Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Ireny Sendler w Lamkach ID grupy: 98/45_mf_g1 Kompetencja: matematyczno-fizyczna Temat projektowy: Różne ciekawe historie związane z ruchem. Semestr/rok szkolny: Semestr II/2010/2011

3 CELEM NASZYCH SPOTKAŃ JEST :
* kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji , * gromadzenie, selekcjonowanie i przetwarzanie zdobytych informacji, * samokształcenie, wyrabianie odpowiedzialności za pracę własną i całej grupy, * układania harmonogramów działań; planowania i rozliczania wspólnych działań, * przekonywania członków grupy do proponowanych rozwiązań w celu wspólnej realizacji planowanych działań,.

4 Przejdź do następnego slajdu
RODZAJE RUCHU RUCH PROSTOLINIOWY KRZYWOLINIOWY JEDNOSTAJNY ZMIENNY ZMIENNY JEDNOSTAJNY PRZYSPIESZONY OPÓŹNIONY Przejdź do następnego slajdu

5 RODZAJE RUCHU Ruch prostoliniowy - to taki ruch, którego torem jest linia prosta. B A

6 RODZAJE RUCHU Ruch krzywoliniowy - to taki ruch, którego torem jest dowolna linia krzywa. B A

7 RODZAJE RUCHU Ruch jednostajny prostoliniowy - ruch, w którym ciało w równych odcinkach czasu przebywa równe drogi, a torem jest linia prosta.

8 RODZAJE RUCHU Ruch jednostajnie zmienny - jest szczególnym przypadkiem ruchu zmiennego. W ruchu tym zmiany prędkości ciała są proporcjonalne do czasu, w którym te zmiany nastąpiły.

9 RODZAJE RUCHU Ruch jednostajny krzywoliniowy - ruch odbywający się ze stałą wartością prędkości liniowej po dowolnej krzywej. Szczególnym przypadkiem ruchu jednostajnego krzywoliniowego jest ruch jednostajny po okręgu.

10 RODZAJE RUCHU Ruch krzywoliniowy zmienny - ruch, w którym zmienia się zarówno kierunek jak i wartość prędkości; przykładem takiego ruchu może być ruch ze zmienną prędkością po okręgu.

11 RODZAJE RUCHU Ruch jednostajnie przyspieszony prostoliniowy - ruch, którego torem jest linia prosta, droga zwiększa się proporcjonalnie do kwadratu czasu, przyrost wartości prędkości w kolejnych sekundach ma wartość stałą i przyspieszenie ma wartość stałą.

12 RODZAJE RUCHU Ruch jednostajnie opóźniony prostoliniowy - ruch, którego torem jest linia prosta, ubytek wartości prędkości w kolejnych sekundach ma wartość stałą i opóźnienie ma wartość stałą.

13 RODZAJE RUCHU

14 Wybiła już godzina, dzwonek. Rok szkolny się zaczyna
Wybiła już godzina, dzwonek! Rok szkolny się zaczyna. Na projekcie praca wrze nikt nie nudzi się ! ;D Nasz opiekun nie marnował czasu na wspomnienia i od razu podzielił nas na 2-osobowe grupy. Okazało się, że każda grupa dostanie temat, który możemy przerabiać w II semestrze. Naszym zadaniem jest zachęcić pozostałych członków grupy, aby to właśnie nasz temat wybrali, ale szczerze mówiąc wszystkie tematy wydają się interesujące.

15 Temat: Różne ciekawe historie związane z ruchem.
Lekcja r. Temat: Różne ciekawe historie związane z ruchem. W naszej grupie najlepiej swój temat zaprezentował Daniel i Karol. "Różne ciekawe historie związane z ruchem" będą nam towarzyszyć przez cały II semestr projektu. Mamy nadzieję, że nie popełniliśmy błędu wybierając ten temat i że okaże się on bardzo interesujący.

