Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GIBRALTAR.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GIBRALTAR."— Zapis prezentacji:

1 GIBRALTAR

2 Biały (podwójnej szerokości)
Flaga: Dwa poziome paski: Biały (podwójnej szerokości) Czerwony Herb: Zamek, Klucz

3

4 Gibraltar to skalisty półwysep na południowym wybrzeżu
Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki. Gibraltar jest autonomicznym terytorium Zjednoczonego Królestwa. Na Gibraltarze brytyjskiego monarchę reprezentuje gubernator, który przy pomocy Rady Gibraltaru zajmuje się polityką zagraniczną, obroną i bezpieczeństwem.

5 Lotnisko na Gibraltarze
Pas startowy usytuowany jest w poprzek ulicy gdyż ze względu na piaszczyste podłoże nie można było tu zbudować tunelu drogowego. Pas startowy ma 2000 m i wchodzi na ok. 1 km w głąb zatoki.

6 Gdy ma startować lub lądować samolot drogę zamykają szlabany dokładnie takie same jak na przejazdach kolejowych (jest to najprawdopodobniej jedyny taki przypadek na świecie).

7 Na pierwszym planie Gibraltar,w oddali hiszpańska miejscowość La Línea de la Concepción

8 Powierzchnia Gibraltaru wynosi 6,5 km². Mieszka tu 28 875 osób.
Gibraltar graniczy na lądzie z hiszpańskim miastem La Línea de la Concepción, od którego oddziela je zdemilitaryzowana strefa neutralna, Powierzchnia Gibraltaru wynosi 6,5 km². Mieszka tu osób. Gibraltar jest jednym z najgęściej zaludnionych terytoriów świata – ok mieszkańców na 1 km²

9 Przejście graniczne między Hiszpanią a Gibraltarem

10 Ratusz przy John Mackintosh Square.

11 Convent, rezydencja gubernatora Gibraltaru od 1728 r

12 Castle Street

13 Rzymsko-katolicka katedra ,Cathedral of Saint Mary the Crowned

14 Cathedral of the Holy Trinity, kościół anglikanski.

15

16 Mury obronne Charles V Wall

17

18 Grand Casemates Square

19 Prezentacja przed twierdzą

20 Stanowiska artylerii na Gibraltarze

21 Gibraltar leży w zasięgu klimatu oceanicznego odznaczającego się łagodnymi zimami i umiarkowanie gorącym latem. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią temperaturą 29°C, a najzimniejszym styczeń z temperaturą 16°C. Temperatura wody w morzu waha się od 14,5°C w styczniu i lutym do 21°C lipcu, sierpniu i wrześniu. Deszcze padają przeważnie między październikiem a kwietniem (przeciętnie 80 dni deszczowych w roku), ze szczególnym nasileniem w listopadzie i grudniu. Słońce świeci średnio od 5,6 godziny w grudniu do 11,2 godziny w lipcu. Ważną rolę w klimacie Gibraltaru odgrywają wiatry, zwane przez miejscową ludność Levantes, Ponientes i Vendavales. Wiatry te stwarzają niekiedy niebezpieczeństwo dla żeglugi na wodach cieśniny.

22 Lokalną ciekawostką klimatyczną są mgły, pojawiające się nad cieśniną od czerwca do sierpnia. Po silnym wilgotnym wietrze wschodnim skłębiają się nad ziemią obłoki i na zachodzie tworzy się zapora mgły. Wtedy w jednej chwili cała skała wraz z miastem zostają spowite przez gęste kłęby.

23

24 Mgły te trwają kilka godzin i ustępują tak samo nagle jak się pojawiły
Mgły te trwają kilka godzin i ustępują tak samo nagle jak się pojawiły. Hiszpanie patrząc wtedy ze swojego słonecznego wybrzeża mówią, że Anglicy wycisnęli swoje piętno nawet na klimacie Gibraltaru. Jeden z hiszpańskich poetów nazwał tę mgłę "pocałunkiem przesłanym przez Londyn swej kolonii".

25 Główny pasaż handlowy miasta Znajduje się tu wiele sklepów z tanimi rzeczami

26 Pub na Main Street

27

28 na szczyt Skały (The Rock)
Przy końcu Main Street, znajduje się kolejka linowa, którą można dotrzeć na szczyt Skały (The Rock)

29 Kolejka została zbudowana przez Van Rolla, Szwajcara w roku 1966
i zmodernizowana w 1986 roku.

30 Ze szczytu Skały Gibraltarskiej, czyli The Top of the Rock.
rozciąga się fantastyczny widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas. Wcześniej kolejka zatrzymuje się w połowie wysokości, w tzw. punkcie Apes'Den (Jaskini Małp), gdzie można przyjrzeć się słynnym magotom.

