Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

województwo mazowieckie na mapie Polski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "województwo mazowieckie na mapie Polski"— Zapis prezentacji:

1 Możliwości aktualnego rynku pracy, a zawody przyszłości w regionie, w którym mieszkamy.

2 województwo mazowieckie na mapie Polski
Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia województwa wynosiła ,47 km², co stanowi 11,4% powierzchni Polski Mazowieckie jest największym co do powierzchni województwem w Polsce. województwo mazowieckie na mapie Polski

3 Sektor prywatny skupiał 63,6% ogółu pracujących w województwie.
Aktywność zawodowa – uczestnictwo w procesie produkcji społecznej, wykonywanie pracy przynoszącej dochód. Ludność aktywna zawodowo -to wszyscy pracujący zawodowo oraz zarejestrowani bezrobotni. Liczba pracujących w gospodarce narodowej w województwie mazowieckim wynosi 1430,1 tys. osób stanowi to 16,6% ogółu pracujących w kraju. Sektor prywatny skupiał 63,6% ogółu pracujących w województwie. Kobiety stanowiły 51,2% ogółu pracujących . W miastach koncentrowało się 87,2% wszystkich pracujących w województwie.

4 ZAWODY PRZYSZŁOŚCI Zawodem przyszłości będzie w szczególności ten który wypełni luki w innowacyjnych dziedzinach oraz deficytowe kwalifikacje na rynku pracy. Profesje „z przyszłością” to z jednej strony te, które przetrwają, z drugiej te, które dopiero się narodzą. . Największa rewolucja w tym momencie dokonuje się w technologii, informacji, komunikacji, Internecie oraz biologii i chemii. Ogromne zmiany w tych obszarach wpływają na dywersyfikację i zmianę specjalizacji również w innych profesjach. Już rzadko kiedy wystarcza znajomość w jednym tylko kręgu tematycznym, zazwyczaj na powodzenie na rynku pracy mogą liczyć osoby, które posiądą wiedzę interdyscyplinarną.

5 • handlowcy specjalizujący się w sprzedaży sieciowej, bezpośredniej , internetowej,
• inżynierowie: budowlani, z zakresu telekomunikacji, ochrony środowiska, nowoczesnych technologii, automatyki przemysłowej, cybernetyki, • finansiści: księgowi, specjaliści ds. budżetowania, analizy kosztów, zarządzania finansami • informatycy: programiści, projektanci serwisu www, graficy komputerowi, administratorzy baz danych i sieci, specjaliści ds. zabezpieczeń

6 Weterynaria Rośnie zapotrzebowanie na tych specjalistów. Właściciele zwierząt domowych coraz lepiej dbają o swoich pupili. Niekiedy mogą one liczyć na opiekę medyczną na poziomie niegorszym niż ludzie. Buraeu of Labor Statistics szacuje, że do 2020 roku liczba weterynarzy może wzrosnąć nawet o 36 proc. Ten zawód staje się więc ciekawą propozycją na przyszłość biorąc pod uwagę coraz lepsze zarobki i umiarkowany poziom stresu.

7 Programowanie baz danych/Przetwarzanie danych Już teraz firmy na co dzień korzystają z wielkiej ilość informacji. Zbierają dane o sobie, konkurencji czy klientach. Trzeba zaś pamiętać, że era zarządzania ogromną ilością danych w biznesie dopiero się rozpoczęła i czeka ją znaczący rozwój w najbliższym czasie. Już teraz wyzwanie stanowi nie tylko samo zbieranie danych, ale ich przetwarzanie i praktycznie wykorzystanie w taki sposób, by przynosiły korzyści dla firmy. Krótko mówiąc, chodzi o specjalistów, którzy będą potrafili przełożyć zebrane informacje na użyteczność dla biznesu. Rozwojowe sektory - takie jak marketing czy analiza rynku - stanowią miejsce, gdzie użycie danych będzie nabierać coraz większego znaczenia.

8 Badania naukowe Rozwój tego sektora jest ściśle związany z rozwojem nowych technologii. Towarzyszą mu przełomy i odkrycia na wielu pańszczyznach m.in. medycyny, produkcji czy transportu. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie firm, instytutów naukowych i ich podmiotów na wykwalifikowanych naukowców z zakresu biologii, chemii czy inżynierii.

9 Zawody medyczne Twórcy podkreślają, że wzrost zapotrzebowania na specjalistów będzie dotyczył jedynie przedstawicieli niektórych zawodów związanych z medycyną. Wkrótce tzw. pokolenie wyżu demograficznego zacznie wchodzić w wiek podeszły, co wiąże się z koniecznością częstszego korzystania z opieki zdrowotnej. Pewne zawody medyczne wiązać się jednak będą raczej z niższa płacą oraz dużą liczbą chętnych napływających do zapełnienia deficytowych specjalności np. opiekunów ludzi starszych. Na wzrost popularności na rynku pracy mogą jednak też liczyć m.in. lekarze niektórych specjalności m.in. okuliści, laryngolodzy, a także fizjoterapeuci.

