Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE"— Zapis prezentacji:

1 GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
STOP LEKOM! 7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia WHO zwraca szczególną uwagę na zjawisko odporności antybiotykowej a także nadużywanie leków (w szczególności przeciwbólowych) wśród mieszkańców Europy, gdzie Polska niechlubnie znajduje się na szczytach statystyk.

2 GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na powszechne zjawisko nadużywania leków w polskich rodzinach. Z tym problemem stykamy się na co dzień w kontaktach z młodzieżą, która zbyt pochopnie sięga po leki przeciwbólowe.

3 GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Leki przeciwbólowe zapobiegają docieraniu do mózgu informacji o bólu, powodują poprawę samopoczucia, co sprzyja powstawaniu uzależnienia! Prawie 10 tysięcy Polaków trafia rocznie do szpitali z powodu niewłaściwego stosowania leków przeciwbólowych!

4 GIMNAZJUM nr 2 w Rumi – SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
PRZYCZYNY? wolimy leczyć się sami; nie ufamy lekarzom; nie wiemy gdzie szukać pomocy… … dlatego na własną rękę kupujemy leki OTC (dostępne bez recepty). Właśnie w ten sposób sami zatruwamy swoje organizmy.

5 Jesteśmy pokolenie lekomanów…
GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE Jesteśmy pokolenie lekomanów… Jak wynika z najnowszych badań CBOS, wiele leków na przeziębienie i grypę zamiast pomagać – szkodzi, jeśli zostaną zażyte niewłaściwie. Tylko niespełna połowa Polaków konsultuje z lekarzem przyjmowanie leków bez recepty, a 13% widzi konieczność czytania ulotki! Skąd zatem chorzy czerpią wiedzę, jak zażywać leki bez recepty?

6 … Zatem skąd czerpiemy wiedzę o lekach? Z reklam!
GIMNAZJUM nr 2 w Rumi – SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE … Zatem skąd czerpiemy wiedzę o lekach? Z reklam! Reklamy przemawiają językiem korzyści, tymczasem chory powinien zdobyć informacje, jakie są przeciwwskazania do zażywania danego preparatu, jak należy go przyjmować, w jakie interakcje może wchodzić z innymi farmaceutykami oraz jakie może mieć działania niepożądane.

7 Polacy zbyt często sięgają po antybiotyki
Polacy zbyt często sięgają po antybiotyki. Jesteśmy na drugim po Grecji miejscu, jeśli chodzi o liczbę występujących bakterii, które uodporniły się na antybiotyki na skutek ich nadużywania. Badania pokazują, że Polacy sięgają po antybiotyki nawet wtedy, gdy brać ich nie powinni:

8 GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Na skutek nierozważnego brania antybiotyków, powstają oporne na leki szczepy chorobotwórczych drobnoustrojów. Jest coraz więcej zakażeń bakteryjnych, w tym tych zagrażających życiu, jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, których już nie możemy wyleczyć. To, co było banalne do wyleczenia jeszcze lat temu, teraz staje się trudne lub niemożliwe.

9 GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Musimy się opamiętać w stosowaniu antybiotyków – alarmują mikrobiolodzy.  Wg statystyk, Polska zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce krajów europejskich w ilościowym spożyciu antybiotyków. Na 1000 osób aż 25 stosuje je codziennie, w okresie jesienno-zimowym sprzedaż antybiotyków wzrasta nawet czterokrotnie!

10 GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Mikroby przeżywają kurację antybiotykową i w dalszym ciągu namnażają się, powodując przedłużającą się chorobę. Takie antybiotykooporne bakterie mogą rozprzestrzeniać się i wywoływać zakażenia u innych osób, które nie przyjmowały żadnych antybiotyków! Mogą w końcu pojawić się mikroby oporne na wszystkie istniejące antybiotyki i... wrócimy do „epoki przedantybiotykowej", w której niemożliwe będzie wykonywanie przeszczepów narządów, stosowanie chemioterapii w leczeniu nowotworów, prowadzenie intensywnej opieki medycznej i innych zabiegów medycznych. 

11 GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
PAMIĘTAJ!   Większość przeziębień oraz grypa wywoływane są przez wirusy, przeciwko którym antybiotyki  NIE  działają. W takich przypadkach stan chorego nie poprawia się pod wpływem przyjmowania antybiotyku. Nie spada mu gorączka, nie znika katar. 

12 STOP LEKOM! Dziękujemy za uwagę Zespół ds. Szkoły Promującej Zdrowie
GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE STOP LEKOM! Dziękujemy za uwagę Zespół ds. Szkoły Promującej Zdrowie


Pobierz ppt "GIMNAZJUM nr 2 w Rumi SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google