Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Motoryzacja - historia i rozwój. Przygotowali: Bartłomiej Kościański Bartłomiej Walczak Michał Łata Michał Tukaj Rafał Borowicz Sebastian Budnik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Motoryzacja - historia i rozwój. Przygotowali: Bartłomiej Kościański Bartłomiej Walczak Michał Łata Michał Tukaj Rafał Borowicz Sebastian Budnik."— Zapis prezentacji:

1 Motoryzacja - historia i rozwój. Przygotowali: Bartłomiej Kościański Bartłomiej Walczak Michał Łata Michał Tukaj Rafał Borowicz Sebastian Budnik

2 Spis treści: 1. Wstęp 2. Historia 3. Rozwój 4. Podsumowanie 5. Bibliografia

3 Wprowadzenie: W niniejszej prezentacji przedstawimy historię i rozwój motoryzacji w Polsce i za granicą.

4 A zaczęło się tak

5 Co to w ogóle jest motoryzacja? ?

6 Pierwszy pojazd (parowóz) W roku 1769, Francuz Mikołaj Józef Cugnot skonstruował pierwszy pojazd o napędzie parowym. Maszyna parowa Cugnota była jednak na dzisiejsze standardy konstrukcja bardzo prymitywna, ale niewątpliwie poruszała się sama i mogła osiągać prędkość 4km/h.

7 Pierwsze pojazdy z silnikiem spalinowym

8 Lokomotywa drogowa Richarda Trevithicka Dzięki wysokoprężnemu silnikowi pojazd Trevithicka był jak na owe czasy konstrukcją nowoczesną.

9 Pojazd Isaaca W 1800 roku, Isaac de Rivaz zbudował prymitywny pojazd wprawiany w ruch wybuchem mieszanki gazu świetlnego i powietrza. Zapalana iskrą elektryczną mieszanka wyrzucała w górę tłok, który z kolei napędzał umieszczone nad nim koło. Jego ruch był przenoszony za pomocą sznura na koło pojazdu. Konstrukcja nie miała kierownicy, a po każdej eksplozji musiała być od nowa tankowana gazem.

10 Pojazd elektryczny

11 Carl Benz Carl Benz w 1885 roku przeprowadził pierwsze próby z trójkołowym pojazdem napędzanym czterosuwowym silnikiem benzynowym o mocy 0,55 kw, z elektrycznym układem zapłonowym wysokiego napięcia. Napęd przenoszony był na dwa tylne koła łańcuchem, a przednie służyło do sterowania. Hamulcami były klocki, w razie potrzeby dociskane do obręczy szprychowych kół. Pojazd ważył 260 kilogramów i już podczas pierwszej próby poza podwórkiem Benza bezawaryjnie przejechał 24 kilometry.

12 Francuz Alphonse Dwa lata później uczony francuski Alphonse Beau de Rochas opracował teoretyczną zasadę pracy silnika czterosuwowego. Polegała ona na zassaniu do cylindra mieszanki paliwa, jej sprężeniu, spaleniu, co nadaje ruch tłokowi, i wyrzuceniu spalin na zewnątrz.

13 Siegfried Marcus W 1875 roku mieszkający w Wiedniu Siegfried Marcus zamontował silnik na drewnianej ramie wzmocnionej blaszanymi okuciami. Rama opierała się na dwóch osiach z kołami, z których pierwsza była skrętna, tak jak w wozach konnych. Pojazdem sterowano za pomocą niewielkiej, pionowo ustawionej kierownicy połączonej z przekładnią. Pojazd osiągał prędkość od 6 do 8 km/h, miał hamulce w postaci drewnianych klocków dociskanych do obręczy kół oraz resorowaną przednią oś.

14 Opracował konstrukcję i produkował pojazdy mechaniczne, silniki spalinowe (również do napędu statków powietrznych), wynalazł stawidło jarzmowe, przekładnię obrotów, gaźnik dyszowy z pływakiem i iglicą. W 1883 roku skonstruował silnik szybkobieżny wg idei Gottlieba Daimlera, lecz patent był zapisany na nazwisko tego drugiego. W roku 1886 roku Maybach z Daimlerem skonstruowali pierwszy samochód, ale powszechnie uważa się, że to Karl Benz wynalazł samochód.

