Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRACA W CHMURZE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRACA W CHMURZE."— Zapis prezentacji:

1 PRACA W CHMURZE

2 CZYM JEST PRACA W CHMURZE?
Praca w chmurze obliczeniowej oznacza pracę z aplikacjami lub usługami, udostępnianymi przez internet, w odróżnieniu od tradycyjnych aplikacji instalowanych lokalnie na komputerze. W większości przypadków do pracy w chmurze potrzeba jedynie przeglądarki internetowej, chociaż niekiedy potrzebna jest instalacja aplikacji dostępowej (np. na smartphonie). Różnica z tradycyjną aplikacją jest taka, że praca w chmurze odbywa się na serwerze, a właściwie w sieci serwerów znajdujących się w jakimś centrum obliczeniowym. Oznacza to, że nasze pliki z danymi trzymane są nie na naszym komputerze, ale na zdalnym serwerze. Również wszelkie przetwarzanie wprowadzanych przez nas danych odbywa się w chmurze zamiast na naszym komputerze. Dzięki trzymaniu danych w chmurze, mamy do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do internetu. Oznacza to, że nie musimy przenosić plików między komputerami oraz pamiętać, która wersja pliku jest ostatnia. Wszystkie pliki znajdują się na serwerach w chmurze, a komputery służą tylko jako punkty dostępu do chmury.

3

4 Dostęp do chmury odbywa się za pomocą kont użytkownika, które pozwalają na weryfikację uprawnień dostępu do chmury. Samo słowo “chmura” stanowi metaforę internetu z uwagi na fakt, że na wielu diagramach obrazujących działanie sieci internet był przedstawiany graficznie jako chmurka. Innymi słowy, aplikacja “działająca w chmurze” to “aplikacja działająca w internecie”.

5 Charakterystycznymi cechami chmury są:
Przechowywanie lub przetwarzanie danych na zdalnym serwerze. Dostęp przez konto użytkownika. Połączenie z internetem podczas pracy. Działanie w przeglądarce internetowej. Jeśli coś działa przez przeglądarkę to na pewno jest to aplikacja działająca w chmurze, ale istnieją też aplikacje działające w chmurze wymagające specjalnej aplikacji. Udostępnianie innym użytkownikom dokumentu do podglądu lub edycji. Komentowanie rezultatów pracy. Narzędzia do komunikacji synchronicznej, np. wideo-czat lub czat tekstowy. Kontrola wersji, pozwalająca cofnąć zmiany wprowadzone przez współpracownika.

6 Dzięki funkcjom wspierania pracy grupowej, chmura pozwala na tzw
Dzięki funkcjom wspierania pracy grupowej, chmura pozwala na tzw. pracę synchroniczną, gdzie kilka osób pracuje jednocześnie nad danym dokumentem, widząc na żywo zmiany, które wprowadzają współpracownicy (w GoogleDocs widać nawet gdzie znajduje się kursor współpracownika). Daje to większe możliwości niż tradycyjna praca asynchroniczna, gdzie każdy pracuje na swojej kopii pliku i po wprowadzeniu zmian wysyła innym aktualną wersję.

7

8 KIEDY MAMY DO CZYNIENIA Z PRACĄ W CHMURZE ?
Przykładem zastosowania funkcji chmury jest dostęp do poczty . W dawnych czasach standardem było korzystanie z oprogramowania klienckiego do odbioru, tworzenia i wysyłania poczty . Przykładami popularnego, używanego nawet dziś oprogramowania są Microsoft Outlook, The Bat lub Mozilla Thunderbird. Wadą tego typu rozwiązań był fakt, że pliki były trzymane lokalnie na komputerze i przy standardowym ustawieniu poczty (pobieranie maili na dysk i usunięcie ich z serwera pocztowego) na każdym komputerze, na jakim pracowaliśmy mieliśmy inne maile. Możliwe było inne ustawienie, tak żeby maile były jedynie pobierane i pozostawiane na serwerze, ale to prowadziło do szybkiego zapchania skrzynki o limitowanej pojemności.

9 Przełom nastąpił, gdy pojawiły się usługi typu Gmail i Hotmail, dające użytkownikowi konto pocztowe dostepne przez przeglądarkę internetową, a jednocześnie na tyle duże, że nie było konieczności usuwania maili. Dzięki osadzeniu poczty w przeglądarce, dostawcy mogli wyświetlać reklamy, co pozwoliło na zaoferowanie większej pojemności niż w przypadku tradycyjnych skrzynek pocztowych. Właśnie ten model pracy to pierwsza masowo stosowana usługa w chmurze, pozwalająca na dostęp do swojej poczty z każdego komputera podłączonego do sieci, nie wymagająca instalacji programów klienckich oraz trzymania plików na lokalnym dysku.

