Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Józef Bułatowicz wydarzeń historycznych. 

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Józef Bułatowicz wydarzeń historycznych. "— Zapis prezentacji:

1 Józef Bułatowicz wydarzeń historycznych.  Józef Bułatowicz tworzy już ponad 40 lat. Jest  wnikliwym obserwatorem życia codziennego, w swojej twórczości zwra-ca szczególną uwagę na momenty ważne i przełomowe. Najbardziej znany jest z utworów krótkich, zwięzłych takich jak fraszki i aforyzmy, ale nie tylko... Ważnym tematem twórczości poety jest także miasto Wyszków i jego okolice. W jego dorobku poetyckim znalazły się pozycje poświęcone miastu, w którym mieszka do dzisiaj, jak również miejscom związanym z naszym regionem.

2 Wyszkowskie kwiatki   W 1987 roku została wydana książka Józefa Bułatowicza pt. "Wyszkowskie kwiatki". Auto zawarł w niej fraszki dotyczące Wyszkowa i realiów obserwowanego przez poetę życia codziennego  "PRZEŚWIADCZENIE WYSZKOWIANINA" Świat spoczywa na mojej głowie, gdyż środek świata jest w Wyszkowie. "MIASTO I GMINA WYSZKÓW" Z trudnością rozróżniam, więc mi rzednie mina, gdzie się kończy miasto, a gmina zaczyna.

3 c.d. "CO SŁYCHAĆ?" - Powiedz, co słychać w pięknym Wyszkowie? - To, czego głośno nikt nie wypowie. "Z FRONTU WYCHOWAWCZEGO" Szkoła o pomoc domu woła. Dom odpowiada: - Od czego szkoła! "WYSZKÓW" Wiąże ręce Ostrołęce. "LOJALNOŚĆ OJCA MIASTA" Jeżeli nad Narwią dadzą pozwolenie, to ja migiem Wyszków z Warszawą ożenię.

4      W tomiku "Wietrznym piórem" Józef Bułatowicz wiele utworów poświęca rodzinnym stronom, miejscom, w których się wychował, gdzie spędził dzieciństwo. Małą Ojczyzną Józefa Bułatowicza jest Nowa Pecyna, czyli miejscowość, w której się urodził (okolice Wyszkowa). W utworze pt. "Rodzinna wieś" opisuje Nową Pecynę jako miejsce, w którym można odpocząć, "gdzie dla życia żyją ludzie".

5 "Rodzinna wieś" Jeśli Bóg chce po dziennym trudzie
w kąt świata iść na odpoczynek, tam, gdzie dla życia żyją ludzie, to wybiera Nową Pecynę. Nieregularny wielokropek wzdłuż krętej linii Wymakracza pulsując kolorami ziemi ludziom i sprawom czas wyznacza.

6 Babcie zmalały i pobladły
Babcie zmalały i pobladły. Tam pamięć chętnie się wyrywa i hasa z dziećmi roześmiana a zegar zaraz ją przyzywa: - Przyszłością musisz żyć, kochana.                                              1984 Tam, ciszą możesz się zawinąć, niby muślinem strojna panna i ze skowronkiem w chmurach płynąć, i śpiewać razem z nim - hosanna. Strzechy w mrok wywiał podmuch jutra, strzygi i baśnie w las zapadły, jak młodzi w miasta. Bezpowrotnie.

7 Wymakracz Wymakraczowi poświęcił kilka utworów, m. in. "Do przyjaciela". Autor zwraca się bezpośrednio do Wymakracza, nazywając go swoim przyjacielem :                                    " pamiętasz ten czas Wymakraczu gdy niczym rozbawiony chłopiec kluczyłeś zakolami niezmordowany slalomisto..." w Pecynie narodziła się jego miłość do natury. Rzeczka Wymakracz, przepływająca przez rodzinną miejsco-wość, była według Poety "świetlicą, domem kultury, uczyła wrażliwości, współżycia z przyrodą".

