Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy autorytety są nam potrzebne i dlaczego?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy autorytety są nam potrzebne i dlaczego?"— Zapis prezentacji:

1 Czy autorytety są nam potrzebne i dlaczego?
Wykonali: Julia Lewandowska i Wiktor Kliza

2 Co to jest autorytet? Słowo autorytet ma kilka znaczeń. Podamy teraz kilka przykładów: społeczne uznanie, prestiż osób lub grup bądź instytucji społecznych oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach. osoba lub instytucja ciesząca się uznaniem, mająca kredyt zaufania co do profesjonalizmu, prawdomówności i bezstronności, w ocenie jakiegoś zjawiska lub wydarzenia. w kontaktach międzyludzkich osoba mająca cechy przywódcze, z wysoką inteligencją emocjonalną lub charyzmą.

3 Jakie są symbole autorytetów?
Symbole kojarzone z autorytetem wywołują uległość nawet wobec osoby, która nie jest rzeczywistym autorytetem. Należy do nich ubiór. Autorytety w odpowiedni sposób wyglądają. Sędziowie sądowi mają swoje togi, podobnie jak rektorzy uniwersytetu. Papież posiada swój odpowiedni strój, podobnie policjanci, urzędnicy, dyrektorzy itp. Skłonność do spostrzegania danej osoby jako autorytetu podnosi ubranie danej osoby w: mundur kitel laboratoryjny lub kitel szpitalny Sutannę trzyczęściowy garnitur

4 Wykonane eksperymenty
Eksperyment: Badacz stawał w tłumie przechodniów na skrzyżowaniu, czekających na zielone światło. W pewnym momencie wchodził na jezdnię, mimo że świeciło się światło czerwone. Gdy był ubrany elegancko (trzyczęściowy garnitur, teczka, krawat) więcej osób szło w jego ślady niż gdy był ubrany "zwyczajnie". Eksperyment: Badacz podchodził od przypadkowych osób na ulicy i kazał im wykonywać różne czynności (np. "proszę podejść do tej pani przy aucie i rozmienić jej pieniądze, ponieważ nie ma na parkomat"). Gdy był ubrany w mundur, ulegało mu znacznie więcej osób, niż gdy był ubrany jak zwyczajny przechodzień.

5 Kim dla Polaków są autorytety?
Respondenci, którzy przyznali, że w ich życiu jest osoba uznawana przez nich za wzór, najczęściej (52%) wymieniali rodziców. Co szósty badany (17%), spośród deklarujących posiadanie autorytetów, wskazał postać Jana Pawła II. W dalszej kolejności ankietowani wskazali dziadków (6%), współmałżonków (6%) oraz nauczycieli, profesorów i wychowawców (5%) W sondażu zapytano także o autorytety życia publicznego. Ponad połowa (57%) ankietowanych nie dostrzega w życiu publicznym osób, które można uznać za autorytet. Co trzeci badany (35%) przyznaje, że ma lub miał taki wzorzec.

6 Na pytanie: Kto jest twoim autorytetem? Polacy odpowiadali :

7 Autorytet władzy czy władza autorytetu?

8 Podsumowanie Współczesne autorytety to po prostu fachowcy. Internauci uczestniczący w naszej ankiecie mówią o Leszku Balcerowiczu "Grabski III Rzeczypospolitej", "geniusz strategii monetarnej". Zbigniewa Bońka chwalą za to, że daje sobie radę po zakończeniu sportowej kariery, Normana Daviesa - że przedstawia historię Polski z punktu widzenia Europejczyka, Miltona Friedmana - że dostrzegł, iż proste może być genialne. - Zrywamy ze sztucznymi autorytetami, które wypadało przywoływać, ale które nie miały wpływu na nasze życie, ani publiczne, ani prywatne - uważa Piotr Tymochowicz, specjalista od kreowania wizerunku.

9

10 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Czy autorytety są nam potrzebne i dlaczego?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google