Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Diorama Bitwy pod Lutynią

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Diorama Bitwy pod Lutynią"— Zapis prezentacji:

1 Diorama Bitwy pod Lutynią
„Multimedia pomostem łączącym przeszłość z przyszłością – Bitwa pod Lutynią” Publiczne Gimnazjum w Lutyni Opiekun – Marzena Stefańska Diorama Bitwy pod Lutynią

2 Spis treści Diorama. Jak powstaje ? Materiały źródłowe.
Planowanie dioramy. Ukształtowanie terenu. Tak powstaje model kościoła. Rady.

3 Współpraca Ważnym i stałym elementem pracy przy dioramie jest pozyskiwanie pomocy i nawiązanie współpracy z partnerami, którzy pomogą w jej wykonaniu zarówno pod względem merytorycznym jaki i technicznym. Podziękowania dla: Jerzego Mazurkiewicza - zorganizowanie warsztatów modelarskich, pomoc merytoryczną i techniczną. Płk Andrzeja Kocińskiego - za cenne uwagi dotyczące dziedziny wojskowości. Tomasza Klauze – specjalisty od budowania dioram. Władysława Kiniorskiego - kustosza Muzeum Architektury we Wrocławiu – udzielenie rad dotyczących architektury. Jerzego Zarawskiego – kierownika Arsenału Wrocławskiego. Pawła Dejnaka – instruktora Zespołu Pracowni Modelarskich. Grzegorza Soroko – właściciela firmy stolarskiej za zorganizowanie warsztatów i pomoc przy budowie dioramy. Katarzyny Lachmann – plastyczce za cenne wskazówki plastyczne dotyczące dioramy. Firmie Tektura - za podarowanie arkuszy tekturowych na wykonanie modeli kartonowych budynków.

4 Diorama Diorama to model rzeczywistości przedstawiony w skali zawierający zabudowania, elementy przyrody, ukształtowanie terenu, figurki postaci przedstawiających jakieś wydarzenie,scenkę. Skala dioramy jest zależna od tego, w jakiej skali mamy dostępne figurki oraz od powierzchni terenu który mamy przedstawić. Ostatnimi laty dioramy zdobywają olbrzymią popularność, co jest widoczne na wielu wystawach oraz stronach internetowych. Dioramy to jedne z najtrudniejszych zadań modelarskich. Naszym celem jest przedstawienie centralnego momentu Bitwy pod Lutynią – walk o kościół.

5 Jak powstaje Wybór okresu historycznego - z tym nie ma problemu ponieważ jest to konkretna data bitwy pod Lutynią – 5 grudnia 1757 roku, jest to okres wojen siedmioletnich. Materiały źródłowe. Planowanie dioramy – wielkość, zawartość. Wykonywanie modeli kościoła, wiatraków, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Zmagania z figurkami. Ukształtowanie terenu.

6 Materiały źródłowe Wykład inauguracyjny – przeprowadzony przez pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Jerzego Maronia i dr Stanisława Rosika - na temat historii Lutyni i podłoża historycznego bitwy pod Lutynią. Wykład w zamku w Leśnicy – przeprowadzony przez płk Andrzeja Kocińskiego na temat aspektów militarnych bitwy pod Lutynią. Wizyta w muzeach wrocławskich: Etnograficznym, Architektury, Arsenał. Wycieczka do Pałacu w Witaszycach – obejrzenie i zapoznanie się ze znajdującymi się tam dioramami. Buszowanie w Internecie.

7 Planowanie dioramy Ze względu na warunki lokalowe ograniczyliśmy wielkość dioramy do wymiarów 2m x 3m. Diorama przedstawiać będzie: obszar Lutyni i najbliższej okolicy, jej elementy przyrodnicze: drzewa, roślinność zielną na polach, wody, oraz elementy antropologiczne (zabudowania wiejskie- domy drewniane i z charakterystycznym murem pruskim, stodołę, płot, fragmenty ulicy, kościół parafialny wraz z otaczającym go murem obronnym, drogi, krzyż pokutny na obszarze wsi, 2 wiatraki, pola w szacie zimowej pokrytej śniegiem), a także zaaranżowaną scenę bitwy pod Lutynią wraz z figurkami żołnierzy pruskich i austriackich walczących przy kościele.

8 Ukształtowanie terenu
Podjęte kroki: Znalezienie mapy topograficznej obszaru (jak największa skala) Analiza wartości wysokości bezwględnych i względnych na mapie (minimalna i maksymalna wysokość) Obliczenie różnicy między tymi wartościami Wprowadzenie kilku przedziałów o podobnych wysokościach Kolorowanie mapy wg przyjętej skali barw i zgodnie z wydzielonymi przedziałami Analiza mapy i jej generalizacja (ustalenie, które szczegóły mają być widoczne na dioramie) Warsztaty kartograficzne - praca z mapą pomogą zrozumieć, w jaki sposób odbywa się przejście od terenu do mapy i odwrotnie.

9 Tak powstaje model kościoła
1.Pomiary. 2.Przeliczenia – do wybranej skali. 3. Opracowanie komputerowe modeli budynków. 4. Wykonanie siatek. 5. Wykonanie modeli kartonowych – sklejanie, malowanie, postarzanie.

10 Rady Jak zwykle w każdym przedsięwzięciu najważniejszym elementem są ludzie i taki ich dobór, aby osiągnąć zamierzone cele. Gdy podejmiemy się wykonania tego trudnego zadania należy mieć na uwadze: Wybrać różne może jeszcze nie odkryte talenty. Ze względu na zróżnicowaną pracę w tworzeniu dioramy realizują się zarówno osoby, które lubią precyzyjność i dokładność (sklejanie, wycinanie modeli), jak i prace przy komputerze (tworzenie siatek, modeli), a także lubiący ruch (mierzenie, przeliczanie, zdjęcia). Poćwiczyć na prostych elementach. Być konsekwentnym i wyrozumiałym - wobec uczniów jak i siebie  c.d.n.


Pobierz ppt "Diorama Bitwy pod Lutynią"

Podobne prezentacje


Reklamy Google