Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH W RAMACH PROGRAMU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA MULTIMEDIALNA ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH W RAMACH PROGRAMU"— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA MULTIMEDIALNA ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH W RAMACH PROGRAMU
"NADAJ ŻYCIE ZWYKŁEJ KARTCE PAPIERU" PREZENTACJA MULTIMEDIALNA DOTYCZĄCA PRZEBIEGU ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH W RAMACH PROGRAMU "SZKOŁA BEZ PRZEMOCY"

2 DALEKOWSCHODNIE KORZENIE SZTUKI ORIGAMI
Składanie papieru, traktowane obecnie jako bardzo przyjemne hobby, stanowiło niegdyś bardzo ważny element obyczajów i kultury ludów Dalekiego Wschodu. W starożytnych Chinach – kolebce origami – papierowe formy zwierząt, roślin czy przedmiotów wkładane były do grobowców lub palone na stosach pogrzebowych. Nie jest prawdą, iż papier składano wyłącznie w Japonii. Już w VIII w. chiński poeta Tu Fu w swym poemacie o obyczajach i życiu wsi zawarł krótką notatkę o składaniu papieru, która jest najprawdopodobniej pierwszą w świecie informacją o origami zawartą w literaturze. Samo słowo origami powstało później i jest typowym japońskim słowem. Jest również prawdą, iż sztuka origami jest najbardziej charakterystyczna właśnie dla kultury Japonii. W tym kraju dzieci już w przedszkolach składają tradycyjne formy papierowe, czyli origami przestrzenne z kwadratu. Podczas święta chłopca japońskie dzieci modelują papierowe karpie. Aby pogratulować sukcesu Japończycy składają gratulacyjnego żurawia o nazwie kotobukizuru. Lecący żuraw jest symbolem organizacji zrzeszającej miłośników składania papieru w Japonii.

3 W naszym kraju istnieje Polskie Centrum Origami.
ORIGAMI WSPÓŁCZEŚNIE Obecnie składanie papieru jako sposób spędzania wolnego czasu, zabawa czy forma wspierania kształcenia jest znane i lubiane w prawie wszystkich krajach świata. Kreatorzy, czyli twórcy nowych form origami, to nie tylko mistrzowie origami z Japonii Są wśród nich Amerykanie, Włosi, Węgrzy, Hiszpanie, Włosi. Na całym świecie powstają stowarzyszenia miłośników origami, które organizują wystawy, kongresy, warsztaty dla dorosłych i dzieci. Origami podoba się także Polakom. Niektórzy składają papierowe figurki w oparciu o własne pomysły lub schematy zaczerpnięte z książek czy ciekawych stron internetowych. W naszym kraju istnieje Polskie Centrum Origami.

4 Zajęcia origami w naszej szkole połączone były z muzykoterapią oraz warsztatami pedagogicznymi.
Na poszczególnych spotkaniach uczniowie poszerzali swą wiedzę między innymi z zakresu historii papieru i sztuki origami. Nauczyli się składać proste modele. Dowiedzieli się na czym polega sztuka origami płaskiego z koła, trójkąta i kwadratu. Zapoznali się także z techniką origami przestrzennego z koła i kwadratu.

5 CEL GŁÓWNY ZAJĘĆ: CELE SZCZEGÓŁOWE:
poprawa kontaktów między dziećmi, pogłębianie relacji międzyludzkich, kształtowanie cech społecznych wśród uczniów Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Jaworskiego w Aleksandrowie Łódzkim CELE SZCZEGÓŁOWE: zorganizowanie zajęć pozalekcyjnych z zakresu umiejętności składania papieru – origami zdobycie umiejętności w zakresie poznawania nowych technik składania papieru wspieranie sprawności manualnej efektywne wykorzystanie czasu wolnego kształtowanie i rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, komunikatywności, korzystania z informacji zorganizowanie konkursów, przeglądów rozwijanie wyobraźni i logicznego myślenia uspołecznienie dzieci pogłębienie relacji międzyludzkich dowartościowanie dziecka poprzez szybki sukces przyswojenie zasad konsekwencji w swoim postępowaniu

6 TEMATYKA WARSZTATÓW PEDAGOGICZNYCH:
Sposoby rozładowania stresu, zajęcia z muzyką relaksacyjną. Jestem kimś ważnym – wzmacnianie poczucia własnej wartości. Ja – ty komunikacja interpersonalna. Moja, twoja czyja ta agresja? Jestem, umiem …. – podsumowanie zajęć.

