Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obszary zainteresowań informatyki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obszary zainteresowań informatyki"— Zapis prezentacji:

1 Obszary zainteresowań informatyki
oprac.: Jarek Skłodowski

2 Działy informatyki Póki co, maszyny nie są mądrzejsze od ludzi, ale na pewno są od nich znacznie sprawniejsze i dokładniejsze, mogą nas ich zastąpić wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie w długim czasie powtarzalnych operacji. Najważniejsze zadania informatyków skupiają się wokół kilku głównych dziedzin: teorii obliczeń, kryptografii, sztucznej inteligencji, eksploracji danych informatyki kwantowej.

3 Działy informatyki informatyka kwantowa próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak do przesyłania oraz obróbki informacji wykorzystać układy kwantowe (pracujące w oparciu o fale światła), eksploracja danych polega na badaniu szeroko pojętych metod wnioskowania oraz systematyzowania wiedzy, bada reguły postępowania, które uznalibyśmy za inteligentne, tzw. sztuczna inteligencja, kryptografia zajmuje się opracowaniem metod zabezpieczenia danych przed dostępem nieuprawnionych osób na różnych etapach ich obróbki, składowania i przesyłania, teoria obliczeń bada, które problemy w ogólności da się rozwiązać za pomocą komputera (niektórych z założenia nie da się rozwiązać w skończonym czasie) i szuka jak efektywnych algorytmów, które dawałyby akceptowalne ich rozwiązania.

4 Trzy filary informatyki
Jeśli utożsamiasz informatyka z programistą, to jesteś w błędzie. Programowanie polega opracowaniu sekwencji kodów, które komputer potrafiłby zinterpretować, a więc ściśle wiąże się z konkretną maszyną. Początki informatyki odnajdujemy w XVIII wieku, gdy o żadnych maszynach nikt jeszcze nie słyszał. Programowanie jako dziedzina tzw. inżynierii programowania, która zajmuje się tworzeniem sztucznych języków, automatycznym dowodzeniem twierdzeń i złożonością obliczeniową algorytmów.

5 Początki informatyki Historia współczesnej informatyki zaczęła się w latach czterdziestych XX wieku. W tym czasie pojawiły się pierwsze kalkulatory, które powstały z potrzeby zmechanizowania procesu deszyfracji niemieckich meldunków zapisywanych za pomocą maszyny zwanej Enigmą. Niektórzy uważają jednak, że początków informatyki należy szukać w czasach, gdy nacinano kości bądź gałęzie w celu zliczania powtarzalnych czynności czy obiektów.

6 Czym zajmuje się informatyka
Informatyka zajmuje się informacjami na każdym etapie ich „życia”: ich gromadzeniem, przesyłaniem, przetwarzaniem, interpretowaniem. Podział na dwa nierozerwalne obszary: ten dotyczący sprzętu (ang. hardware), ten zajmujący się oprogramowaniem (ang. software).

7 Algorytmy Wiele sił i środków informatycy poświęcają obmyślaniu algorytmów — algorytmice. Wśród algorytmów najważniejsze są tak zwane algorytmy efektywne, dzięki którym możliwe jest rozwiązanie zadania przed końcem świata, w akceptowalnym czasie. Prócz nich istnieją również algorytmy zwane heurystycznymi, które pozwalają na znalezienie przybliżonego rozwiązania, w przypadku gdy brak innych metod a tradycyjne okazują się nieefektywne.

8 Obszary zainteresowań informatyki

9 Technologia informacyjna
Technologia informacyjna, inaczej teleinformatyka, jest szerszym pojęciem niż informatyka, gdyż zajmuje się wykorzystaniem tej ostatniej w połączeniu z innymi dziedzinami nauki i techniki. Dostarcza narzędzi, które umożliwią pozyskiwanie danych, a następnie poddanie ich obróbce, selekcjonowaniu, analizowaniu, zarządzaniu, przetwarzaniu i oczywiście transmisji. Zajmuje się zastosowaniem informatyki w społeczeństwie informacyjnym.

10 Społeczeństwo informacyjne
Terminem społeczeństwo informacyjne jest określany kolejny etap rozwoju cywilizacyjnego ludzkości następujący bezpośrednio po etapie społeczeństwa przemysłowego. Na tym etapie takim samym towarem jak dobra materialne staje się niematerialna przecież informacja, a znaczna część obywateli takiego społeczeństwa jest zatrudniona w obszarach gospodarki związanych z szeroko rozumianą produkcją i przetwarzaniem.

11 Era post-PC Stoimy u progu nowej ery zdominowanej przez niewielkie wszechstronne urządzenia przenośne. Od początku XXI wieku można dostrzec wyraźny rozkwit mobilnych urządzeń teleinformatycznych. Od lat spada sprzedaż komputerów stacjonarnych przy jednoczesnym wzroście sprzedaży laptopów (ang. lap — kolana, top — na wierzchu), netbooków (ang. net — sieć, book — książka; tańsza, mniejsza i lżejsza odmiana laptopa, przeznaczona głównie do korzystania z usług internetowych), palmtopów (ang. palm — dłoń), a ostatnio smartfonów (ang. smart — sprytny). Na naszych oczach dokonuje się przewrót w sposobie korzystania z komputerów. Komputer zaczyna się obecnie kojarzyć z czymś, co nosimy w torbie lub kieszeni, i służy nam głównie do komunikacji i cyfrowej rozrywki.

12 Era post-PC Mówi się o tym, że era komputera osobistego — w znanej nam dotychczas formie peceta głównie opartego na architekturze procesorów Intel — dobiegła końca 27 maja r. Według danych giełdowych w tym dniu firma Apple (producent popularnych przenośnych iPodów, iPhone’ów i iPadów) swoją wartością rynkową wyprzedziła dotychczasowego lidera IT — Microsoft. Stała się w ten sposób najbardziej wartościową firmą w tej branży na świecie.

13 Pytania Wymień 10 prac, w których nie widzisz przesłanki do zastosowania w nich komputera i jego oprogramowania. Podaj przykłady działań, w których nie widzisz miejsca na wykorzystanie IT? Opisz, jakie cechy Twoim zdaniem będzie posiadał komputera za lat 10.


Pobierz ppt "Obszary zainteresowań informatyki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google