Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Origami a matematyka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Origami a matematyka."— Zapis prezentacji:

1 Origami a matematyka

2 Origami to japońska sztuka składania papieru znana już od najdawniejszych czasów. Jej główną zasadą jest zginanie papieru wzdłuż linii prostych we wszystkich kierunkach, a powstałe w ten sposób płaszczyzny są na siebie symetrycznie nakładane. .

3 Orgiami zrodziło się w VII w, kiedy to Japonia była jeszcze odizolowana od reszty świata. Prowadziła wówczas wymianę towarów z Chinami, których mieszkańcy posiadali umiejętność produkowania papieru. Produkt ten był jednak niezwykle cenny, rzadki i drogi, ponieważ był wytwarzany ręcznie. Dlatego papier kojarzony był z Bogiem. Słowo bóg [jap. kami] stało się jednoznaczne ze słowem papier [jap. kami]. Japończycy przyozdabiali swoich bogów symbolami z papieru, a tradycja ta trwa do dziś. Japończycy składają papierowe wota prosząc o szczęście czy zdrowie.

4 Przy składaniu papieru ważna jest precyzja, koncentracja, ponieważ czynności wykonywane są w skupieniu w określonej kolejności. Z kwadratowego lub prostokątnego arkusza papieru, w łatwy sposób można otrzymać : trójkąty foremne, kwadraty, sześciokąty, ośmiokąty , a nawet można skonstruować pięciokąt foremny (co stanowi nie lada wyzwanie).

5 Jak się okazuje w praktyce, skonstruowanie powyższych brył wcale nie jest mocno skomplikowane, nie zajmuje zbyt wiele czasu, a co najważniejsze , można w sposób ciekawy ,empiryczny i zabawny poznać tajniki matematyki.

6 Przejdźmy do praktyki…
Żeby udowodnić, iż origami nie jest niewykonalne chcemy wam pokazać , krótki filmik, na którym jest przedstawiony schemat powstawania sześcianu. Autor: Agnieszka Gruszecka

7 Przejdźmy do praktyki…
Tutaj, możecie zobaczyć, jak ze zwykłego sześcianu, można zrobić piękną różę.

8

9

10 Coś dla leniwych ;)

11 Powyższa figura ma różnorodne zastosowania np. :
poglądowy model ośmiościanu foremnego z poprowadzonymi płaszczyznami symetrii, ilustracja modelu przestrzennego kartezjańskiego układu współrzędnych prostokątnych (z oktantami, jako odpowiednikami ćwiartek układu na płaszczyźnie), bączek probabilistyczny lub (jak kto woli) ośmiościenna kostka do gry.

12 http://www. youtube. com/watch
Autor: Angelika Mazur Gwiazdeczka

13

14 Już niebawem w naszej szkolnej bibliotece będzie można zobaczyć kilka brył zrobionych przez uczennice klas pierwszych.

15 Dziękujemy za uwagę !

16 Bibliografia http://www.origami.art.pl/kategoria/galeria


Pobierz ppt "Origami a matematyka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google