Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co się zmieniło w Tychach w ciągu 20 lat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co się zmieniło w Tychach w ciągu 20 lat."— Zapis prezentacji:

1 Co się zmieniło w Tychach w ciągu 20 lat.

2 Tychy Tychy – to miasto przemysłowe położone na południu Polski, w województwie śląskim, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Od 20 września 2007 jest częścią Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (jest jednym z miast założycielskich). Tychy zajmują 26 pozycję pod względem liczby ludności (131 854) w Polsce i 46 pod względem powierzchni(81,72 km²). Poniżej znajduje się lista dzielnic miasta wraz z podanym w nawiasie ulokowanie na terenie miasta:    * Cielmice (południe)    * Czułów (północ)    * Glinka (zachód)    * Jaroszowice (północny wschód)    * Mąkołowiec (północny zachód)    * Paprocany (południe)    * Stare Tychy (centrum)    * Suble (zachód)    * Śródmieście (centrum)    * Urbanowice (wschód)    * Wartogłowiec (północ)    * Wilkowyje (północny zachód)    * Wygorzele (północ)    * Zawiść (północny wschód)    * Zwierzyniec (północ)    * Żwaków (zachód)

3 Śródmieście podzielone jest na 23 osiedla:
osiedle "Anna" osiedle "Barbara" – również "podosiedla": "Balbina" B–1, B–2 osiedle "Celina" – również "podosiedla": C–1, C–2, C–3 osiedle "Cztery Pory Roku" osiedle "Dorota" – również "podosiedla": D–1, D–2, D–3, D–4 osiedle "Ewa" osiedle "Felicja" – również "podosiedle": F–1, F–2, F–6 osiedle "Genowefa" osiedle "Honorata" – również "podosiedla": H–1, H–2, H–4, H–5, H–6, H–7 osiedle "Karolina" osiedle "Lucyna" osiedle "Łucja" osiedle "Magdalena" osiedle "Natalia" osiedle "Olga" – również "podosiedla": O–1 osiedle "Paulina" – również "podosiedle": P–1 osiedle "Regina" – również "podosiedle": R–1 osiedle "Stella" – również "podosiedle": S–1 (Osiedle Sosnowe) osiedle "Teresa" – również "podosiedle": T–1 osiedle "Urszula" – również "podosiedle": U–1 osiedle "Weronika" osiedle "Zuzanna" – również "podosiedle": Z–1

4 Wywiad : ,,Co zmieniło się w tychach w ciągu 20 lat''
D-Dzień dobry  P.K- Dzień dobry  D-Przeprowadziła by pani z nami wywiad ? P. K -chętnie ale troszkę się spieszę D -to zajmie tylko parę minut , a bardzo nam pani pomoże. P.K- dobrze , więc co chciałyście wiedzieć dziewczynki D-od ilu lat pani tu mieszka ? P.K - z 30 lat , jak nie dłużej  D-a więc co zmieniło się w Tychach w ciągu 20 lat ? P.K- Pytacie co się zmieniło niech się zastanowię.. Na pewno Tychy się rozwinęły. D- ale w czym? jak się zmieniły ? P.K- No przecież są nowe bloki , dużo także odremontowanych zwłaszcza elewacja zewnętrzne jak i klatki schodowe wewnątrz budynku ,teraz wybudowali nowe osiedla, dużo ulic przez które nie można spać ani oddychać same spaliny !  Także dużo sklepów dawniej w Tychach był tylko ”Azet” a dziś dziewczyny macie tyle sklepów! Poprawiły się linie kolejowe można bardzo szybko się przetransportować nowym pociągiem „flirtem” do Katowic , oraz mamy wiele kościołów. D-Dziś wiemy że w Tychach są organizowane różnego rodzaju imprezy czy dawniej tez tak było? P.K- nie ja bynajmniej nie pamiętam aby kiedyś były organizowane imprezy. Dziś są organizowane np. dni tyskie , dni czekolady D-odpowie nam pani jeszcze na ostatnie pytanie ? P.K- chętnie dziewczynki ale tak jak juz wcześniej wspomniałam bardzo się śpieszę ale no dobrze ostanie. D-dobrze to ostatnie pytanie czy dawniej było tyle środków transportu co dziś mamy, chodzi nam tu głównie o autobusy. P.K- oczywiście że nie było tyle co dziś były nieliczne może były tylko 3 na całe Tychy… wydaje mi się że były tylko linie a b c d trolejbusów jeszcze nie było D- dziękujemy pani bardzo za udzielenie wywiadu wiele nam panie pomogła i przepraszamy za zabranie czasu P.K- proszę bardzo gdybym miała więcej czasu moglibyśmy dłużej porozmawiać dowidzenia D-dowidzenia D-dziewczyny P.K-pani Krystyna

