Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uszkodzenie monitora:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uszkodzenie monitora:"— Zapis prezentacji:

1 Uszkodzenie monitora:
Diagnoza i procedura napraw Kamil Domański II cm

2 Główne przyczyny uszkodzeń monitorów

3 Główne przyczyny uszkodzeń monitorów
Głównym sprawcą powstawania usterek monitorów są problemy z połączeniami lutowanymi precyzyjnie oraz utraty pojemności kondensatorów elektrolitycznych. Niestety kondensatory stosowane obecnie szczególnie w popularnym ogólnodostępnym sprzęcie pozostawiają wiele do życzenia. Bardzo często zdarza się ,że jeszcze w sprzęcie gwarancyjnym następują znaczne utraty pojemności oraz skuteczności ( dobroci ) kondensatorów elektrolitycznych co doprowadza do powstania poważnych usterek.

4 Główne przyczyny powstawania usterek w monitorach LCD

5 Główne przyczyny powstawania usterek w monitorach LCD
1) Utraty pojemności kondensatorów elektrolitycznych powodujące nieprawidłową pracę układów elektronicznych i w konsekwencji powstawanie poważnych uszkodzeń. 2) Powstawanie tzw. zimnych lutów (przerw w połączeniach lutowanych). Powody ich powstawania są bardzo zróżnicowane, powstają zarówno od naturalnego zużycia jak i od słabej jakości spoiwa lutowniczego użytego do połączeń elementów elektronicznych. Ogólnie mówiąc jest to przerwa w połączeniu lutowanym występująca najczęściej po pewnym okresie użytkowania sprzętu, choć w wyniku rażących zaniedbań w procesie lutowania może nastąpić niemal natychmiast. Na skutek powstania opisanego zjawiska dochodzi do chwilowego zaniku zasilania, sterowania lub utraty innych sygnałów poszczególnych układów elektronicznych monitora doprowadzając do powstawania bardzo poważnych uszkodzeń. 3) Uszkodzenia inwerterów, objawiające się brakiem podświetlania matrycy. Przy tej usterce zazwyczaj patrzenie na ekran pod kątem daje możliwość zaobserwowania kontur obrazu. Inwertery to urządzenia awaryjne, ich uszkodzenie objawia się brakiem podświetlenia ekranu (widać wówczas tylko blade zarysy obrazu). Powodem jest często spalony bezpiecznik, przytwierdzony na stałe do urządzenia. Na szczęście wymiana inwertera nie sprawia większych problemów, zwłaszcza przy dostępie do szerokiego asortymentu części elektronicznych. Jeśli kiedykolwiek zauważysz takie symptomy w swoim komputerze - zapraszamy do naszego serwisu laptopów we Wrocławiu! Niedrogo zdiagnozujemy problem i przeprowadzimy wymianę inwertera na nowy.

6 Główne przyczyny powstawania usterek w monitorach LCD cz.2
4) Uszkodzenia lamp matrycy. a) Uszkodzenia spowodowane utratą gazu w lampie fluorescencyjnej którego efektem przejściowym jest różowy obraz na ekranie monitora, może nastąpić również wygaśnięcie obrazu w czasie od kilku do kilkudziesięciu sekund. Również i w tym przypadku obserwując ekran pod kontem można zaobserwować kontury obrazu. Przy tej usterce konieczna jest wymiana wszystkich lamp w matrycy. Przyczyną tej usterki jest zastosowanie słabej jakości lamp przez producenta matrycy. b) Uszkodzenia spowodowane uszkodzeniem jednej z lamp matrycy na skutek upalenia się katody spowodowane osłabioną izolacją lub wadą samej lampy. W tym przypadku wyświetlany obraz jest prawidłowy natomiast po upływie od kilku do kilkudziesięciu sekund następuje jego wygaszenie, bardzo często towarzyszy zapach jonizacji wysokiego napięcia . Tak samo jak w wyżej wymienionych przypadkach obserwowanie ekranu pod kątem daje możliwość zaobserwowania kontur obrazu. Przy tej usterce wymienia się jedynie uszkodzona lampę . 5) Uszkodzenia spowodowane przepięciami wywołanymi zjawiskiem występowania elektryczności statycznej. Katoda (gr. kata – „w dół”, hodós – „ścieżka”) – elektroda, przez którą z urządzenia wypływa prąd elektryczny (co może polegać na wypływie ładunku dodatniego lub dopływie ładunku ujemnego). W odbiornikach prądu elektrycznego (np. lampach elektronowych) katoda jest elektrodą ujemną, natomiast w źródłach prądu (np. ogniwach galwanicznych) – dodatnią. Katoda występuje zawsze w parze z elektrodą, przez którą do urządzenia wpływa prąd – anodą.

