Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: Iwona Kowalik Wrzesień 2005

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: Iwona Kowalik Wrzesień 2005"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: Iwona Kowalik Wrzesień 2005
BUDOWA KOMPUTERA Opracowała: Iwona Kowalik Wrzesień 2005

2 Prezentacja pomoże wam zapoznać się z elementami komputera.

3 PŁYTA GŁÓWNA Płyta główna to podstawowy podzespół jednostki centralnej. Stanowi najważniejszy element całego komputera. Za jej pośrednictwem odbywa się wzajemna komunikacja pomiędzy poszczególnymi zainstalowanymi na komputerze urządzeniami. Od jej rodzaju zależy jakimi możliwościami rozbudowy będzie dysponował komputer, jakie urządzenia będzie mógł obsługiwać. Płyta główna decyduje także o wyborze komponentów z jakimi będzie mógł współpracować komputer- rodzaj procesora, pamięci, kart rozszerzających czy obudowy. Na płycie głównej są umieszczone różne układy elektroniczne, m.in. Procesor, pamięć RAM, pamięć BIOS-u, chipset, gniazda (tzw. sloty) kart rozszerzeń.

4 Części płyty głównej

5 PROCESOR Procesor (CPU- centralna jednostka wykonawcza) to układ scalony, którego działanie polega na wykonywaniu instrukcji programów. Procesor ma za zadanie przetwarzać i wykonywać typowe operacje arytmetyczno logiczne, jakie dochodzą do niego poprzez pamięć operacyjną, a ilość takich operacji waha się w granicach od kilkuset do milionów na sekundę. Powszechną miarą czasu działań, wykonywanych przez procesory są mikrosekundy (0, s) i nanosekundy ( 0, s), czyli milionowe i miliardowe części sekundy. Procesor odpowiada za sprawne wykonywanie praktycznie wszystkich operacji, jakie wykonuje jednostka centralna i nadzoruje pracę pozostałych podzespołów. Podstawowym parametrem procesora jest częstotliwość taktowania zegara. Dziś spotykamy procesory taktowane zegarem 3 GHz (GigaHerze).

6 PAMIĘĆ Pamięć jest niezbędna do działania komputera. Pamięć komputerów dzielimy na dwa rodzaje: krótkotrwałą (RAM) i długotrwałą (ROM). Pamięć RAM to układy elektroniczne, w której przechowywane są dane podczas pracy komputera. Za każdym razem, gdy uruchamiamy aplikację lub otwieramy plik - dane i pliki odczytane z twardego dysku są kopiowane do pamięci RAM. Wszystkie uruchamiane programy są wczytywane najpierw do pamięci RAM. Dopiero z niej są przesyłane do procesora.

7 W pamięci RAM są przechowywane: kod systemu operacyjnego, kody działających programów, dane dla programów. Do pamięci RAM ma bezpośredni dostęp karta graficzna. Z RAM informacje są przesyłane do urządzeń wyjściowych. Zawartość tej pamięci ginie po wyłączeniu zasilania. Parametrem pamięci RAM jest jej pojemność mierzona w MegaBajtach (MB) oraz częstotliwość, z jaką pracuje (mierzona w MegaHerzach- MHz). Gdy pamięci operacyjnej jest zbyt mało, komputer zapisuje niemieszczące się w niej dane na dysku twardym, co spowalnia jego pracę. Wszystkie dzisiejsze komputery są dodatkowo wyposażone w pamięć podręczną zwaną niekiedy caschem. Tą dodatkową pamięć instaluje się dlatego że prędkość działania procesorów zwiększyła się do tego stopnia że zwykła pamięć RAM stała się dla procesorów zbyt powolna. Super szybkie pamięci podręczne casch zwiększają wydajność komputera, odczytując dane z wyprzedzeniem i próbując przewidzieć, jakie dane procesor będzie pobierał z pamięci RAM. Procesory Pentium II mają oba rodzaje pamięci na płytkach procesora.

8 BIOS to program zapisany w pamięci ROM płyty głównej oraz innych urządzeń, takich jak karta graficzna. W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takim jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. W komputerze mamy jeszcze tzw. pamięć CMOS. Jest to ulotna pamięć w której przechowywane są ustawienia BIOS'u. Aby dane które się w niej znajdują, nie były tracone w chwili wyłączenia komputera, ciągły dopływ prądu zapewnia jej bateria znajdująca się na płycie głównej, to właśnie dzięki niej twój komputer zawsze wie która jest aktualnie data i godzina. Aby sprawdzić w jaką pamięć RAM jest wyposażony komputer można kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer i wybrać Właściwości.

