Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Losy Małych Ojczyzn pod Okupacją. Kto może wziąć udział? Wszyscy młodzi lokalni patrioci mogą wcielić się w rolę badaczy historii. Wystarczy porozmawiać

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Losy Małych Ojczyzn pod Okupacją. Kto może wziąć udział? Wszyscy młodzi lokalni patrioci mogą wcielić się w rolę badaczy historii. Wystarczy porozmawiać"— Zapis prezentacji:

1 Losy Małych Ojczyzn pod Okupacją

2 Kto może wziąć udział? Wszyscy młodzi lokalni patrioci mogą wcielić się w rolę badaczy historii. Wystarczy porozmawiać z mieszkańcami swej rodzinnej miejscowości, którzy pamiętają lata okupacji.

3 Gdzie umieszczać zdobyte materiały? Zgromadzone w ten sposób materiały można publikować na: Na grupie naszej akcji na facebooku http://www.facebook.com/pages/Losy- Ma%C5%82ych-Ojczyzn-pod- Okupacj%C4%85/189639571077944 Na grupie naszej akcji na facebooku http://www.facebook.com/pages/Losy- Ma%C5%82ych-Ojczyzn-pod- Okupacj%C4%85/189639571077944 Na stronie szkoły Na stronie szkoły Na własnej stronie internetowej Na własnej stronie internetowej

4 Jaki jest cel naszej działalności? Celem naszej akcji jest ocalenie historii lokalnej od zapomnienia. Myśląc o drugiej wojnie światowej, mamy na uwadze: Holokaust, Powstanie Warszawskie czy Kampanię Wrześniową. Bardzo często zapominamy o tym, co działo się na tyłach frontu.

5 Co trzeba posiadać aby wziąć udział w tym projekcie? Do pracy w naszej grupie wystarczą: Zainteresowanie historią Zainteresowanie historią Talent Dziennikarski Talent Dziennikarski Dyktafon Dyktafon

6 Inne możliwości Wywiady można nagrywać też kamerą bądź aparatem fotograficznym. Oczywiście za zgodą osób nagrywanych Wywiady można nagrywać też kamerą bądź aparatem fotograficznym. Oczywiście za zgodą osób nagrywanych

7 Skorzystaj z innych serwisów Materiały filmowe można umieszczać na serwisie youtube. Materiały filmowe można umieszczać na serwisie youtube.

8 Ważne! Pamiętajcie, że wszystkie zdobyte informacje należy zweryfikować i nie polegać tylko na jednym źródle. Ludzie mogą już nie pamiętać niektórych faktów, coś przekręcić i już zdobyte przez was informacje mogą być wątpliwe. Warto żebyście posiadali opiekuna: nauczyciela historii bądź innego pasjonata historii lokalnej, który wam poleci rzetelnych rozmówców i informatorów.

9 Co można dzięki temu zyskać? Kto wie, może poprzez te wywiady dowiecie się o aktach bohaterstwa w waszych miejscowościach albo wprost przeciwnie, światło dzienne ujrzą zbrodnie jakie były popełnione w miejscach dobrze wam znanych, a które nie zostały ukarane.

10 Co nam udało się już ustalić Nawet nie przypuszczaliśmy, że z mojej miejscowości wywodzi się postać księdza Józefa Panasia, byłego spowiednika marszałka Józefa Piłsudskiego i wybitnego legionisty. W momencie wybuchu II wojny światowej był kurierem ZWZ pomiędzy terenami pod okupacją niemiecką i radziecką. W 1940 został aresztowany przez NKWD. Jego dalsze losy pozostają nieznane. Nawet nie przypuszczaliśmy, że z mojej miejscowości wywodzi się postać księdza Józefa Panasia, byłego spowiednika marszałka Józefa Piłsudskiego i wybitnego legionisty. W momencie wybuchu II wojny światowej był kurierem ZWZ pomiędzy terenami pod okupacją niemiecką i radziecką. W 1940 został aresztowany przez NKWD. Jego dalsze losy pozostają nieznane.

11 Tajemnica Masakry w Korczynie W Korczynie, w miejscowości niedaleko Krosna, była prowadzona w ramach Tajnego Nauczania szkoła podchorążych. W 1944 roku, w wyniku donosu szkoła została namierzona przez Gestapo. Wszyscy przebywający w tym czasie w szkole zostali aresztowani. Przez wiele tygodni byli torturowani. Nikt nie wydał jednak swych towarzyszy z konspiracji. Gestapo uznając ich za bandytów kazało wszystkich rozstrzelać. Na zdjęciach umieszczono uczestników zajęć. W Korczynie, w miejscowości niedaleko Krosna, była prowadzona w ramach Tajnego Nauczania szkoła podchorążych. W 1944 roku, w wyniku donosu szkoła została namierzona przez Gestapo. Wszyscy przebywający w tym czasie w szkole zostali aresztowani. Przez wiele tygodni byli torturowani. Nikt nie wydał jednak swych towarzyszy z konspiracji. Gestapo uznając ich za bandytów kazało wszystkich rozstrzelać. Na zdjęciach umieszczono uczestników zajęć.

12 Kontakt Wszyscy zainteresowani udziałem w projekcie mogą wejść na naszą podstronę na facebooku: http://www.facebook.com/pages/Losy-Ma%C5%82ych- Ojczyzn-pod-Okupacj%C4%85/189639571077944 http://www.facebook.com/pages/Losy-Ma%C5%82ych- Ojczyzn-pod-Okupacj%C4%85/189639571077944

13 Wszelkie pytania można przesyłać pod podane adresy mailowe konrad.slomiana@interia.pl konrad.slomiana@interia.pl arbuzek33@gmail.com arbuzek33@gmail.com


Pobierz ppt "Losy Małych Ojczyzn pod Okupacją. Kto może wziąć udział? Wszyscy młodzi lokalni patrioci mogą wcielić się w rolę badaczy historii. Wystarczy porozmawiać"

Podobne prezentacje


Reklamy Google