7 WARSZTATY PROWADZIŁY Pani Renata Mrozińska Pani Grażyna Wrońska

8 NA WARSZTATACH...

9 ORIGAMI PŁASKIE Z KOŁA Origami płaskie z koła nie jest jeszcze zbyt popularne na świecie. To technika składania i komponowania wieloelementowych modeli papierowych z trafnie dobranej liczby kół, to znaczy takiej, aby kształt docelowy formy powstał przy użyciu jak najmniejszej liczby kolistych płaszczyzn origami. Składanie rozpoczynamy od uważnego przyjrzenia się modelowi zamieszczonemu na planszy czy zdjęciu. Po analizie wybieramy odpowiednią liczbę kół, decydując jednocześnie o ich wielkości i kolorach. Zginamy koła i komponujemy wybrany model, najlepiej na kolorowym kartonie. Jeżeli forma nam się podoba, przyklejamy ją niewielką ilością kleju tak, aby koła pozostały niezlepione. Gotowa składanka z kół powinna lekko odstawać od powierzchni, aby można odgiąć wszystkie koła i zauważyć sposób konstruowania modelu.

10 Oto efekty naszej pracy. Ola wykonała wiewiórkę, Marlenka pingwina.

11 Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych
w trakcie warsztatów

12 Roksana - nasza mistrzyni w origami
Przemek i Patryk zmagają się w żółwim tempie z papierowym ślimakiem Roksana - nasza mistrzyni w origami

13 Ada z pomocą pani pedagog Maja zastanawia się, czy złożyła
kompletuje smoka Maja zastanawia się, czy złożyła już całą wiewiórkę, zaś Gosia studiuje instrukcję wykonania żabki

14 ORIGAMI PŁASKIE Z KWADRATU
W technice tej model origami wykonany jest z kilku poskładanych w odpowiednie formy kwadratów. Docelowa forma origami powstaje po zestawieniu poskładanych kwadratów w zwartą, jednolitą kompozycję. Formy pozaginanych kwadratów na modelu zachodzą na siebie, mogą łączyć się krawędziami, czasami układają się warstwami naprzemiennie. Po zakończeniu procesu modelowania i kompozycji, przy użyciu niewielkiej ilości kleju poskładane kwadraty w modelu podklejamy do tła, ale tylko w miejscach, które do niego przylegają. Istotą tej techniki jest składanie, modelowanie i kompozycja, a nie wyklejanie. Nie wszystkie poskładane kwadraty w modelu muszą być podklejone. Podklejamy tylko te miejsca, które zapewnią utrzymanie zwartej kompozycji na kartonie. Bardzo często w modelach płaskich z kwadratu występują już formy, które mają swe zastosowanie jako bazy wyjściowe w origami przestrzennym. Bardzo często stosuje się w technice origami płaskie z kwadratu np. bazę lody.

15 Ta uśmiechnięta dziewczynka to Maja - naczelny pracuś w grupie.
Trzeba przyznać, że osa w jej wykonaniu budzi podziw...

16 Po konsultacji z Emilką
Ania złożyła pajacyka. Małgosia założyła własne papierowe akwarium

17 ORIGAMI PRZESTRZENNE Z KWADRATU
Origami przestrzenne z kwadratu to najsłynniejsza i klasyczna technika składania papieru, która polega na tworzeniu modelu zawsze z jednej tylko kwadratowej płaszczyzny origami. W zależności od zastosowania do budowy modelu liczby zgięć, w technice tej występują formy origami bardzo proste przeznaczone do pracy z dziećmi, modele o bardziej skomplikowanej i mniej symbolicznej strukturze oraz formy tak precyzyjne, iż przy zastosowaniu odpowiedniego koloru papieru wraz z fakturą dobrze, starannie złożony model np. wybranego robaka, niczym się nie różni od prawdziwego żywego stworzenia. Bardzo wielu miłośników tej techniki prześciga się w tworzeniu właśnie skomplikowanych modeli. Największym mistrzem tej techniki uznanym na całym świecie był nieżyjący już Akira Yoshizawa. Uważał, że w swych modelach oprócz zgięć tworzących kształt zamknięte są dusze przedstawionych przez model postaci.

18 PRACUJEMY BEZ WYTCHNIENIA...

19 FESTYN RODZINNY Jak co roku z okazji Dni Aleksandrowa i Dnia Dziecka na terenie naszej szkoły odbył się Festyn Rodzinny. Przy pięknej pogodzie spotkali się: dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie, by aktywnie i miło spędzić czas, który uprzyjemniały liczne występy, konkursy i rozgrywki sportowe. Jedną z wielu atrakcji były prowadzone przez uczniów warsztaty origami. Oto kilka zdjęć, które potwierdzają, że wszyscy świetnie się bawili.

20 WSZYSCY - DOROŚLI I BARDZO MALI - CHĘTNIE ORIGAMI SKŁADALI...

21 KONIEC


Pobierz ppt "PREZENTACJA MULTIMEDIALNA ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH W RAMACH PROGRAMU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google