Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To związki chemiczne dołączone do żywności(najczęściej w liczbie od kilku do kilkunastu) w celu stworzenia wrażenia smaku, zapachu podobnego do naturalnego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To związki chemiczne dołączone do żywności(najczęściej w liczbie od kilku do kilkunastu) w celu stworzenia wrażenia smaku, zapachu podobnego do naturalnego,"— Zapis prezentacji:

1

2 To związki chemiczne dołączone do żywności(najczęściej w liczbie od kilku do kilkunastu) w celu stworzenia wrażenia smaku, zapachu podobnego do naturalnego, zmiany jej konsystencji i koloru oraz przedłużenia terminu ważności do spożycia.

3 o Kompozycje smakowo-zapachowe, zwane często mieszankami aromatyzującymi, o Barwniki do żywności (organiczne naturalne, syntetyczne identyczne z naturalnymi, organiczne syntetyczne, nieorganiczne syntetyczne, barwniki pochodzenia mineralnego), o Emulgatory, zagęstniki, środki spulchniające i inne zmieniające konsystencję żywności, o Konserwanty, przeciwutleniacze, stabilizatory czyli związki przedłużające trwałość produktów.

4 NATURALNE – pochodzenia bezpośrednio z produktów naturalnych IDENTYCZNE Z NATURALNYMI – syntezowane przez człowieka, o identycznej strukturze chemicznej do związków naturalnych SZTUCZNE – syntezowane przez człowieka i o strukturze nie odpowiadającej żadnym związkom występującym naturalnie.

5 Gdy na opakowaniach spotkamy napis sztucznie barwione i aromatyzowane – oznacza to, że do zabarwienia i aromatyzacji produktu zostały użyte związki otrzymane na drodze syntetycznej i że te związki mogą posiadać inną strukturę niż te występujące naturalnie.

6 Syntetyczne dodatki do żywności są często bezpieczniejsze w użyciu od tych wyodrębnianych z produktów naturalnych. Przeciętny człowiek spożywa ok. 2 kg tych produktów w ciągu roku. Wszystkie dodatki z Listy E są przebadane i uważane za względnie bezpieczne w użyciu, przez wyspecjalizowane instytucje Unii Europejskiej.

7 Masowe stosowanie i spożywanie takich produktów przez ludzi wywołuje często alergie.

8 Taka żywność z definicji nie powinna zawierać w swoim składzie żadnych chemicznych dodatków! W Wielkiej Brytanii istnieją specjalne organizacje, które kontrolują produkcje tego rodzaju żywności i daje uczciwym producentom prawo do umieszczania odpowiedniego znaku na opakowaniu.

9

10 W Unii Europejskiej istnieje tzw. Lista E, na której zgromadzone są wszystkie dodatki do żywności, uznane na jej obszarze za bezpieczne w użyciu. Związki na tej liście posiadają oznaczenia kodowe zaczynające się literą E, np. zamiast chemicznej nazwy benzoesan sodu podaje się symbol E211. Aktualnie na liście znajduję się przeszło 2000 różnych związków.

11 Istnieje technologiczna konieczność jego użycia Nie służy on do wprowadzenia w błąd konsumenta Udowodniono, że jego użycie nie stanowi ryzyka dla zdrowia konsumenta

12 żółcienie oranże czerwienie błękity i fiolety zielenie brązy i czernie złoto i inne kolory BARWNIKI

13 sorbiniany benzoesany siarczany(IV) fenole i mrówczany azotany octany mleczany propaniany inne konserwanty KONSERWANTY

14 witamina C witamina E galusany mleczany cytryniany i winiany fosforany jabłczany bursztyniany inne przeciwutleniacze PRZECIWUTLENIACZE I REGULATORY KWASOWOŚCI

15 alginiany gumy naturalne inna naturalne środki zw. Glikolu polietylenowego naturalne emulgatory fosforany związki celulozy kw. tłuszczowe i ich pochodne inne środki syntetyczne ZAGĘSZCZACZE, STABILIZATORY I EMULGATORY

16 mineralne kwasy i zasady chlorki & siarczany (VI) siarczany(VI) & wodorotlenki związki metali alkalicznych krzemiany stearyniany i glukoniany inne regulatory kwasowości i środki przeciwzbrylające REHULATORY pH I ŚRODKI PRZECIWZBRYLAJĄCE (SPULCHNIACZE)

17 glutaminiany inozyniany inne wzmacniacze smaku i zapachu WZMACNIACZE SMAKU I ZAPACHU ANTYBIOTYKI

18 woski syntetyczne glazury ulepszacze gazy do pakowania sztuczne środki słodzące środki pianotwórcze RÓŻNE DODATKOWE ZWIĄZKI CHEMICZNE (NP.ROZPUSZCZALNIKI) Związki chemiczne niepasujące do żadnej z wyżej wymienionych grup.

19 Martyna Andrzejak


Pobierz ppt "To związki chemiczne dołączone do żywności(najczęściej w liczbie od kilku do kilkunastu) w celu stworzenia wrażenia smaku, zapachu podobnego do naturalnego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google