele dotykowe
Interaktywne panele dotykowe będą wielofunkcyjne i w zależności od potrzeby mogą być podręcznikiem albo ekranem, na którym jest wyświetlany edukacyjny film i które mogą łączyć się z Internetem. Jednak ta ostatnia funkcja powinna być udostępniana przez nauczyciela, inaczej wszyscy uczniowie zamiast słuchać wykładu surfowaliby po sieci. Panele te powinny też stawać się zeszytami, w których można robić notatki lub po umieszczeniu przez ucznia w czytniku odpowiedniego nośnika ( na dzień dzisiejszy mogłaby to być płytka dwd-rw, pen-drive, ale w przyszłości, kto wie?) ściągać z serwera domowego te wcześniej już przygotowane.

8 Tabletki wiedzy Zdobywanie wiedzy będzie łatwe i przyjemne dzięki specjalnym tabletkom wiedzy. „Inteligentne cukierki” będą miały różny kolor i smak w zależności od rodzaju przedmiotu, którego chcemy się nauczyć.

9 Okulary wiedzy W szybkim zapamiętywaniu pomocne będą okulary z wmontowanym ekranem, na którym wyświetlać się będzie lekcja. Dzięki temu wynalazkowi wszystko w ciszy i spokoju będzie się mogło skopiować do umysłu.

10 Nauczyciele Nauczyciele mogliby zostać zastąpieni przez inteligentny komputer, który pod postacią holograficznej projekcji prowadziłby lekcje. I tak np. na lekcji przyrody sam Mikołaj Kopernik mógłby nam opowiedzieć o swojej teorii heliocentrycznej.

11 Szkolna biblioteka Szkolna biblioteka będzie ogromna i z dużą ilością półek. Nie będzie papierowych książek, tylko pudełka z kryształami, na których nagrane będą książki. Kryształy te będzie można wpiąć do panelu dotykowego albo do okularów wiedzy i poznać treść lektury.

12 Szkolne korytarze i schody
Szkolne korytarze zostaną zastąpione ruchomymi chodnikami albo antygrawitacyjnymi ruchomymi płytami, a schody windami i schodami ruchomymi. W niektórych szkołach – olbrzymach nawet punktami teleportacyjnymi.

13 Punkty teleportacyjne
Punkty teleportacyjne umożliwią nie tylko szybkie poruszanie się po szkole, a także będzie można dzięki nim błyskawicznie i bezpiecznie dotrzeć z powrotem do domu.

14 Terminale połączenia z Internetem
Na szkolnych korytarzach powinny znaleźć się terminale połączenia z Internetem. Myślę, że bardzo przydałyby się zapominalskim, którzy mieliby okazję jeszcze przed lekcją ściągnąć zadanie z domowego serwera.

15 Gdy zgłodniejemy Obok terminali połączeń z Internetem mogłyby stanąć, zastępujące szkolne sklepiki, teleportacyjne automaty, czyli znacznie ulepszone wersje dzisiejszych automatów z colą, kawą czy batonami, jakie można spotkać w szkołach czy na dworcach.

16 Teleportacyjne automaty
Teleportacyjne automaty to znacznie ulepszone wersje dzisiejszych automatów żywnościowych z dużo bardziej rozbudowanym menu. Można by w nich kupić wiele rzeczy: od kanapki czy gorącej herbaty, aż po ciepły obiad i domowy kompot z rabarbaru przepisu babuni. Ponadto przysmaki te nie byłyby przyrządzane przez automat (co wiąże się z możliwością braku składników), a byłyby teleportowane ze specjalnych miejsc, gdzie gotowe dania czekałyby na odbiór przez klientów.

17 Szkolna stołówka Jeżeli ktoś nie lubi automatów to mógłby zjeść pożywny posiłek w szkolnej stołówce obsługiwanej przez roboty. Dodatkowo czas posiłku umiliłoby mu oglądanie ciekawego filmu.

18 Zajęcia sportowe Gdy będziemy mieli WF, to być może będą istniały wielkie panele, na których będzie się wyświetlać np. piłka albo punkt, który masz złapać. Możliwe będą również sale gimnastyczne bez grawitacji, co umożliwi grę w koszykówkę taką jak na zdjęciu.

19 Boiska i stadiony Większe zawody sportowe, międzyszkolne rywalizacje i olimpiady odbywać się będą na takich boiskach sportowych, które mogą pomieścić mnóstwo ludzi.

20 Czystość i porządek w szkole
Dotychczasowe posady pań sprzątaczek mogłyby zająć roboty, które wędrując po szkole usuwałyby wszelkie brudy, śmieci czy uszkodzenia. Dzięki temu szkoła byłaby zawsze czysta i zadbana.

21 Bezpieczeństwo Taka szkoła powinna być doskonale zabezpieczona przed pożarami, włamaniami czy trzęsieniami ziemi. Przed drzwiami szkoły powinny stać specjalne dedektory, które sprawdzałyby czy ktoś nie wnosi do środka jakiś niepożądanych przedmiotów.

22 Podsumowanie, czyli czy warto marzyć
Wszyscy wiemy, jak wyglądają dzisiejsze szkoły. Widzimy więc, że jest im niezwykle daleko do zrealizowania tej mojej wizji. Przecież jak na razie to w niektórych szkołach jest za mało komputerów, aby każdy uczeń miał swój komputer na lekcji. A w niektórych szkołach w ogóle nie ma pracowni komputerowych. Myślę więc, że nieprędko uda się nam ujrzeć taką szkołę i nie pozostaje nam nic innego jak tylko pomarzyć sobie od czasu do czasu i pogodzić się z codziennością. A marzyć zawsze warto.

23 Dziękuję wszystkim za uwagę 


Pobierz ppt "Moja wizja szkoły w przyszłości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google