Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Asia Tas. Nie można powiedzieć, że siatkówka jest dyscypliną starą. Nie jest również najmłodszą. Została stworzona pod koniec XIX wieku w Stanach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Asia Tas. Nie można powiedzieć, że siatkówka jest dyscypliną starą. Nie jest również najmłodszą. Została stworzona pod koniec XIX wieku w Stanach."— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Asia Tas

2 Nie można powiedzieć, że siatkówka jest dyscypliną starą. Nie jest również najmłodszą. Została stworzona pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych przez Williama Morgana, nauczyciela wychowania fizycznego w YMCA- katolickiej szkole dla młodzieży płci męskiej. Pierwszy mecz rozegrano w 1896 roku na boisku tejże placówki. Oczywiście zasady rządzące grą były wówczas zupełnie inne.

3 używano cięższej piłki ( ważyła aż 340 g). Nie obowiązywał również system rotacji zawodników- ci specjalizowali się w grze na swoich pozycjach. Mniejsza była również liczba graczy- początkowo w każdej drużynie mogło ich występować po pięciu. Podczas spotkania grę, którą na początku nazywano minonette przemianowano na volley- ball. Nazwa ta przekształciła się potem w Voleyball i tak też gra jest nazywana do dziś.

4 Mecze rozgrywane są w hali na boisku o wymiarach 18 x 9 metrów oraz strefie wolnej o szerokości przynajmniej 3 metrów wokół boiska właściwego.

5 Każda drużyna składa się z 12 zawodników, wśród których wyznaczony musi być kapitan oraz zawodnik Libero. Oprócz zawodników w meczu bierze udział trener, jego asystent, masażysta oraz lekarz. Zawodnicy rezerwowi znajdują się na ławce rezerwowych lub w strefie rozgrzewki. Wszyscy zawodnicy noszą ten sam strój, w tych samych kolorach i oznaczeniach, ale innych numerach. Kontrastowy strój nosi tylko Libero.

6 Siatkówka w czasie I wojny światowej dotarła dzięki instruktorom YMCA(Young Mens Christian Association) czyli Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Mężczyzn. Organizując zawody międzyszkolne wprowadzili rozgrywki w nowej dyscyplinie sportu, dzięki czemu siatkówka dala się poznać szerszemu gronu. Pierwszy turniej odbył się w łodzi w 1920r., a rok wcześniej odbył się pierwszy mecz w Warszawie. Pierwsze nazwy zabawy która stała się profesjonalną dyscypliną sportową to m.in. latająca piłka, dłoniówka lub po prostu przebijanka. Pierwszą polską drużyną był AZS Warszawa

7

8 Karierę rozpoczęła w Gwardii Wrocław. Potem przez kilka lat uczyła się i trenowała w Stanach Zjednoczonych, najpierw w College of Southern Idaho, gdzie zdobyła tytuł Mistrza USA i tytuł najlepszej siatkarki kraju w swojej kategorii. Potem trafiła do University of South California, gdzie jej trenerem były szkoleniowiec reprezentacji USA, Mick Haley. Po trzech latach wróciła do rodzimej Gwardii i wraz z tym klubem awansowała do PlusLigi Kobiet. Po sezonie przeniosła się do Muszynianki, z którą zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrza Polski.

9 W kadrze seniorskiej znalazła się po raz pierwszy w 2003 r., powołana przez trenera Niemczyka, ale nie odgrywała tam poważnej roli. Po powrocie z USA Kaczor była jedną z największych gwiazd I ligi, a jej dobrą grę dostrzegł Marco Bonitta, powołując ją do kadry narodowej na Igrzyska w Pekinie. Mimo słabego kolejnego sezonu powołał ją także następny trener kadry Jerzy Matlak, na mistrzostw Europy, które odbywały się w Polsce we wrześniu 2009 r.

10 Gwardia Wrocław1995 – 2005 Idaho Twin Falls2005 – 2006 SC Trojans2006 – 2008 Gwardia Wrocław2008 Muszynianka Muszyna2008 – 2009 River Volley Piacenza2009 – 2010 Muszynianka Muszyna2010 – 2012 Tauron MKS Dąbrowa Górnicza2012 – 2013 Impel Wrocław od 2013

11

12 Od 10 roku życia trenowałam w klubie Gwardia Wrocław, skąd wypromowała się Joanna Kaczor. Jest nie tylko moją imienniczką ale też idolką. Trenował mnie Jerzy Zasęba który był również trenerem Asi gdy zaczynała swoją przygodę z siatkówka. Miałam okazję osobiście ją poznać a nawet przeprowadziła w naszym klubie 2 treningi.

13

14

15


Pobierz ppt "Wykonała: Asia Tas. Nie można powiedzieć, że siatkówka jest dyscypliną starą. Nie jest również najmłodszą. Została stworzona pod koniec XIX wieku w Stanach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google