Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BĄDŹ EKO! BĄDŹ EKO! TO ZAJĘCIA EDUKACYJNE PROWADZONE W RAMACH PROJEKTU NASZA MISJA - MNIEJSZA EMISJA ZAJĘCIA OBEJMUJĄ NASTĘPUJĄCE TEMATY: ODPADY I ICH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BĄDŹ EKO! BĄDŹ EKO! TO ZAJĘCIA EDUKACYJNE PROWADZONE W RAMACH PROJEKTU NASZA MISJA - MNIEJSZA EMISJA ZAJĘCIA OBEJMUJĄ NASTĘPUJĄCE TEMATY: ODPADY I ICH."— Zapis prezentacji:

1

2 BĄDŹ EKO!

3 BĄDŹ EKO! TO ZAJĘCIA EDUKACYJNE PROWADZONE W RAMACH PROJEKTU NASZA MISJA - MNIEJSZA EMISJA ZAJĘCIA OBEJMUJĄ NASTĘPUJĄCE TEMATY: ODPADY I ICH SEGREGACJA CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO – 10 SPOSOBÓW JAK RACJONALNIE KORZYSTAĆ Z ZASOBÓW ŚRODOWISKA

4 BĄDŹ EKO! ODPADY I ICH SEGREGACJA

5 ŚMIECI TO ODPADY KOMUNALNE CZYLI WSZYSTKIE PRZEDMIOTY I SUBSTANCJE POWSTAŁE W WYNIKU DZIAŁALNOŚCI CZŁOWIEKA LUB BYTOWANIA CZŁOWIEKA, KTÓRE SĄ USUWANE LUB POWINNY BYĆ USUNIĘTE ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

6 GAZETYKSIĄŻKI ŚMIECI – SKĄD SIĘ BIORĄ? ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

7 PUDEŁKA OPAKOWANIA CHUSTECZKI ZESZYTY ŚMIECI – SKĄD SIĘ BIORĄ? ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

8 ŻARÓWKIDONICZKI ŚMIECI – SKĄD SIĘ BIORĄ? ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

9 NACZYNIA

10 BUTELKISŁOIKI ŚMIECI – SKĄD SIĘ BIORĄ? ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

11 BUTELKI PLASTIKOWE

12 POJEMNIKI KUBKI REKLAMÓWKI ŚMIECI – SKĄD SIĘ BIORĄ? ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

13 WYRZUCAJĄC W/W PRODUKTY TWORZYSZ ODPADY, KTÓRE ZAŚMIECAJĄ PLANETĘ ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

14 KAŻDY Z NAS PRODUKUJE OK. 250 KG ŚMIECI ROCZNIE 4-OSOBOWA RODZINA PRODUKUJE TONĘ ŚMIECI ROCZNIE FAKTY ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

15 CODZIENNIE KAŻDE DUŻE MIASTO W POLSCE WYSYŁA NA SKŁADOWISKO 100 CIĘŻARÓWEK Z ODPADAMI KAŻDY Z NAS WYRZUCA W CIĄGU ROKU OKOŁO 56 OPAKOWAŃ SZKLANYCH NADAJĄCYCH SIĘ DO PONOWNEGO WYKORZYSTANIA FAKTY ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

16 ROCZNIE W POLSCE ZUŻYWA SIĘ 400 MILIONÓW ALUMINIOWYCH PUSZEK, KTÓRE MOŻNA POWTÓRNIE PRZETWORZYĆ POLACY ROCZNIE ZUŻYWAJĄ OK. 290 MILIONÓW JEDNORAZOWYCH BATERII ZAWIERAJĄCYCH METALE CIĘŻKIE (OŁÓW, KADM, NIKIEL, CYNK I RTĘĆ) FAKTY ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

17 ROZKŁAD PLASTIKOWEJ BUTELKI MOŻE TRWAĆ NAWET 500 LAT JEDNA BATERIA SKUTECZNIE SKAŻA 1 M 3 GLEBY I ZATRUWA 400 LITRÓW WODY FAKTY ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

18 JEŻELI KAŻDY WYRZUCI NA ŚMIETNIK TYLKO JEDEN SŁOIK TO NA WYSYPISKA W POLSCE TRAFI ROCZNIE 10 TYSIĘCY TON SZKŁA BUTELKI I REKLAMÓWKI STANOWIĄ OK. 7% MASY WSZYSTKICH ŚMIECI ALE ZAJMUJĄ DUŻO MIEJSCA – NIEMAL 30% WSZYSTKICH ODPADÓW FAKTY ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

