Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?"— Zapis prezentacji:

1 W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?

2 Co to jest bank?? Bank jest to osoba prawna wykonująca działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności, określonych przepisami ustawy Prawo bankowe i wymienionych w statucie banku.

3 „Banco” Nazwa "bank" pochodzi od włoskiego słowa banco, oznaczającego ławkę, przy której pracowali włoscy handlarze zajmujący się przekazywaniem monet kruszcowych od jednych klientów do drugich.

4 Największe banki na świecie

5 Citybank Największy bank świata założony w 1812 roku w Nowym Jorku jako City Bank of New York. Ma oddziały w ponad 100 krajach na całym świecie

6 Bank of America W roku 2009 osiągnął przychody ok. 150 bilionów dolarów. Dla Bank of America pracuje ok. 270 tysięcy ludzi.

7 HSBC Jeden z największych holdingów finansowych na świecie z siedzibą w Londynie i 9500 oddziałami w 86 krajach. HSBC został również zakwalifikowany do grupy pięciu liderów wśród banków, które wykazują się ponadprzeciętnym tempem wzrostu. W ciągu ostatnich pięciu lat średni roczny wzrost przychodów HSBC wzrósł o 26 procent i wzrost dochodów netto o 31 proc.

8 Największe banki działające w Polsce
1. Bank Pekao 2. PKO BP 3. Bank BPH 4. ING Bank Śląski 5. Bank Handlowy 6. BRE Bank 7. Bank Zachodni WBK 8. Bank Millennium 9. Kredyt Bank 10. Bank Gospodarki Żywnościowej

9 Depozyt bankowy Depozyt bankowy – kwota pieniędzy lub innych wartości powierzona na przechowanie bankowi. Historycznie, składanie depozytów w postaci złota oraz kosztowności w bankach weneckich i wydawanie w zamian za nie kwitów potwierdzających zdeponowaną wartość, dało początek współczesnemu pieniądzowi papierowemu.

10 Rodzaje depozytów Depozyty a'vista – jest to głównie pieniądz transakcyjny gromadzony na rachunkach bieżących i pomocniczych. Ich właściciele mogą dysponować pieniędzmi w każdej chwili. Za depozyty a'vista banki oferują stosunkowo niską lub zerową stopę procentową. Depozyty terminowe (zwane też lokatami terminowymi) – środki pieniężne, które nie są potrzebne do finansowania bieżącej działalności, a mogą przynieść dochód w postaci wyższego oprocentowania. Ponieważ powierzone bankom środki pozostają do ich dyspozycji przez dłuższy czas, płacą one za depozyty terminowe wyższe odsetki.

11 Konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, który łączy w sobie cechy zwykłego konta rozliczeniowego i lokaty bankowej. Jedną z głównych cech tego produktu jest możliwość dokonywania wpłat i wypłat w dowolnym momencie. Kolejną niezwykle istotną cechą jest stosunkowo wysokie oprocentowanie takiego rachunku, w szczególności gdy porównamy je do bardzo nisko oprocentowanych rachunków bieżących.

12 Główne zalety kont oszczędnościowych
przejrzystość oferty stosunkowo wysokie oprocentowanie możliwość dokonywania wpłat i wypłat w dowolnym momencie, zazwyczaj bez utraty odsetek pewny i ściśle określony zysk zazwyczaj brak opłat za prowadzenie rachunku brak konieczności określenia czasu utrzymywania pieniędzy na koncie naliczanie odsetek za każdy dzień utrzymywania pieniędzy na rachunku

13 Wady kont oszczędnościowych
Banki często zachęcają do korzystania z kont oszczędnościowych, podkreślając ich zalety. Nie jest to jednak zupełna prawda, a hasło „wpłacaj i wypłacaj, kiedy chcesz” sprawdza się tylko częściowo. Rachunki takie mają wprawdzie oprocentowanie często wyższe od lokat bankowych, a pieniądze wpłacać i wypłacać bez utraty odsetek rzeczywiście można w każdej chwili, ale częste wypłaty mogą poskutkować skonsumowaniem wypracowanych odsetek. Banki dopuszczają bowiem jedną, czasem dwie wypłaty w miesiącu bez prowizji. Każda kolejna może już kosztować 5 a nawet 10 zł.

14 Traktując więc konto oszczędnościowe jak zwykły rachunek bieżący i wypłacając systematycznie pieniądze na bieżące potrzeby, można zapłacić więcej prowizji, niż zarobić na odsetkach. Rachunek oszczędnościowy powinno się więc traktować tylko jako miejsce, w którym przechowuje się pieniądze na przyszłość i wypłacać tylko w razie rzeczywistej potrzeby. Konta oszczędnościowe można otwierać nie tylko w banku, w którym posiada się rachunek bieżący, choć zdarza się, że stali klienci są premiowani wyższymi odsetkami.