9 DYSK TWARDY   Dyski magnetyczne (dyski twarde) są elementami komputera zwykle umieszczanymi poza płytą główną i stanowią tzw. pamięć masową komputera. Umożliwiają one przechowywanie ogromnych ilości informacji, również po wyłączeniu zasilania. Dysk twardy (Hard Disk), to zamknięty w hermetycznej obudowie nośnik danych, składający się z 2, 8 a czasem i więcej wirujących talerzy, wykonanych najczęściej ze stopu aluminium lub specjalnego szkła i pokrytych z obu stron bardzo cienką warstwą magnetyczną, na której zapisywane są dane.

10 Każdy talerz posiada osobną głowicę odczytująco -zapisującą, która unosząc się nad jego powierzchnią na cienkiej poduszce powietrznej, w odległości ułamków mikrometra powoduje odczyt lub zapis danych. Programy komputerowe stają się coraz nowocześniejsze, a tym samym potrzebują więcej miejsca na dysku twardym. Praktycznie każdy program przeznaczony do poważniejszych zastosowań wymaga instalacji na dysku twardym. Tradycyjnie, dysk twardy montuje się przy przedniej ściance wewnątrz obudowy komputera. Obecnie, dzięki małym gabarytom, można go umieszczać w specjalnej obudowie, która umożliwia szybkie przenoszenie z jednego komputera do innego. Taki dysk jest bardzo łatwy w montażu, gdyż wsuwa się go w odpowiednie miejsce w przedniej ściance komputera zwane „kieszenią”. Na przedniej ściance komputera znajduje się dioda sygnalizująca pracę dysku.

11 CHIPSET Jest to zestaw układów scalonych kontrolujących działanie podzespołu. Na przykład chipset płyty głównej kontroluje przepływ danych pomiędzy poszczególnymi podzespołami podłączonymi do płyty głównej takimi jak: dyski twarde, porty (np. USB), pamięć RAM, gniazda rozszerzeń.

12 KARTA GRAFICZNA Karta grafiki to specjalna karta rozszerzająca znajdująca się obecnie w każdym komputerze osobistym, która służy do przetwarzania obrazu oraz do zapewniania współpracy z urządzeniami graficznymi takimi jak monitor. Jest wyspecjalizowanym układem wyposażonym we własny procesor graficzny.

13 KARTA DŹWIĘKOWA Karta dźwiękowa jest specjalnym urządzeniem znajdującym się na ogół wewnątrz komputera, najczęściej w postaci karty rozszerzenia. Jest układem odpowiedzialnym za nagrywanie i odtwarzanie muzyki, głosu i innych dźwięków. Karta dźwiękowa jest potrzebna aby np. wykorzystać napęd CD-ROM do odtwarzania płyt kompaktowych, pracować z programami multimedialnymi, do odtwarzania skomplikowanych dźwięków, nagrywania głosu, połączeń z urządzeniami MIDI, a w przypadku karty z tunerem radiowym można nawet słuchać radia. Większość kart wykorzystuje funkcje MIDI, które są niezbędne do gier i aplikacji odtwarzających dźwięki. Numery 16, 32 lub 64, które są często częścią nazwy karty, nie odnoszą się do bitów, ale do liczby głosów, które karta może odtwarzać równolegle. Im więcej głosów tym lepsza jakość dźwięku.

14 KARTA SIECIOWA Jeśli mamy do dyspozycji więcej niż jeden komputer, możemy stworzyć tzw. sieć. Komputery połączone w sieć mogą dzielić pliki, drukarki, a nawet modemy gdzie za pomocą specjalnego oprogramowania można korzystać z Internetu (server proxy). Aby to zrealizować potrzebna jest właśnie karta sieciowa. Najbardziej popularne są karty PCI, ale jeżeli nie mamy już wolnego gniazda dostępne są również wersje ISA. Niezależnie od typu istnieją dwa rodzaje kart: o prędkości 10 MB/s i 10/1 00 MB/s. Dwa komputery można połączyć przy pomocy dwóch kart sieciowych i krosowanego kabla.

15 KARTA MODEMOWA Jest to wyspecjalizowany układ, który odpowiada za funkcje komunikacyjne. Umożliwia łączenie z innymi komputerami za pomocą sieci telefonicznej oraz łączenie z Internetem. Modem nie musi być wbudowany w komputer, może być dokupiony jako dodatkowe urządzenie zewnętrzne połączone z komputerem specjalnym kablem. Modem zewnętrzny

16 A TERAZ CZAS NA ROZRYWKĘ!

17

18

19

20 DZIĘKUJĘ!


Pobierz ppt "Opracowała: Iwona Kowalik Wrzesień 2005"

Podobne prezentacje


Reklamy Google