Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIERWSZA POMOC W jaki sposób udzielać pomocy przedmedycznej w przypadku ustania krążenia i oddechu, przy urazach, krwotokach??

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIERWSZA POMOC W jaki sposób udzielać pomocy przedmedycznej w przypadku ustania krążenia i oddechu, przy urazach, krwotokach??"— Zapis prezentacji:

1 PIERWSZA POMOC W jaki sposób udzielać pomocy przedmedycznej w przypadku ustania krążenia i oddechu, przy urazach, krwotokach??

2 Podstawowe zasady działania:
 Udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej należy pamiętać również o aspekcie psychologicznym! Podstawowe zasady działania: Zachowaj spokój i opanowanie. Pamiętaj o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Podejdź do poszkodowanego. Powiedz kim jesteś i co się wydarzyło. Powiedz mu, że będziesz z nim do czasu przyjazdu pogotowia. Przyjmij pozycję na tej samej wysokości co poszkodowany - uklęknij lub kucnij przy nim. Prowadź czynności ratujące płynnie i sprawnie. Jeśli musisz opuścić poszkodowanego poinformuj go o tym. Poproś kogoś, aby przy nim pozostał.

3 Jeśli zauważysz leżącego na ulicy….

4 ZABEZPIECZENIE (PRZEZ OSOBĘ POMAGAJĄCĄ)
w wypadku komunikacyjnym natychmiast zabezpieczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym (bez takiego ostrzeżenia zagrożenie może się rozszerzać)

5 Najpierw sprawdź, czy bezpiecznie możesz udzielić pomocy
Najpierw sprawdź, czy bezpiecznie możesz udzielić pomocy. Ostrożnie zbadaj ofiarę. Sprawdź, czy jest przytomna. SPRÓBUJ NAWIĄZAĆ KONTAKT, ZAPYTAJ: CZY PAN MNIE SŁYSZY? CZY WSZYSTKO W PORZĄDKU?

6 NAWIĄZYWANIE KONTAKTU

7 Skontroluj podstawowe funkcje życiowe - tętno i oddech; delikatnie odchyl jej głowę do tyłu, często ten ruch przywraca normalny oddech. Jeśli przestało pracować serce i poszkodowany nie oddycha, trzeba podjąć czynności reanimacyjne i wezwać pogotowie.

8 Jeżeli poszkodowany nie reaguje to:
GŁOŚNO ZAWOŁAJ O POMOC! Wzywanie pomocy Pamiętaj, aby jak najszybciej wezwać pomoc! Nie wyczuwając oddechu złap za telefon i dzwoń na 999 lub 112

9 Nigdy pierwszy nie odkładaj słuchawki!!!
Meldunek o wypadku powinien zawierać następujące dane: CO? – rodzaj wypadku (np. zderzenie samochodów, upadek z drabiny, utonięcie, itp.), GDZIE? – miejsce wypadku, ILE? – liczba poszkodowanych, JAK? – stan poszkodowanych, CO ROBISZ? – informacje o udzielonej dotychczas pomocy, KIM JESTEŚ? – dane personalne osoby wzywającej pomoc (numer telefonu, z którego dzwonisz) Gdy istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo (np. cystern, pożar) – poinformuj o tym. Nigdy pierwszy nie odkładaj słuchawki!!!

10 PODSTAWOWE ZABIEGI RESUSCYTACYJNE U DOROSŁYCH
Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego. upewnij się, czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni

11 SPRAWDZANIE TĘTNA – TĘTNICA SZYJNA

12 SPRAWDZANIE TĘTNA – TĘTNICA PROMIENIOWA

13 SPRAWDZANIE TĘTNA – TĘTNICA UDOWA

14 SPRAWDZANIE ODDECHU

15 REANIMACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA
Podczas reanimacji dorosłego chory leży na plecach, na twardym podłożu. udrożnienie dróg oddechowych poprzez odgięcie głowy i uniesienie żuchwy sztuczne oddychanie i masaż serca odgięcia głowy do tyłu i dwukrotnego wdmuchnięcia powietrza do płuc, na mostku kładziemy dłoń, drugą zaś kładziemy na grzbiet dolnej ręki; przy wyprostowanych łokciach, na zasadzie dźwigni, naciskamy na mostek, wciskając go z częstotliwością około 100 razy na minutę (w przypadku dziecka masaż serca wykonujemy jedną ręką, a u niemowlaka – dwoma palcami.