10 PRZYKŁADY PRACY W CHMURZE
POCZTA: APLIKACJE BIUROWE: Dyski sieciowe: Galerie obrazów:

11 PRZYKŁADY PRACY W CHMURZE
GALERIE FILMÓW: PLATFORMY: SERWISY społecznościowe: Edytory graficzne:

12 ZALETY PRACY W CHMURZE Łatwa praca grupowa Dostęp z każdego miejsca
Nie wymaga instalacji oprogramowania Niezależność od systemu operacyjnego Znacznie większe bezpieczeństwo danych Redukcja kosztów

13 WADY PRACY W CHMURZE Ograniczone możliwości w przypadku oprogramowania biurowego Ryzyko awarii Ryzyko zakończenia usługi Nie działa w przypadku awarii sieci Naruszenie prywatności Możliwość zmiany zasad działania usługi

14 BEZPIECZEŃSTWO PRACY W CHMURZE
Uważaj podczas pracy z komputera, do którego mają dostęp inne osoby. Jeśli tak robisz, nigdy nie zapisuj hasła w przeglądarce i pamiętaj o wylogowaniu po zakończeniu pracy. Unikaj pracy na "niepewnych" komputerach. Jeśli to możliwe, unikaj logowania do chmury na komputerach dostępnych publicznie, np. w kafejkach internetowych, ponieważ mogą być zainfekowane tzw. keyloggerem, czyli programem przechwytującym to co się wpisuje na klawiaturze, który umożliwia poznanie nazwy użytkownika i hasła. Uważaj na smartphona, z którego łączysz się z chmurą. W przypadku zagubienia lub kradzieży, zaloguj się jak najszybciej do chmury i zmień hasło. Zainstaluj odpowiednie zabezpieczenia na smartphonie. Dotyczy to sytuacji, gdy logujesz się ze smartphona do chmury, w której trzymasz wrażliwe dane. Istnieje oprogramowanie (np. jako składnik pakietów antywirusowych), które pozwala na zdalne namierzenie, a co ważniejsze - na kontrolę zdalną smartphona. Dzięki temu można np. wydać polecenie kompletnego wyczyszczenia urządzenia ze wszystkich danych użytkownika.

15 PRACA W CHMURZE NA URZĄDZENIACH MOBILNYCH:
Praktycznie wszystkie dostępne na rynku smartphony i tablety dają możliwość pracy z GoogleApps. Ponieważ urządzenia te różnią się systemem operacyjnym, dodatkowymi nakładkami producenta, jak również kolejne wersje systemu moga się różnić znacząco od poprzedniej, nie sposób w tym kursie opisać szczegółowej konfiguracjiGoogleApps dla wszystkich możliwych wariantów sprzętu i oprogramowania. Osoby potrzebujące pomocy z instalacją GoogleApps w systemach Android, iOS, Windows Phone oraz użytkownicy telefonów BlackBerry mogą skorzystać z oficjalnej pomocy Google.

16 ABY UTWORZYĆ DOKUMENT ZBIORCZY:
1.Zaloguj się na profil Google. 2.Kliknij zakładkę „Dysk” na czarnym pasku wzdłuż górnej krawędzi ekranu. 3.Kliknij czerwony przycisk „Utwórz” w lewym górnym rogu ekranu. 4.Z rozwijanej listy wybierz i kliknij opcję „Arkusz” 5.Nadaj nazwę nowemu dokumentowi, klikając pole tytułu w lewym górnym rogu ekranu. 6.Wprowadź listę uczniów i utwórz kolumny z opisem prac do oddania. 7.Kliknij niebieski przycisk „Udostępnij’ w prawym górnym rogu ekranu. 8.W polu „Kto ma dostęp” wybierz opcję „Każdy użytkownik mający link” 9.W polu „Dostęp” wybierz opcję „Może edytować” 10.Kliknij zielony przycisk „Zapisz” w dolnej części okna. 11.Skopiuj link podświetlony na ekranie (CTRL-C). 12.Zatwierdź klikając niebieski przycisk „Gotowe”. 13.Udostępnij uczniom skopiowany link wklejając go na zamkniętej grupie lub wysyłając pocztą elektroniczną.

17 PRZYGOTOWAŁY: Aneta Surman Anna Janik Natalia Sysło Dominika Kuta
KLASA IIIa


Pobierz ppt "PRACA W CHMURZE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google