Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sułtan w Brunei W Indonezji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, leży małe państwo Brunei. Władzę sprawuje tam sułtan Hassanal Bolkiah od 1967 roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sułtan w Brunei W Indonezji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, leży małe państwo Brunei. Władzę sprawuje tam sułtan Hassanal Bolkiah od 1967 roku."— Zapis prezentacji:

1

2 Sułtan w Brunei

3 W Indonezji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, leży małe państwo Brunei. Władzę sprawuje tam sułtan Hassanal Bolkiah od 1967 roku. Sułtan jest monarchą absolutnym, piastuje funkcję premiera, ministra obrony i finansów oraz obrońcy wiary islamskiej. Jest jednym z najbogatszych ludzi świata.

4 Sułtan mieszka w największym na świecie pałacu a zarazem domu - Islana Nural Iman. Powierzchnia podłóg wynosi około 200 000 m 2, mieści 1788 pokoi, 257 łazienek, 18 wind oraz 3 podziemne garaże na 3 tys. najwspanialszych samochodów świata.

5 Wyposażenie obejmuje też 5 basenów, klimatyzowane stajnie dla kilkuset wierzchowców, salę bankietową na 4000 osób oraz meczet na 1500 osób. W pałacu mieszka ośmioosobowa rodzina sułtana i 600 służących. Ponadto sułtan dysponuje luksusowym jumbo-jetem, helikopterami, jachtem za pół miliarda dolarów i okrętem podwodnym.

6 Pałac otacza wspaniały park i na co dzień można zobaczyć tylko jego dachy, połyskujące zza drzew.

7

8 Wejście do pałacu

9 Pałac nie jest otwarty dla publiczności z wyjątkiem obchodów święta Id al-Fitr na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu.

10 Wtedy w ciągu 3 dni pałac odwiedza do 110 000 ludzi, którzy zostają ugoszczeni jedzeniem, a także zielonymi paczkami zawierającymi pieniądze dla małych dzieci.

11 Pałac jest też otwarty dla muzułmanów przez 10 dni podczas okresu Ramadanu.

12 Ogrody i dziedziniec pałacu udostępniany publiczności w czasie otwartych dni.

13 Ogrody pałacowe

14 Sułtan Hassanal Bolkiah

15 Sułtan Hassanal Bolkiah i dwie z jego żon Przyjęcie urodzinowe sułtana Hassanala Bolkiah

16 W 1998 roku sułtan zorganizował wystawne przyjęcie z okazji proklamowania swego syna Billaha następcą tronu. W gigantycznej sali obitej litym złotem nad szczerozłotą zastawą zasiadło ponad 4 tys. czcigodnych gości z całego świata.

17 Sala bankietowa, która może pomieścić nawet do 5 tys. gości

18

19 Następca tronu Brunei, syn sułtana, książę Al-Muhtadee Billah Bolkiah i jego nowo poślubiona żona, 17-letnia księżniczka Dayangku Sarah Pengiran Salleh Ab Rahaman podczas ceremonii zaślubin i wesela w Pałacu Nurul Iman. Strój panny młodej ozdobiony był tysiącami brylantów, szafirów i innych drogocennych kamieni. Orszak ślubny składał się ze 100 samochodów Rolls Royce. Koszt ceremonii szacowano na 5 mln dolarów.

20 Powitanie przybyłych do pałacu gości w czasie dni otwartych.

21

22

23

24 Meczet Sultan Omar Ali Saifuddin, wzniesiony w 1958 roku, nazwany imieniem ojca panującego obecnie sułtana. Obok meczetu sztuczna laguna. Na jej środku replika XVI-wiecznej barki 15. sułtana Brunei

25

26

27

28

29

30

31 Meczet JameAsr Hassanil Bolkiah, wzniesiony przez obecnego sułtana z okazji 25-lecia panowania.

32

33

34

35

36

37

38 Park rozrywki Jerudong Park otwarty w 1994 r. największy w Azji płd-wsch.

39 ... Był to prezent od sułtana dla mieszkańców Brunei na jego 48-me urodziny.

40

41

42 Korzystanie z karuzeli i zjeżdżalni jest bezpłatne.

43 Oto luksusowy, inkrustowany złotem samolot sułtana Jumbo-Jet czyli Boeing 747 o wartości 100 mln dolarów. Oprócz niego ma 6 małych samolotów i 2 helikoptery.

44 Sułtan nie jest skąpy dla swoich pracowników i sowicie ich wynagradza. Zawiesił natomiast większość praw obywatelskich. Za to obywatele Brunei są zwolnieni z podatków, a szkolnictwo i służba zdrowia są darmowe i zaliczają się do lepszych na świecie. Sułtan funduje też poddanym pielgrzymkę do Mekki. Jednak najbardziej rozpieszczane są sułtańskie dzieci. Córce na 18-te urodziny kupił samolot (a z trzech małżeństw sułtan ma w sumie 11 dzieci). Na śluby córek każe wyprowadzić z garażu złotego Rolls- Roycea. Jak to wszystko jest możliwe? Otóż Brunei spoczywa na wielkich złożach ropy naftowej i gazu. Jest trzecim na świecie eksporterem ropy. Dzięki bogatym złożom ropy i gazu ziemnego dochód na mieszkańca należy do najwyższych w Azji.

45 Sułtan gościł w swoim pałacu królową Anglii Elżbietę II

46 Wraz z żoną sułtan był gościem w Anglii na ślubie księcia Williama i Kate Middleton.

47 Co można mieć, gdy 40 miliardów dolarów buzuje na koncie? I gdy siedzi się na wartych o wiele więcej złożach ropy? Sułtan Brunei ma złote klamki, łódź podwodną, pełnię władzy i drogocenne kaprysy, takie jak 500 Rolls-Royceów czy 200 Aston Martinów w garażu. Ale ma też gest. I co za nim idzie, uwielbienie poddanych.


Pobierz ppt "Sułtan w Brunei W Indonezji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, leży małe państwo Brunei. Władzę sprawuje tam sułtan Hassanal Bolkiah od 1967 roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google