Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DORADCA ZAWODOWY? A kto to taki? mgr Beata Budzianowska doradca zawodowy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DORADCA ZAWODOWY? A kto to taki? mgr Beata Budzianowska doradca zawodowy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna."— Zapis prezentacji:

1 DORADCA ZAWODOWY? A kto to taki? mgr Beata Budzianowska doradca zawodowy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

2 Kiedy do doradcy ?.............. Gdy zastanawiasz się nad wyborem dalszej ścieżki kształcenia, Gdy zastanawiasz się nad wyborem dalszej ścieżki kształcenia, Gdy już dziś pragniesz zaplanować swoją karierę zawodową Gdy już dziś pragniesz zaplanować swoją karierę zawodową

3 PONIEWAŻ, gdy wybierasz szkołę i zawód warto, abyś dobrze się zastanowił nad tym: gdy wybierasz szkołę i zawód warto, abyś dobrze się zastanowił nad tym: co lubisz, co lubisz, co Cię interesuje, co Cię interesuje, w czym jesteś dobry w czym jesteś dobry a doradca zawodowy jest osobą, która pracuje, aby pomóc Ci odpowiedzieć na te i inne pytania. a doradca zawodowy jest osobą, która pracuje, aby pomóc Ci odpowiedzieć na te i inne pytania.

4 Gdzie możesz znaleźć doradcę zawodowego? w SZKOLE w SZKOLE Doradca zawodowy może być zatrudniony w gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej. Jeśli szkoła nie zatrudnia doradcy zawodowego, jego funkcje pełni nauczyciel lub specjalista: pedagog lub psycholog pracujący w szkole. Doradca zawodowy może być zatrudniony w gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej. Jeśli szkoła nie zatrudnia doradcy zawodowego, jego funkcje pełni nauczyciel lub specjalista: pedagog lub psycholog pracujący w szkole.

5 Gdzie jeszcze… w PORADNI PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ w PORADNI PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ Doradca zawodowy zatrudniony w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej udziela uczniom i rodzicom pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Doradca zawodowy zatrudniony w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej udziela uczniom i rodzicom pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu.

6 a także: w KOMENDACH OHP, czyli w KOMENDACH OHP, czyli OCHOTNICZYCH HUFCACH PRACY Doradca zawodowy zatrudniony w OHP, pracuje z młodzieżą w wieku 15-25 lat. Pomoc udzielana jest przez: Doradca zawodowy zatrudniony w OHP, pracuje z młodzieżą w wieku 15-25 lat. Pomoc udzielana jest przez: MOBILNE CENTRA INFORMACJI ZAWODOWEJ (MCIZ) MOBILNE CENTRA INFORMACJI ZAWODOWEJ (MCIZ) oraz MŁODZIEŻOWE CENTRA KARIERY (MCK) oraz MŁODZIEŻOWE CENTRA KARIERY (MCK)

7 i w POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY w POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY Absolwenci wchodzący na rynek pracy oraz młodzież planująca swoją ścieżkę zawodową mogą skorzystać z oferty urzędów pracy np.: ze zbiorów informacji zawodowej, czyli informacji o zawodach, edukacji i rynku pracy. Absolwenci wchodzący na rynek pracy oraz młodzież planująca swoją ścieżkę zawodową mogą skorzystać z oferty urzędów pracy np.: ze zbiorów informacji zawodowej, czyli informacji o zawodach, edukacji i rynku pracy.

8 INFORMACJA Aby podjąć trafną i świadomą decyzję związaną z dalszym kształceniem należy posiadać informację na temat.: Aby podjąć trafną i świadomą decyzję związaną z dalszym kształceniem należy posiadać informację na temat.: możliwości dalszego kształcenia, możliwości dalszego kształcenia, sytuacji na lokalnym oraz krajowym rynku pracy, sytuacji na lokalnym oraz krajowym rynku pracy, a także o samych zawodach a także o samych zawodach

9 INFORMACJA O EDUKACJI: W tym dane o: - szkołach, - przedmiotach nauczania, - warunkach kształcenia Znajdziemy na stronach m.in..: 1. Centrum Informatycznego Edukacji Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.de.men.gov.pl) www.de.men.gov.pl 2. Krajowego Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (www.koweziu.edu.pl) www.koweziu.edu.pl 3. Ośrodek Rozwoju Edukacji (www.ore.edu.pl)

10 INFORMACJA O ZAWODACH: Najważniejszym źródłem informacji o zawodach są: Najważniejszym źródłem informacji o zawodach są: 1. Przewodnik po zawodach, który zawiera krótki opis zawodu, (dostępne w wersji elektronicznej na stronie www.euroguidance.pl), www.euroguidance.pl 2. Bazy opisów zawodów i specjalności (dostępne na stronie www.psz.praca.gov.pl) www.psz.praca.gov.pl 3. Filmy zawodoznawcze ( dostępne na stronie www.ohpdlaszkoly.pl) www.ohpdlaszkoly.pl

11 ŹRÓDŁA: OŚWIATOWE ABC SUPER Express OŚWIATOWE ABC SUPER Express (27 kwietnia 2012r.)

12 Dziękuję Dziękuję W celu indywidualnych konsultacji zapraszam do: W celu indywidualnych konsultacji zapraszam do: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Warka ul. Grójecka 11 Warka ul. Grójecka 11 Numer tel.:48 667 22 40, 48 667 28 89 Numer tel.:48 667 22 40, 48 667 28 89 E –mail: budzianowska.beata@wp.pl E –mail: budzianowska.beata@wp.pl


Pobierz ppt "DORADCA ZAWODOWY? A kto to taki? mgr Beata Budzianowska doradca zawodowy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google