Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego
05.XII.2007r. Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego MENU Opracowała Anna Sosik kl. VI e Zakończ pokaz

2 MENU KONTAKT HISTORIA PATRON PRACOWNICY GALERIA QUIZ BIBLIOGRAFIA
Strona główna

3 KONTAKT SZKOŁA PODSTAWOWA IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO
ul. Szkolna 9, PONIATOWA  REG:    NIP  Sekretariat czynny codziennie w godzinach od 7:00 do 15:30 tel/fax  

4 HISTORIA oczątki szkolnictwa na terenie Poniatowej sięgają roku 1949 kiedy władze oświatowe podjęły decyzję w sprawie utworzenia szkoły podstawowej. Zlokalizowano ją w jednym z budynków mieszkalnych (dzisiejsza ul. Modrzewiowa 4).

5 roku 1954 rozpoczęto budowę nowej szkoły, którą oddano do użytku 12 września 1956 roku, obecnie liceum ogólnokształcące. W 1957 roku szkoła podstawowa została przemianowana na ogólnokształcącą stopnia podstawowego i licealnego (jedenastolatka). W budynku szkoły uczyli się uczniowie szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum wieczorowego dla pracujących oraz dorośli ze szkoły podstawowej dla pracujących. Dyrektorem szkoły został Stefan Zychowicz. Z czasem nauka musiała odbywać się na trzy zmiany, toteż rozpoczęto budowę nowej szkoły podstawowej, którą oddano do użytku w 1967 roku w czasie Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego. Wtedy nastąpił pełny rozdział szkoły podstawowej od liceum ogólnokształcącego. Kierownikiem szkoły została Alina Gucma.

6 września 1984 roku odbyły się w Poniatowej wojewódzkie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 1984/85 połączone z oficjalnym oddaniem nowego budynku szkoły, nadaniem szkole imienia Stefana Żeromskiego ufundowaniem przez rodziców sztandaru. Było to duże święto szkoły. Uczniowie rozpoczęli naukę w nowoczesnym budynku posiadającym pracownie przedmiotowe, klasopracownie, dwie sale gimnastyczne, bibliotekę i czytelnię. Zdecydowano, że w nowym budynku będą się uczyć klasy starsze tj. IV-VIII. Dzieci młodsze z klas I-III pozostały w starym budynku, gdzie czuły się swobodnie i bezpiecznie. Wreszcie nauka w szkole odbywała się na jedną zmianę. Wszyscy chętni uczniowie mogli korzystać z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych, a dwie stołówki szkolne wydawały 900 obiadów. Szkoła dysponowała również trzema autobusami, samochodem ciężarowym i samochodem dostawczym. Do roku 1999 do nowej reformy oświaty były to najlepsze lata funkcjonowania szkoły podstawowej.

7 zkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej jak i wcześniej Zbiorcza Szkoła Gminna w Poniatowej uważana była za jedną z najlepszych szkół w województwie lubelskim. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, miała duże osiągnięcia na polu dydaktycznym, wychowawczym i sportowym. W tej szkole powstały w 1975 roku i 1978 roku znane w kraju i zagranicą zespoły muzyczne "Szczygiełki" i "Scholares Minores pro Musica Antiqua".

8 roku szkolnym 1978/1979 biblioteka szkolna zajmuje I miejsce w województwie lubelskim w konkursie "Biblioteka centrum informacji w szkole" uzyskując 100 punktów na 100 możliwych.

9 roku szkolnym 2002/2003 szkoła zdobyła tytuł "Szkoły z klasą"
w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez "Gazetę Wyborczą" pod patronatem Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego.

10 PATRON (1864-1925 Stefan Żeromski )
Przyczynił się do powstania Towarzystwa Przyjaciół Pomorza (1920), uczestniczył w akcji plebiscytowej na Mazurach. W dowód uznania dla zasług otrzymał mieszkanie na Zamku Królewskim w Warszawie. W 1924 roku kandydował do Nagrody Nobla, ale jej nie otrzymał, głównie z powodu kampanii niemieckiej po opublikowaniu tomu Wiatr od morza (1922).  

11 ŻYCIORYS tefan Żeromski , pseudonimy Maurycy Zych, Józef Katerla i Stefan Iksmoreż. Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie koło Kielc pod ówczesnym zaborem rosyjskim (zmarł w Warszawie 20 listopada 1925), prozaik, dramatopisarz, publicysta. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Lata szkolne ( ) spędził w Kielcach, a studia w Instytucie Weterynaryjnym w Warszawie, które niestety przerwał z braku środków do życia. Następnie pracował jako guwerner w dworach szlacheckich, m.in. w Nałęczowie. Chory na gruźlicę, wyjechał w 1892 roku do Szwajcarii, gdzie pełnił funkcję zastępcy bibliotekarza Polskiego Muzeum Narodowego w Rapperswilu.