16 UDROŻNIENIE DRÓG ODDECHOWYCH

17 MASAŻ SERCA – PUNKT UCISKANIA

18 MASAŻ SERCA – UCISKANIE KLATKI PIERSIOWEJ

19 SZTUCZNE ODDYCHANIE – „USTA-USTA”

20 30 uciśnięć klatki piersiowej – 2 wdechy
Przy reanimacji połącz uciskanie klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi: 30 uciśnięć klatki piersiowej – 2 wdechy Przerwij swoje działanie w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, gdy zacznie on prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji. Jeżeli na miejscu zdarzenia jest więcej niż jeden ratownik, ratownicy powinni się zmieniać podczas prowadzenia reanimacji co 1-2 minuty, aby zapobiec zmęczeniu. Należy zminimalizować przerwy w resuscytacji podczas zmian. Kontynuuj resuscytację do czasu przybycia służb medycznych.

21 REANIMACJA – 30:2

22 POZYCJA BOCZNA USTALONA - BEZPIECZNA
Istnieje kilka wariantów pozycji bezpiecznej - powinna ona być stabilna, jak najbliższa ułożeniu na boku, z odgięciem głowy i brakiem ucisku na klatkę piersiową, by nie utrudniać oddechu.

23 POZYCJA BOCZNA USTALONA - BEZPIECZNA

24 POZYCJA BOCZNA USTALONA - BEZPIECZNA

25 POZYCJA BOCZNA USTALONA - BEZPIECZNA

26 POZYCJA BOCZNA USTALONA - BEZPIECZNA

27 PAMIĘTAJ!!! Każdorazowo, gdy istnieje zagrożenie zdrowia i życia rannego, po wykonaniu czynności ratujących należy skorzystać z pomocy lekarskiej.

28 POMOC PRZY URAZACH Zranienie Każdą ranę pozostawiamy w stanie, w jakim ją zastaliśmy, przykrywając jedynie, możliwie szybko, jałowym materiałem opatrunkowym. W czasie opatrywania ranny powinien leżeć lub przynajmniej siedzieć. Nie należy usuwać ciał obcych tkwiących w ranie, gdyż zapobiegają krwawieniu.

29 Złamania Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu dwóch stawów sąsiadujących ze złamaną kością lub dwóch sąsiednich kości, jeżeli uszkodzony jest staw. Jeśli kość przebiła skórę i rana obficie krwawi, zatamuj krwawienie, ale nie próbuj nastawiać kości ani oczyszczać rany. Załóż jałowy opatrunek i natychmiast wezwij pogotowie. Nie przesuwaj ofiary, jeśli ma uszkodzony kręgosłup, szyję lub miednicę.

30 Krwotok z nosa Omdlenie
Każ pacjentowi usiąść z głową pochyloną do przodu i siedzieć spokojnie przez dłuższy czas. Połóż mu na nasadzie nosa i karku zimny, mokry ręcznik lub lód. Omdlenie Ułóż taką osobę na plecach. Upewnij się, że oddycha. Najpierw unieś jej nogi. Rozepnij jej ubranie, otwórz okno lub wynieś ją do chłodnego miejsca. Jeśli omdlenie trwa dłużej niż kilka minut, przykryj poszkodowanego i wezwij karetkę pogotowia.

31

32 Oparzenie Drobniejsze oparzenia jak najszybciej ozięb zimną wodą lub przyłóż kostki lodu i trzymaj, dopóki ból nie ustąpi. Nie stosuj żadnych maści ani tłuszczów. Pęcherze na skórze przykryj sterylnym opatrunkiem. Nie przebijaj ich ani nie wyciskaj. Padaczka Choremu grozi niebezpieczeństwo urazu głowy, który może doznać, padając na ziemię lub w wyniku nieskoordynowanych ruchów w czasie napadu. Klękamy od strony głowy chorego, a rękoma i udami przytrzymujemy jego głowę, aby zapobiec jej urazom. Nie wolno w czasie ataku chorego unieruchamiać siłą.

33 Krwotok Silny krwotok (krew wypływa z rany ciągłym strumieniem lub tryska pulsując) należy natychmiast zatamować, stosując miejscowy ucisk rany. W przypadku bardzo silnych krwotoków z dużych ran może być konieczny (np. w celu zatrzymania wypływu krwi w pierwszej chwili po amputacji) ucisk czterema palcami dużej okolicznej tętnicy. Na kończynie górnej najczęściej jest to tętnica ramienna, a na kończynie dolnej – tętnica udowa. Ranę należy przykryć jałowym gazikiem i przymocować go kodofixem. Krwawienie należy zatamować opatrunkiem uciskowym.

34 PAMIĘTAJ! Twoja bierność i obojętność zabija!!!
MASZ PRAWNY OBOWIĄZEK UDZIELENIA POMOCY! "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." Kodeks karny art. 162.

35

36 O WIELE ŁATWIEJ ZAPOBIEGAĆ WYPADKOM NIŻ PÓŹNIEJ LECZYĆ ICH EFEKTY

37

38 Autor: Karolina Małofiej
Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "PIERWSZA POMOC W jaki sposób udzielać pomocy przedmedycznej w przypadku ustania krążenia i oddechu, przy urazach, krwotokach??"

Podobne prezentacje


Reklamy Google