Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NARZĘDZIA ROLNICZE W BOGDAŃCU KIEDYŚ I DZIŚ. Do połowy XIX w. uprawa roli była prymitywna. Miejscowa tradycja przekazuje nam dane o dawnych narzędziach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NARZĘDZIA ROLNICZE W BOGDAŃCU KIEDYŚ I DZIŚ. Do połowy XIX w. uprawa roli była prymitywna. Miejscowa tradycja przekazuje nam dane o dawnych narzędziach."— Zapis prezentacji:

1 NARZĘDZIA ROLNICZE W BOGDAŃCU KIEDYŚ I DZIŚ

2 Do połowy XIX w. uprawa roli była prymitywna. Miejscowa tradycja przekazuje nam dane o dawnych narzędziach. Pługi posiadały wtedy drewniane okładnice, zaś radła w owym czasie służyły już tylko do spulchniania i odchwaszczania ziemi.

3 Narzędzia rolnicze w Bogdańcu w XIX-XX w.

4 Wyrywacz do buraków Wszystkie elementy są skręcone śrubami. Na grządzieli uczynionej z płaskownika zamontowano słupicę z dwoma okrągłymi zębami skierowanymi ku przodowi. Wszystkie elementy są skręcone śrubami. Na grządzieli uczynionej z płaskownika zamontowano słupicę z dwoma okrągłymi zębami skierowanymi ku przodowi.

5 Taczka Drewniana Wózek ręczny jednokołowy zaopatrzony w platformę szczebelkową zakończoną uchwytami ręcznymi Wózek ręczny jednokołowy zaopatrzony w platformę szczebelkową zakończoną uchwytami ręcznymi.

6 Pług drewniany koleśny Ma drewnianą ramę i kolaskę z żelaznymi elementami. Każde koło zostało obudowane żelazną wstęgą. Ma drewnianą ramę i kolaskę z żelaznymi elementami. Każde koło zostało obudowane żelazną wstęgą.

7 Kadłub do przechowywania zboża Naczynie zasobowe, obiekt wykonany z jednego pnia wierconego przez wypalanie, a następnie wydłubywane. Naczynie zasobowe, obiekt wykonany z jednego pnia wierconego przez wypalanie, a następnie wydłubywane.

8 Brona drewniana Brona typu beleczkowego poprzecznie słupkowa. Składa się z 6 beleczek i 18 żelaznych zębów o długości 15 cm. Brona typu beleczkowego poprzecznie słupkowa. Składa się z 6 beleczek i 18 żelaznych zębów o długości 15 cm.

9 Sanie Składają się ze skrzyni, 2 płóz i zaprzęgu. Składają się ze skrzyni, 2 płóz i zaprzęgu.

10 Wał drewniany Służy do ubijania ziemi. W masywnej obudowie z drewna osadzono pośrodku także drewniany wał. Służy do ubijania ziemi. W masywnej obudowie z drewna osadzono pośrodku także drewniany wał.

11 Chomąto Składa się z drewnianych kleszczy i poduszki podobnej do rulonu o szerokości 6 cm obciągniętej skórą Składa się z drewnianych kleszczy i poduszki podobnej do rulonu o szerokości 6 cm obciągniętej skórą.

12 Wóz drewniany Czterokołowy, wąski drewniany wóz podczepiany do konia Czterokołowy, wąski drewniany wóz podczepiany do konia.

13 Opielacz drewniany Zbudowany z drewnianych grządzieli, 2 rękojeści, 3 radlic i okutego kółka drewnianego o średnicy 20 cm. Zbudowany z drewnianych grządzieli, 2 rękojeści, 3 radlic i okutego kółka drewnianego o średnicy 20 cm.