12 PRACOWNICY Bednarz Halina Polek Magdalena Bielecka Maria
Bijak Ewa Ćwiklak Anna Długosz Hanna Gawlik Ireneusz Górka Katarzyna Grzywa Danuta Herda Dorota Hulak Małgorzata Jędrych Ewa Kania Barbara Karabela Iwona Kawczyński Mirosław Kolasińska Halina Kucharek Iwona Kuchta Elżbieta    Polek Magdalena Rodzik Katarzyna Rożalska Aldona Socha Bożena Stańczyk Jadwiga Szeląg Bożena Szwed Bożena Świst Anna Tatara Maria Tyszkiewicz Paweł Waśko Jolanta Woźniak Anna Wyroślak Zygmunt Zakrzewska Agnieszka Zasada Krystyna    Zielińska Ewa                   Kustra Jadwiga Kuśmierska Magdalena Lasota Agnieszka Lisowska Mariola Madejek Małgorzata Makolągwa Anna Malinowska Teresa Markuszewska Jolanta Niedziela Mirosława Nowakowska Joanna Olczak Beata Paleczna Iwona Pastwa Joanna Pastwa Rafał               

13 GALERIA Więcej zdjęć

14 WITAM WAS QUIZIE SZKOLNYM!
QUIZ- INSTRUKCJA WITAM WAS QUIZIE SZKOLNYM! ZASADY SĄ PROSTE. WCIASKAJĄC NA STRZAŁKĘ, PRZENIESIESZ SIĘ DO SLAJDU, W KTÓRYM ROZPOCZNIESZ ZABAWĘ. W QUIZIE CZEKAJĄ NA CIEBIE PYTANIA ORAZ 3 ODPOWIEDZI, Z KTÓRYCH JEDNA JEST POPRAWNA. JEŻELI ODPOWIESZ DOBRZE AUTOMATYCZNIE PRZENIESIESZ SIĘ DO KOLEJNEGO PYTANIA. JEDNAK JEŚLI TEOJA ODPOWIEDŹ BĘDZIE NIE POPRAWNA ZNAJDZIESZ SIĘ W TYTUŁOWEJ STRONIE ZACZYNAJĄC ZAGADKI OD POCZĄTKU. ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY! Przejście do menu Przejście do pytania 1

15 1. W którym roku władze oświatowe podjęły decyzję w sprawie utworzenia szkoły podstawowej?

16 Zła odpowiedź… Spróbuj ponownie!
Ha ha ha Musisz zacząć od nowa :D To wcale nie jest śmieszne Powrót do menu Przejście do pytania 1

17 2.W którym roku biblioteka szkolna zajęła pierwsze miejsce w województwie lubelskim?
1978/1979 1976/1977 1965/1967

18 3. Pod jakim patronem konkursu ogólnopolskiego sponsorowanego przez „Gazeta Wyborcza”?
Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Donalda Tuska

19 4. Z jakiego powody Stefan Żeromski nie dostał Nagrody Nobla?
Zrezygnowania z konkursu podczas jego trwania Silnej choroby kampanii niemieckiej po opublikowaniu tomu Wiatr od morza

20 5. Gdzie Stefan Żeromski spędził szkolne lata?
W Śląsku W Warszawie W Kielcach

21 6. Z powodu jakiej choroby Stefan Żeromski wyjechał do Szwajcarii?
Gruźlicy Raka Cholera

22 7. W którym roku szkoła zdobyła tytuł szkoły z klasą?
2001/2002 2000/2001 2002/2003

23 8. Jaką funkcję pełnił Stefan Żeromski w Szwajcarii?
Pisarza Zastępcy bibliotekarza Burmistrza

24 9. W którym roku Stefan Żeromski wyjechał do Szwajcarii?
1892 1890 1895

25 10. W którym roku w szkole podstawowej powstały znane zespoły muzyczne?
1975 i 1978 1970 i 1973 1977i 1980

26 BRAWO!!! Świetnie poradziłaś/łeś sobie ze wszystkimi pytaniami. Wiedza o szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego nie sprawia CI żadnego problemu. Gratulacje Powrót do menu

27 BIBLIOGRAFIA www.google.pl www.sp.poniatowa.pl
Powrót do strony głównej


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google