5 Skatepark W dniu zostały prawie zakończone prace nad skate parkiem w Tychach ( w parku jaworek , obok Mcdonalda ). Składa się z kilku dużych i wysokich elementów, więc każdy znajdzie tam dla siebie miejsce do jazdy, niezależnie czy jeździ na deskorolce, rolkach czy BMX-ie. Miejce skate parku: Park Jaworek, pomiędzy aleją Bielską, ul. Jaśkowicką, a ul. Stoczniowców. Elementy skateparku: Platforma, Funbox z murkiem, Funbox z murkiem i rurką, Quarter pipe, Bank ramp + Wallride, Skocznia z barierką, Mini ramp, Ławka, Rurka prosta.

6 Hala sportowa tychy W maju 2008 roku oddano do użytku hale sportową w Tycach. Z hali korzystają szkoły i sekcje sportowe MOSM Tychy (piłka ręczna, zapasy), a także tyskie kluby sportowe - KKS Big Star Tychy oraz GKS Jachym Tychy. Wielofunkcyjne boisko ma wymiary 44x22 m pozwala na rozgrywanie zawodów krajowych i międzynarodowych wszystkich drużynowych dyscyplin zespołowych tj. piłka ręczna, koszykówka, piłka nożna halowa oraz siatkówka. Widownia mieści około 1250 osób. Na trybunach znajduje się 924 miejsca siedzące oraz 8 miejsc dla niepełnosprawnych. Mała sala treningowa o powierzchni 156 m kw. i wyposażona w lustra przeznaczona jest do treningów sztuk walki, fitness oraz treningów kondycyjnych. Pomieszczenia dodatkowe: 4 zespoły szatniowe 2 szatnie dla sędziów Pomieszczenie odnowy Sauna Siłownia o powierzchni 76 m kw.

7 Urząd miasta tychy Urząd miasta znajdujący się na ul .Niepodległości w Tychach został wyremontowany w tym : *wymieniono wszystkie okna *wewnątrz i zewnątrz pomalowano budynek *zrobiono windy , które znajdują się na podwórku *są przebudowane wydziały , remont został zrobiony w urzędzie stanu cywilnego *Jest całe nowe wyposażenie *zrobiono pomieszczenie informacyjne dla wszystkich sfer które przychodza *został także zrobiony bufet

8 lodowisko                                             Odbudowa Lodowiska  W roku 2009 odnowione lodowisko w Tychach przy ul.de Gaulle'a. Lodowisko doczekało się :  *wzmocnienia konstrukcji dachu *naprawa narożnych pylonów żelbetonowych *poprawa bilansu energetycznego budynku lodowiska poprzez wymianę istniejących, w całości przeszklonych powierzchni ścian, na ściany pełne z fragmentami przeszklenia w rejonie wejść. *Nowa , powiększona płyta lodowiska o wymiarach 29,50x60,00 m  profesjonalne bandy z osłonami wykonanymi w technologii bez słupkowej , z nowymi boksami zawodniczymi i sędziowskimi *Gruntownie przebudowane zostały pomieszczenia zaplecza sportowego i szatniowo-sanitarnego w celu dostosowania do standardów europejskich, wymieniona została  instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, przeciwpożarowa oraz wentylacji. *Lodowisko przy ul. De Gauell'a doczekało się również nowej instalacji elektrycznej ze stacją trafo, instalacji przeciwwłamaniowej i przeciw napadowej, wymienione zostały  nagłośnienia, monitoring wizyjny i instalacja zegarowa, zamontowane zostały nowe okna, drzwi, balustrady oraz siedziska na widowni. Obiekt dostosowany jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