15 W1882 Daimler założył własny warsztat doświadczalny w Cannstatt celem opracowania projektu małego silnika benzynowego dużej mocy, który by zastąpił powszechnie stosowane silniki na gaz miejski, o dużych gabarytach i odpowiednio znacznym ciężarze. Po roku prac rozwojowych prowadzonych wspólnie z Maybachem mieli gotowy czterosuwowy silnik jednocylindrowy, jako paliwo zastosowali benzynę, co wówczas nie było oczywiste, mieli do wyboru różne frakcje ropy naftowej oraz olej z oliwek, ten ostatni zapewne był łatwiej dostępny niż benzyna. Dalszym ich wynalazkiem w roku 1885 był motocykl, jeden z pierwszych na świecie (w tym samym roku pionierską maszynę, która również jest uznawana za przodka motocykla, przedstawił angielski inżynier Edward Butler ).

16 Lata Przełomowe Lata 1885-1886 były przełomowe dla rozwoju motoryzacji. W 1886 roku swój pierwszy samochód zaprezentował publicznie Gottlieb Daimler. Umieścił on silnik benzynowy nie na trójkołowym, lecz na czterokołowym podwoziu. Skrętna była cała przednia oś. Jego pojazd przypominał bryczkę, od której odczepiono konia. Taki kształt miał być pomocny w razie awarii samochodu.Po kolejnych zmianach silnik Daimlera miał moc 3,75 konia mechanicznego, co umożliwiało rozpędzenie samochodu do szybkości 32 km/h.

17 Przedni Napęd Emil Levasseur, ekonomista i geograf z zawodu, wymyślił w roku 1891 napęd na przednie koła.

18 Rozwój motoryzacji W 1893 roku Francuz Albert de Dion zbudował silnik, który osiągał 3000 obrotów na minutę. Taki wynik był możliwy dzięki elektrycznemu systemowi zapalania mieszanki. Dwa lata później bracia Michalin: Andr i douard, łączą pneumatyczne ogumienie Johna Dunlopa z wymienną obręczą koła. Od tej pory złapanie gumy stało się już znacznie mniejszym problemem. Doskonalono też hamulce samochodów. Najpierw wyposażono w nie tylko 2 koła, ale wraz ze wzrostem prędkości pojazdów takie rozwiązanie przestało wystarczać.

19 Przekrój samochodu:

20 Motoryzacja w Polsce

21 Rozwój motoryzacji w Polsce Po zakończeniu II wojny światowej przemysł samochodowy w Polsce trzeba było budować prawie od podstaw. Pierwsze rozwiązania konstrukcyjne powstawały w Centralnym Biurze Badań i Konstrukcji Przemysłu Motoryzacyjnego, uruchomionym w roku 1946 w Łodzi. W okresie powojennym zbudowano lub odbudowano wiele fabryk i ośrodków przemysłowych w 1951 roku Fabrykę Samochodów Osobowych (FSO, od 1996 Daewoo-FSO Motor) w Warszawie oraz Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie (przekształconą w 1988 roku w Fabrykę Samochodów),

22

23 POLONEZ

24 WARSZAWA M20

25 Sokół 125

26 JUNAK M07

27 Warszawska FabrykaMotocykli

28 KOMAR

29 Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star"

30 SYRENA

31 FIAT 125P

32 STAR 20

33 Polski fiat 126

34 LUBLIN 51

35 Lubelska Fabryka Samochodów Ciężarowych

36 W Polsce za czasów PRL-u powstawały różne prototypy samochodów, które niestety nie weszły do produkcji seryjnej. Do dzisiejszych czasów zachowały się dokumentacje i zdjęcia niektórych osiągnięć polskich inżynierów. Oto kilka modeli, które zostały zaprojektowane przez polskich inżynierów:

37 Polskie prototypy

38 SMYK

39 BESKID

40 WARS

41 Bibliografia http://www.sciaga.pl/tekst/12234-13- rozwoj_motoryzacji_szanse_i_zagrozeniahttp://www.sciaga.pl/tekst/12234-13- rozwoj_motoryzacji_szanse_i_zagrozenia, Legendy PRL-u- Patryk Mikiciuk, http://www.wikipedia.org http://www.auta-prl.pl/ http://www.motoryzacja-prl.pl/

42 Dziękujemy!


Pobierz ppt "Motoryzacja - historia i rozwój. Przygotowali: Bartłomiej Kościański Bartłomiej Walczak Michał Łata Michał Tukaj Rafał Borowicz Sebastian Budnik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google