Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt Comenius - EPEITE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt Comenius - EPEITE"— Zapis prezentacji:

1 Projekt Comenius - EPEITE
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną Projekt Comenius - EPEITE Prezentacja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze pod opieką Roberta Zalewskiego – koordynatora projektu Jelenia Góra, 30 marca 2012

2 Trzecia podróż wirtualna Włochy Sycylia i Palermo

3 Informacje ogólne Sycylia to autonomiczny region Włoch i jednocześnie największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Stolicą wyspy jest Palermo. Ludność wyspy – nieco ponad 5 milinów – skupia się w największych miastach w Palermo, Catanii, Messynie i Syrakuzach.

4 Informacje ogólne Sycylia jest wyspą wyżynną i górzystą, a niziny zajmują niewielki procent jej powierzchni. Największą atrakcją wyspy jest czynny wulkan Etna.

5 Klimat Klimat Sycylii charakteryzuje się łagodną lecz deszczową zimą oraz gorącym i suchym latem. Sycylia to wyspa słońca. Średnia liczba słonecznych dni w roku sięga 300. Średnia roczna temperatura na Sycylii oscyluje w okolicach 21 stopni Celsjusza. 

6 Jak dostać się na wyspę samolotem Na wyspie znajdują się dwa duże lotniska - w Palermo i w Katanii - które zapewniają połączenia lotnicze z pozostałą częścią Włoch i innymi krajami. Niestety samoloty PLL Lot nie latają na Sycylię.

7 Jak dostać się na wyspę statkiem / promem Mniej więcej co 20 minut wypływa na Sycylię prom. Cena za przewóz wynosi 3 euro za osobę dorosłą i 25 euro za samochód osobowy.

8 Sieć drogowa na wyspie jest dobrze rozwinięta – autostrady łączą najważniejsze miasta. Koleją również dostaniemy się do największych miast, ale ten środek lokomocji jest raczej wolny.

9 Palermo to najważniejsze miasto na Sycylii. Położone jest na zachodnim wybrzeżu, nad brzegiem Morza Śródziemnego. Miasto liczy mieszkańców.

10 Palermo Miasto zostało założone w około VIII wieku p.n.e. przez Fenicjan. Na jego historię wpływ wywarli również Kartagińczycy, Rzymianie, a nawet Wandale. Przez przeszło 200 lat miasto było pod panowaniem Arabów.

11 Kuchnia ryż ryby oliwa z oliwek warzywa
Bogata historia wyspy znajduje odbicie w sycylijskiej kuchni. Odnajdziemy w niej wpływy licznych ludów i kultur. Podstawowe jej składniki pozostają od wieków niezmienne.

12 Typowe dania risotto ze skorupiakami lub rybami;
arancini, ryżowe kulki wielkości pomarańczy nadziewane warzywami, mięsem lub serem; 

13 Typowe dania capelli (rodzaj naleśników)
parmigiana (zapiekanka z bakłażanów z parmezanem), caponata (odmiana ratatouille), i najsłynniejsza insalata di mare – sałata z owoców morza 

14 Typowe dania Jak wszyscy Włosi, Sycylijczycy kochają spaghetti. Na wyspie najpopularniejsze jego odmiany to: - pasta con le sarde (z anchois),  ai ricci (z jeżowcami) lub  alla Norma (z dodatkiem oberżyn, ricotty i bazylii).

15 Typowe dania Sfincione rodzaj puszystej pizzy z sosem pomidorowym, cebulą i kawałkami sera. Prawdziwej sfincione skosztować można jedynie w Palermo.

16 Desery W kuchni sycylijskiej jest wiele deserów przygotowywanych na bazie arabskich przepisów z dodatkiem owoców, migdałów lub kandyzowanych owoców.

17 Najpopularniejsze to granita, mieszanka lodów i syropu owocowego podawana w szklaneczkach, cannoli – odpowiednik rurek z kremem ale nadziewanych serem ricotta, cassata, marcepanowe cisto piankowe z dodatkiem słodkiej ricotty i kandyzowanych owoców.

18 Wino Na Sycylii znajdziemy wiele winnic. Wokół Etny wytwarza się białe i czerwone wina o tej samej nazwie. W rejonie Palermo produkuje się zaś wino corvo, doskonały dodatek do mięs i słodsze wino ala serwowane jako apéritif.

19 Zabytki Palermo Porta Nuova – wybudowana w 1583 roku brama dla uczczenia wjazdu do Palermo Karola V cesarza Habsburgów i jednocześnie króla Sycylii.

20 Zabytki Palermo Pałac Normanów - największy i najważniejszy zabytek w Palermo.

21 Zabytki Palermo Romańska Katedra (Duomo di Palermo) z początków xii wieku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Typowy dla Sycylii przykład stylu arabsko-normandzkiego.

22 Zabytki Palermo Pałac Zisa - to XII wieczny zamek wybudowany na życzenie normandzkiego króla Wilhelma I Złego. Kolejny dobrze zachowany przykład stylu arabsko-normandzkiego.

23 Zabytki Palermo Piazza Pretoria – najpiękniejszy plac miasta.

24 Zabytki Palermo Quattro Canti, przepiękny barokowy placyk.

25 Zabytki Palermo Katakumby w których przechowywane są zmumifikowane ciała kapucynów.

26 Czas wolny Wyspa oferuje wiele sposobów spędzania czasu wolnego – wędkarstwo, wycieczki statkiem, piesze wyprawy. To również doskonałe miejsce do uprawiania winserfingu i nurkowania.

27 Informacje praktyczne
Godziny pracy: banki: od poniedziałku do piątku od 8h30 do13h30 i od 15h do 16h poczta: od 8h do 18h30 sklepy: od 9h do 13h i od 16h do 19h30 często zamknięte w poniedziałki przed południem. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie Via P.P. Rubens, Rzym Centrala Fax

28 Informacje praktyczne
Numery alarmowe - pogotowie Straż pożarna policja 113


Pobierz ppt "Projekt Comenius - EPEITE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google