19 WYRZUCONE W CIĄGU ROKU NA CAŁYM ŚWIECIE BUTELKI USTAWIONE JEDNA NA DRUGIEJ UTWORZYŁYBY WIEŻĘ O WYSOKOŚCI 28 MILIONÓW KILOMETRÓW FAKTY ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

20 CO PIĄTY ŚMIEĆ W KOSZU TO OPAKOWANIE PONAD 70% ZAWARTOŚCI KOSZA TO SUROWCE WTÓRNE, KTÓRE MOŻNA ODZYSKAĆ FAKTY - PODSUMOWANIE ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

21 DOMOWY O Ś RODEK RECYKLINGU SEGREGUJĄC ODPADY: ZMNIEJSZASZ LICZBĘ ŚMIECI SKAZANYCH "NA WIECZNY ODPOCZYNEK" NA WYSYPISKU (NAWET O 70%) FAKTY - PODSUMOWANIE ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

22 TU WRZUCAM: GAZETY I CZASOPISMA, PAPIER SZKOLNY I BIUROWY, KSIĄŻKI W MIĘKKICH OKŁADKACH, TOREBKI PAPIEROWE, PAPIER PAKOWY, PUDEŁKA TU NIE WRZUCAM: ZABRUDZONEGO I TŁUSTEGO PAPIERU, TEKTURY, PAPIERU Z FOLIĄ, KSIĄŻEK W TWARDEJ OKŁADCE, TEKTURY POWLEKANEJ TWORZYWEM SZTUCZNYM NP. KARTONÓW PO MLEKU I NAPOJACH ORAZ PAPIERU PRZEBITKOWEGO (RACHUNKI, FAKTURY) NIEBIESKI POJEMNIK - PAPIER - JAK SEGREGOWAĆ ODPADY? ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

23 ZIELONY POJEMNIK - SZKŁO - TU WRZUCAM: BUTELKI I SŁOIKI SZKLANE, BEZBARWNE BUTELKI PO NAPOJACH ALKOHOLOWYCH, SZKLANE OPAKOWANIA PO KOSMETYKACH TU NIE WRZUCAM: SZKLANYCH TALERZY, SZKLANEK, SZYB OKIENNYCH I SAMOCHODOWYCH, LUSTER, ŻARÓWEK, SZKŁA OKULAROWEGO, EKRANÓW I LAMP TELEWIZYJNYCH NIE TŁUCZ SZKŁA PRZED WRZUCENIEM DO POJEMNIKA, WRZUCAJ CZYSTE OPAKOWANIA JAK SEGREGOWAĆ ODPADY? ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

24 ŻÓŁTY POJEMNIK – PLASTIK - TU WRZUCAM: TU WRZUCAM: BUTELKI PLASTIKOWE PO NAPOJACH, KOSMETYKACH I ŚRODKACH CZYSTOŚCI (NP.: PO SZAMPONACH, PŁYNACH DO MYCIA), PLASTIKOWE OPAKOWANIA PO ŻYWNOŚCI (KUBKI PO JOGURTACH, MARGARYNACH), FOLIE I TOREBKI Z TWORZYW SZTUCZNYCH, PLASTIKOWE ZAKRĘTKI TU NIE WRZUCAM: TU NIE WRZUCAM: BUTELEK I POJEMNIKÓW PO OLEJACH I SMARACH, POJEMNIKÓW PO FARBACH I LAKIERACH, POJEMNIKÓW PO WYROBACH GARMAŻERYJNYCH, ZABAWEK, SPRZĘTU AGD WRZUCAJ CZYSTE OPAKOWANIA, ZGNIEĆ BUTELKI PRZED WRZUCENIEM JAK SEGREGOWAĆ ODPADY? ODPADY I ICH SEGREGACJA BĄDŹ EKO!