16 Krótkie przedstawienie tematu:
Zakres materiału nauczania: MATEMATYKA: -Układ współrzędnych -Wyrażenia algebraiczne. -Działania na ułamkach -Potęgi i pierwiastki -Procenty -Obwody i pola powierzchni wielokątów FIZYKA: -Ruch i jego względność, -Ruch jednostajny prostoliniowy, -Ruch prostoliniowy jednostajnie przyspieszony.

17 Wykład: „konwekcja - ciepło silnikiem przyrody” 17.09.2010.
Ten dzień zaczął się dla nas nadzwyczaj przyjemnie. Od samych drzwi dowiedzieliśmy się, że nie będziemy mieli 3 lekcji z powodu wykładu. Pan Leszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił nam niespełna 60 slajdów, na których znajdowały się doświadczenia, zdjęcia i filmy.

18 Każdy z nas chyba wie, że :
KONWEKCJA to proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w płynie; gazie, cieczy bądź plazmie, np. powietrzu, wodzie, plazmie gwiazdowej. Czasami przez konwekcję rozumie się również sam ruch materii związany z różnicami temperatur, który prowadzi do przenoszenia ciepła. Ruch ten precyzyjniej nazywa się prądem konwekcyjnym

19 Rozstania nadszedł czas:
Okazało się, że nasza grupa zostanie podzielona na 2 kolejne: fizyczną i matematyczną. Na szczęście wszyscy są zadowoleni. Teraz czas wyznaczyć zadania. Jak już wcześniej było wspomniane nasz temat przewodni to "Różne ciekawe historie związane z ruchem", więc nasze zadanie wymagało znalezienia doświadczeń na temat różnych ruchów, które występują w przyrodzie.

20 Czujnik ruchu, tablica multimedialna, zaciekawienie na twarzach <łałłłł> 28.09.2010.
Dzisiejszy dzień zapowiadał się interesująco. W klasie, gdzie znajduje się tablica multimedialna usiedliśmy w ławkach czekając z zaciekawieniem na to co dzisiaj wydarzy się na projekcie. Opiekun przedstawił nam czujnik ruchu ( zaskakujące urządzenie). Na początku nie mieliśmy pojęcia na jakiej zasadzie on działa, jednak gdy odpowiedzi na pytania: Co to w ogóle jest? Na czym to polega? zostały udzielone, każdy był chętny do wypróbowania urządzenia.. Ojjj Łukaszku, Łukaszku nad czym się tak zastanawiasz… ;D

21 Nauką i pracą ludzie się bogacą. 05.10.2010.
Już od pierwszej minuty zajęć zabraliśmy się do pracy. Było dużo do zrobienia i nie było miejsca na leniuchowanie. Każdy dostał doświadczenie, które musiał zrobić (oczywiście związane z ruchem). Wszyscy byli zadowoleni i od razu zabrali się do pracy. Pani Beata nigdy nie marnuje swoich słów…

22 Wykonaliśmy następujące doświadczenia:
Siła nośna. Gdzie większa prędkość, tam mniejsze ciśnienie; Badanie ruchu jednostajnego prostoliniowego; Badanie ruchu jednostajnie przyspieszonego; Sprawdzanie, czy czas spadania ciała zależy od jego masy; Sprawdzanie czy czas spadania ciała zależy od jego kształtu; Wykonanie wielokrążka- maszyny prostej.

23 Gdzie większa prędkość, tam mniejsze ciśnienie - siła nośna
Czynności jakie wykonaliśmy: *Przygotowaliśmy wszystkie przyrządy i zaczęliśmy wykonywać doświadczenie. *Zbliżyliśmy kartki papieru do siebie i dmuchaliśmy pomiędzy nie chcąc je rozdzielić. *Dmuchaliśmy mocno obok zapalonej świeczki. W ten sposób mogliśmy zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko. *Suszarkę ustawiliśmy pionowo w górę, a w strumieniu powietrza umieściliśmy piłeczkę pingpongową.