9 Plac baczyńskiego Na odnowionym Placu pojawi się między innymi ośmioboczna fontanna z efektownym „dmuchawcem” wodnym. - Będzie wiele nowych, drewnianych ławek mocowanych w posadzce placu. Tam też zatopionych będzie kilkanaście reflektorów, w tym także kolorowe podświetlające strumienie wody w fontannie - dodaje Cieślik. W związku z pracami remontowymi, aby wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, od początku lipca na Placu Baczyńskiego zniesione zostały opłaty parkingowe.

10 Muzeum miejskie   Otwarcie Muzeum Miejskiego w Tychach w kwietniu 2005 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Początek istnienia muzeum to data 15 listopada 2004 roku - wówczas prezydent Andrzej Dziuba wydał zarządzenie w sprawie rozpoczęcia działalności Muzeum Miejskiego w Tychach. 22 listopada, podczas otwarcia Tyskiego Muzeum Piwowarstwa (obecnie Tyskie Browaru) prezydent Andrzej Dziuba otrzymał klucz do Muzeum Miejskiego. W sali muzeum zgromadzeni na uroczystości goście mogli obejrzeć wystawę anonsującą przygotowywaną ekspozycję „Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku”. 1 grudnia Maria Lipok-Bierwiaczonek została dyrektorem muzeum. Z końcem grudnia muzeum wprowadziło się do siedziby przy ul. Katowickiej 9, zaś w styczniu 2005 roku rozpoczęła się organizacja pracy w muzeum. Pracę podjęli pierwsi pracownicy. W marcu 2005 roku dyrektor muzeum i Tyskie Browary Książęce podpisali umowę dotyczącą szczegółów funkcjonowania placówki. Muzeum Miejskie w Tychach otwarto 25 kwietnia 2005 roku. Pierwszą wystawą prezentowaną w muzeum była ekspozycja „Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku”.

11 DRUKARNIA AGORA W TYCHACH
W 1998 otwarto drukarnie AGORY która jest wydawcą Gazety Wyborczej. Drukarnia rozwinęła się 2005 roku , jest wyposażona w nowoczesną maszynę drukarską KBA Colora pracującą w 3 sekcjach. Każda z sekcji pozwala na wydrukowanie w ciągu godziny 70 tys. egzemplarzy gazet w pełnym kolorze o objętości do 64 stron A3. Maksymalna objętość dowolnego produktu to 80 stron przy produkcji podwójnej lub 160 stron przy produkcji pojedynczej w układzie 3 wstęgi kolorystyka 4+4 i 2 wstęgi 2+2, bądź 64 strony przy produkcji podwójnej lub 128 przy produkcji pojedynczej dla druku 4+4. Maksymalna prędkość produkcyjna maszyny to egz./h przy produkcji pojedynczej i egz./h przy produkcji podwójnej. W przypadku druku A4 maksymalna objętość to 128 stron. Istnieje możliwość druku w formacie A4,A2,A1(złamane w formacie A3). Przygotowalnia wyposażona jest w dwie szybkie naświetlarki gazetowe AGFA Avantra 25XT, dwie naświetlarki Select Set 5000 i 3100 i oraz trzy półautomatyczne linie do produkcji offsetowych form drukowych każda o możliwości produkcyjnej do 150 płyt wykonywanych na godzinę.System CTP CREO Trend seter News wyposażony w automatyczny podajnik płyt,urządzenia perforująco- zaginające NELA VCP, negatywową linię KODAK MERCURY NEWS ze wstępnym wygrzewaniem. Wydajność linii 200 płyt na godzinę.

12 wykonali Sandra M Iga J


Pobierz ppt "Co się zmieniło w Tychach w ciągu 20 lat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google