Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tunele czasoprzestrzenne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tunele czasoprzestrzenne"— Zapis prezentacji:

1 Tunele czasoprzestrzenne
Fizyka kwantowa Tunele czasoprzestrzenne

2 Menu : Definicja tunelu Klasyfikacja Nad biegunem Południowym
Podróż FTL Koncepcja Zakrzywiona czasoprzestrzeń Galeria Biobibliografia Autor

3 Definicja tunelu Tunel czasoprzestrzenny hipotetyczna właściwość topologiczna czasoprzestrzeni będąca rodzajem „skrótu” pomiędzy co najmniej dwoma obszarami Wszechświata lub rodzajem mostu łączącego wszechświaty. Tunele czasoprzestrzenne są przedmiotem poszukiwań i sporów współczesnych fizyków. Nie zanotowano dotąd żadnych obserwacyjnych wskazówek na ich istnienie, choć ogólna teoria względności Alberta Einsteina dopuszcza istnienie tuneli w niektórych modelach czasoprzestrzeni.

4 Klasyfikacja 1) Ze względu na połączenia wyróżniane w tunelach a) wewnętrzne b) zewnętrzne 2) Ze względu na model obliczeniowy a) lorenzowskie b) euklidesowe 3) Ze względu na właściwości a) przenikalne b) nieprzenikalne

5 Nad biegunem południowym
27 stycznia 1995 w obozie na Antarktydzie, niedaleko bieguna południowego zatrzymała się grupa brytyjsko-amerykańskich naukowców w celu wykonania badań. Tego dnia, prawie dokładnie nad biegunem zaobserwowali oni na niebie szary wir. Najpierw wzięli to za zwyczajną burzę piaskową, ponieważ również na Antarktydzie znajdują się suche obszary, które nie są pokryte lodem. Jednakże dziwny twór ani się nie przesuwał, ani nie zmieniał kształtu, co było zastanawiające.

6 Nad biegunem południowym cdn…
W takiej sytuacji naukowcy zdecydowali się bliżej zbadać zjawisko i w tym celu wysłali balon meteorologiczny, który rejestrował prędkość wiatru, temperaturę i wilgotność powietrza. Kiedy balon zbliżył się do tajemniczego wiru i znalazł się dokładnie nad nim, ku ogromnemu zdziwieniu obserwatorów znikł bez śladu. Ponieważ jednak był wyposażony w drogi sprzęt, pozostawał na uwięzi, tzn. został umocowany na sznurze, który teraz kończył się gdzieś w niebie. Ciągnięcie za sznur powodowało, że balon można było sprowadzić na Ziemię, co udało się również tym razem.

7 Nad biegunem południowym cdn…
Wśród sprzętu, w który wyposażono balon, znajdował się chronometr wskazujący dokładną datę i godzinę. Po wylądowaniu balonu wskazywał on 27 stycznia 1965, a więc dokładnie 30 lat temu! Badania przyrządów nie wykazały żadnej usterki, ani innej przyczyny ich wadliwego działania. Naukowcy zdecydowali się więc powtórzyć cały eksperyment jeszcze kilkakrotnie. Za każdym razem balon znikał, a chronometr pokazywał tę samą błędną datę.

8 Nad biegunem południowym cdn…
Badanie zagadkowego wydarzenia trwa do dziś, a interpretacje wyników są sprzeczne. Jedna z hipotez zakłada, że być może w strefie tej znajduje się portal do innego czasu, a być może otwierają się tam drzwi do innego, równoległego świata. Przyczyną dziwnych zjawisk mogą być też anomalie grawitacyjne i (lub) magnetyczne. Biegun południowy. Na czerwono zaznaczone miejsce wystą- prawdopodobnego wystąpienia tunelu na ziemi.

9 Podróż FTL Chcąc podróżować z punktu A do B możemy skorzystać z normalnej drogi w czasoprzestrzeni, albo ze skrótu jaki oferuje droga poprzez tunel czasoprzestrzenny. W tym drugim przypadku dotrzemy do punktu docelowego znacznie szybciej nawet bez konieczności poruszania się szybciej od światła.

10 Koncepcja Według Colemana i Korte pomysł tunelu czasoprzestrzennego został wprowadzony w 1921 roku przez Hermanna Weyla podczas jego badań nad masą w polu elektromagnetycznym. Jedna z pierwszych prac wskazująca na możliwość istnienia tuneli pod kątem teorii względności to opublikowany w 1935 roku most Einsteina-Rosena. Albert Einstein i Nathan Rosen wspólnie odkryli, że połączenie modelu czarnej dziury z modelem tzw. białej dziury, prowadzi do powstania rodzaju tunelu w czasoprzestrzeni.

11 Koncepcja cdn… Jako że był to jedyny znany tunel, jego nazwa przez długi czas określała wszystkie tunele. Wiele wkładu nad badaniami tuneli włożyli amerykańscy fizycy John Wheeler i Robert Fuller w latach 60., którzy udowodnili m.in., że mosty Einsteina-Rosena są niestabilne i zapadłyby się same w sobie, zanim cokolwiek mogłoby je przemierzyć.

12 Zakrzywiona czasoprzestrzeń
W roku 1918 Einstein sformułował zasadę, według której obserwacje przeprowadzone w układzie poruszającym się ruchem przyspieszonym są nie do odróżnienia od obserwacji wykonanych w obecności pola grawitacyjnego. Centralne założenie ogólnej teorii względności Einsteina brzmi następująco: zakrzywienie czasoprzestrzeni jest określone przez rozkład zawartej w niej materii i energii. Równania Einsteina ustanawiają ścisły matematyczny związek między zakrzywieniem z jednej strony, a materią i energią z drugiej.

13 Zakrzywiona czasoprzestrzeń cdn…
Wzór Einsteina lewa strona równania = prawa strona równania ZAKRZYWIENIE = MATERIA I ENERGIA Tym, co czyni tę teorię tak piekielnie trudną w zastosowaniach jest właśnie owo proste sprzężenie zwrotne: zakrzywienie czasoprzestrzeni jest określone przez rozkład materii i energii we Wszechświecie, z kolei rozkład ten jest uzależniony od zakrzywienia czasoprzestrzeni.

14 Galeria Różne zdjęcia i ujęcia wyobrażenia sobie tunelu czasoprzestrzennego. Ten tunel jest jak energia, pierwiastki czy materia nie możemy go zobaczyć gołym okiem, ale wiemy że coś takiego istnieje !

15 Galeria cdn…

16 Galeria cdn…

17 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Tunel_czasoprzestrzenny
biegunem-poludniowym,326,6,artykul.html https://sites.google.com/site/kosmosnieprzebytaprzestrzen/t unele-czasoprzestrzenne Kliknięcie na obrazek powoduje przejście na stronę z której został pobrany !

18 Autor Prezentację wykonał : Michał S. ( SAKUwBarakuSHOW) 4 Kl Ti ********************** 2013 ************************


Pobierz ppt "Tunele czasoprzestrzenne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google