24 sokole oko: NASZE OBSERWACJE: *Zaobserwowaliśmy, że kartki raz rozchylały się w przeciwną stronę, a raz przybliżały się do siebie. *Płomień pochylał się ku strumieniowi powietrza, ale nie gasnął. *Piłeczka unosiła się swobodnie w powietrzu.

25 O jak dobrze… Udało się… Hura!!! Wnioski:
1.Gdy kartki zbliżały się ku sobie strumień powietrza zwężał się i rosła jego prędkość, natomiast ciśnienie statyczne między kartkami malało, a poza kartkami było one zmienione, a więc przeważało normalne i zbliżało kartki. 2.Ciśnienie powietrza zewnątrz strumienia świecy było większe niż wewnątrz strumienia. Płomień świecy przechylał się w kierunku do strumienia. 3.Piłeczka pingpongowa uniosła się swobodnie w powietrzu, ciężar piłeczki był zrównoważony przez od ciśnienia dynamicznego. O jak dobrze… Udało się… Hura!!!

26 Badanie ruchu jednostajnie przyspieszonego
Czynności jakie wykonaliśmy: Nawlekliśmy na linkę kulki w różnej odległości od siebie ( co 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 cm). Następnie stojąc, trzymaliśmy sznurek tak, aby ostatnia kulka dotykała podłogi. Później wypuszczaliśmy z dłoni koniec linki i obserwowaliśmy co się dzieje. Jedna osoba mierzyła czas uderzeń piłeczek o podłogę. Próbę wykonaliśmy kilkakrotnie po czym wyznaczyliśmy średnią arytmetyczną wyników.

27 Nasze sokole oko: WNIOSKI:
Nasze obserwacje: Zauważyliśmy, że odstępy czasu między kolejnymi stuknięciami piłeczek w przybliżeniu są równe. WNIOSKI: 1.Kulki spadając poruszały się ruchem jednostajnym przyspieszonym. 2.Każda następna kulka dociera do podłogi w tym samym czasie, pomimo tego, że ma do pokonania większą drogę.

28 Ruch po okręgu i nie tylko…
Zaczęliśmy omawiać ruch po okręgu. Mimo "normalnej" nazwy cały ten ruch jest bardzo interesujący. Następnie wykonywaliśmy doświadczenie, które polegało na tym, że przyczepiliśmy do ciała 2 odważniki (w różnych miejscach) i obliczaliśmy wartość siły wypadkowej. Nasze pomiary niestety nie były zbyt dokładne, stąd i wyniki nie zawsze były zgodne z prawdą, ale liczy się to, że się staraliśmy. Bączek, bączek, mały bączek nie ma nóżek ani rączek. Kręci się dookoła i wesoło do nas woła xD ;P

29 Wymarzony lot helikopterem… ;) 13.10.2010.
13-ty tym razem nie był pechowy wręcz przeciwnie. Tego dnia odbył się, przez wielu uczniów wyczekiwany, wykład. Tym razem rozmawialiśmy o pieniądzach (matematyka finansowa) oraz o wszechświecie. Potem nastąpiła najprzyjemniejsze część wykładu, a mianowicie zabawa helikopterem sterowanym na podczerwień.

30 Ruch jednostajny prostoliniowy - coach
Całe spotkanie poświęciliśmy doświadczeniu o ruchu jednostajnym prostoliniowym i jednostajnie przyspieszonym prostoliniowym. Przeprowadzaliśmy je na torze powietrznym z pomocą programu COACH, dzięki któremu otrzymaliśmy dokładne wykresy oraz pomiary. Po wielu trudach w końcu udało się przeprowadzić to doświadczenie i otrzymaliśmy czytelny wykres. Potem umieściliśmy wszystkie dane w raporcie. Doświadczenie zakończone sukcesem:)

31 Ruch jednostajny prostoliniowy- nasze wyniki

32 Ruch jednostajnie przyspieszony prostoliniowy- nasze wyniki

33


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google