8 Liwiec Józef Bułatowicz. powiedział, że drugą rzeką w jego życiu jest Liwiec, któremu także poświęca wiersz pt. "Nie tylko o Liwcu". O jego przywiązaniu do Liwca świadczą słowa: " ... lecz za Wymakraczem teraz już nie płaczę bo przy mnie płynie Liwiec" Wiersze te świadczą, że przyroda, rodzinne strony są obecne w twórczości Józefa Bułatowicza.

9 Książki autorskie 1. "Fraszki i myśli" - zeszyt literacki, str. 16, Klub Literacki "Narew" 2. "Amorałki" - fraszki, str. 88, Klub Literacki "Narew" w Ostrołęce przy Warszawskim oddziale ZLP, Ostrołęka 1984 r. 3. "Motylek ze szpilek" - fraszki, str. 80, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987r. 4. "Wyszkowskie kwiatki" - fraszki, str. 88, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987 r. 5. "Kąt widzenia" - aforyzmy, str. 110, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1990 r. 6. "Wątpię więc myślę" - aforyzmy, str. 136, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1998 r.

10 c.d. 7. "Zezem o kobietach" - aforyzmy, str. 160, Wydawnictwo "Europa", Wrocław 2001 r. 8. "Echa myśli, echa zdarzeń" - wiersze, str. 166, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2002 r. 9. "Wyszkowskie impresje" - wiersze, str. 220, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2002 r. 10. "Myślą, piórem i bułatem" - aforyzmy, str. 354, Wydawnictwo "Antyk", Kęty 2004 r. 11. "Z lotu fraszki" - fraszki, str. 250, Wydawnictwo "Ston 2", Kielce 2004 r. 12. "Zezem o mężczyznach" - aforyzmy, str. 160, opracowanie złożone w wydawnictwie "Miniatura", Kraków 2006 r. 13. "Wietrznym piórem" - wiersze, SO  LSW, Warszawa 2005 r. 14.”Sonety z podróży” - sonety 15. „Moja limeryczność” - limeryki

11 Opracowania 1. "Małżeństwo na wesoło" - antologia humoru, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa - 1 wydanie 1986 r. , 2 wydanie 1987 r., str. 128; Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa - 3 wydanie r., 4 wydanie r., str. 200; Książka i Wiedza, Warszawa - 5 wydanie, 2001 r. str. 210, /wybór i opracowanie, wstęp/. 2. "Pegaz na biegunach" - humor z zeszytów szkolnych, str. 158, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1989 r. /wybór i opracowanie/. 3. "Szkoła na wesoło" - antologia humoru, str. 160, Polska Oficyna Wydawnicza BGW - 1 wydanie r., 2 wydanie r. /wybór, opracowanie i wstęp/. 4. "Zdrowie na wesoło" - antologia humoru, str. 224, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1995 r. /wybór, opracowanie, wstęp/.

12 c.d. 5. "Wojsko na wesoło" - antologia humoru, str. 230 , Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1995 r. /wybór, opracowanie, wstęp/. 6. "Fraszki z flaszki" - antologia bachiczna, str. 92, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1997 r. /wybór, opracowanie, wstęp/. 7. "Kobiety na wesoło"- antologia humoru, str. 160, Wydawnictwo "Europa", Wrocław - 1 wydanie r., 2 wydanie r., 3 wydanie r. /wybór/. 8. "Mężczyźni na wesoło" - antologia humoru, str. 176, Wydawnictwo "Europa", Wrocław - 1 wydanie 1999r., 2 wydanie r., 3 wydanie r. /wybór/. 9. "Rodzinka na wesoło" - antologia humoru, str. 144, Wydawnictwo "Europa", Wrocław 1999 r. /wybór/.

13 c.d. 10.  "Z kobietą nie ma żartu" - antologia fraszki, str. 336, "Książka i Wiedza", Warszawa 2000r., /wybór i opracowanie/. 11. "Fraszki polskie" - antologia fraszki / /, str. 536, Wydawnictwo "Antyk", Kęty 2002 r. /wybór, opracowanie, wstęp/. 12. "Z fraszką przez stulecia /XV - XX/" - antologia fraszki, str. 950, Wydawnictwo "Antyk", Kęty 2004 r., /wybór i opracowanie/.