15 PEWNY ZYSK Jeżeli oprocentowanie roczne konta wynosi 5 %, to za każdy dzień utrzymywania oszczędności bank będzie doliczał 0, kwoty. Lokując na rachunku 10 tys. zł, po miesiącu bank dopisze do niego 33,09 zł (41,09 zł odsetek pomniejszonych o 19 proc. podatku od zysków kapitałowych, czyli 8 zł - wysokość podatku zaokrągla się do 1 zł). Po roku rachunek powiększy się o 412,60 zł.

16 Lokaty bankowe Lokata bankowa to wciąż najpopularniejszy sposób oszczędzania pieniędzy. Zyski są większe niż przy prowadzeniu zwykłego rachunku bankowego, a ryzyko mniejsze niż przy inwestowaniu w papiery wartościowe.

17 Lokata na jaki procent? Lokata bankowa to forma umowy z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na konto określonej sumy pieniędzy. Najczęściej zobowiązujemy się wtedy, że nie wypłacimy tej kwoty przed upływem terminu podanego w umowie, a bank odda nam je wtedy wraz z naliczonymi odsetkami. Lokaty nie warto likwidować wcześniej niż przewiduje to umowa, gdyż w takim przypadku tracimy znaczną część odsetek. Im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie, które może zaproponować nam bank. Każdy, kto chce odłożyć trochę pieniędzy w ten sposób, staje przed pytaniem, gdzie to zrobić. Nie warto wybierać pierwszego lepszego banku, bowiem szybko może się okazać, że nasze ciężko zarobione pieniądze są śmiesznie nisko oprocentowane. Dlatego też trzeba uważnie rozejrzeć się wśród wszystkich ofert.

18 Co to jest kapitalizacja odsetek?
Kapitalizacja polega na dopisywaniu przez bank odsetek do kwoty lokaty klienta, co powoduje ich przekształcenie w kapitał. W związku z tym w następnym umownym okresie odsetki będą naliczane od wyższej kwoty

19 Co się stanie z lokatą po okresie, na który została założona?
Po upływie terminu założonej lokaty (jeśli klient nie wypłaci pieniędzy), bank pozostawia oszczędności z niej wraz z naliczonymi odsetkami na rachunku klienta – gdy lokata jest lokatą nieodnawialną. W przypadku gdy lokata jest odnawialna bank automatycznie po upływie okresu jej trwania zakłada kolejną ze zgromadzonych środków na taki sam okres.

20 Zysk jaki uzyskamy wpłacając do banku 10000zł na okres 3-miesięcy
Nazwa banku Odsetki po podatku Odsetki przed opodatkowaniem Oprocentowanie 1. DnB Nord Jedna Podwójna NORDeLOKATA 121 PLN 150 PLN 6 % 2. FM Bank FM Lokata w PLN z kapitalizacją codzienną 113.25 PLN 139.25 PLN 5.57 % 3. GetinOnline Lokata Codzienna 111.5 PLN 137.5 PLN 5.5 %

21 Zysk jaki uzyskamy wpłacając do banku 10000zł. na okres 6-ciu miesięcy.
Nazwa banku Odsetki po podatku Odsetki przed opodatkowaniem Oprocentowanie 1.MeritumBank 243 PLN 300 PLN 6 % 2. GetinOnline Lokata Codzienna 233 PLN 288 PLN 5.76% 3. IdeaBank Lokata Idealna 5.76 %

22 Zysk jaki uzyskamy wpłacając 10000zł. do banku na okres 1 roku
Nazwa banku Odsetki po podatku Odsetki przed opodatkowaniem Oprocentowanie 1.FM Bank Lokata w PLN z kapitalizacją codzienną BANK 560 PLN 691 PLN 6.91 % 2. IdeaBank LOKATA IDEALNA 547 PLN 675 PLN 6.75 % 3.MeritumBank Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną 544 PLN 672 PLN 6.72 %

23 Odpowiadamy Aby odpowiedzieć na pytanie „W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?” musimy rozejrzeć się wśród wszystkich ofert i wybrać taki bank, który oferuje nam najwyższe odsetki lub zdecydować się na złożenie swoich oszczędności na lokacie bankowej, możliwie najwyżej oprocentowanej i jak najdłuższy okres.

24 Wykonali: Rejnhard Kamil Góralczyk Dawid Nierwiński Tomasz Kołakowski Adam Grabowski Cezary Opiekun; Pani Teresa Pisiak


Pobierz ppt "W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google