Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji 

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji "— Zapis prezentacji:

1 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji 

2 Wielkopolski Park Narodowy

3 Mapa Parku

4 Położenie Parku       Wielkopolski Park Narodowy znajduje się w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, około 15 km na południe od Poznania. W skład Parku wchodzą obszary położone w trójkącie wyznaczonym przez miejscowości: Luboń, Mosina, Stęszew oraz niewielka enklawa obejmująca cenne z przyrodniczego punktu widzenia "Trzcielińskie Bagno", na zachód od zasadniczej części Parku, w okolicy Tomic.

5 Świat roślin  dąb bezszypułkowy grab pospolity, Rośliny zielne:
 Główny element flory stanowią gatunki środkowoeuropejskie i eurosyberyjskie. Do środkowoeuropejskich należą m.in.: dąb bezszypułkowy grab pospolity, Rośliny zielne: zawilec gajowy, pięciornik biały sosna zwyczajna jarzębina czworolist pospolity konwalijka dwulistna wiciokrzew pomorski wąkrota zwyczajna. goździk piaskowy wężymord stepowy

6 Świat Zwierząt  Fauna Wielkopolskiego Parku Narodowego charakteryzuje się bogactwem gatunków należących do rozmaitych grup systematycznych: Owady: jelonek rogacz, kozioróg dębosz, owady niszczące drzewa: cetyniec większy, cetyniec mniejszy, przypłaszczek granatek, drwalnik paskowany. pasikonik zielony świerszcz polny Owadożerne: ryjówki - nasze najmniejsze ssaki. rozmaite gatunki nietoperzy i gryzoni. Drapieżniki: kuna leśna, borsuk, lis.

7 Ptaki  Ptaki w Parku reprezentowane są przez ok. 220 gatunków lęgowych i przelotnych. Rzadko spotykane: kraska, zimorodek i dzięcioł czarny. Ptaki drapieżne: kania czarna, w pobliżu pól myszołów zwyczajny, przy bagnach błotniak stawowy. Na jeziorach często widujemy kaczkę krzyżówkę, cyrankę, cyraneczkę oraz perkoza dwuczubego.

8 Jelonek Rogacz  Jeden z największych chrząszczy w Polsce, należy do rodziny jelonkowatych. Jest barwy ciemnobrązowej. Osiąga 6 cm długości (bez żuwaczek). Żuwaczki samca są potężnie rozwinięte i wydłużone, przypominające kształtem poroże jelenia – stąd polska i łacińska nazwa gatunku. Samice posiadają dużo mniejsze żuwaczki. Jelonek żyje w lasach dębowych, żywiąc się głównie sokiem wyciekającym z pni drzew. Owady dorosłe występują w czerwcu. Jak większość chrząszczy, posiadają zdolność lotu, gdyż błoniaste skrzydła drugiej pary są dobrze wykształcone

9 Rośliny :

10 Dąb Szypułkowy

11 Grab Pospolity

12 Naparstnica Zwyczajna

13 Pięciornik Biały

14 Zwierzęta :

15 Cetyniec Mniejszy

16 Przypłaszczek Granatek

17 Drwalnik Paskowany

18 Kozioróg Dębosz

19 Tygrzyk Paskowany

20 Jeziora w Wielkopolskim Parku Narodowym

21 Jezioro Łódzko-Dymaczewskie
Jezioro Dymaczewskie - jezioro w woj. wielkopolskim, w pow. poznańskim, w gminach Mosina i Stęszew, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego.

22 Jezioro Łódzko-Dymaczewskie
Jest to jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Poznańskim w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wysokie brzegi po stronie wschodniej porastają lasy. Przy południowym krańcu znajdują się wsie Dymaczewo Stare i Dymaczewo Nowe. Nad północnym brzegiem jeziora znajduje się wieś Łódź. Przez Jezioro Dymaczeskie przepływa Samica Stęszewska.

23 Krajobraz Jeziora

24 Jezioro Witobelskie Jezioro Witobelskie – znajduje się w gminie Stęszew. Jest to jezioro rynnowe położone w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Linia brzegowa słabo rozwinięta, brzegi wysokie, miejscami porośnięte lasem. Przy południowym krańcu jeziora wieś Łódź. Przez jezioro przepływa Samica Stęszewska.

25 Widok Jeziora

26 Jezioro Góreckie Jezioro Góreckie – położone w gminie Stęszew, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jest to jezioro rynnowe, w centralnej części Wielkopolskiego Parku Narodowego.

27 Jezioro Góreckie : Linia brzegowa jest słabo rozwinięta. Kształt jeziora przypomina literę "L" .Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, największa to Wyspa Zamkowa z ruinami romantycznego zamku Klaudyny Potockiej z Działyńskich. Strome brzegi porastają w większości lasy. Część Jeziora Góreckiego stanowi obszar ochrony ścisłej. Z jeziora wypływa okresowy strumień łączący Jezioro Góreckie z Jeziorem Dymaczewskim.

28 Krajobrazy:

29 Koniec

30 Dziękujemy za uwagę. Mamy nadzieję, że Państwu podobała się prezentacja.

31 Wykonały: Katarzyna Kędziora Aleksandra Nowak Katarzyna Hertmanowska
Anna Lajszner


Pobierz ppt "Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji "

Podobne prezentacje


Reklamy Google