14 Bryczka paradna Wykonana z metalu. Posiada 4 miejsca. Wykonana z metalu. Posiada 4 miejsca.

15 Pług jednoskibowy Posiada 2 lekko wygięte rękojeści przymocowane do grządzieli połączone ze sobą prętem. Lemiesz łączy z okładnicą płytka żelazna nałożona od spodu. Posiada 2 lekko wygięte rękojeści przymocowane do grządzieli połączone ze sobą prętem. Lemiesz łączy z okładnicą płytka żelazna nałożona od spodu.

16 Młockarnia Można było podłączyć ją do silnika elektrycznego i spalinowego. Młócono ją wszelkie zboża łącznie z fasolą. Można było podłączyć ją do silnika elektrycznego i spalinowego. Młócono ją wszelkie zboża łącznie z fasolą.

17 Grabiarka konna Składa się z kosza grabiącego. Koło osadzone są na osi, która porusza się za pośrednictwem zębatek. Uniesienie kosza grabiowego odbywa się za pomocą dźwigni. Składa się z kosza grabiącego. Koło osadzone są na osi, która porusza się za pośrednictwem zębatek. Uniesienie kosza grabiowego odbywa się za pomocą dźwigni.

18 Siewnik konny Układ jezdny zbudowany jest z dwóch osi i czterech metalowych kół. Służy do siania zboża. Układ jezdny zbudowany jest z dwóch osi i czterech metalowych kół. Służy do siania zboża.

19 Wialnia W drewnianej obudowie na 4 nóżkach umieszczono wiatraki przy pomocy korby. Wrzucone ziarna są segregowane pod względem wielkości a wszelkie zanieczyszczenia usuwane. W drewnianej obudowie na 4 nóżkach umieszczono wiatraki przy pomocy korby. Wrzucone ziarna są segregowane pod względem wielkości a wszelkie zanieczyszczenia usuwane.

20 Mieszalnik bębnowy Obracano go przy pomocy korby i 2 kół zębatych. Służył do zaprawiania zboża środkami chemicznymi przed siewem. Obracano go przy pomocy korby i 2 kół zębatych. Służył do zaprawiania zboża środkami chemicznymi przed siewem.

21 Pług koleśny jednoskibowy Z przodu posiada 2 metalowe koła. Jedna rękojeść regulująca głębokość oraz szerokość skiby. Z przodu posiada 2 metalowe koła. Jedna rękojeść regulująca głębokość oraz szerokość skiby.

22 W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na różne produkty rolnicze znacznie wzrosło.

23

24 Wysłużone konie zaczęto zastępować właśnie takim pojazdem. Miał on o wiele większą siłę oraz szybkość, wiec wydawał się być atrakcyjniejszym sposobem bronowania, orania itp.

25 Kombajn służy do zbierania dorosłych plonów z pola. Dzisiaj można zebrać nim od zwykłego zboża do ziaren kukurydzy.

26 Służy do wysiewania zboża i jest podczepiany do traktora. Wsypywane od góry ziarno jest wysypywane przez otwory w dolnej części.

27 Polega na połączeniu ze sobą kilku bron co daje większą powierzchnie bronowanego pola.

28 Posiada cztery skiby przymocowane do żelaznej belki z uchwytem do ciągnika.

29 Podłączane do traktora rozsiewa różnego typu nawozy lub płyny do niszczenia chwastów oraz trutki na pasożyty.

30 Nowoczesne gospodastwo rolne zazwyczaj zajmuje bardzo duży obszar i funkcjonuje przy pomocy kilkudziesięciu osób. Wyposażone jest w sprzęt do produkcji nasion zbóż i roślin oleistych. Stosuje się nowoczesne technologie w przygotowaniu materiału siewnego. Miejmy nadzieję, że tak będą wyglądały kiedyś wszystkie bogdanieckie gospodarstwa.

31 Maksymilian Polachowski Przemysław Goździak Emilian Ossowski


Pobierz ppt "NARZĘDZIA ROLNICZE W BOGDAŃCU KIEDYŚ I DZIŚ. Do połowy XIX w. uprawa roli była prymitywna. Miejscowa tradycja przekazuje nam dane o dawnych narzędziach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google