Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czym są złość, agresja i przemoc?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czym są złość, agresja i przemoc?"— Zapis prezentacji:

1 Czym są złość, agresja i przemoc?

2 Cele lekcji: poznanie pojęć: złość, agresja, przemoc;
kształtowanie umiejętności pracy w parach i grupach; rozróżnianie form przemocy i agresji; kształtowanie postaw empatycznych; pogłębienie świadomości sytuacji ofiary i świadka przemocy; realizacja konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń, programu SzPZ i Szkolnego Programu Profilaktyki.

3 Złość to emocja (uczucie)
Złość to emocja (uczucie). Jest związana z mobilizacją energii i pojawia się zazwyczaj w sytuacjach, w których napotykamy na przeszkodę (szeroko rozumianą) w osiągnięciu ważnego dla nas celu. Przeżywają ją wszyscy i nie mamy wpływu na jej pojawienie się. Dlatego złoszczenie się nie jest samo w sobie ani złe, ani dobre. Możemy mieć natomiast wpływ na to, co robimy, gdy czujemy złość.

4 Agresja (łac.aggresio – napaść) to w psychologii świadome, zamierzone działanie mające na celu wyrządzenie komuś szeroko rozumianej szkody – fizycznej, psychicznej lub materialnej. Jej charakterystyczną cechą jest używanie przez kogoś siły fizycznej lub psychicznej wobec innej osoby. Agresja jest często, lecz nie zawsze, sposobem wyrażania złości. W szczególnych warunkach agresja może przeradzać się w przemoc.

5 Przemoc - wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny innej osoby bez jej przyzwolenia. Jest to wykorzystywanie swojej przewagi nad drugim człowiekiem (fizycznej, emocjonalnej, społecznej, duchowej). Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy osoba słabsza (ofiara) poddana jest przez dłuższy czas negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych (sprawcy przemocy).

6 Wyróżnia się przemoc fizyczną i przemoc psychiczną
Przemoc fizyczna Przemoc psychiczna Przemoc fizyczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej. Przemoc fizyczną stosuje się np. czasami przy zgwałceniu, eksmisji z mieszkania, tymczasowym aresztowaniu, lub zastosowaniu kary pozbawienia wolności. Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, inwektywa i molestowanie psychiczne. Inwektywa - obraza słowna wyrażona mową lub pismem, przez przypisanie danej osobie cech negatywnych.

7 Formy negatywnych zachowań szkolnych to:
Złość – krzyk, przeklinanie, uderzanie ręką w przedmioty, zaciskanie szczęk, tupanie. Złość może, ale nie musi i nie powinna przeradzać się w agresję lub przemoc. Agresja - używanie przez kogoś siły fizycznej lub psychicznej wobec innej osoby. Bezpośrednia przemoc fizyczna - bicie, kopanie, plucie, popychanie, szarpanie, wymuszanie pieniędzy, zabieranie przedmiotów, niszczenie własności, przezywanie, wyśmiewanie. Bezpośrednia przemoc słowna i niewerbalna - dokuczanie, przezywanie, wyśmiewanie, wyszydzanie, obrażanie, ośmieszanie, grożenie, rozpowszechnianie plotek i oszczerstw (również poprzez sms-y i internet), pokazywanie nieprzyzwoitych gestów. Pośrednie formy przemocy - namawianie innych do ataków fizycznych lub słownych, naznaczanie, wykluczanie i izolowanie z grupy.

8 Rozróżnij typy zachowań. Zaznacz czy to złość, agresja czy przemoc?
Ćwiczenie 2 Rozróżnij typy zachowań. Zaznacz czy to złość, agresja czy przemoc?

9 ZŁOŚĆ, AGRESJA CZY PRZEMOC
ZDARZENIE ZŁOŚĆ, AGRESJA CZY PRZEMOC Cała klasa wyśmiewa się z Basi.  Przemoc słowna Dwaj koledzy z tej samej klasy biją się na przerwie.  Agresja Dziecko krzyczy i tupie nogami, gdy mama nie chce mu kupić zabawki.  Złość Starsi chłopcy sprzedający w szkolnym sklepiku wydają maluchom za mało reszty.  Przemoc fizyczna Grupa osób wysyła Renacie niemiłe sms-y.  Przemoc słowna – mobbing w sieci Krzysiek umyślnie zniszczył plecak kolegi.  Przemoc fizyczna – niszczenie rzeczy Koledzy nie pozwalają Jarkowi wieszać kurtki w szatni, mówiąc że ona śmierdzi.  Przemoc Hania była tak zdenerwowana, że kilka razy uderzyła ręką w stół. Koleżanki od dawna ignorują Martę, udając że nie słyszą, co do nich mówi. Nikt się z nią nie koleguje, bo jest kujonem. Przemoc niewerbalna - izolowanie Marcin pokazał koledze obraźliwy gest.  Przemoc niewerbalna Bożena dostała jedynkę i rozbolał ją brzuch. Rafał zrobił koledze zdjęcie, gdy ten przebierał się na w-f i umieścił je w Internecie.  Przemoc niewerbalna – mobbing w sieci Ala obraziła koleżankę, mówiąc niemiłe rzeczy o jej rodzicach.

10 Jakie rodzaje agresji i przemocy zostały omówione na lekcji?
Podsumowanie lekcji Jakie rodzaje agresji i przemocy zostały omówione na lekcji?

11 PODSUMOWUJĄC WYRÓŻNIAMY NASTĘPUJĄCE RODZAJE AGRESJI I PRZEMOCY: Agresję i przemoc fizyczną: pobicie, gwałt, szarpanie, wszelakie działania z użyciem siły sprawcy. Agresję i przemoc słowną: ubliżanie, przezwiska, groźby, inwektywy (obrazy słowne), molestowanie psychiczne. Agresję bez użycia słów (niewerbalna) i kontaktu fizycznego: są to wrogie gesty, izolowanie.

12 ĆWICZENIE 1 Złość, agresja czy przemoc
ĆWICZENIE 1 Złość, agresja czy przemoc? Co przedstawiają poniższe zdjęcia?

13

14

15

16

17

18

19

20 Dziękujemy za uwagę

21 Autorzy: Małgorzata Lacheta, Edyta Sęk
Żródło zdjęć: google grafika


Pobierz ppt "Czym są złość, agresja i przemoc?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google