14 Z anegdot „Bernard Shaw prosi w piekarni o dwukilogramowy bochenek chleba. Po otrzymaniu waży go przez chwilę w ręku i powiada: - Za mało - Nic nie szkodzi – odpowiada piekarz – będzie lżejszy do niesienia Shaw nic nie mówi, kładzie szylingi na ladzie i wychodzi. - to pomyłka!- woła piekarz – Należą mi się jeszcze dwa pensy. - Nic nie szkodzi – powiada na to Shaw – łatwiej będzie panu policzyć.”

15 Sonety z podróży To poetycki plon wielu podróży poety

16 Humor z zeszytów szkolnych
Odyseusz zrzucił z siebie żebraczy strój i stanął w całej swojej okazałości przed przerażonymi zalotnikami. Dedal potrafił różne rzeczy, więc pewnego dnia żona Minosa urodziła dziecko. Kreon sprawił Eteoklesowi huczny pogrzeb. Jednym z filozofów greckich był Demokryt z Abwery. Chłop wolał iść gdzieś pod drzewo, byle nie robić u pana. Chłop był wyciskany przez pana. Na obrazie Chełmońskiego widzimy chłopa i woły, stoją bosi, ubrani w siermięgi i przepasani krajkami. Podczas burzy babcia wystawiła święty obraz, aby piorun uderzył w niego, a nie w dom. Gospodyni doiła krowę i ryczała wniebogłosy. Zamożni chłopi nigdy nie wychodzili za mąż za biednych, tylko za siebie. Dzieci nie miały od dawna w ustach bochenka chleba. Dziedziczność pozwala wyjaśnić, dlaczego skoro dziadek i ojciec nie mieli dzieci, to i my będziemy bezdzietni.

17 c.d. Jeżeli człowieka porazi prąd elektryczny, należy go wyciągnąć z kontaktu i zakopać w ziemi. W Australii dotkliwie odczuwa się brak rąk do pracy i dlatego jest mały przyrost naturalny. Ludzie pierwotni mieli narządy z kamienia. Aby ustrzec tasiemca przed chorobami, należy często myć ręce. Człowiek jest ssakiem, bo nie znosi jajek, a jeśli, to je zjada. Kogut był własnością Marka, który piał codziennie na pobudkę. Papuga potrafi mówić nawet takie wyrazy, których człowiek nie powtórzy. Kochanowski stara się uderzyć w najczulsze miejsca szlachcica. Pasek dobrze czuł się na wsi, lubił zwierzęta i dlatego się ożenił. Krasicki opisał w bajkach charaktery ludzkie. Są to zwierzęta.

18 c.d. Po pierwszym rozbiorze Krasicki zostaje przyłączony do Prus.
Kajetan Koźmian przez 25 lat gładził swój język. Poeta urodził się częściowo w Zaosiu, a częściowo w Nowogródku. Mickiewicz spotykał wielu ludzi, od których zawsze coś wynosił. Słowacki był wątły, bo odziedziczył płuca po ojcu. Wiersze, które pisała Konopnicka, przedstawiały obraz nędzy i rozpaczy. Przykładem ludzkiej bezmyślności jest nowelka Prusa. Reymont zrósł się z lasem na wieki. Makbet, zabijając Duncana, nadużył trochę jego zaufania. Robinson z Piętaszkiem wkrótce zaludnili bezludną wyspę. Gaudenty wziął kropidło, zakropił mu oczy i członkiem uderzył w czoło. Cnota zatopionych kobiet i dzieci pływała po jeziorze Świteź w postaci białych lilii. Grażyna była piękna i wygląd zewnętrzny miała identyczny jak u mężczyzny.


Pobierz ppt "Józef Bułatowicz wydarzeń historycznych. "

Podobne prezentacje


Reklamy Google