10 Finanse Pieniądze, zarządzanie nimi i ich przepływ jest integralną częścią działalności każdej firmy. Ponadto coraz więcej podmiotów decyduje się na inwestycje w nietypowe instrumenty finansowe, takie jak fundusze hedgingowe czy private equity. Potrzebować więc będą wykwalifikowanych specjalistów, którzy sprawnie będą zarządzali aktywami i nie narażą firmy na straty

11 Terapia/pomoc terapeutyczna.
Zdrowie psychiczne jest równie ważne i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, jak zdrowie fizyczne. Stale się zwiększa więc zapotrzebowanie na tego typu usługi, które nie należą do najtańszych. W Polsce psycholog behawioralno-poznawczy inkasuje za godzinną sesję średnio 100 zł, a psychoanalityk swoje usługi wycenia jeszcze wyżej. Buraeu of Labor Statistics szacuje, że do 2020 roku liczba terapeutów może wzrosnąć nawet o 41 proc, szczególnie w grupie specjalistów zajmujących się rodzinami. Praca jednak ciężka, gdyż związana z ludzkimi problemami w najbardziej intymnych sferach życia prywatnego.

12 Inżyniera komputerowa
Inżyniera komputerowa Kolejna profesja związana z rozwojem nowych technologii. Zapotrzebowanie na specjalistów jest duże już teraz, a będzie stale rosło, gdyż komputery i technika wkraczają już praktycznie w każdy element naszego życia. W niektórych branżach, takich jak finanse czy inwestycje, sprawnie działające systemy komputerowe są szansą na uzyskanie przewagi nad konkurencją. Firmy będą potrzebować szybkich i bezpiecznych sieci i oprogramowania.

13 Ochrona środowiska Wraz z rozwojem nauki, ludzie starają się coraz efektywnej wykorzystać naturalne zasoby ziemi i istniejącej na niej „naturalnej” infrastruktury. Mimo pewnych kontrowersji natury politycznej, dużą przyszłość ma przed sobą zwłaszcza tzw. zielona energia. Specjaliści od środowiska będą także potrzebni w kontekście walki z globalnym ociepleniem. Pracy mogą szukać również w branży budowlanej. Deweloperzy coraz częściej skłaniają się bowiem do używania ekologicznych rozwiązań do ocieplania i wentylacji budynków

14 Przedsiębiorczość/Start-upy Dziedzina przez wielu pomijana, ale stopniowo zyskująca na znaczeniu. Rynek potrzebuje bowiem innowatorów, ludzi z nowymi pomysłami, którzy zakładają lub usprawniają już istniejące biznesy. Analitycy prognozują rozwój takich sektorów jak sprzedaż samochodów, salony piękności i fryzjerskie, usługi biurowe czy pielęgnacja zwierząt. Każdy to wymyśli sposób, aby tego typu usługi dostarczać klientom w sposób tańszy i lepszy, może liczyć na znaczne profity. Szczególnie zaskoczyć mogą start-upy w zakresie nowych technologii. Nikt nie wie, jak w przyszłości wyglądać będą m.in. iPady czy serwisy typu Twitter czy Facebook. Jest za to niemal pewne, że będą towarzyszyć nam niemal na każdym kroku. Osoby, który wykażą się kreatywnością i przedsiębiorczością mogą w 2020 r. wpłynąć na życie milionów osób

15 „Learning for Learning”
Dynamiczny rozwój różnych dziedzin, ogromna ilość informacji do przyswojenia, rosnące wymagania w środowisku pracy i praktyczny sposób podejścia do rozwiązywania problemów powoduje, że proces przyswajania informacji odbywa się zgodnie z regułą: „Learning for Jobs” – nie – „Learning for Learning” Skończyła się era pojęcia tzw. ”praca stała”. Nie ma już gwarancji pracy przez całe życie. Jedno, co jest pewne, to, to że życie toczy się zgodnie z zasadą: „lifelong learning” czyli nauki przez całe życie, zwiększającej szansę na rynku pracy.

16 Podsumowanie Można rozważać w mniejszym lub większym zakresie, na ile zawody przyszłości będą się rozwijać. Główne czynniki które wpływają na rozwój zawodów to: globalizacja, technologia oraz demografia . Powinno się mieć świadomość, iż z uwagi na redukcję kosztów, wszędzie tam gdzie będzie możliwe przenoszenie działalności w świat wirtualny, zostanie to zrobione. Nikt nie zawaha się także zastąpić człowieka maszyną gdy będzie to uzasadnione rachunkiem ekonomicznym. Zawsze jednak będzie istniało miejsca dla osób wybitnych w każdej branży, osób które kierują się w pracy nie tylko pogonią za pieniądzem ale głównie: zainteresowaniami, umiejętnościami, i kwalifikacjami.


Pobierz ppt "województwo mazowieckie na mapie Polski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google