7 Główne uszkodzenia monitorów LCD
uszkodzenia zasilaczy oraz różnego rodzaju przetwornic uszkodzenia inwerterów uszkodzenia przetworników cyfrowo/analogowych uszkodzenia procesorów oraz e-epromów uszkodzenia elektronik matryc podlegające procesowi naprawy oraz uszkodzenia ekranów matryc podlegające wymianie całej matrycy uszkodzenia lamp lub diod w matrycach, ( w zależności od typu matrycy ) uszkodzenia wszelkiego rodzaju taśm, przewodów sygnałowych

8 Główne przyczyny powstawania usterek w monitorach CRT

9 Główne przyczyny powstawania usterek w monitorach CRT
1) Tak jak i w przypadku monitorów LCD również i w CRT główną przyczyną uszkodzeń są wspomniane wcześniej utraty pojemności kondensatorów elektrolitycznych powodujące nieprawidłową pracę układów elektronicznych i w konsekwencji powstawanie poważnych uszkodzeń. 2) Powstawanie tzw. zimnych lutów ( przerw w połączeniach lutowanych ). Powody ich powstawania są bardzo zróżnicowane, powstają zarówno od naturalnego zużycia jak i od słabej jakości spoiwa lutowniczego użytego do połączeń elementów elektronicznych. Ogólnie mówiąc jest to przerwa w połączeniu lutowanym występująca najczęściej po pewnym okresie użytkowania sprzętu, choć w wyniku rażących zaniedbań w procesie lutowania może nastąpić niemal natychmiast. Znaczna część wad połączeń lutowanych jest taka jak w szeroko opisanej problematyce lutowania BGA. Informacje dostępne są w zakładce dla ciekawskich oraz laboratorium. Na skutek powstania opisanego zjawiska dochodzi do chwilowego zaniku zasilania, sterowania lub utraty innych sygnałów poszczególnych układów elektronicznych monitora doprowadzając do powstawania bardzo poważnych uszkodzeń.

10 Główne przyczyny powstawania usterek w monitorach CRT cz.2
3) Wprawdzie monitory CRT nie posiadają inwerterów lecz posiadają transformatory wysokiego napięcia które bardzo często ulegają uszkodzeniu. Efektem końcowym jest całkowite unieruchomienie monitora natomiast poprzedzającym jest utrata jasności , ostrości obrazu lub uszkodzenie kondensatorów anodowych powodujące trzaski i zaniki lub zwężenia obrazu. W tych przypadkach wykonuje się naprawy lub wymiany transformatorów wysokiego napięcia. 4) Do kolejnych powtarzających się usterek monitorów CRT na które znaczny wpływ ma użytkownik jest uszkodzenie układów odchylania poziomego. Powodem wpływu użytkownika na awaryjność jest możliwość zmiany częstotliwości pracy monitora tzw. częstotliwości odświeżania. Wiadomo bowiem, że zbyt niska częstotliwość odświeżania jest przyczyna migotania ekranu i powoduje zmęczenie wzroku a nawet ból głowy. Optymalną częstotliwością odświeżania jest Hz. Ponieważ każdy monitor ma inne parametry bardzo istotne jest aby przed dokonaniem zmian zapoznać się z instrukcją obsługi monitora. Przekraczanie parametrów podanych przez producenta powoduje bowiem zwiększenie prądu w układzie odchylania poziomego i w konsekwencji uszkodzenie monitora. 5) Uszkodzenia spowodowane przepięciami wywołanymi zjawiskiem występowania elektryczności statycznej. Anoda (gr. ana – "w górę", hodós – "ścieżka") – elektroda, przez którą prąd elektryczny wpływa do urządzenia (co może polegać na dopływie ładunku dodatniego lub wypływie ładunku ujemnego). W odbiornikach prądu elektrycznego (np. lampach elektronowych) anoda jest elektrodą dodatnią, natomiast w źródłach prądu (np. ogniwach galwanicznych) – ujemną. Anoda występuje zawsze w parze z elektrodą, przez którą prąd wypływa z urządzenia, czyli katodą.

11 Główne uszkodzenia monitorów CRT
uszkodzenia zasilaczy oraz różnego rodzaju przetwornic uszkodzenia układów odchylania pionowego oraz poziomego uszkodzenia układów korekcji OW uszkodzenia układów synchronizacji oraz przełączania trybów graficznych uszkodzenia transformatorów, dławików, zespołów cewek odchylających uszkodzenia procesorów oraz e-epromów uszkodzenia wzmacniaczy/przedwzmacniaczy wizji uszkodzenia gniazd zasilania 230V, dsub, dvi, hdmi uszkodzenia przewodów sygnałowych uszkodzenia zbieżności, geometrii /korekcji

12 PAMIĘTAJ ! Największym błędem w śród użytkowników monitorów jest ponowne załączanie uszkodzonego sprzętu kiedy zaczyna się on stopniowo uszkadzać na przykład poprzez samoczynnie wyłączanie. Kiedy monitor wyłączy się podczas normalnego użytkowania a kolejne jego włączenie kończy się ponownym zanikiem obrazu lub gdy na ekranie pojawią się zakłócenia lub nieprzyjemny swąd spalenizny, natychmiast należy wyłączyć monitor i skontaktować się z serwisem. Praca na uszkodzonym sprzęcie pogłębia usterkę co wiąże się zawsze z większym kosztem usługi a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do powstania pożaru.

13 AUTOR: Kamil Domański II cm Źródło:


Pobierz ppt "Uszkodzenie monitora:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google