25 CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT

26 GLOBALNE OCIEPLENIE - TERMIN TEN ODNOSI SIĘ DO WZROSTU TEMPERATURY W OSTATNICH LATACH ORAZ DO PRZYSZŁEGO PROGNOZOWANEGO WZROSTU TEMPERATUR CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

27

28 Z BADAŃ WYNIKA, ŻE ZA WZROST EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH DO ATMOSFERY ODPOWIEDZIALNY JEST CZŁOWIEK, POPRZEZ: JAZDĘ SAMOCHODAMI PODRÓŻE SAMOLOTAMI OPALANIE DOMÓW PALIWAMI KOPALNYMI (WĘGIEL BRUNATNY, ROPA) NIEKTÓRE PROCESY ROLNICZE (JAK UPRAWA RYŻU) WYCINANIE LASÓW PRZYCZYNY GLOBALNEGO OCIEPLENIA CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

29 W WYNIKU GLOBALNEGO OCIEPLENIA NASTĘPUJE: - PODWYŻSZENIE ŚREDNIEJ TEMPERATURY ATMOSFERY PRZY POWIERZCHNI ZIEMI I OCEANÓW - WZROST POZIOMU MORZA I KURCZENIE SIĘ LODOWCÓW - POJAWIAJĄ SIĘ EKSTREMALNE ZJAWISKA POGODOWE, DOTKLIWE: SUSZE POWODZIE SZTORMY BURZE SKUTKI GLOBALNEGO OCIEPLENIA CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

30 ZDJĘCIE SATELITARNE: ARKTYKA Z 2007 ROKU. POKRYWA LODOWA WYNOSIŁA 4,13 MILIONÓW KM 2, CO BYŁO WYNIKIEM O 38% PONIŻEJ NORMY SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

31 ZDJĘCIE SATELITARNE: DRYFUJĄCA NA MORZU ROSSA GÓRA LODOWA B15A (C) O POWIERZCHNI 3000 KM² SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

32 GRENLANDIA, ILULISSAT (JAKOBSHAVN): MEWY NA DRYFUJĄCYM KAWAŁKU LODOWCA - FIORDY W POBLIŻU GRENLANDII SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

33 CHILE: LODOWIEC NA GRANICY ARGENTYNY I CHILE, LODOWCE PATAGONII SĄ NAJSZYBCIEJ TOPNIEJĄCYMI NA PLANECIE SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

34 INDONEZJA: NAMORZYNY I RAFA U WYBRZEŻY INDONEZJI ZAGROŻONE PRZEZ PODNOSZĄCY SIĘ POZIOM WÓD – 3MM W SKALI ROKU SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

35 USA, ALASKA: DOM ZNISZCZONY PRZEZ POSTĘPUJĄCĄ EROZJĘ LINII BRZEGOWEJ - W PRZECIĄGU 30 LAT TEMPERATURA W TYM REJONIE PODNIOSŁA SIĘ O 4,4 °C. SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

36 CHINY: DNO WYSCHNIĘTEGO STAWU W WIOSCE NIEDALEKO FEIDONG SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

37 INDIE: ROLNIK NA UPRAWIANYM POLU W MORIGOAN, KTÓRE UCIERPIAŁO W WYNIKU NIESPOTYKANEJ W TYM REJONIE SUSZY SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

38 USA, CHICAGO: DZIECI CHŁODZĄCE SIĘ W FONTANNACH PODCZAS UPAŁÓW SIĘGAJĄCYCH 38 °C SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

39 KENIA, 9 LISTOPADA 2009: CHŁOPIEC Z PLEMIENIA TURKANA STOI W WYSCHNIĘTYM KORYCIE RZEKI SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

40 HISZPANIA, 25 LUTEGO 2010: GAJ POMARAŃCZOWY ZALANY PRZEZ WODY RZEKI GUADALQUIVIR, KTÓRA WYSTĄPIŁA Z BRZEGÓW W WYNIKU OBFITYCH OPADÓW DESZCZU SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

41 SOMALIA: WEZBRANA RZEKA DŻUBA, ZNISZCZYŁA RODZINNĄ WIOSKĘ WIDOCZNEGO NA ZDJĘCIU ROLNIKA, RZEKA WYSTĄPIŁA Z BRZEGÓW PIERWSZY RAZ OD 50 LAT SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

42 USA, NOWY ORLEAN: SAMOCHÓD PODCZAS POWODZI W NOWYM ORLEANIE Z 2005 ROKU SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

