Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest PDM? PDM, czyli Paulińskie Dni Młodych, to spotkanie młodzieży. Organizatorami jest klasztor Ojców Paulinów. Spotkanie młodych odbywa się w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest PDM? PDM, czyli Paulińskie Dni Młodych, to spotkanie młodzieży. Organizatorami jest klasztor Ojców Paulinów. Spotkanie młodych odbywa się w."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest PDM? PDM, czyli Paulińskie Dni Młodych, to spotkanie młodzieży. Organizatorami jest klasztor Ojców Paulinów. Spotkanie młodych odbywa się w lipcu, pierwszy dzień to wspólne grillowanie, aby poznać nowych ludzi i przywitać się z przyjaciółmi, których już znamy z poprzednich spotkań Następne dni spędzamy na poszukiwaniu ciszy, Boga, jego obecności w naszym życiu, odnajdywaniu siebie, poznaniu swoich problemów. Ostatnie dni spotkania to rekreacja i odpoczynek.

3

4 Modlitwa Biblia. Słowo Boże ma moc przemieniać nasze życie. Bóg przez Pismo Święte chce rzucić światło na nasze życie. Słowo Boże będzie głosić o. Eugeniusz Grądalski OSPPE, a w wolnych chwilach sami medytujemy nad Słowem, które pokrzepia. Eucharystia. Kulminacyjny moment każdego dnia naszego spotkania. Spotykamy żywego i obecnego Boga, który chce, pragnie zmienić nasze życie. Namiot spotkania. Miejsce oddalone od obozowiska, miejsce ciszy, gdzie w dzień wystawiona jest ikona, wieczorami, w nocy Najświętszy Sakrament. Zawsze jest możliwość pójścia modlitwy, rozmowy z Bogiem.

5

6 Idea spotkań ewangelizacja
integracja pracy duszpasterskiej z młodzieżą w duszpasterstwach prowadzonych przez paulinów nawiązanie więzi pomiędzy młodymi, pragnącymi czerpać z duchowości paulińskiej krzewienie duchowości pustyni i kultu maryjnego prezentacja największych zagrożeń dla wiary płynących ze współczesnej cywilizacji oraz podanie narzędzi do ich rozeznawania i obrony przed nimi

7 Gdzie? Kiedy? 9-15 lipca 2012r. Włodawa nad Bugiem, miasto i gmina w woj. Lubelskim, tuż przy granicy z Białorusią, na wschodzie Polski Włodawę przez wieki kształtowali Żydzi, Ukraińcy i Polacy. Pozostałości tych trzech narodowości widać dziś w postaci włodawskich zabytków. Zaliczają się do tej grupy m.in. miejsca kultu: prawosławna cerkiew, żydowska synagoga i katolicki kościół.

8 Cerkiew prawosławna Narodzenia NMP.
W niedzielne południe można tam wziąć udział w nabożeństwie. Wnętrze cerkwi lśni od zdobień w postaci złoceń. Wewnątrz znajduje się niekompletny ikonostas z obrazami z życia Maryi i Chrystusa. Ikony w cerkwi są bardzo stare a identyfikacja przedstawionych postaci jest niemożliwa. Przy murach świątyni znajdują się pochówki prawosławnych wiernych. W odległości ok 150 m. od cerkwi znajduje się kościół i klasztor oo. Paulinów.

9 Kościół i klasztor to najcenniejsze zabytki we Włodawie. Kościół św
Kościół i klasztor to najcenniejsze zabytki we Włodawie. Kościół św. Ludwika przypomina o Ludwiku Pociei, który w 1698 r. ufundował klasztor dla paulinów przybyłych z Jasnej Góry. Budowa świątyni trwała ponad 40 lat. Do kościoła przylegają zabudowania klasztorne. Zespół klasztorny i kościół znajdują się przy ul. Klasztornej. Zabudowy kościoła skrywają wewnątrz liczne zabytki materialne, które warto obejrzeć. Rzeźby, meble, figury świętych, sprzęty liturgiczne i zdobienia stanowią atrakcję dla zwiedzających.

10 Trzecią charakterystyczną świątynią dla Włodawy jest Wielka Synagoga.
Obok Wielkiej Synagogi stoi Mała Synagoga z II poł. XIX w. Obecnie jest tam muzeum etnograficzne i sakralne. Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć: pochodzące z drugiej polowy XIX wieku zwoje Tory, tałesy, balsaminki czy szofary. Żydowski charakter Włodawy widać w pobliżu synagogi w postaci zabudowań.

11 Włodawa 2012 Słuchaj Izraelu Pwt 6, 4
A Jezus, tak jak ewangelicznemu uczonemu, chce przypomnieć Ci o tym co najważniejsze: Słuchaj Izraelu! Jest to jedno z pierwszych przykazań w Biblii! SŁUCHAJ! Podstawą Twojego życia, Twojego szczęścia jest słuchanie Boga. Bóg mówi, Ty słuchasz. Rzecz tak prosta, tak oczywista, ale także zaniedbana... Co jest w życiu najważniejsze? Co może dać nam prawdziwe szczęście? Słuchaj Człowieku!!!