31 Wysoka na 426 m n.p.m wapienna Skała Gibraltarska.
Od zachodu porośnięta jest "lasem" składającym się głównie z sosny kamienistej i dzikiej oliwki, a od wschodu gwałtownie spada do morza. W skale znajduje się ok. 48 km korytarzy (więcej niż długość dróg na powierzchni) wydrążonych głównie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obecnie w związku z trudnościami komunikacyjnymi część tuneli udostępniono mieszkańcom jako arterię, dzięki czemu mogła powstać droga dookoła półwyspu. Atrakcją jest też 78 jaskiń,

32 W czasie wojny jaskinie służyły za schrony, Obecnie w głębi skały znajdują się zbiorniki magazynujące deszczówkę w specjalnych łapaczach o pow. ponad 10 ha. Gibraltar nie posiada źródeł powierzchniowych wody, a woda podziemna nie nadaje się do celów spożywczych.

33 Największa jaskinia, Saint Michael's Cave została zamieniona
na salę koncertową dla tysiąca osób,

34 W jaskinii Lower Saint Michael's Cave odkrytej w 1942 r
znajduje się podziemne jezioro.

35 Terytorium Gibraltaru jest jedynym
w Europie miejscem występowania makaków na wolności. Populacja żyjąca tutaj, liczy ok. 200 osobników. Pochodzenie ich na Gibraltarze, nie zostało wyjaśnione . Być może zostały przywiezione przez Maurów jako maskotki domowe albo sprowadzone w XVIII wieku przez brytyjskich żołnierzy. Gibraltarskie małpy, są bardzo uciążliwe. Potrafią wyrządzić wiele szkód. Mieszkańcy nie zostawiają otwartych okien z obawy, że coś ukradną. Macaca sylvanus

36 Małpy są bardzo złośliwe, wyrządzają wiele szkód, robiąc wypady nawet do centrum.
W czasie Pierwszej Wojny Światowej zostało utworzone specjalne stanowisko "małpiego" oficera mającego za zadanie interweniować w razie ataków tych zwierząt, kontrolować je i dokarmiać dwa razy dziennie. Później zostały one wciągnięte formalnie na listę miejscowego garnizonu, przez co podlegają bezpośrednio dowódcy gibraltarskiego pułku i przysługuje im leczenie w Królewskim Szpitalu Marynarki. Oprócz małp z ssaków można spotkać tu króliki oraz parę lisów i borsuków.

37 z małpami, które są przyzwyczajone do obecności ludzi,
Stanowią one ogromną atrakcję turystyczną wielu turystów robi sobie zdjęcia z małpami, które są przyzwyczajone do obecności ludzi,

38 Należy jednak pamiętać, że potrafią ukraść np
Należy jednak pamiętać, że potrafią ukraść np. telefon, czy wyrwać torebkę.

39 Miejscowa legenda głosi, że gdyby makaki zniknęły, Gibraltar przestałby należeć do Wielkiej Brytanii.

40 murów fortyfikacyjnych, The Tower of Homage oraz stróżówki.
Moorish Castle (pol. zamek Maurów) - fortyfikacja na Gibraltarze stworzona z rozmaitych budynków, bram, murów fortyfikacyjnych, The Tower of Homage oraz stróżówki. Część Moorish Castle jest obecnie zajmowane przez więzienie. Zamek jest jedną z największych atrakcji na Giblartarze i został umieszczony na rewersie 5 funtów gibraltarskich.

41 The Tower of Homage (Wieża Hołdu) pozostałość po zamku Maurów wybudowanego w 1068 roku i kilka razy przebudowanego, zwłaszcza w XIV w.

42 Moorish Castle - Budowla jest bardzo dobrze widoczna ze względu na efektowną konstrukcję oraz dominującą i strategiczną pozycję

43 Brama, Referendum Gates

44

45 Meczet

46 Tablica pamiątkowa na Gibraltarze

47

48 Niektóre znaczki pocztowe Gibraltaru

49 (np. hiszpańskie miasto Tarifa)
Europa Point – powszechnie znany jako najdalej na południe wysunięty punkt Europy, w rzeczywistości dalej na południe znajduje się dość duży obszar Hiszpanii (np. hiszpańskie miasto Tarifa)

50 Hymn Gibraltaru oprac.na podst.WEB – jokoretsina


Pobierz ppt "GIBRALTAR."

Podobne prezentacje


Reklamy Google