Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

śladami Adama Mickiewicza na krymie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "śladami Adama Mickiewicza na krymie"— Zapis prezentacji:

1 śladami Adama Mickiewicza na krymie

2 Wycieczka Mickiewicza na Krym odbyła się w sierpniu i we wrześniu 1824 r.. Poecie towarzyszyli m.in..: Karolina Sobańska z mężem, Henryk Rzewuski, Jan Witt, Aleksander Boszniak. Podróż morska, którą pisarz opisał w sonecie Żegluga z powodu burzy była bardzo przykra i uciążliwa. Była chwila, że kapitan nie ręczył za ocalenie statku. Powstał popłoch, który Mickiewicz uwiecznił w Burzy. W 1826 r. powstają tam "Sonety krymskie", które są świadectwem orientalizmu.

3 Lista sonetów powstałych w tym czasie
Sonety Krymskie - cykl 18 sonetów stanowiących opis podróży Adama Mickiewicza na Krym, opublikowany w 1826 razem z cyklem wierszy miłosnych (tzw. sonety odesskie) jako Sonety. Stepy Akermańskie Cisza morska Żegluga Burza Widok gór ze stepów Kozłowa Bakczysaraj Bakczysaraj w nocy Grób Potockiej Mogiły Haremu Bajdary Ałuszta w dzień Ałuszta w nocy Czatyrdah Pielgrzym Droga nad przepaścią w Czufut-Kale Góra Kikineis Ruiny zamku w Bałakławie Ajudah

4 Przeprawa z odessy na krym
Jest to podróż morska , w jej czasie powstają dwa z listy sonetów krymskich „ Burza „ i „Żegluga”. „Zdarto żagle, ster prysnął, ryk wód, szum zawiei, Głosy trwożnej gromady, pomp złowieszcze jęki, Ostatnie liny majtkom wyrwały się z ręki, Słońce krwawo zachodzi, z nim reszta nadziei.” Fragment opisowy sonetu „burza” „wiatr! - dąsa się okręt, zrywa się z wędzidła, Przewala się, nurkuje w pienistej zamieci, Wznosi kark, zdeptał fale i skróś niebios leci, Obłoki czołem sieka, wiatr chwyta pod skrzydła. Szum większy, gęściej morskie snują się straszydła.” Fragment sonetu „Żegluga”

5 Pierwsza przystań Pierwsza przystań od Odessy znajdowała się w Zatoce Achmeczeckiej, w pobliżu „stepów Kozłowa” Stamtąd po raz pierwszy poeta zobaczył góry krymskie i Czatyrdah. Wrażenia z tego pobytu pisarz opisał w sonecie Widok ze stepów Kozłowa. Tam? czy Allach postawił ścianą morze lodu? Czy aniołom tron odlał z zamrożonej chmury? Czy Diwy z ćwierci lądu dźwignęli te mury, Aby gwiazd karawanę nie puszczać ze wschodu? Fragment sonetu „widok ze stepów Kozłowa”

6 ałuszta W trakcie podróży Adam Mickiewicz odwiedził Ałusztę, o której urokach napisał w dwóch sonetach: Ałuszta w dzień i Ałuszta w nocy. „A kędy w wodach skała przegląda się łysa, Wre morze i odparte z nowym szturmem pędzi; W jego szumach gra światło jak w oczach tygrysa, Sroższą zwiastując burzę dla ziemskiej krawędzi; A na głębinie fala lekko się kołysa I kąpią się w niej floty i stada łabędzi” Fragment sonetu „Ałuszta”

7 Posiadłośc gustawa olizora
Dalsza trasa prowadziła przez posiadłość Gustawa Olizara, gdzie zapatrzeni w potężny zwał Ajudahu prowadzili długie rozmowy o życiu i uczuciach.

8 Po opuszczeniu gustawa
Z posiadłości Gustawa Olizara Adam Mickiewicz wyruszył przez górę Kikineis, następnie szosą ciągnącą się przez 20 kilometrów nad przepaścią, przytuloną do poszarpanych zboczy Gór Taurydzkich, aż dotarł przed wielką murowaną „bramę bajdarską”. Pokazano mu kamieniołomy z czasów rzymskich, a u ruin zamku Therad, dziś Inkerman, kapliczkę wyżłobioną w skale przez papieża Klemensa.

9 bakczysaraj Na drodze pocztowej między Symferopolem a Sebastopołem Mickiewicz ujrzał Bachczysaraj. Za czasów Mickiewicza była to mieścina o dwóch uliczkach. Tam kupił sobie Mickiewicz burkę, znaną z portretu Wańkowicza, która w dzień służyła mu za okrycie od górskiego chłodu, a w nocy za posłanie. U wylotu drugiej ulicy ujrzał Mickiewicz pałac w stylu mauretańskim. Wspaniały meczet o dwóch minaretach otoczony wieńcem topoli włoskich. Na cmentarzu grobowce kilkunastu chanów. Wśród nich pomnik Mengeli-Giraja pod kamiennym baldachimem. Plonem odwiedzin były cztery spośród osiemnastu sonetów: Bakczysaraj, Bakczysaraj w nocy, Grób Potockiej i Mogiły haremu. Tutaj Adam Mickiewicz zakończył swoją podróż po Krymie i wrócił do Moskwy.

10 zakończenie Są to już wszystkie miejsca jakie odwiedził Adam Mickiewicz podczas pobytu na Krymie .Dziękujemy bardzo za uwagę . Wykonawcy : Patrycja Moczala Aleksandra Jagoda Marlena Czak Monika Staniecko Anna Szlaga


Pobierz ppt "śladami Adama Mickiewicza na krymie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google