Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Akordeon Opr. Wołkowski Paweł.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Akordeon Opr. Wołkowski Paweł."— Zapis prezentacji:

1 Akordeon Opr. Wołkowski Paweł

2 Spis treści Wstęp Budowa Znani Akordeoniści Test

3 Wstęp

4 Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych. Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza, zagęszczony przez ręcznie poruszany miech, wywołuje dźwięk, wprawiając w drganie stroik. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – specjalny manuał melodyczny zwany barytonem).

5 Niektórzy instrumentoznawcy umieszczają akordeon w grupie idiofonów, jednak twierdzenie to jest kontrowersyjne, gdyż idiofony same w sobie są źródłem dźwięku, zaś w akordeonie stroiki wprawiane są w drgania poprzez słup powietrza - tak, jak w przypadku aerofonów. Przyporządkowanie akordeonu do idiofonów wynika natomiast z uznania za źródło dźwięku samych stroików, a nie przepływającego przez nie powietrza.

6 Prototyp akordeonu, zbudował w 1822 roku Fryderyk Buschmann
Prototyp akordeonu, zbudował w 1822 roku Fryderyk Buschmann. Akordeon we współczesnej postaci skonstruował w 1829 roku Cyrill Demian, w Wiedniu.

7 W akordeonie zawarte są regestry, które poprzez przełączanie pozwalają na zmianę brzmienia przez przepuszczenia powietrza przez inne grupy stroików tzw. Głosów lub chórów. Koncertowe akordeony mogą w prawej stronie zawierać do pięć chórów a po lewej (basowej) do czterech.

8 Spis treści Wstęp Budowa Znani Akordeoniści Test

9 Budowa

10 Mechanizm powietrznika - Na zdjęciu jest to raczej dziurka przez którą wylatuje powietrze...
Mechanizm regestrowy - Są to różnego kształtu podłużne blaszki, które poprzez naciśnięcie przycisku regestrowego zmieniają swoje ułożenie. Miech Tłoczy - powietrze do piszczałek. Na zdjęciu widok od środka. Stroiki przelotowe - Blaszki drgające pod wpływem wtłaczanego powietrza.

11 Mechanizm regestrowy - Wciskając czarne przyciski zmieniamy sekwencje podłużnych blaszek sterujących modulacją dźwięku Miech - Tłoczy powietrze do piszczałek. Widok z zewnątrz. Zawory - Naciskając guzik lub klawisz otwieramy zawór, przez który wydobywa się powietrze i dźwięk! Znak firmowy - Jak każdy drogi przedmiot, akordeon też ma swój znak firmowy, widoczny z kilometra :-)

12 Nożki - Służą do stawiania akordeonu w pozycji pionowej
Nożki - Służą do stawiania akordeonu w pozycji pionowej. Na zdjęciu jedna... Pasek basowy - Regulowany. Bez niego trudno byłoby operować miechem... Przycisk powietrza - Bezszelestnie wypuszcza z miecha powietrze (np. gdy skończymy grać, a miech jest rozciągnięty) Przyciski basowe - Naciskane zmieniają sekwencje mechanizmu basowego, a co za tym idzie przyczyniają się do powstania dźwięku... Regulator paska - Służy do skracania lub wydłużania paska basowego. Zapinka miechowa - Utrzymuje miech ściągnięty, bez powietrza (co między innymi ułatwia transport :-)).

13 Kratka (grill) - Ozdoba chroniąca przed kurzem i uszkodzeniami mechanizm dyszkantowy.
Logo - Tak jak znak firmowy i numer seryjny, świadczące o jakości akordeonu. Manuał dyszkantowy Przyciski (w akordeonie klawiszowym klawisze), służące do sterowania zaworami (przez które następnie przechodzi drgające powietrze - dźwięk) TUTTI - Regestr włączający wszystkie głosy w akordeonie. Wtedy akordeon gra najgłośniej, największą możliwą (dla akordeonu) ilością głosów.

14 Spis treści Wstęp Budowa Znani Akordeoniści Test

15 Znani Akordeoniści

16 Richard Galliano - akordeonista, multiinstrumentalista i kompozytor francuski Ur. w 1950 r w Cannes(Francja). Należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią jednakowe i ważne źródła inspiracji.

17

18 Astor Piazzolla (gra na bandeonie) jest jedną z najważniejszych postaci w historii tanga. W kulturze masowej niewątpliwie jego nazwisko najbardziej wiąże się z utworem "Libertango" śpiewanym przez wokalistów różnych gatunków i stylów

19 Spis treści Wstęp Budowa Znani Akordeoniści Test

20 Test

21 Do jakiej grupy Instrumentów należy akordeon?
Aerofonów blaszanych Chordofonów Idiofonów dętych

22 Źle Do jakiej grupy Instrumentów należy akordeon? Aerofonów blaszanych
Chordofonów Idiofonów dętych Sprawdź Źle

23 Do jakiej grupy Instrumentów należy akordeon?
Aerofonów blaszanych Chordofonów Idiofonów dętych Poprawna Odpowiedź Następne pytanie

24 Kto jest sławnym akordeonistom?
Nicolo Paganini Richard Galiano Wacław z Szamotuł

25 Źle Kto jest sławnym akordeonistom? Nicolo Paganini Richard Galiano
Wacław z Szamotuł Sprawdź Źle

26 Kto jest sławnym akordeonistom?
Nicolo Paganini Richard Galiano Wacław z Szamotuł Poprawna Odpowiedź Następne pytanie

27 Co zmienia Brzmienie w akordeonie?
Gra pizzicato Rejestry Regestry

28 Źle Co zmienia Brzmienie w akordeonie? Gra pizzicato Rejestry Regestry
Sprawdź Źle

29 Co zmienia Brzmienie w akordeonie?
Gra pizzicato Rejestry Regestry Poprawna Odpowiedź Następne pytanie

30 Jak się nazywa Regestr Który włącza wszystkie chóry?
16’ Trututti Tutti

31 Źle Jak się nazywa Regestr Który włącza wszystkie chóry? 16’ Trututti
Sprawdź Źle

32 Jak się nazywa Regestr Który włącza wszystkie chóry?
16’ Trututti Tutti Poprawna Odpowiedź Zakończ

33


Pobierz ppt "Akordeon Opr. Wołkowski Paweł."

Podobne prezentacje


Reklamy Google