Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DANIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DANIA."— Zapis prezentacji:

1 DANIA

2 DANIA Stolica: Kopenhaga Powierzchnia: 43 098,31 km² Liczba ludności:
Gęstość zaludnienia: 130 osób/km²

3 MAPA DANII

4 POŁOŻENIE państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia),
Najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii. Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

5 KLIMAT Na obszarze Danii panuje klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata – dość chłodne, z dużą ilością opadów. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -0,5 do +0,5 °C, a w lipcu od +16 do +17 °C. Najwyższa zanotowana na terenie Danii temperatura to +36,4 °C. Absolutne minimum termiczne to -31,2 °C. Opady występują głównie w postaci deszczu (śnieg pojawia się rzadko), zaś największe nasilenie opadów ma miejsce w lipcu i sierpniu. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 650mm

6 Wzdłuż brzegów znajdują się:
widowiskowe urwiska, klify, surowe skaliste wybrzeża, jaskinie i głębokie wąwozy.  zachowały się także ptasie rezerwaty, gdzie można obserwować wiele interesujących gatunków ptaków, ruchome wydmy - przemieszczające się każdego roku, gliniane jaskinie, gdzie można poszukiwać pamiątek z przeszłości, wapienne jaskinie z długimi podziemnymi korytarzami gdzie można znaleźć skamieliny i nietoperze.

7 Klify w Mon

8 PRZYRODA -W dzisiejszym krajobrazie Danii dominują grunty użytkowane rolniczo. Roślinność naturalna zachowała się tylko na niewielkich skrawkach. -Lasy, które pokrywają niewiele ponad 10% kraju są porośnięte przez drzewa iglaste (głównie jodła, świerk, modrzew i sosny), także wielkie buki, które przybierają purpurowe kolory w okresie jesieni, liczne obszary wydm, piękne, rozległe wrzosowiska i torfowiska oraz niewielkie obszary lasów dębowych i dębowo – brzozowych. -Miejsce naturalnych lasów liściastych zajęły sztucznie nasadzone drzewa iglaste, stanowiące na wybrzeżu zachodnim zaporę przeciwko silnym wiatrom znad Morza Północnego.

9 Park kwiatowy "Jesperhus Blomsterpark"

10 Jej głównymi przedstawicielami w lasach są:
ZWIERZĘTA Półwysep Jutlandzki obfitował niegdyś w liczne gatunki zwierząt, jednak w miarę intensyfikacji działalności człowieka zwierzęta te znajdowały coraz mniej naturalnych siedlisk, w których czułyby się bezpiecznie. W związku z tym dzika zwierzyna jest obecnie rzadko spotykana. Jej głównymi przedstawicielami w lasach są: jelenie, sarny, daniele, borsuki, lisy, tchórze, jeże. Z kolei na wybrzeżach duńskich spotkać można foki szare oraz pospolite, choć są one coraz rzadsze. Zagrożeniem dla zwierząt w Danii jest znaczny stopień antropopresji, który utrudnia ich normalne funkcjonowanie.

11 TCHÓRZ

12 FOKA SZARA

13 ZABYTKI Borsen to giełda na Slotsholmen. Jej niski i długi budynek ze szczytem wieży z czterech skręconych smoczych ogonów, to jedna z najbardziej charakterystycznych i najłatwiej rozpoznawalnych budowli w Kopenhadze.

14 BIBLIOTEKA KROLEWSKA (Czarny Diament) - jedna z największych Bibliotek w Europie z 21 milionami woluminów.

15 Jeden z największych duńskich zamków epoki renesansu
Jeden z największych duńskich zamków epoki renesansu. Zamek znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Fionii w Danii. Jest najlepiej zachowanym zamkiem na wodzie europejskiego renesansu.

16 Niewielka figura z brązu, wykonana w 1913 r
Niewielka figura z brązu, wykonana w 1913 r. przez Edvarda Eriksena, na zlecenie Carla Jacobsena. Siedzi na głazie wyłaniającym się z wody, tuż przy portowym nabrzeżu. Wzruszające ucieleśnienie Andersenowskiej baśni nieoczekiwanie stało się prawdziwym symbolem Kopenhagi.

17 CIEKAWOSTKI Duńczycy bardzo cenią sobie przytulność i ciepło domowego ogniska, czego symbolem są palące się świeczki na stole w trakcie każdego posiłku, nawet przy śniadaniu. Język duński różni się w wymowie od innych języków skandynawskich. Pozostali Skandynawowie nazywają go "chorobą gardła". Ucząc się tego języka trzeba zmusić struny głosowe do wydawania chrapliwych spółgłosek oraz nauczyć się połykać niektóre środkowe głoski.

18 Duńczycy przykładają wielka wagę do ochrony środowiska naturalnego
Duńczycy przykładają wielka wagę do ochrony środowiska naturalnego. Od wielu lat nie buduje się tu wielkich elektrowni lecz wykorzystuje siłę wiatru. To właśnie w Danii w 2002 roku powstała największa na świecie morska farma wiatrowa, znajdująca się kilkanaście kilometrów od morskiego brzegu.  Dania jest jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla turystów Na duńskich drogach rządzą rowerzyści. Wszyscy jeżdżą tutaj na rowerach, niezależnie od wieku i zamożności. Przeciętny Duńczyk przejeżdża na rowerze 954km rocznie! Wszędzie wytyczone są bardzo dobre i ciekawe trasy rowerowe, po których można jeździć przez rok. Na poboczach znajdują się drewniane stoliki z termosami z herbatą, słoikami z miodem i innymi smakołykami.  Nikt niczego nie pilnuje, stoi jedynie puszka, do której wrzuca się zapłatę za wybrany produkt.

19 Największa na świecie morska farma wiatrowa

20 Brama browaru Carlsberg

21 Kopenhaga- Ratusz

22 KRAJORAZY DANII

23 Kopenhaski ogród zoologiczny należy do najstarszych w Europie
Kopenhaski ogród zoologiczny należy do najstarszych w Europie. Założony został w 1859 roku przez duńskiego ornitologa Nielsa Kjærbøllinga. Zoo w Kopenhadze zamieszkuje ponad 3,5 tysiąca zwierząt, reprezentujących 240 gatunków.

24 Graceland w duńskim Randers
Główną atrakcją jutlandzkiego Graceland jest muzeum Elvisa Presleya, które oferuje zwiedzającym chronologiczną podróż przez życie tego wielkiego artysty. W muzeum obejrzeć można oryginalne gitary mistrza, kontrakty z jego podpisem, jego stroje i inne przedmioty osobiste, unikalne zdjęcia oraz płyty z jego muzyką.

25 Dragør Dragør to urocze, duńskie miasteczko położone na wyspie Amager nad cieśniną Sund. W średniowieczu ta rybacka osada była centrum handlu bałtyckimi śledziami. Przez długi czas nie posiadała jednak portu, a łodzie wyciągano na brzeg. Stąd wzięła się nazwa tej miejscowości, która oznacza piaszczysty skrawek lądu, na który wyciągane są łodzie.

26 Kopenhaga - STROGET - główna handlowa ulica

27 Zabytkowy budynek ratusza w Roskilde
Kościół Św. Budolfi - wybudowany został pod koniec XIV wieku Zabytkowy budynek ratusza w Roskilde

28 Most nad Wielkim Bełtem

29 KONIEC !!!


Pobierz ppt "DANIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google