12 PDM odbywa się już po raz trzeci.
Pierwsze spotkanie odbyło się w dniach lipca 2010r. w Leśniowie. Tematem spotkania był „Potop” Dlaczego akurat POTOP ? Ponieważ w tym jednym krótkim słowie mieści się wystarczająca ilość treści i znaczeń aby opisać złożoną sytuację tego pokolenia w odniesieniu do co najmniej dwóch znanych powszechnie wydarzeń.

13 A oto fragmenty świadectw uczestników pierwszych Paulińskich Dni Młodych.

14 „W trakcie tych dni całkowicie zmieniłam swoje nastawienie do mojej wiary, zrozumiałam, że Jezus jest ZAWSZE przy mnie, zawsze. Zarówno indywidualne, jak i grupowe medytacje nad Pismem były niezapomnianym wrażeniem szczególnie, że czas na dumanie nad Biblią był nieograniczony tak, że nikt się nie śpieszył i każdy czerpał z minimum słów maksimum treści. Każdy znalazł cząstkę siebie, swojego życia we fragmentach podawanych nam w czasie rekolekcji „ Maria „Niesamowitym przeżyciem była dla mnie spowiedź, wydawać by się mogło, że zwyczajna, ale pierwszy raz wtedy chyba na prawdę słuchałem spowiednika. Bardzo pomógł mi widok tylu młodych osób, które na prawdę kochają Boga. Zawsze jakoś inaczej patrzę na ludzi w kościele. Może przyszli tutaj, bo ktoś im kazał, może dlatego, że nie mają nic innego do roboty, a może dlatego, że są do tego przyzwyczajeni. Tutaj było inaczej... Ludzie byli tam, bo na prawdę chcieli poczuć miłość Boga. „ - Piotr

15

16 Drugie spotkanie odbyło się w Krakowie na Skałce, trwało w dniach 11-16 lipca 2011r.
Tematem spotkania byli Aniołowie, mianowicie: Oto ja posyłam anioła przed Tobą, aby Cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził Cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Wj 23,20

17

18 „Czułam potrzebę Adorowania Pana Jezusa, zawierzania Jemu całego przeżytego dnia, podziękowania Mu za ogrom Słowa i łask; i po prostu pragnęłam Jego bliskości. Bardzo mocno przeżyłam jeden moment na Adoracji (chyba w środę), kiedy to rozmawiałam w ciszy z Panem Jezusem, zawierzałam mu siebie, mówiłam o tym co mnie trapi i prosiłam o to, aby mnie dotknął”- Ania „Nareszcie dotarło do mnie, że Bóg kocha mnie bez względu na wszystko. Teoretycznie wiedziałam, że anioły istnieją, ale tak naprawdę nigdy nie zdawałam sobie sprawy jak ważną role odgrywają w moim życiu. Również jak inni uważam, że pomysł aby być dla kogoś aniołem i żeby ktoś był nim dla nas jest świetny. Dużo do myślenia dały mi pytania stawiane przez ojca Augustyna: do czego dążę w moim życiu? czy bardziej chcę się przypodobać Bogu czy ludziom?”- Magda

19

20 Biblia PDM Pragniemy w tym roku zaprosić Was Drodzy uczestnicy Paulińskich Dni Młodych do niezwykłego przedsięwzięcia, które może pomóc wielu z nas i nam samym w odkrywaniu piękna Bożego Słowa. Chcemy stworzyć "Biblię Paulińskich Dni Młodych". Każdy z nas będzie mógł być trochę jak Wujek, ks. Wujek, który sprawił, że Pismo Święte stało się zrozumiałe dla szerszej liczby ludzi, ponieważ dokonał pierwszego przekładu na język polski.

21

22

23 Co ze sobą zabrać ? Pismo Święte Notatnik
Namiot, karimata, ew. materac, śpiwór Kubek, „przybory do jedzenia” Folia malarska, aby w razie deszczu ochronić namiot Latarka, podręczna apteczka z najpotrzebniejszymi lekami Ubrania, aby było ciepło, wygodnie i stosownie do miejsca w którym będziemy się znajdować Środek na komary

24 Kontakt Strona Paulińskich Dni Młodych : www.pdm.paulini.pl Forum:
Infolinia:

25

26 SERDECZNIE ZAPRASZMY CIĘ NA TRZECIE PAULIŃSKIE DNI MŁODYCH
SERDECZNIE ZAPRASZMY CIĘ NA TRZECIE PAULIŃSKIE DNI MŁODYCH! TERAZ JUŻ NIE MOŻE CIĘ ZABRAKNĄĆ NA WSPÓLNYM ZDJĘCIU!!!!


Pobierz ppt "Co to jest PDM? PDM, czyli Paulińskie Dni Młodych, to spotkanie młodzieży. Organizatorami jest klasztor Ojców Paulinów. Spotkanie młodych odbywa się w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google