Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PAMIĘCI ABRAMKAKOPLOWICZA 1930 - 1944 MARZENIE Abramek Koplowicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PAMIĘCI ABRAMKAKOPLOWICZA 1930 - 1944 MARZENIE Abramek Koplowicz."— Zapis prezentacji:

1

2 PAMIĘCI ABRAMKAKOPLOWICZA

3 MARZENIE Abramek Koplowicz

4 Jak ja mieć będę dwadzieścia lat, Zacznę oglądać nasz piękny świat. Jak ja mieć będę dwadzieścia lat, Zacznę oglądać nasz piękny świat.

5 Usiądę w wielkim ptaku motorze Usiądę w wielkim ptaku motorze i wzniosę się w wszechświata przestworze. i wzniosę się w wszechświata przestworze.

6 popłynę, pofrunę przez morza i rzeki. popłynę, pofrunę przez morza i rzeki. Popłynę, pofrunę w świat piękny, daleki, Popłynę, pofrunę w świat piękny, daleki,

7 Chmura siostrzycą, wiatr będzie mi bratem. Chmura siostrzycą, wiatr będzie mi bratem. Się będę zdumiewał nad Nilem, Eufratem, Się będę zdumiewał nad Nilem, Eufratem,

8 Zobaczę sfinksy i piramidy Zobaczę sfinksy i piramidy w prastarym kraju boskiej Izydy. w prastarym kraju boskiej Izydy.

9 Przepłynę nad ogrom wody Niagary Przepłynę nad ogrom wody Niagary kąpać się będę w słońcu Sahary. kąpać się będę w słońcu Sahary.

10 Przez szczyty Tybetu, co w obłokach giną, Przez szczyty Tybetu, co w obłokach giną, nad cudną, tajemną magów krainą. nad cudną, tajemną magów krainą.

11 A wydostawszy się spod skwarów mocy będę szybował nad lodem Północy. A wydostawszy się spod skwarów mocy będę szybował nad lodem Północy.

12 Przefrunę nad wielką wyspą kangurów Przefrunę nad wielką wyspą kangurów i nad szczątkami Pompei murów. i nad szczątkami Pompei murów.

13 I nad świętą Ziemią Zakonu Starego I nad świętą Ziemią Zakonu Starego i nad ojczyzną Homera słynnego. i nad ojczyzną Homera słynnego.

14 Się będę zdumiewał nad pięknym światem - chmura siostrzycą, wiatr będzie mi bratem. Się będę zdumiewał nad pięknym światem - chmura siostrzycą, wiatr będzie mi bratem.

15 Marzenia się nie ziściły Abramek zginął w wieku 14 lat wraz z matką w komorze gazowej Birkenau w sierpniu 1944

16 KOPLOWICZ ABRAMEK (Abraham). Urodził się 18 II 1930 r. w Łodzi, syn Mendla (15 I 1900) i Jochwety Gitli (10 XI 1900). Przesiedlony do getta pracował w warsztacie szewskim, w wolnych chwilach w zeszycie szkolnym zapisywał wiersze i krótkie obrazki satyryczne. W swoich utworach rejestrował własne przeżycia, dziecka zamkniętego za murami getta. Wywieziony w sierpniu 1944 r. do Auschwitz-Birkenau, zginął wraz z matką w komorze gazowej. Zeszyt odnalazł ojciec po powrocie do Łodzi. Dotknięty śmiercią syna nie ujawnił tragicznej pamiątki. Po śmierci Mendla w 1985 r. przyrodni brat Abramka - Eliezer Grynfeld wszedł w jego posiadanie i postanowił opublikować go, aby pamięć o jego autorze przetrwała na wieczny czas. Obecnie oryginalny zeszyt znajduje się w zbiorach Yad Vashem w Jerozolimie.

17 DoMirArT ® Bytków, styczeń OŚWIĘCIM 5 ul. Więźniów Oświęcimia 20 Tel./ Fax: /033/ TOWARZYSTWO OPIEKI NAD OŚWIECIMIEM ……………………………………………


Pobierz ppt "PAMIĘCI ABRAMKAKOPLOWICZA 1930 - 1944 MARZENIE Abramek Koplowicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google