Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Numerical Literacy Terminy używane zamiennie: Numeracy / Mathematical Literacy. Pojęcie po raz pierwszy użyte w 1959 roku w Wielkiej Brytanii przed Komitet.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Numerical Literacy Terminy używane zamiennie: Numeracy / Mathematical Literacy. Pojęcie po raz pierwszy użyte w 1959 roku w Wielkiej Brytanii przed Komitet."— Zapis prezentacji:

1 Numerical Literacy Terminy używane zamiennie: Numeracy / Mathematical Literacy. Pojęcie po raz pierwszy użyte w 1959 roku w Wielkiej Brytanii przed Komitet do Spraw Edukacji. Oznacza zdolność człowieka do rozumienia matematyki: nauczanej w szkole stanowiącej wstęp do zaawansowanych zadań lub fundamentalnej, która ma być pomocna przy wykonywaniu prostych obliczeń. Zdolność zrozumienia informacji przedstawionych w pojęciach matematycznych.

2 Osoba posiadająca kompetencje z zakresu Numerical Literacy powinna: potrafić rozwiązywać matematyczne problemy w codziennych sytuacjach; potrafić wytłumaczyć innym zjawiska matematyczne; posługiwać się szerokim zakresem pojęć matematycznych: zna znaczenie tych pojęć, potrafi się posługiwać nimi przy rozwiązywaniu problemu, potrafi nazwać określone pojęcie przy rozwiązywaniu problemu; czerpać przyjemność z matematyki.

3 Rozbieżności w definicjach: nie powinno się wiązać matematyki jako nauki z Numerical Literacy; pojęcia te są czasami stosowane zamiennie, ale relacje między nimi jest skomplikowana; Matematyka posiada o wiele szerszy zakres pojęć i możliwości; Źródło: http://www.nationalnumeracy.org.uk/num eracy-vs-maths/index.html

4 Dlaczego Numerical Literacy jest ważne: jest to podstawowy zakres matematycznych umiejętności człowieka; przydatny do rozwiązywania problemów w codziennym życiu; obejmuje np. znajomość podstaw działania, dzięki czemu ochroni nas przed oszukaniem w sklepach; zapewni poprawne dawkowanie leków, przez co nie przysporzy większych kłopotów zdrowotnych.

5 Wybrane współczesne przedsięwzięcia: Projekty związane z nauką matematyki nie tyko dla dzieci, ale również dla dorosłych: np. Skillsworkshop - Free Functional Skills and Skills for Life resources: istnieje od 2001 roku, obejmuje ponad 1500 wolnych zasobów czytania, pisania, liczenia. Inicjatywy państwowe mające na celu uświadamianie dużego znaczenia Numerical Literacy w społeczeństwie: National Literacy and Numeracy Week – serwis zarządzany przez australijski rząd skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dający możliwość zaangażowania w umiejętności czytania, pisania, liczenia dzieci: rodzicom, nauczycielom i społeczności. Tryb dostępu: http://www.skillsworkshop.org/numeracyhttp://www.skillsworkshop.org/numeracy Tryb dostępu: http://www.literacyandnumeracy.gov.au/ http://www.literacyandnumeracy.gov.au/

6 Źródła: http://www.nationalnumeracy.org.uk/home/i ndex.html http://www.nationalnumeracy.org.uk/home/i ndex.html http://www.curriculumsupport.education.nsw.gov.au/primary/mathematics/numeracy/inde x.htm http://www.curriculumsupport.education.nsw.gov.au/primary/mathematics/numeracy/inde x.htm http://saraparker.weebly.com/index.html


Pobierz ppt "Numerical Literacy Terminy używane zamiennie: Numeracy / Mathematical Literacy. Pojęcie po raz pierwszy użyte w 1959 roku w Wielkiej Brytanii przed Komitet."

Podobne prezentacje


Reklamy Google