Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OPŁATEK WIGILIJNY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OPŁATEK WIGILIJNY."— Zapis prezentacji:

1 OPŁATEK WIGILIJNY

2 "Jest w moim Kraju zwyczaj,
że w dzień wigilijny, Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie" Cyprian Kamil Norwid

3 Opłatek to cieniutki płatek chlebowy, przaśny a więc nie kwaszony i nie solony, wyrabiany
z białej mąki i wody, bez dodatku drożdży. Nazwa opłatek wywodzi się z łaciny: „oblatum” – „dar ofiarny”. W niektórych krajach czy regionach istnieje tradycja dzielenia się nim przy składaniu sobie życzeń przez ludzi zgromadzonych przy stole wigilijnym.

4 Tradycja łamania się opłatkiem sięgająca czasów wczesnochrześcijańskich
początkowo nie miała nic wspólnego z Bożym Narodzeniem. Wierni przynosili do kościołów chleb, którym po pobłogosławieniu się dzielono. Zabierano go też do domów dla chorych oraz tych, których z różnych powodów nie było w kościele. Posyłano go też krewnym i innym bliskim. Zwyczaj błogosławienia chleba nazywano eulogią.

5 Opłatek wigilijny pod względem składu nie różni się od tego użwanego podczas mszy świętej.
Od hostii rózni go kształt oraz to, że nie jest konsekrowany a tylko pobłogosławiony.

6 Dokładnie nie wiadomo, kiedy tradycja dzielenia się opłatkiem zagościła
w polskich domach. Pierwsze wzmianki o jej praktykowaniu pochodzą z XVIII w.

7 Na początku XIX wieku popularne stały się w Polsce ozdoby z opłatka, które zawieszano nad stołem wigilijnym. Miały zapewnić szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku. Z kolorowego ciasta opłatkowego były też tzw. światy, którymi dekorowano zawieszane u sufitu podłaźniczki .

8 Oprócz Polski zwyczaj łamania się opłatkiem spotykany jest też na Słowacji, Litwie, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech. W części Pomorza, na Warmii i Mazurach opłatek jest znany dopiero od początków XX wieku.

9 Opłatek, w dziś znanej formie, choć mniej zdobiony pojawił się w średniowieczu.

10 Wypiekiem opłatków trudniły się kiedyś prawie wyłącznie klasztory, zwłaszcza żeńskie. Także przy wielu kościołach wypiekano opłatki. Receptury opłatka i hostii były identyczne ale opłatek wigilijny był prostokątny a hostie okrągłe. Ozdoby na opłatku - roślinne ornamenty, symbole religijne motywy bożenarodzeniowe pojawiły się w czasach późniejszych. Dziś, coraz częściej, opłatek produkują masowo wyspecjalizowane zakłady.

11 Formy do wypiekania różnego rodzaju opłatków.

12 Dawna forma do wypieku opłatków ze zdobieniami.
Do formy wlewano bardzo rzadkie ciasto pszenne i wypiekano. Słynne były kolorowe opłatki, pochodzące z warszawskiego kościoła bernardynów.

13

14 do wypiekania opłatków
Współczesne formy do wypiekania opłatków Słowacka forma do wyrobu opłatków

15 Słowacki opłatek Różne opłatki

16 Formy do wypieku opłatków.

17

18

19 Zwyczaj dzielenia się opłatkiem.

20 Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Opłatek jest rodzajem chleba, więc należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym. W podtekście jest u chrześcijan nawiązanie do modlitwy Ojcze Nasz… i życzenie, oby nam go nie zabrakło (chleba naszego powszedniego...).

21 Na Śląsku znany jest tzw
Na Śląsku znany jest tzw. "radośnik", czyli opłatek posmarowany miodem, dawany dzieciom.

22

23 Opłatki na Boże Narodzenie są w różnych kolorach.
Dawniej kolorowe opłatki dawano w dzień Wigilii zwierzętom domowym po to, by uczestniczyły w Bożym Narodzeniu jak te w stajence betlejemskiej. Miano też nadzieję, że przemówią ludzkim głosem. Zwyczaj ten jest do dziś praktykowany.

24

25 Józef Brandt – Rozmowa przy studni
Okruchy opłatka wrzucone do studni miały oczyszczać wodę oraz zapewniać zdrowie i siłę ludziom i zwierzętom.

26 Na południu Polski kawałki opłatka wkładano pod naczynia z potrawami na stole wigilijnym. Przywarcie opłatka do dna miski wróżyło przyszłoroczny urodzaj rośliny, z której przyrządzono znajdującą się w niej potrawę.

27

28 „Wigilia na Syberii „– Jacka Malczewskiego

29 Powszechnie wierzono, że ten kto przełamie się wigilijnym opłatkiem z innymi, nie zazna głodu i chleba mu nie zabraknie.

30 Opłatek miał też pomóc tym co zabłądzili
Opłatek miał też pomóc tym co zabłądzili. Wystarczyło ponoć wspomnieć z kim podczas ostatniej Wigilii dzieliliśmy się opłatkiem, aby nogi same znalazły właściwą drogę do domu.

31 Powszechnie wierzono, że opłatkiem można i trzeba dzielić się z duszami zmarłych, które w wieczór i noc wigilijną odwiedzają swe rodzinne domy. Dla nich stawiano dodatkowe nakrycie, na którym układano cząstkę opłatka. Jeszcze do początku XX w. w wielu chatach wiejskich nie sprzątano stołu po wieczerzy w przekonaniu, że w nocy posilać się będą duszyczki.

32

33 /K.Kraszewski „Z opłatkiem”/
Tak o polskiej tradycji łamania się opłatkiem pisał  XIX – wieczny poeta Kajetan Kraszewski: „Do siego roku życząc panu bratu Kiedy w rozłące pędzim dni ostatek (choć dziś ten zwyczaj obojętny światu) Szlę ci opłatek Dla nas on zawsze świętość wyobraża Pamiątkę łaski udzielonej z nieba A oprócz skarbu branego z ołtarza własny kęs chleba. Ojców to naszych obyczaj prastary Rodzimej niwy maluje dostatek. Symbol braterstwa, miłości i wiary Święty opłatek. /K.Kraszewski „Z opłatkiem”/


Pobierz ppt "OPŁATEK WIGILIJNY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google