43 ZDJĘCIE Z WYSTAWY WROCŁAW – POWÓDŹ WSZECH CZASÓW 1997 SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

44 POWSTAWANIE HURAGANU SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

45 CHILE, 28 LUTEGO 2010: RZUCONA PRZEZ FALE WGŁĄB LĄDU ŁÓDŹ ORAZ PRZEWRÓCONA CIĘŻARÓWKA NA PRZEDMIEŚCIACH TALCAHUANO SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

46 HURAGAN GUSTAV PRZYPUŚCIŁ ATAK NA LĄD SKUTKI - PRZYKŁADY CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

47 WZROST POZIOMU OCEANU SUSZE POWODZIE ZMIANY W ZASIĘGU LODOWCÓW SKUTKI - PODSUMOWANIE CZŁOWIEK I JEGO WPŁYW NA KLIMAT BĄDŹ EKO!

48 10 SPOSOBÓW JAK PRZYCZYNIĆ SIĘ DO RACJONALNEGO KORZYSTANIA Z ZASOBÓW ŚRODOWISKA BĄDŹ EKO!

49 UŻYWAJ DWÓCH STRON KARTKI PAPIERU DO PISANIA LUB RYSOWANIA 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

50 2. SEGREGUJ ODPADY 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO! W TEN SPOSÓB OGRANICZYSZ ICH ILOŚĆ

51 NIE WYRZUCAJ ZABAWEK 3. ZMNIEJSZ LICZBĘ WYTWARZANYCH ŚMIECI 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

52 ODDZIELAJ JE OD POZOSTAŁYCH ODPADÓW 4. ZBIERAJ BATERIE 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

53 NIE ZAPOMINAJ O UKRYTYCH BATERIACH 4. ZBIERAJ BATERIE 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

54 5. ZASTĄP PLASTIKOWE REKLAMÓWKI TORBĄ EKOLOGICZNĄ IDĄC NA ZAKUPY WEŹ ZE SOBĄ WŁASNĄ TORBĘ 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

55 ZAMIAST KĄPIELI WEŹ PRYSZNIC ZAKRĘCAJ KRAN GDY MYJESZ ZĘBY 6. OSZCZĘDZAJ WODĘ 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

56 7. OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ NIE ZOSTAWIAJ URZĄDZEŃ W TRYBIE STAND BY KUPUJ ENERGOOSZCZĘDNE ŻARÓWKI 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

57 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO! BĄDŹ EKO! 8. ZMNIEJSZ EMISJĘ GAZÓW CIEPLARNIANYCH KORZYSTAJ Z EKOLOGICZNYCH ŚRODKÓW TRANSPORTU

58 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO! BĄDŹ EKO! ZWRACAJ UWAGĘ INNYM GDY ŚMIECĄ SPRZĄTAJ PO SWOIM PSIE 9. DBAJ O CZYSTOŚĆ SWEGO OTOCZENIA

59 RECYCLINGNIE TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH ZIELONY PUNKT 10. POZNAJ I ZAPAMIĘTAJ ZNAKI EKOLOGICZNE 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

60 NIE SZKODLIWE DLA ŚRODOWISKA - SPEŁNIAJĄ KRYTERIA UNIJNE BŁĘKITNY ANIOŁ PRODUKCJA EKOLOGICZNA 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO! BĄDŹ EKO! 10. POZNAJ I ZAPAMIĘTAJ ZNAKI EKOLOGICZNE

61 NIE ŚMIECIĆDBAJ O CZYSTOŚĆ ŚRODOWISKA 9. POZNAJ I ZAPAMIĘTAJ ZNAKI EKOLOGICZNE 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

62 BEZPIECZNY DLA ŚRODOWISKA ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA PRZYJAZNY ŚRODOWISKU 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO! BĄDŹ EKO! 10. POZNAJ I ZAPAMIĘTAJ ZNAKI EKOLOGICZNE

63 RECYCLING SZKŁA RECYCLING PLASTIKU 10. POZNAJ I ZAPAMIĘTAJ ZNAKI EKOLOGICZNE 10 SPOSOBÓW NA BYCIE EKO BĄDŹ EKO!

64 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ OPRACOWANO NA PODSTAWIE INTERNETU.


Pobierz ppt "BĄDŹ EKO! BĄDŹ EKO! TO ZAJĘCIA EDUKACYJNE PROWADZONE W RAMACH PROJEKTU NASZA MISJA - MNIEJSZA EMISJA ZAJĘCIA OBEJMUJĄ NASTĘPUJĄCE TEMATY: ODPADY I ICH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google